Bylo nás pět

• angličtina There Were Five of Us
Česko, 1994, 6 h 2 min (Minutáž: 60–61 min)

Réžia:

Karel Smyczek

Predloha:

Karel Poláček (kniha)

Kamera:

Martin Šec

Hudba:

Petr Hapka

Adam Novák, Jaroslav Pauer, Jan Müller, Štěpán Benyovszký, Jan Brynych, Sandra Nováková, Dagmar Havlová, Oldřich Navrátil, Jakub Hladík, Jiří Strach (viac)

Ihned od své premiéry v roce 1994 uchvátil malé i starší diváky seriál na motivy Poláčkovy prózy, v němž režisér K. Smyczek spolu se scenáristou O. Vogeltanzem vytvořili prvorepublikovou atmosféru jednoho malého městečka s jejími dobrosrdečnými, zábavnými, ale i závistivými, pomlouvačnými a mnohdy komickými obyvateli. Svět viděný očima Péti, žáka čtvrté třídy (A. Novák) líčí rodinu – maminku s její vždy láskyplně otevřenou náručí (D. Veškrnová), přísného, leč spravedlivě trestajícího tatínka (O. Navrátil), i chytrého bratra Láďu (J. Strach). Především je to ale svět plný dobrodružství a rošťáren Péti a jeho čtyř kamarádů... (Česká televize)

sud

Velice příjemný seriál. Knihu od Karla Poláčka jsem četl kdysi na základní škole jedním dechem a podobně tomu bylo i při sledování seriálu. Mám na něho krásné vzpomínky, protože když ho dávali prvně v televizi, já šel do první třídy. Všichni dětští herci svoje role zvládli perfektně, stejně tak Dagmar Veškrnová, Oldřich Navrátil, Oldřich Vízner a Petr Nárožný. Pane Smyczku, tohle se Vám povedlo. ()

remy

Bylo nás pět je určitě jeden z nejlepších českých seriálů, které jsem měl šanci vidět. Parádně zpracovaná tehdejší doba, výborné herecké výkony všech pěti hrdinů, a navíc velice vtipně a reálně natočené. Co se týče jednotlivých dílů, tak každý z nich má něco do sebe. Vždycky vás čeká nové dobrodružství. Pokaždé čekáte, co naše 5ti-členná parta zase vymyslí. Mě osobně nejvíc zaujal čtvrtý díl "Pokoj lidem dobré vůle". Vánoce jsou tu až dojemně zpracované. Jo, to je panečku něco! Takhle bych si přál, aby vypadal každý seriál, který se nebojí přesně ukázat, jak se tehdy žilo. Jsem moc rád, že něco takového pan Poláček vůbec vytvořil a režisér Smyczek následně dokonale zfilmoval..//90% ()

Morien

Pomalu bych řekla, že nejlepší český seriál všech dob. Kouzelně atmosferická kamera, skvěle vybraní dětští herci, stejně skvěle vybraní dospěláci, takřka kultovní dialogy... Nemám, co bych tomuto seriálu vytknula. Ta pohoda, která z obrazu přímo vytéká, mě zkrátka vždycky dostane. "Křesťané oslavují příchod Krista zpěvem, cukráři řevem!" ()

claudel

Nejúžasnější převedení knihy na televizní obrazovku. To, co se podařilo Karlu Smyczkovi, je až neskutečné, nebývale vydařené a okouzlující. Pro mě představuje Bylo nás pět nesmrtelný seriál, který mohu zhlédnout desetkrát, dvacetkrát a stále bude mé srdce plesat radostí. Karel Smyczek si zaslouží nesmírný obdiv. ()

hygienik

Ja som na 5-ke nevyrastal, takže k nej necítim sentiment a knižku nepoznám. Striedajú sa tu silné momenty, ktoré nebojím sa to povedať, sú hviezdnymi chvíľami českého rodinného TV filmu (nemám čas na alotria, blúznenie o Indii) s dlhšími nudnými pasážami (cirkus). Chýba mi tam väčší dôraz na reálie 1. republiky a častejšie zmeny tempa deja. Veľakrát je to idylicky pomalé. Keby to netočili Smyczek s Vogeltanzom, ale trebárs Bočan s Pelantom, určite by to bolo dynamickejšie s vyhranenejšími konfliktami. Na druhej strane, ak by sa seriál natočil neskôr, mohol dopadnúť oveľa horšie, asi ako Aneta. Nová generácia dobrých českých TV režisérov ešte neprišla, a tak všetko stojí a padá na Jiřím Strachovi. ()

• Seriál se odehrává ve městě jménem Poláčkov nad Karlovem. (Kulmon)
  • Při odjezdu chlapců do Indie a slovech Pepka Zilvara (Jan Müller) "A just nepozdravíme a až se nás někdo zeptá čí jsme, tak řekneme, že vaši příbuzní" můžeme v pozadí na balkoně zahlédnout modrou, umělohmotnou dětskou židli. (Reyak)
  • Byť jsou Bajzovi římští katolíci, tak je v seriálu odkaz na židovský původ Karla Poláčka, kdy otec Vendelín Bajza v epizodě Pokoj lidem dobré vůle (1994) staršímu synovi Láďovi říká, aby si nechal ostříhat pejzy, jelikož je nenosil už Láďův děděček. (VN85)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

Ve věku 86 let zemřel český divadelní, filmový a televizní herec, Stanislav Zindulka. Ten měl za sebou vystudovanou pražskou DAMU, od roku 1994 byl pak členem pražského Činoherního klubu. Mezi jeho… (viac)