Agatha Christie's Poirot - Season 11 (2008) (séria)

Schôdzka so smrťou (S11E04)

(epizóda)
  • Česko Schůzka se smrtí (viac)

Sýria 1937: Pri prácach na odkrývaní archeologických pamiatok na Blízkom východe príde o život žena šéfa britskej expedície lady Boyntonová. Na scénu prichádza Hercule Poirot, aby vyriešil záhadnú vraždu. Lady tu bola na návšteve a takmer nikto z jej okolia ju nemal rád. Ukáže sa, že lady bola dosť krutá k deťom a zdá sa, že toto je hlavný motív zločinu... (STV)

VenDulin85

Jsou zde velké rozpory oproti knižní předloze: způsob provedení vraždy, pohnutky, postavy, místo činu (v knize to je skalní město Petra). To vše se ale dá odpustit, protože filmařům se podařilo vykouzlit atmosféru starého světa a i zdůvodnit název detektivky. Kdy, kde a kdo potká svou smrt, je jasné, jako obvykle je obětí protivná panovačná osoba bez špetky citu. Takže zbývá jen rozluštit, kdo je vrah, a s tím si Poirot poradí, i když si jako obvykle vezme na paškál všechny zúčastněné a pohrabe se v jejich nitru. Ohromně se mi zde líbila Christina Cole v roli doktorky Kingové, která „ví, co chce“. ()

necisty

Jestli je Orient Express numero jedna, tak tohle je jednoznačně dva! Začátek tomu ani tolik nenasvědčuje, ale po několika starších dílech je návrat k těm novějším a propracovanějším víc než příjemný. Tady jde vidět, že si tvůrci dali záležet se zpracováním a herci i mimo Sucheta to berou vážně. Třešničku na dortu tomu ale dává až úplný konec, kde se toho dovídáme mnohem víc než v co jsme doufali. Překvapivé a dá se říct až dojemné zakončení, kde pan Pearce posledními sekundami dokazuje, že je Pan režisér. ... Týrané adoptované děti, tlustá megera, vykopávky, příběh o smrti, hmyz, malárie, jeptiška. ()

Stanmi

Hercule Poirot (David Suchet) vyšetřuje v syrské poušti vraždu bohaté Lady Boyntonové... Schůzka se smrtí má příběh řekněme v klasickém stylu, kdy je zavražděna starší, bohatá osoba, kterou její okolí nemělo příliš v lásce a podezřelí jsou tak skoro všichni. Přesto je tento snímek dostatečně poutavý až do samotného závěru, který je poněkud překombinovaný, ale na druhou stranu není, vzhledem k počtu podezřelých, vůbec lehké určit vraha. Ale to co kromě příběhu zkvalitňuje divacký zážitek je jednak atraktivní prostředí, kde se příběh odehrává a také kvalitní obsazení především mužských rolí, kde kromě jako vždy skvělého Sucheta máme Tima Curryho, Johna Hannaha, Marka Gatisse a Paula Freemana. Schůzka se smrtí je tak další povedenou detektivkou s naším oblíbeným Belgičanem. ()

hany83

Po tomhle Poirotovi už začínám být vážně naštvaná! Mám pocit, že scénárista si něco šlehnul, jinak fakt nevím...Už snad posté se ptám, PROČ proboha nemůžou knížku nechat tak, jak je (obzvlášť tahle je opravdu povedená) a proč si musí vymýšlet nejen nové postavy, rušit staré, vymýšlet debilní zápletky a měnit i osobu (y) pachatele?? Pak nerozumím tomu, proč se píše Poirot Agathy Christie a ne na motivy románu Agathy Christie. To Katík: Poirot si vlasy barvil (viz Opona). ()

rekurseman

Asi jen ve zkratce, klasická detektivka, kdy slečna Agatha Christie použila ve svém románu pro příčinu vraždy různé důmyslné jedy, které aplikoval výborný anesteziolog (sama byla vystudovaná lékárnice). Děj je natočen výtečně, do poslední chvíle jako obvykle člověk podezřívá všechny, jen ne opravdové vrahy. Jediná věc, která mě překvapila byla ta, že v tomto díle byl Hercule velice pobožný a pár krát se i modlil. To mě docela zmátlo. Na závěr: Určitě lepší a povedenější než původní film z roku 1988. ()

• V knižní předloze se značná část děje odehrává na území nabatejského skalního města Petry, ležícího na území Jordánska. Pro svou jedinečnost byla Petra v roce 1985 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Tyto záběry se filmaři rozhodli natočit nikoliv přímo v Jordánsku, ale v Maroku. Tam se filmový štáb vypravil v květnu 2008. (Agatha)