Peklo v Pacifiku

• Česko Peklo v Pacifiku (viac)

Souboj dvou vojáků znepřátelených armád uprostřed tichomořských ostrovů. Na pustém ostrůvku, ležícím kdesi uprostřed Tichého oceánu, se na sklonku druhé světové války setkávají dva trosečníci, americký pilot a japonský námořní kapitán Tsuruhiko Turoda. Jsou příslušníci vzájemně znepřátelených armád, stojí mezi nimi i jazyková bariéra a od prvého okamžiku myslí na jediné: jak rychle zlikvidovat svého protivníka… Film natočil významný anglický režisér John Boorman (Vysvobození, Excalibur, Naděje a sláva, Neznámý Rangún, Generál, Na hřbetě keltského tygra), který „soukromé válce“ dvou válečných protivníků vtisknul místy až naturalistickou atmosféru, působivost a napětí. Herecké role v komorním, modelově vystavěném příběhu, napsaném na téma mezní situace člověka a nesmyslného militarismu, vynikajícím způsobem ztvárnili Lee Marvin a Toširó Mifune. Hudbu napsal uznávaný americký skladatel filmové hudby Lalo Schifrin, za kamerou stál rovněž skvělý Conrad Hall. (Česká televize)

rikitiki

Když napíšu: působivá moralita s jasným protiválečným poselstvím, tak to bude působit odrazujícně. Tohle je ale nádherný příklad, jak takovou věc udělat přitažlivým, zajímavým až strhujícím způsobem, který diváka dovede k přemýšlení o tom, jak by se zachoval on. Přes veškeré možné výhrady Japonsko i Amerika byly vyspělé a kulturní země, ale natolik odlišným způsobem - Japonsko navíc stále ještě záměrně izolované před ostatním světem - že se na sebe dívaly jako na naprosté barbary, takže to co oba muže rozděluje není jen nepřátelství vojáků dvou proti sobě bojujících armád, ale i totální opovržení tím druhým jako člověkem, jeho kulturou a hodnotami, které vyznává. /15. 5. 11./ ()

majo25

Vojnová dráma skresaná do dvoch ľudí - dvoch nepriateľov, vlastne tak trochu dvoch polobláznov. Ako by sa v tom 'mori vojsk' a armád našli skoro rovnaké naturely na jednom maličkom ostrove kdesi v Pacifiku. Za zmienku stojí chovanie Američana a Japonca. Japonec varí, Japonec chytá ryby a iné morské potvory, Japonec si robi piesočnú (japonskú) záhradu, Japonec si zabezpečuje sladkú vodu odchytom dažďovej vody. Na druhej strane, Američan si vylihuje, hrá sa s chrobákmi na pláži či druhým kradne ich 'ovocie práce' . Niečo podobné by sa to u týchto dvoch národov dalo predpokladať aj v reálnom živote. Napriek tomu bol Japonec vo filme vyreslený trochu ako vtipnejšia postava, pritom Mifune si toto určite nezaslúžil. Príbeh napriek menej záchytnejším bodom ubieha celkom rýchlo. Čo mi vadilo, boli neustále 'dialógy', hoci ani jeden tomu druhému nerozumel ani slovo, napriek tomu sa vždy pýtal toho druhého konkrétnu otázku, ako by naozaj čakal, že mu odpovie. A taktiež vadil useknutý záver. Hodnotenie: 65% ()

-bad-mad-wolf-

Američan a Japonec. Oba se ocitají na pustém ostrově. Ve filmu neuvidíme nic, co se odehrálo před ztroskotáním, dokonce ani samotné ztroskotání. Neuvidíme jiné tváře, než ty, které patří našim trosečníkům. Ti toho moc nenamluví, což je vzhledem k jazykové bariéře pochopitelné, především si však i na ostrov zatáhli válku, která právě v Pacifiku zuří. Světem otřásá ta druhá světová a Amerika s Japonskem si příliš tykat nehodlají. Zpočátku vesměs nevinné laškování, v podobě házení si nábojů do ohně nebo močení tomu druhému na záda, přeroste ve hru na zajatce a usmířené stavění voru. Zábavná soukromá válka s poměrně naturalistickou atmosférou je zajímavá především díky představitelům, kteří se ujali obou hlavních (a jediných) rolí filmu. Lee Marvin a Toshiro Mifune jsou skvělí a předpokládám, že je každému jasné, kdo hraje Američana a kdo Japonce. Za zmínku stojí taky výborně ztvárněný závěr s překvapujícím vyústěním. ()

Kulmon

Robinsonovsko - trosečníkovské téma tentokrát z prostředí 2. světové války, kdy se na pustém ostrově setkávají příslušníci nepřátelských států. Američan a Japonec. Toshiro Mifune se nezapře, jak jeho charakteristické "vyběhnutí" - tak typické v předchozích samurajských filmech, tak jeho charisma celkově. O to trochu přichází společně s vousy. S celkovým ztvárněním jsem velmi spokojen, jen ten konec .. ten konec ... ()

nascendi

Núdza naučila nielen Dalibora húsť, ale aj dvoch znepriatelených kohútov plaviť sa k lepším zajtrajškom na jednej plti. Dobre zapamätateľný film ťaží najmä z vyspelého herectva všetkých hercov, ktorí sa na plátne objavia. Američanom titulkami pripomenul, že nie všetci ľudia na svete hovoria po anglicky, čo v tejto situácii zohráva významnú úlohu. Chvála patrí aj scenáristovi s režisérom, ktorí sa dobre zhostili zúfalej situácie, keď s dvoma hercami, jedným ostrovom a žiadnym dialógom, museli vymýšľať dômyselné konflikty, aby divák nepocítil nudu. Prostredie Palauských ostrovov je síce prekrásne, ale príliš im v tom nepomohlo. Toľko diskutovaný koniec považujem za najlepší zo všetkých možných koncov i keď na prvý krát šokuje. ()

• Oba z hlavních a jediných herců ve filmu - Lee Marvin a Toshiro Mifune - skutečně v Pacifiku za 2. světové války sloužili. Marvin za USA, Mifune za Japonsko. (Javert)
  • Film se natáčel na ostrovech Palauské republiky a v Mikronésii. (Koldyn)
  • Poté, co producenti změnili původní konec, aniž by se s ním poradili, se režisér John Boorman zavázal, že si od té doby bude vždy udržovat tvůrčí kontrolu nad svými projekty. (aporve)