Napätie

Zdravotnú sestru Val čaká jej prvý pracovný deň v schátranej londýnskej nemocnici Je, ale mladá a nepriebojná, preto jej hneď vrchná sestra priradí nočnú smenu. A čo horšie. Na túto noc je naplánovaná odstávka prúdu. Väčšina nemocnica je evakuovaná, zostávajú len pacienti z jednotky intenzívnej starostlivosti, ktorí by prevoz pravdepodobne neprežili a hŕstka zamestnancov. Svetlá zhasnú, nemocnicou pomaly preteká šero meniace sa v temnotu. V temnote sa skrýva desivé a neľudské zlo. A Valina nevinnosť je presne to, čo skryté zlo prebudilo. Val razom ľutuje, že na otázku, či sa bojí tmy, neodpovedala áno. (CinemArt SK)

Eliott

Začátek mne příliš nebavil a tak jsem měl o filmu velké pochybnosti. Zprvu totiž nešlo o nic víc, než o uťáplou jeptišku bloudící v noci po chodbách nemocnice za doprovodu pravidelných, i když nepříliš účinných lekacích scén a nezajímavých rozhovorů s protivnými kolegy. Naštěstí hororové prvky se postupem filmu zlepšovaly a i když se příběhově nejednalo o nic převratného, tak to nakonec byla celkem úctyhodná duchařina. 55% ()

J*A*S*M

Poctivá britská dobová duchařina, která má určité aktuální sociální přesahy, ale primárně naštěstí nezapomíná na to, že by měl horor diváka aspoň trochu postrašit. Poloopuštěná nemocnice uprostřed Londýna v sedmdesátých letech, v době pravidelných celonočních odstávek elektrického proudu, je pro takové postrašení místem jako stvořeným. The Power se rozbíhá možná lehce pomalu, ale u té ústřední noční sekvence jsem si spokojeně vrněl. Fakt hezky natočená věc, která umí znepokojit a vyvolat mrazení. Už jsem se těšil, že to v tomhle módu vydrží až do konce, a ono bohužel ne. Závěr je tedy za mne trošku těžkopádný, na druhou stranu nabídl relativně smysluplné zakončení a celkově pozitivní dojem nezkazil. ()

Kienast

Od neznámé režisérky přišlo solidní překvapení! Atmosféra poloprázdné nemocnice, kde se na noc zhasíná, je naprosto skvělá a Rose Williams předvádí neuvěřitelný rozsah svého hereckého umu. Mráz běhá po zádech hned, když musí hlavní představitelka projít skrz temnou nemocnici a pomalu se začíná objevovat i záhadná entita, která se tu schovává. 3/4 filmu naprostá paráda, závěr je bohužel o něco horší, určitě zajímavý a dává smysl, jen jsem jako fanoušek hororu čekal něco víc. Přes to přese všechno je "The Power" solidní atmosférický zážitek. 7/10 ()

TheEvilTwin

The Power je jeden z těch filmů, u kterých je potřeba tři věci - noc, sluchátka a vžít se do hlavní postavy. Jestli bude něco chybět, pravděpodobně půjde divák s hodnocením o hvězdu níže, protože tohle zde dělá velkou část konečného výsledku. Retro sestřičky, stará nemocnice a noční výpadky proudu, to jsou podklady pro horor jako dělané. K tomu fajn creepy hudba v pozadí a přesvědčivé herecké výkony spolu s hutnou, temnou nemocniční atmosférou a ve finále i trochu nakousnutí společenského podtextu autoritářského postavení a výsledek je (na prvotní debut tvůrce) solidní horor, který po dlouhé době dává slušnou porci lekání a bubání, nicméně pořád mám pocit, že mi ve filmu chybělo něco více, co by jej mohlo řadit k "těm lepším" hororům a kvůli kterého bych si na něj za dva týdny vzpomněl. Takhle je to slušný nadstandart, kterému může někdo těžko úplně co vytknout, ale na prdel mě to vyloženě neposadilo. ()

filmmovier

Předně musím podotknout, že Rose Williams je skvělá. Nejen, že je pěkná, ale taky je dobrá herečka, takže ideální kombinace, která v tomhle filmu skvěle vyšla. Corinna Faith se zase jeví jako velice zajímavá režisérka a scenáristka, tak uvidíme, co přinese do budoucna, každopádně Napětí je velice slibná první vlaštovka. Výchozí zápletka snad už ani nemůže být lepší - totální tma, až na pár výjimek prázdná nemocnice, noc a nějaké to strašení. A první hodina je skutečně skvělá - herecky to funguje, atmosféra je budovaná na jedničku, výtečně to vypadá, postavy jsou zajímavé a snad jediné, co nefunguje, jsou lekačky - pokud jste ovšem puberťačka, hororů neznalý divák, či vám k leknutí stačí málo, tak si toho posledního nevšímejte. Byl jsem připraven dát čtyři hvězdy, ale v poslední třetině se to bohužel začalo nějak rozpadat (řemeslně ne, ale dějově, kdy už je to na konci skutečně až nehezky přeplácané), což je skutečně škoda. Nicméně ani přesto nelze tomuto filmu upřít, že je pořádně zajímavý a za pozornost rozhodně stojí. Letos zatím v nevelké konkurenci rozhodně vyniká a většinu času tvůrci servírují skutečnou žánrovou lahůdku. A pokud jde o Shudder, který za tím stojí, rozhodně je Napětí to nejlepší, co jsme od něj zatím dostali. Jen tak dál. 65%. ()

• Výpadky elektriny spôsobené štrajkom baníkov odkazujú na skutočné udalosti, kedy britský premiér Edwarda Heathe oznámil 13. decembra 1973 opatrenie, ktorým zaviedol "pre nepotrebné podniky" tzv. "3-dňový pracovný týždeň", čo sa uplatnilo od 31. decembra 1973 a malo za cieľ znížiť komerčnú spotrebu elektriny. To viedlo k štrajku baníkov, ktorý zabránil dodávkam uhlia do elektrární. Vláda síce zapojila alternatívne zdroje, ale väčšina domácností a oblastí v celom Spojenom kráľovstve v tomto období nestále zažívala viacero výpadkov elektriny. Opatrenie bolo zrušené 7. marca 1974. (Arsenal83)
  • Film bol natáčaný v Bawdsey, Suffolk v lete 2021. (Arsenal83)