Chlapec Billy Chapman uvidí vraždu svojich rodičov Ellie a Jima zlodejom v obleku Santa Clausa. Billy svoju tragickú mladosť strávi v sirotinci uzavretý do seba, ale musí čeliť aj častému týraniu. Po odchode si nájde prácu v miestnej predajni, kde má za úlohu taktiež nosiť oblek Santa Clausa, čo v ňom prebudí silné spomienky na tú strašnú udalosť. Billy začne zabíjať... (LaciLC)

fcreading

Vianočná temná vízia malého chlapčeka, zúrivý Santa Claus a bláznivý dedko zavretý v ústave pre chorobomyselných. To sú tri dôvody, prečo sa Billy Chapman zmenil na úchyláka v červenom obleku s vizitkou Santa Clausa. Možno prvý vianočný horor, ktorému som dal plný počet zato, že ma po celý ten čas pekne zabavil, ukázal mi dusnú atmosféru a všetko sa nakoniec zmenilo v očakávaný, ale dobrý koniec. Niet čo dodať, klasika 100 percent. ()

TomX2

Keď jeho rodičov zavraždí muž oblečený ako Santa, Billy sa s traumou z detstva len sťažka vysporiada. Tá udalosť mu naviac nielen zobrala milovaných ľudí a šťastný život, ale dokonca ovplyvnila jeho zdravý rozum natoľko, že žije v presvedčení, že ak je dieťa po celý rok neposlušne, ostane potrestané Santou. Keď je Billy jedného dňa nútený si na seba vziať oblek Santa Clausa, prebudí sa v ňom zlo, ktoré v sebe po celý život dusil - začne vraždiť. Nuž, jeho vraždy už tak dobré nie sú a paradoxne práve vtedy film stratí všetko dobré, čo si dovtedy udržiaval. Atmosféru, príbeh, potenciál. Všetko. Aspoň trošku pozitívne by bolo, keby boli vraždy aspoň dobre spracované a natočené, avšak to sa nestalo. Chápem, že to má byť horor. Chápem aj to, že osud hlavnej postave po celý čas viedol k tomuto. Ale to tu naozaj neboli žiadne prostriedky k tomu, aby film nevyzeral byť tak lacný a prvoplánový? Aby bol záver o niečo silnejší? Stále je to jeden z tých lepších hororov, ktoré som videl, avšak som sklamaný, že potenciál ostal nevyužitý a príbeh sa uberal trochu iným smerom, než by mohol. ()

Hellblazer

Najväčším kladom tohto klasického príkladu slasheru z 80-tych rokov je plno skvelých hlášok a jeho celková zábavnosť, vďaka čomu ani na chvíľu nenudí, navyše stopáž je ideálna, človek sa ponorí do príjemnej vianočnej atmosféry a bodycount je hodne vysoký. Nechýba tak typická a pre slasher z tohto obdobia povinná nahota, nejaký ten sex, originálne úmrtia a k tomu všetkému Santa so sekerou v ruke je veľmi cool. (Byť medzi tými deťmi na konci filmu, asi mám traumu do konca svojho života) Bodycount: 13 ()

honajz2

EDICE VÁNOČNÍCH FILMŮ, FILM 5/7. Už dlouho mě žádný horor svojí atmosférou tolik nepohltil. A o to lepší je ten fakt, že to nevyčnívá nejen atmosférou, ale i obsahem. Viděl jsem prvně remake z roku 2012, který mi popravdě přišel dost špatný, takže jsem se obával, že i z originálu vypadne nějaký brak. Tady se mi ale naštěstí moje obavy nepotvrdily, protože tohle je překvapivě o dost inteligentnější, než se na to první pohled zdá. Ani bych se nebál mezi žánry přidat psychologický, protože v první polovině to tím je především a docela solidně. Kdybych hodně chtěl, určité drobnosti bych po té psychologické stránce vytknul, ale na svůj žánr je zde skutečně na vysoké úrovni, takže si na ni ani stěžovat nebudu. Hlavně jsem rád, že tu ta psychologie hlavního záporáka vůbec je, protože pak člověk naprosto přesně chápe jeho motivace a to, proč to vůbec dělá. V druhé půlce už se z toho stane slasher, ale vzhledem k tomu solidně rozebranému pozadí bych ho rozhodně neoznačil jako průměrný nebo standartní, spíš naopak. Navíc i ty smrti byly docela solidně udělané a vůbec celý ten film má dost povedenou filmařskou stránku, na které se mi nejvíc líbí to, že se režisér ničeho nezalekl. A ačkoli ve finále dojde k tomu klasickému klišé konci, tentokrát mi hodně výjimečně nevadí, protože se dá vyložit i jinak - SPOILER ten jeho bratr to celé mohl myslet tak, že teď policistovi řekne, jak moc Billyho matka představená zdeptala KONEC SPOILERU. Nápad to taky podle mě má docela dobrý, ten jsem ocenil už u remaku, nicméně spolu s ním přichází snad jediný větší problém, co s tím filmem mám - úplně tam nefunguje to ladění vážných a komediálních scén dohromady, u pár scén jsem si dokonce nebyl jistý, co přesně podle režiséra měla u diváka vyvolat. Tak jako tak to ale má hodně do sebe a ačkoli jsem tomu moc nadějí nedával, vypadlo z toho hodně příjemné překvapení. 4* ()

Tom_Lachtan

Zcela průměrná a nezajímavá vyvražďovačka, kterých jsou další kopy a to, co by mohlo Silent night, deadly night vytáhnout někam nahoru moc nefunguje, konkrétně jde o samotnou hlavní postavu/vraždícího magora s traumatem, ten by totiž v ideálním vesmíru byl divákovi sympatický, jenže v tom případě by herecký výkon jeho představitele nehraničil s nechtěnou parodií s výrazem podomního obchodníka s kočičím písečkem. A krom téhle pomrvené postavy už tu není zajímavého nic (leda tak tlupa klišé jeptišek), přitom první půlhodina vypadala dosti slibně. PS: ve filmu není žádný krásný sympatický, zombie vražedný sob jako na plakátu. Kurva. ()

• Obchod, ve kterém Billy (Robert Brian Wilson) získal práci, se jmenuje Ira's Toys". Ira je křestní jméno jednoho z producentů. (aknamor)
  • Film se měl původně jmenovat Slayride, společnost Tri-Star ho však na poslední chvíli přejmenovala. (Mol)
  • Když byl film uveden, naštvaní rodiče demonstrovali před kiny, kde byl film vysílán, a žádali hosty o podepsání petice, aby byl film z kin stažen. To se dva týdny od uvedení stalo. (aknamor)