Amonit

(festivalový názov)
  • Slovensko Amonit (festivalový názov) (viac)

V 40. letech 19. století hledá kdysi uznávaná Mary Anning fosílie na nehostinném pobřeží moře, aby jejich prodejem vydělala na živobytí pro sebe a svojí nemocnou matku. Nabídku bohatého turisty, aby během jeho nepřítomnosti zasvěcovala do své práce jeho manželku Charlottu, z finančních důvodů nemůže odmítnout. A přestože si s bohatou paničkou zpočátku zásadně nerozumí, postupně se mezi nimi začne vytvářet silné pouto. (O2 TV)

kukkik odpad!

Příběhově nic nového, potisícíprvé tatáž ublížená písnička o tom, jak má woke hnutí základy už v pravěku, necitlivý, účelový a bláhový výklad dějin a společnosti, zkrátka jak to znáte z učebnic dějepisu vydaných za socíku, akorát tentokrát protěžující jiná témata. Jediný světlý bod tohoto předlouhého a k uzoufání nudného filmu je, klasiky, sexuální lesbická scéna. No, soft porn je něco, co ocení každý správný edukovaný filmový kritik s vytříbeným vkusem, my nižší filmové kasty si příště radši pustíme normální péčko, ušetříme si pár hodin času, obsazení bude jistě sympatičtější a i příběh bude mít určitě lepší dynamiku, než tady. odpad! ()

Rockerman

Dějově je to spíše pro ženy. Pochopitelně jsem si nemohl nechat ujít vidět po delší době v akci mou milovanou Kate, která jako obvykle podala v roli odměřené Mary výborný výkon. Příběh je jednoduchý. Dvě ženy různého věku, společenského postavení i povah v sobě po chladnějším seznámení najdou zalíbení a to i v posteli. Z jedné scény je patrné, že Kate Winslet je nejen vynikající herečkou, ale stále ještě i krásnou a žádoucí ženou. 4* (3 + jedna povinná za Kate). ()

castor

Brodila se blátem nebo pečlivě hledala okolo útesů na chladném jihozápadním pobřeží Anglie, než fosilie odplavilo moře. Mary Anning pocházela z velmi chudých poměrů, přesto se proslavila v geologických kruzích. Sběratelka fosílií a paleontoložka, které se uznání za její vědecký přínos a objevy dostalo až výrazně později. A které do života vstoupí křehká manželka bohatého geonadšence. Režisér Francis Lee už podruhé (minule dva muži) podle vlastního scénáře předkládá variaci na hledání lásky mezi stejným pohlavím. Výsledek platí za poměrně poutavou nezávislou vlaštovku, která potěší umělečtěji zaměřené publikum. Má velmi dobré herecké výkony, komorní pojetí a vypráví zcela obyčejně. Jenže právě v jisté umírněnosti je ta největší slabina. Postupné sbližování obou hrdinek totiž probíhá právě tak, jak bychom čekali. Pomalé a tiché. Kate Winslet v další introvertní depresivní roli vysypává svůj bohatý herecký rejstřík, Saoirse Ronan už dávno vyrostla z malé holčičky v Pokání, zvládla přechod k dospělým rolím a zdánlivě nenápadnými gesty těší diváky. Mě ale dámy potěšily tak napůl. Tři až čtyři hvězdy. ()

Disk

Malý velký film plný nádherného minimalistického herectví. Francis Lee po svém celovečerním debutu Na konci světa přichází s další romancí, tentokrát z Anglie 40. let 19. století. Tentokrát je tu příběh dvou žen v podání Kate Winslet a Saoirse Ronan. Film neokázalý, skoro až nekonfliktní, a přesto jde opět o mimořádný divácký zážitek s podmanivou atmosférou. Francis Lee je velký režijní talent a těším se na jeho další počin. ()

sedm.1

Amonit je nefalšované filmové utrpení snad pro veškeré divácké skupiny, takže se musím fakt jen ironicky smát, kolik přetvařujících se uživatelů vystřelilo tuto nehoráznou nudu k naprosto neadekvátním, v době mého hodnocení, 67%. Nevím, na co si tu tedy všichni ti samozvaní erudovaní kritici hrají, svá pozitivní hodnocení by ale v tomto případě odůvodnili vážně jen stěží. Dobrá, přítomná nehostinná a chladná atmosféra je výrazná a zpracovaná skutečně působivě, ale jen ona skutečně nedokáže film nějak zásadně zachránit. Zbytek je totiž vážně obrovská bída, na čele s opravdu nevídaně urputně nudnou zápletkou, kde ty téměř dvě hodiny vysají z potenciálního diváka naprosto veškerou energii, protože něco tak utahaného, nezáživného a prázdného se jen tak nevidí. V zásadě tu jde každopádně především o takové lehké lesbické dobové drama, kde dvě zoufalé ženské, v podání strhané Kate Winslet a ošklivé Saoirse Ronan, se snaží své životy oživit tím, že po sobě lezou jak dvě nadržené stepní kozy, ovšem jednak kdo by z toho čekal nějakou pointu, či vyústění, nedočká se a ti zvrhlejší, kteří by se těšili na nějaké pikantnosti, tak ti se sice dočkají, a to dokonce i jedné poměrně otevřenější scény, ovšem že by z toho sálalo i nějaké přirozené erotično, tak to ani náhodou, na to je to příliš upachtěné. Navíc ani jedna z postav není vůbec sympatická, chybí mezi nimi pak i jakékoliv jiskření, vztahové napětí, vše je prostě zcela bez emocí a jakékoliv přesvědčivosti. Amonit je zkrátka odstrašujícím příkladem nefalšovaného nudného artu, kde krom zmiňované atmosféry nefunguje vůbec nic jiného, prostě fuj, tohle vážně ne! ()

• Natáčení probíhalo v anglickém městě Lyme Regis (hrabství Dorset), kde skutečná Mary Anning (ve filmu Kate Winslet) v první polovině 19. století pracovala a sbírala fosílie. (Stanislaus)
  • Charlotte Murchison (1788–1869) byla ve skutečnosti o jedenáct let starší než Mary Anning (1799–1847), zatímco Saoirse Ronan (Charlotte) je o devatenáct let mladší než Kate Winslet (Mary). (Stanislaus)
  • Aby se Saoirse Ronan (Charlotte) cítila při natáčení intimních scén pohodlně a bezpečně, Kate Winslet (Mary) zajistila, aby v tuto dobu byly na place přítomny ze štábu pouze ženy. (Stanislaus)