Alkohol – magický lektvar

• Nemecko Alkohol - Der globale Rausch (viac)
Nemecko / Taliansko, 2019, 89 min (Alternatívna 52 min)

Jak je možné, že se při pití alkoholu daří tak dobře skrývat následné hrozby? O všemožných aspektech zrádného nápoje... Konzumace alkoholu celosvětově roste. Narůstá i počet lidí závislých na alkoholu. Po celém světě je jich sto čtyřicet milionů a každý rok tři miliony zemřou. Vlády zemí po celém světě tato čísla nějak moc nezviditelňují. Alkohol je obdivuhodně chytrá droga a je velmi promiskuitní. Malá molekula rychle proniká do mozku, kde vypíná nebo naopak zapíná různé jeho oblasti. Vypíná ty, které mohou za naše pocity odpovědnosti, obavy nebo úzkost. My se uvolníme a cítíme se vesele. Občas ale děláme bláznivé věci a líbí se nám to. Jeho účinek na mozek je velmi široký. Autor tohoto dokumentu se vydává na cestu za odborníky po celém světě, aby zjistil, proč pijeme alkohol, co s námi dělá a proč tak zdárně přehlížíme jeho nebezpečí. Vyzpovídá proto konzumenty, výrobce alkoholu, psychology i lékaře. (Česká televize)

Autogram

Kamkoľvek na Zemi sa pohneme, všade sa ľudia snažia nejakým spôsobom posunúť stav svojej mysle. Ak to nerobia pomocou drogy, tak to robia dychovými cvičeniami alebo meditáciou. Vlastne sme si v našej kultúre vybrali tú jednoduchšiu, spoľahlivejšiu a nebezpečnejšiu cestu. Film približuje pitie a praktiky výrobcov aj v iných krajinách, napríklad v Afrike, kde je to trochu iné ako u nás, a to povšetkých stránkach. –––– Proč je tak těžké nepít? –––– Lidé zde pijí proto, aby se opili. ()

janesX

Očakával som omnoho kritickejší pohľad na "lektvar", ktorý ľudstvu už 10000 rokov vyhladzuje mozog (pitvou dokázané). Nakoniec som to ani nedopozeral, nedalo sa - príliš nudné a dlhé, ukazujú tu pár osôb ako z nejakej reklamy, čo v kuse hovoria, ako milujú alkohol a ako nakoniec zistili, že alkohol nie je až tak dobrý ako si mysleli. No napriek tomu pomalému a hlavne bojazlivému prístupu som sa dožil, že aspoň jednu vec tu povedali veľmi jasne a to v 19-tej minúte, že alkohol je najškodlivejšou návykovou látkou. Prišlo na to tridsať expertov z celej Európy. Tak teda konečne sme sa zobudili, dobré ránko a môžeme spať ďalej (lebo to je asi odkaz tohto filmu). ()

Amper01

Díky Bohu toto řešit nemusím - už jako dítěti mi stačil pohled okolo sebe, abych se rozhodl stát se abstinentem. Nicméně na dokument js kouknul a - výsledkem jsou smíšené pocity. Co chtěl vlastně dokument říct? Jako hlavní aktéři dívka, která přestala pít - OK. A novinář, který přestal pít protože musel, ale alkohol nadále podporuje??!? To je jako co? Taky jsme se mrkli na nějaké nekalé reklamní aktivity výrobců piva... a vlastně celou dobu se řeč točila jen okolo piva... A na konci nám byl představen Skandinávský model, kterému se daří alkohol ze společnosti (minimálně mladistvé) vytlačovat. Ale díky podivné skladbě mi stále uniká pointa?? ()

Marze

Dozvíte se, že alkohol má odlišné fáze a stadia. Při konzumaci během dne na vás může působit rozmanitými způsoby. Může vás vzpružit a dodat vám energii, nebo vás může uklidnit, když jste ve stresu. Nejznámější jsou čtyři fáze alkoholismu podle Jelínka. Psycholog Jeroným Klimeš poukazuje na riziko stát se alkoholikem, když pijete na uklidnění stresu a stane se to zvykem Proto si dává pivo až po přednášce. V dokumentu se se svými zkušenostmi s alkoholem zpovídá hodně lidí. Jeden říká, že alkohol mu sloužil jako doping, druhý , že byl alkoholik jihoevropského typu. To znamená se neopít, ale udržovat si lehkou hladinku. V knížce Příroda a kultura píše Vladimír Komárek, že náš mozek pracuje jen na deset procent, ale po alkoholu začne krátkodobě pracovat na 90%. Vidíte tak svět, jaký skutečně je, včetně barev, hudby...Náčelníci amerických indiánů když potřebovali udělat důležité rozhodnutí nejdříve racionálně diskutovali za střízliva. pak promýšleli rozhodnutí opilí. Když je druhý den rozhodnutí v souladu s rozhodnutím za střízliva a po alkoholu, je rozhodnutí správné. ()

ostravak30

Vlastně jsem od dokumentu neměl žádná přehnaná očekávání. Ale na druhé straně se dozvíme to, co většina z nás buď ví anebo to minimálně očekává. Jak alkohol působí na člověka, proč se tak děje a k tomu několik příběhů alkoholiků. Ano, je lehké do toho spadnout, ale tvůrci si pokládají otázku, proč se k alkoholu přistupuje tak benevolentně, když víme, co s lidmi dělá. Na druhé straně, aby bylo spravedlnost učiněno zadost, muselo by se podobně přistupovat i k dalším položkám negativně působícím na člověka. Na cukru či tuku sice závislí asi příliš mnoho lidí nebude, ale na druhé straně ve větším množství též škodí. A mohli bychom pokračovat. Proč se nezakážou cigarety? Dokument je spíše takovým varováním, jak to také může skončit. Ale tvrdit, že alkohol je nejvíc škodlivý... Ano, jistě má na kontě spousty nehod, vražd, násilí, ale to vše proto, že je legální a že jej někteří neumí užívat. Co nelegální drogy, ty se do škodlivosti nezapočetly? O pozitivních účincích na zdraví (například víno) se nemluví vůbec. Tvůrci jsou tak jednostranní, ale ani to nedokážou dělat 100 % efektivně. ()