Reklama

Reklama

Země jednoho dítěte

  • Česko Národ jedináčků (festivalový názov) (viac)
Trailer

Obsahy(1)

Rok 1979, kdy Čína v reakci na populační krizi vyhlásila politiku jednoho dítěte, znamená předěl hluboce obtištěný v duši celého národa. Represivní implementace zákona šla ruku v ruce s nucenými potraty, sterilizacemi a výjevy z ulic, na nichž umírali odložení novorozenci. Režisérka a čerstvá matka Nanfu Wang, sama narozená v době, kdy se politika jednoho dítěte tvrdě vymáhala, přistupuje k látce nadmíru osobně. Začíná u vlastních vzpomínek, které ji vedou ke zpovídání nejbližších členů rodiny. Vyvolané reminiscence však záhy obnažují palčivé šrámy, jež prostupují celou společností a táhnou se i za hranice samotné Číny. Místy až detektivní odkrývání minulosti, opřené o svědectví a archivní materiály, tak plynule přerůstá v mnohohlasou výpověď o stále živém generačním traumatu. (Jeden svět)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (8)

vydumnica 

všetky recenzie používateľa

Veľmi silný a dôležitý dokument. Vždy ma táto téma zaujímala. Politická propaganda v Číne mi v mnohom pripomína Severnú Kóreu. Politika jedného dieťaťa bolo niečo hrozné a neodpustiteľné. Pohľad na tzv. medicínsky odpad (mŕtve bábätká) je srdcervúci. Neviem si ani len predstaviť, že by som nemala naše druhé dieťatko!!! Autorka tohto príbehu môže byť na seba hrdá! Naozaj vydarený dokument, vrelo odporúčam. Čínsky slogan z nedávnych čias, že čím menej detí človek má, tým šťastnejší život môže/bude mať je absurdný ako celá ich propaganda. A keď zistili, že zrazu majú málo mladých ľudí, už propagujú politiku dvoch detí. Keby som musela v telke sledovať tie hrozné reklamy na správny život, asi by som tú telku vyhodila. Toľko nevinných obetí...ešte veľa by sa o tejto téme dalo písať. Som rada, že som sa dozvedela viac a ďakujem Bohu, že som sa nenarodila v Číne. ()

llydeb 

všetky recenzie používateľa

SPOILER ALERT Byla jednou jedna milá, hezká stařenka, taková kouzelná babička. A ta stařenka léčí neplodné páry jako pokání za více než 50.000 potratů, které jako porodní asistentka musela provést. Někdy se potrat prováděl tak pozdě, že plod byl ještě živý, když přišel na svět. Byl jednou jeden hodný strýček. A ten strýček měl druhorozenou holčičku. Matka řekla: "Jestli si ji necháš, tak se zabiju." Strýček odnesl novorozenou na trh, položil ji na řeznický pult, do oblečení schoval peníze a chodil se dívat, jestli si holčičku někdo odnese domů. Jsou stařenka a strýček oběti politiky jednoho dítěte, nebo patří do vězení? ()

Reklama

Sebule 

všetky recenzie používateľa

Velice osobní výpověď několika čínských rodin, které přežily politiku jednoho dítěte. Hodně drsné, ale za to velice reálné a dokument ukázal pravou tvář politiky Číny. Místy mi bylo opravdu smutno, když jsem viděl novorozence pohozené v odpadcích. Některé činy lidí v dokumentu byly velice diskutabilní a člověk si říká, jestli je ten člověk vlastně oběť politiky nebo prostě zlý a nemorální člověk. Velice dobrý snímek, o kterém by měli mít lidi širší povědomí. Hodnocení: 8/10 ()

Aljak 

všetky recenzie používateľa

Och, tak to bolo drsné! Čínska politika jedného dieťaťa je síce všeobecne známa vec, ale že to malo až takéto tragické pozadie, to som veru netušil. Napriek tomu, že sa mi akýkoľvek totalitarizmus hnusí, tak regulácia počtu obyvateľov bola v Číne asi nutná, keďže je skutočne možné, že keby sa k tomu nepristúpilo, tak by to mohlo skončiť aj hladomorom. Je to celé na pováženie, lebo to má viacero aspektov. Každopádne, nútené potraty, odhadzovanie detí a obchodovanie s nimi na adopcie, to tiež nie je zrovna dobrá vizitka. Tie individuálne osudy niektorých rodín bola naozaj tragédia. Na druhú stranu si však treba uvedomiť, že keby k tomu v 1979 neprišlo, tak dnes by Čína dosahovala cca 5 miliárd obyvateľov, a čo potom? (Aj tejto hypotéze sa v dokumente mohli veru povenovať, aj keď chápem, že to nezapadalo do konceptu) ()

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

To je tak, keď človek pokrivil a zadupal do zeme aj posledné časti morálky a vytvára takzvaný biologický alebo zdravotnícky odpad, čo je novodobé pomenovanie pre nenarodené deti. V Číne to ale nabralo obludné rozmery. Až tak, že lietajú fámy, že si v niektorých reštauráciách môžete objednať potratovú polievku. Z čoho sa normálnemu človeku zdvíha žalúdok, oni nazývajú výživnou pochutinou. Niektorí tvrdia, že to detský kanibalizmus výmysel, ale v tomto filme aj tak vidíme, že čo sa nestihne „utratiť“, to neváhajú odovzdať niekde na adopciu alebo deti opúšťajú len tak na ulici. Radosť žiť v tejto krajine svetlých zajtrajškov. ()

Galéria (6)

Reklama

Reklama