Poklidný život Caleba Coltona (Adrian Pasdar) z jednoho malého oklahomského městečka nabere nečekané obrátky, když potká pohlednou dívku Mae (Jenny Wright). Jejich prazvláštní romantický vztah začíná kousnutím do krku a pokračuje pro Caleba nepříjemným zjištěním, že se právě stal členem nepočetné komunity nočních tvorů, upírů, vedených veteránem Jessem (Lance Henriksen). Pro Caleba nyní nastává obtížné dilema: strávit budoucnost po boku Mae (kterou, ač saje krev, miluje) a přijmout pravidla její upíří „rodiny“, anebo se vrátit k rodině vlastní, k otci a malé sestře, a riskovat tím život svůj i jejich? Přestože odmítá svou lačnost po krvi ukojovat na úkor životů nevinných lidí, uvědomuje si, že nemůže hladovět věčně. Existuje z této zoufalé situace nějaké jiné východisko než smrt, případně trvalé členství v Jesseho bezohledné smečce? Tato v jistých kruzích kultovní upířina nebývalého žánrového rozpětí proslula mimo jiné tím, že v ní jedinkrát nezazní slovo „upír“ a dodnes je považována za jeden z nejpozoruhodnějších snímků Kathryn Bigelow. (Matty)

hirnlego

Jedeme z kopce. Jakože fakt. Dostanu chuť na pana Paxtona, vidím gif z Near Dark, kde stopuje tak noblesně, že bych si kvůli němu snad i udělala řidičák, takže si Apačův roky odkládaný klenot konečně nelegálně stáhnu a pustím. Hned zkraje krmí mé hormony pan Pasdar s lebkou Adonise a vlhkou atmosféru víc než vhodně dokresluje Tangerine Dream. Pak něco něco, dobrý, Paxton ♥, něco míň dobrý, něco nedobrý, špatný, moc špatný. Celou dobu to bylo takový mile neáčkový, že jsem odpouštěla i největší kraviny, ale vocaďpocaď. Jakože málokterej závěr umí celek srazit rovnou o 2*, ale tady se to povedlo s přehledem. Tak ještěže mi ty aktivované nízké pudy nedovolí sundat víc než 1*. ()

PetrPan

Žádné kříže, rakve a mlhy na blatech. Near Dark představuje upíry zbavené veškeré mytologie, dokonce necení ani tesáky, bestie s lidskou tváří, pocity i touhami. Pod maskou jejich cynismu se však skrývá jen bolest z věčného života, jehož jediným smyslem je ukojení sžíravého hladu po krvi. Když do smečky nedobrovolně přichází nový člen a svým dosud nepřetrženým poutem k lidskosti naruší její křehkou rovnováhu, vše nabere rychlý spád. Snaha o podrobení vzpouzejícího se mladíka vyeskaluje v explozi násilí a demonstraci síly, která nezůstane bez následků ani pro jednoho z nich. Parádní horrorové drama, vynikající upírská romance (s vyprázdněným Stmíváním nesnese srovnání) se závěrem, který mnohým může připadat přehnaný. Mně však jen příznačný, když odchází králové, tak s veškerou pompou. "Ale stálo to za to, že jo?" ()

Gilmour93

From Dusk Till Love. Pár měsíců poté, co přišel Schumacher se sexy and young Ztracenými chlapci, vytasila se na stejné téma budoucí chvilková Cameronova manželka v neo-westernovém rámci. Má to osobitý styl manipulující s filmovými konvencemi, prašnou atmosféru amerického středozápadu a v neposlední řadě Henriksena jakožto vůdce nomádské bandy, jejíž zaměření nebylo třeba popisovat slovy. Jednu věc je však třeba zdůraznit. Bez kouzelného ambientu mandarinkového snu by to nebylo tak působivé. „I´m afraid.“ - „Don´t be. It´s just the sun.“ ()

Shit

Hodně netypická upířina, kterou bych se nebál přirovnat k Od soumraku do úsvitu, ale bez vtipných vsuvek. Krom toho herecký zastoupení parádní - božský šílený upíří duo Lance Henriksen a Bill Paxton dodávaj filmu fakt koule a Adrian Pasdar v hlavní roli taky skvělej. Neni to sice úplně 100%, ale úpířina to je jedna z nejlepších, co sem viděl ()

darkrobyk

Skvělé existenciální drama na téma: jak těžké je býti upírem (samozřejmě za upíra lze dosadit cokoliv). Alegorie o hledání smyslu života a místa na zemi (ve společnosti). Mnohovrstevný příběh lze sledovat v prvním plánu jako upírský horror, v dalších plánech však nabízí mnohem více. Postupně divák pochopí, proč se tak čaruje se stavem člověk-upír-člověk. Výborné efekty, vynikající hudba (njn Tangerine Dream jsou známkou kvality) a vydařená kamera. Syrový příběh, který nemá cenu více rozpitvávat. Lepší je se na něj prostě podívat. ()

• Poslední film z produkce studia DeLaurentiis Entertainment Group, které zanedlouho po natáčení zkrachovalo. (Terva)
  • Lance Henriksen (Jesse Hooker) a Bill Paxton (Severen) si v kostýmech udělali během natáčení výlet autem. Za rychlou jízdu je zastavil místní šerif. Když viděl oblek Jesse, ve kterém hrál Lance Henriksen, ustoupil vzad a ruku položil na zbraň. Po vysvětlení jim nedal ani pokutu. (Terva)