Tento příběh se skutečně stal, a byť se o něm nikdy příliš nemluvilo, navždy se zapsal krvavým inkoustem do dějin Spojených států amerických. Během prvního lednového týdne roku 1923 se v Rosewoodu, malém floridském městečku obývaném převážně afroamerickou komunitou, odehrál bezprecedentní rasový masakr, který do té doby, ani nikdy později, neměl na území Ameriky obdoby. Křivé obvinění osamělé bělošské ženy, že byla napadena a znásilněna neznámým mužem tmavé pleti, zde rozpoutalo čtyřdenní pogrom, během nějž byl Rosewood vypálen do základů a kulkami pušek nebo na lynčovských oprátkách zfanatizovaného rasistického davu zemřelo možná až dvě stě padesát nevinných lidí. A vynikající, až mrazivě hodnověrné akční drama režiséra Johna Singletona, kterého proslavila především jeho vynikající prvotina Chlapci ze sousedství, je právě jeho rekonstrukcí. V ohnivém pekle lidské nenávisti se zde ocitají Ving Rhames coby podezřelý a ochránce svého lidu Mann, oscarový Jon Voight v úloze empatického bělocha, který se odmítá smířit s viděnými zvěrstvy, Don Cheadle a mnozí další. (oficiálny text distribútora)

misterz

Opäť raz jeden krásny príklad toho, že na zničenie dobrého treba naozaj len málo - stačí jedno klamstvo a jeden človek k tomu, čo ho rozdúcha po okolí. A požiar veľkých rozmerov je na svete... Prvá polovica ma bavila menej ako tá druhá, príbeh sa mi zo začiatku zdal zbytočne natiahnutý, ale zato má aspoň divák možnosť dôkladne sa zoznámiť s postavami a ich charaktermi. Druhá polovica už riadne pritvrdila a že sa mi teda otváral nožík v vrecku. Strašné čo dokáže človek človeku vykonať. Slabší nadpriemer. 70/100 ()

T2

Rozpočet $31miliónovTržby USA $13,130,349Tržby Celosvetovo $-║ Ďalšia smutná rasová etapa ľudstva v novodobej histórii, John Singleton si poradil s ťažkou témou zručne a príbeh má čo ponúknuť a čím šokovať, taktiež dobré obsadenie pomohlo filmu. /70%/ ()

majo25

Rekonštrukcia skutočných udalostí odohrávajúca sa v 20. rokoch 20. storočia a masaker, ktorý bol spáchaný tlupou sfanatizovaných rasistických "ľuďí", nemôže v tomto prevedení nechať nikoho normálneho diváka chladného. Režijne veľmi dobre zvládnutý námet, v ktorom atmosféra pekne graduje a kde takmer nič nie je úplne zlé alebo úplne dobré...presne ako v reálnom svete. ()

Crocuta

Spíš než jen o bělošském rasismu je tento snímek o mnohem obecnějším jevu, který provází lidstvo už od biblických dob dodnes - o psychologii davu, stupňující se agresi a touze beztrestně se vyřádit a vybít si frustraci na bezbranných. Ti mají tentokrát tmavou barvu pleti. Konkrétní zápletka zakládající se na skutečných událostech, jako by vystoupila z některé knihy Erskina Caldwella, který uměl mistrně popsat idylické, trochu nudné sobotní odpoledne, zpestřené lynčováním negra co měl tu smůlu, že byl ve špatnou dobu na špatném místě... ()

curunir

,,NEBUDE TI TU SAMEJ SMUTNO?" ,,JE TU SO MNOU JEŽIŠ." __ Singletonova réžia je čisto štandardná a prekvapuje ma, že hoci sa vo svojej filmografii neraz zaoberal problémami rasizmu, z takého veľkého námetu vyťažil pomerne málo. Záveru samozrejme nechýba pátos, avšak väčšinu času sa film snaží vyznieť umiernene a realisticky. Nad všetko však vyčnieva scéna ,,obesenia" nad reálnosťou ktorej značne pochybujem. Herecky ma zaujal najmä Bruce McGill, ktorý je mnohým isto známy ako Jack Dalton z ,,MacGyvera", si zahral takého rasistu až som zíral. Scéna, kedy od neho v závere odchádza syn akoby sa snažila ospravedlniť predchádzajúce zverstva a odňať z bielych Američanov nálepku rasistov. Pri finálnej konfrontácii som sa akosi nemohol ubrániť podobnej scéne masakru v ,,Nebeskej bráne", pracujúcej z nie až tak vzdialeným námetom o predsudkoch voči cudzincom. (231. hodnotenie, 18. komentár k filmu) ()