Agatha Christie's Poirot - Season 4 (1992) (séria)

Detektív Poirot: Vraždy podľa abecedy (S04E01)

(epizóda)
  • Slovensko Vraždy podľa abecedy (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
Veľká Británia, 1992, 1 h 43 min

Poirot má o starosť navyše. So zločincami už čosi zažil, ale prípad, ktorým sa zaoberá teraz, ho prekvapuje a zároveň desí. So železnou pravidelnosťou totiž Poirot dostáva oznámenia o plánovaných vraždách podpísané šifrou ABC. Páchateľ nenecháva nič na náhodu. Mená obetí a miesta útokov nasledujú neomylne v abecednom poradí. A aj keď je Poirot a inšpektor Japp informovaní, páchateľ im stále uniká. Obetí stále pribúda a vrah úraduje ďalej. Čas hrá proti nim, ale Poirot už odhalil súvislosť medzi zavraždenými. Všetky obete navštívil skromný podomový predajca. (STV)

woody

Nejlepší kniha Agrathy Christie.Dokazuje, že ji šli jak"normální" vrazi tak i geniální fikce (Vražda v Orinet Expresu) nebo šílení maniaci, jako zde.Moje milovaná detektivka, kde se slavný žabožrout snaží vypátrat šílence který vraždí lidi, jejichž jméno a příjmení začíná na písmeno v abecedě.A co víc vraždí je i v londýnských čtvrtí a periferií stejného písmena jako jméno.Všechny spojuje jen jedna indicie.Těm co nedejbože neznají děj nebo více prozrazovat.No a nyní k filmovému zpracování.Mno, mno.Některé by mohlo urazit, že nejlepší předloha si zaslouží jen chudinké televizní zpracování a ne bombastické ala finneyovka Orint Expres.Ale musím říct, že se s tím poprali velice zdatně.O Davidu Suchetovi se už toho mnoho říci nedá.Navíc se mi líbilo, že zjev hlavního podezřelého trochu upomínal na slavného britského vraha J.R.H. Christieho(pouze shoda jmen s královnou zločinu).Nevím zda šlo o zamýšlenou shodu. Když pominete omezenou výpravu ale jako fakt přijmete dusivou atmosféru dalšího hrozícího zločinu chladnokrevného vraha, budete mít o perfektní večer postaráno.A jestli ne, máte tu stále knihu! [PS: Thanks for Ripo!] ()

gjjm

Bezpochyby nejlepší díl skvělé série. Nejrafinovanější struktura a nejpřekvapivější pointa (a to jsem četl knihu). Samozřejmě skvělé herecké výkony, vynikající atmosféra, režie, scénář... P. S. Jak dokázal Dürrenmatt, vražda bez motivu (nebo zdánlivě bez motivu) se nedá dokázat. Agatha Christie ji přesto dokázala vyřešit a literárně zpracovat. ()

Padme_Anakin

Výborná detektivka, ode mne je to tentokrát bez výhrad, zasílání dopisů s podpisem ABC, vyšetřování vražd podle abecedy, no napnutá jsem byla jak kšandy a netušila, odkud vítr fouká... Herecký ansámbl úžasný, můj oblíbený trojlístek Poirot, Hastings a Japp se opět blýsknul a pochvalu určitě zaslouží i Donald Sumpter, zahrál podezřelého prodavače punčoch skvěle..  P.S. Scéna s krokodýlem úchvatná.. ()

genetique

Excelentne premyslená a vykonštruovaná konšpirácia a takmer bez úbytku napätia natočená klasická poirotovská kriminálka so zatiaľ jednou z najlepších zápletiek, v ktorej je Poirot, zdá sa, zatlačený do kúta, no znova zapracuje v ten pravý čas, tá správna časť šedej mozgovej kôry a vrah už nemá šancu. 90%. ()

LencaN

S04E01 - První z Poirotů, který má stopáž nad 100 minut. Zdánlivě nevyřešitelný zločin. Nějaký šílenec vždy informuje Poirota, že se stane vražda a místo a jméno oběti je vždy podle abecedy, přičemž vrah u zavražděných nechává abecední jízdní řád, jako jiní padouši nechávají ve filmech kapesníky či bílé rukavice. Oběti nic nespojuje, ale čím více se stane, tím více do toho Poirot proniká. Tady jsem si té hlavní stopy absolutně nevšimla. A konečný zvrat byl unikátní, do poslední chvíle jsem netušila motiv vraha nebo k čemu to vůbec bylo a ONO vysvětlení mě vůbec nenapadlo. Super humor, chudák Hastings, nikdo nechtěl slyšet, jak zastřelil toho úžasného kajmana. Lokace taky zajímavé, jedna vražda v dobovém obchůdku, pak jsme u moře a na starém sídle, takže pestré záběry. Ale líbilo se mi tady i to jak kamera najela na písmeno, ke kterému se měl vztahovat následující děj. Změnila se tu trochu i konstrukce odhalování, kdy podobně jako v Columbovi skoro od začátku víme, kdo vraždí a sledujeme, jak se k němu Poirot přibližuje. Ale nic není takové, jak se může zdát. ()