Dva vojáci z americké základny Guantanamo Bay na Kubě jsou obviněni z vraždy svého kolegy. Případ se zdá nadmíru jasný. Vojenská prokuratura svěří obhajobu obou obviněných poručíku Kaffeemu, mladému ambicióznímu právníkovi, který proslul mimořádně rychlým mimosoudním vyřizováním svých případů. Kaffee chce svým klientům doporučit, aby se přiznali a vymoci jim co nejnižší trest. Kapitán Gallowayová, pověřená dohledem nad celým případem, je však jiného mínění. Domnívá se, že oba obvinění pouze vykonali rozkaz svého velícího důstojníka. Víra ve vlastní profesionální schopnosti a fakt, že jeho dohližitelem je krásná mladá žena, přesvědčí Kaffeeho, aby se pokusil o nemožné. Rozhodne se dokázat nevinu obžalovaných i proti jejich vůli. Ví, že podstupuje nesmírné riziko. Musí sehnat potřebné důkazy a především se otevřeně postavit veliteli základny Guantanamo, plukovníkovi Jessepovi, člověku s bezchybným vojenským rejstříkem a styky na nejvyšších místech. (oficiálny text distribútora)

Slasher

Hvězdně obsazený soudní drama z vojenskýho prostředí, který i 30 let později potěší. Má to ten příjemný romantický opar devadesátek, hřejivý udělej správnou věc poselství, vypjatý finále, drzýho mladýho Cruise a starýho dobrýho Jacka jako stíracího plukovníka (mohl zabrat větší stopáž). Dlouho jsem to oddaloval a vlastně nic nečekal, jsem divácky spokojený. ()

Djkoma

Tom Cruise, Jack Nicholson, Demi Moore, Kevin Bacon, Kiefer Sutherland... Dnes by jste nedali takový herecký ansábl dohromady bez 100 milionů dolarů. Krásná Demi má stále své delší vlásky a Tom Cruise je ještě nábožensky nedotčený, Jack Nicholson ještě neuvadl v komediích a Kiefer ještě ani nedoufal v něco jako je 24... Doba nevinných skončila a celý film využívá herce na maximum. Možná jediná chyba filmu je v průměrném režisérovi. Trochu více brilantnosti a odvahy by filmu jen pomohlo. ()

ScarPoul

Old school vec, ktorá najviac pripomína Firmu. Ale to neznamená, že nemá svoje atribúty. Ja síce nie som až taký fanúšik vojenskej divízie USA v akejkoľvek podobe ( nemyslím teraz názorovo ale skôr príbehovo) ale keď sa k tomu sem tam dostanem, málokedy bývam sklamaný. Reiner má istú réžiu a je si vedomí žánru, ktorý robí. Ale tým, že 90 roky vedeli ako správne namiešať kokteil naivnej moralitky a ako správne viesť hercov k fantastickým výkonom na malom priestore, funguje to. Cruise dokazuje herecké schopnosti a rovnako aj Nicholson, ktorý si ten malý priestor kradne pre seba. Inak je to pomerne jednoduchá záležitosť, kde máme zloduchov a hrdinov od začiatku jasných. A potom už len kladným hrdinom držíme palce nech všetko zvládnu čo možno najlogickejšie ako sa dá. Čo sa im aj podarí. Super film, kde v zásade funguje všetko tak ako má a na ktorom vôbec nebadať zub času. ()

C0r0ner

Skoro jako by to napsal Grisham, protože to byl další z kvalitních filmů od soudu. Sice trochu natahaný, nicméně závěrečné přelíčení bylo tak zajímavé (díky do té doby vystavěnému ději) a strhující, že jsem skoro nedýchal. Pro Reinera mám očividně slabost, protože jsem ještě neviděl jeho film, který by se mi nelíbil. 80% ()

M.i.k.e

jedna z mnoha dnes už skoro klasika, která mi delší dobu unikala což vzhledem k faktu že mám rád soudní dramata úplně nechápu.Středobodem vyprávění je dvojice vojáků která dá "deku" jinému vojákovi, který ovšem následně zemře.Jde o celkem nejednoznačný případ u kterého sem měl zkraje problém se vůbec zorientovat.Jedna strana totiž tvrdí, že vojáci jednali na vlastní pěst a jde tak o vraždu (a zároveň porušení rozkazu), druhá strana pak tvrdí, že vojáci dostali rozkaz provést tzv. rudý kód, což je vlastně obecně akceptovaná forma šikany o které všichni vědí a vina by tak byla na tom kdo dal onen rozkaz.To samo o sobě ukazuje lehčí pošahanost armády v tom smyslu, že rozkaz je rozkaz i ve chvíli kdy výsledek je při nejmenším diskutabilní.Velká část filmu se tak odehrává v soudní síni, kde se samozřejmě hodně mluví, což je ovšem Sorkinova doména a ten i ve své scénáristické prvotině ukazuje, že tyhle konverzačky měl v malíku nejspíš odjakživa.Z herců má největší prostor Cruisův arogantní právník a je výborný.Zdatně mu ovšem sekundují další v čele s tradičně ďábelským Nicholsonem.Ten má sice  prostoru hodně málo, ale když už je na scéně, tak si jí krade víceméně pro sebe.Ani po třiceti letech tenhle film nijak výrazně nezestárnul...80% ()

• Autorská práva k uvedení filmu na divadelní prkna byla prodána ještě před premiérou filmu. (don corleone)
  • Ve filmu se objeví slovo "sir" celkem 164krát. (don corleone)
  • Při plánování soudního přelíčení sáhli tvůrci po soudní místnosti, i když není běžné, aby se vojenský soud v tak honosné budově odehrával. Většinou jde o jednoduché prázdné místnosti bez výzdoby. (don corleone)

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

30.06.2020

Cruise zachraňuje prezidenta Nicholsona

Cruise zachraňuje prezidenta Nicholsona

24.11.2013

Kdysi jim to spolu parádně šlapalo v klasice Pár správných chlapů. Proto si je umíme představit i v hlavních rolích akční komedie studia Warner bros. El Presidente. Projekt se vyvíjel několik let s… (viac)