Escape Room: Niet úniku

• Česko Úniková hra: Turnaj šampiónů (viac)

Escape Room: Niet úniku je pokračovaním psychologického thrilleru, ktorý zaujal hororové publikum po celom svete. Tentokrát sa nič netušiaca skupina šiestich ľudí ocitne uzamknutá v ďalšej sérii únikových miestností. Postupne odhaľujú, čo ich spája, aby sa im podarilo prežiť.... pričom zisťujú, že túto hru už raz hrali. (Itafilm)

sidzej

Už je to o triedu slabšie ale jednotlivé lokácie stále zaujímavé len mi vadilo že sa v tejto časti nič nevysvetlilo a že postavy boli vykreslené veľmi povrchne a chýbala im určitá psychologická hĺbka. Každopádne trojku si samozrejme v kine opäť nenechám újsť. Poteší návrat jednej z postáv z jednotky. Taktiež posledná scéna v lietadle žmurká na diváka keďže opäť ide o narážku na záver prvej časti. EDIT: v kine premietali inú verziu s komplet odlišným začiatkom aj koncom, kino verzia s úvodom u psychologičky sa mi páčila viac kdežto nový zostrih so saunou a pozadím hádaniek bol podstatne slabší, v tejto verzii sa taktiež nevracia zomrelá postava z prvej časti, ani nekončí v lietadle. Dúfam že vydajú aj pôvodnú kino verziu. ()

filmfanouch

V roce 2019 do kin dorazila Úniková hra. Malý levný thriller režiséra Adama Robitela, který se dost možná tak trochu inspiroval sérii Saw a naservíroval příběh skupinky lidí, kteří se musí probojovat skrze různé komplikované nástrahy záhadných manipulátorů, kteří tahají za nitky oněch záhadných her. Nejen otevřený konec, ale především velké tržby (rozpočet 9 milionů dolarů/tržby: 155 milionů dolarů!) dali dost jasně najevo, že tady se s pokračováním skutečně otálet nebude. A neotálelo by se s ním ještě o poznání více, kdyby COVID-19 postupně nedonutil tvůrce odkládat skrze celý rok 2020 a to jen proto, aby film přeci jen nakonec dorazil do kin v létě 2021. Má ovšem v podstatě co nabídnout? Pokud jednička neurazila jako snadno utíkající jednohubka, u dvojky se v podstatě nic nemění. Vrátil se nejen režisér Adam Robitel, ale také scenárista Bragi F. Schut, kterému jen tentokrát místo Marie Melnik vypomáhal Daniel Tuch. Navazuje se v podstatě na závěr prvního filmu, dle slibů ze samotného názvu dojde na konfrontaci výherců oněch nebezpečných her a přitom se hlavní hrdinové z prvního filmu snaží oněm manipulátorům zatrhnout tipec. Ale je to v podstatě pořád to samé, přičemž řemeslné kvality též zůstávají stejně a díky tomu se na to alespoň celé dá dívat. Scenáristé přišli s další sérií únikových místností, v jisté míře přitom nadále funguje alespoň částečné napětí a vše to má dosti raketové tempo, což je i díky faktu, že film samotný trvá hodinu a půl. O nic převratného se tvůrci prostě nepokouší. Prostě jen variují přesně to, co fungovalo minule a slušně se jim to daří. Tvůrcům se dá snadno vyčíst, že se nevydali trochu jiným směrem, zrovna u Únikové hry to ovšem očividně šlo velmi těžko a nikoho vlastně ani nepadlo, jak to celé pořádně okořenit. Prostě jen dorazila další porce téhož. Tenhle sequel očividně neměl kdovíjak velké ambice a těžko se mu to vlastně dá vyčítat. Herci jsou nadále pouze oukey (Logan Miller a Taylor Russell z prvního filmu si nadále kradou prostor pro sebe, nové postavy kdovíjak nezaujmou) a do pořád tak trochu hloupoučkého scénáře se dá velmi snadno rýpat. Jakmile se člověk zamyslí nad tím, co vše vlastně organizace Minos dokáže, působí to už skutečně přehnaně. O poznání přehnaněji než v rámci prvního filmu. Ve finále ani nefungují pokusy o cool zvrat, přičemž jeden je ve finále vlastně fakt tak trochu zbytečný a i už pootevřená vrátka k třetímu filmu na konci naznačují, že se i příště pravděpodobně pojede ve stejných kolejích. A před divákem pak bude stát ono zásadní rozhodnutí: ´´ Ber nebo nech být ´´. Druhá Úniková hra v podstatě nepřináší nic nového, bez problémů ovšem zabaví jako další thrillerová jednohubka. Pokračování prakticky bez ambicí, které ovšem dostatečně zabaví, má své řemeslné kvality a má k tragédii opravdu daleko. Těžko říct, zda se dá Úniková hra po vzoru svého brutálnějšího bratránka SAW natahovat do nekonečna, minimálně jeden film by ovšem nejspíš tahle série ještě zvládla. Jen od něj divák nemusí po vzoru dvojky čekat hodně a přistoupit, že se skutečně jen nejspíš bude opět variovat osvědčené řemeslo...... () (menej) (viac)

Marius_ss

Takto sa má robiť pokračovanie. Jednotka síce nenastavila latku veľmi vysoko, no pre fanúšikov puzzle-hororov to bol určite dobre investovaný čas. Po dvoch rokoch nám prišla do kín dvojka, a ja som sa obával že to pôjde z kopca, no stal sa presný opak, za čo som veľmi rád. A ak to takto pôjde ďalej, tak tu budeme mať veľmi sľubné hororové univerzum, ktoré tu tak chýba po tom čo série ako Nezvratný osud, Očista, či Saw klesli do totálneho podpriemeru až odpadu. Jediné, čo mi liezlo na nervy, bola Taylor Russell a jej nechutne dokonalá, presladená postava, ktorá všetko vie, vždy zachová chladnú hlavu, nikdy nie je sebecká a napriek tomu je to vždy ona, kto prežije...vážne tvorcovia, už je toho moc. Ak sa Vám Escape room páči, určite si pozrite aj film Kocka (1997), ktorý je ešte o level vyššie a dá sa povedať, že je otcom puzzle-hororov. Práve z "Kocky" sa inšpirovali tvorcovia Saw či Escape room. ()

LIVINGDEAD

Pustil jsem si opakování jedničky, protože dvojka navazuje 😯. No a  jednička byla rozhodně lepší. Napínavější a postavám jsem fandil. U dvojky mi byly postavy cizí a lhostejné. Také tam byly zbytečné matematické a technické záležitosti. Např. U otevírání dveří dcerky myslím že většina populace nepochopila odvození kódu. No snad bude trojka lepší. ⭐⭐⭐ ()

silentname

V čase, keď sa "Escape Room: Tournament Of Champions" dostalo do môjho kina som bol busy a tým pádom som si film na veľkom plátne užiť nemohol. No čakal som, kým bude dostupný a budem sa môcť pozrieť, ako bude táto séria pokračovať. Normálne by som svoj koment asi začal tým čo sa mi páčilo alebo nepáčilo, no tu sa udialo niečo skutočne veľmi zaujímavé. A realita je taká, že možno sme niektorí mali možnosť vidieť úplne iný film, ako tí, ktorí ho videli v kine. Pretože som zistil, že existujú dve úplne odlišné verzie. Kým kino verzia pôsobí, že išlo o klasický koncept, kde Zoe bude musieť prekonať svoj strach z lietania a na konci k tomu dospejeme, tak moja verzia mala v sebe ešte aj príbeh tvorcu všetkých týchto "escape rooms" a jeho rodiny. A vo finále nás nečaká žiadne lietadlo, ale scénky medzi Zoe a Clarou (v podaní Isabelle Fuhrman), ktorá má možnosť posunúť celú sériu do úplne novej roviny. A úprimne si myslím, že to vytvára celkom zaujímavé scénky, ktoré tomu dávajú niečo viac, než len unikanie z miestností. A okrem toho všetky tie miestnosti dokopy nám otvárajú aj úplne nový príbeh, kde pochopíme aj ako všetky tie miestnosti vznikli a čo nám chcú povedať. Takže môžem povedať, že verzia, ktorú som videl ja ma v tomto smere aj celkom slušne prekvapila. V rámci miestností sa možno veľkého napätia nedočkáme, no musím uznať, že sú celkom kreatívne vymyslené. Neviem či by sme síce mali partiu ľudí, ktorí by boli schopní uvažovať v tomto štýle, ale pre funkciu tejto série to beriem. Možno by bolo fajn neskôr vidieť aj kino verziu a porovnať si ich obe medzi sebou. A posúdiť, ktorá je lepšia. Preto hodnotenie, ktoré filmu dám patrí k "extended verzii". Hodnotenie: B+ ()

• Existují dvě různě dlouhé verze filmu (88 a 96 minut). Obě mají naprosto rozdílný začátek a závěr filmu. (SOLOM.)
  • V čase 56:32 můžeme vidět loď v láhvi. Tato láhev je od 15leté skotské whisky Dimple Haig 15 yo. Je balená v typické třírohé láhvi s důlky – anglicky dimple, odtud její název. (DJMaroko)
  • Film se natáčel od 10. listopadu 2019 do 27. ledna 2020 převážně v Kapském Městě v Jižní Africe a v Budapešti v Maďarsku. (Trilobajt)