Pre rodinu s dvoma malými deťmi to mala byť dokonalá dovolenka. Luxusný hotel v tropickom raji a hotelierov tip na tajnú pláž nasvedčujú tomu, že rodinná dovolenka bude podľa ich predstáv. Aj keď deti, by určite ocenili aspoň malé dobrodružstvo. Na prvý pohľad pláž naozaj nemá chybu - je nádherne piesčitá, obklopená skalami a blankytne modré more láka k tomu, aby ste do neho okamžite skočili. Na druhý pohľad už to také ideálne nie je, pretože z prítomnosti ďalších opaľujúcich sa turistov je jasné, že podobný "tajný" tip dostalo omnoho viac ľudí, aj keď stále nejde o nič, čo by malo rekreantov znepokojovať. Problémy v raji sa prejavia až vo chvíli, keď deti na pláži nájdu opustené veci patriace iným hosťom hotela a z mora vytiahnu mŕtvolu. Než sa z prvotného šoku spamätajú, čaká ich oveľa väčší šok - všetci náhle, nevysvetliteľne, rapídne starnú, čo vidno najmä na deťoch. Tam, kde pred chvíľou stáli dvaja drobci, sú teraz vydesení tínedžeri na prahu dospelosti. Všetkým na pláži je vzápätí jasné, že ak sa chcú dožiť večera, musia okamžite vypadnúť. Lenže to nebude také jednoduché.. (CinemArt SK)

Nevka

Čas ve většině scén plní přesně to, co by člověk od podobného filmu měl očekávat. Místo, na kterém se odehrává, vzbuzuje i přes svou exotickou krásu strach, nechává svá tajemství celkem slušně skrytá, a zároveň jde docela rychle na věc. Myšlenku zrychleného stárnutí navíc předkládá hned několika originálními způsoby, díky čemuž se příběhově daří bránit nadbytečnému opakování motivů. Třeba těhotenství známé z traileru je krásným příkladem toho, že rychlost plynutí času lze demonstrovat mnoha způsoby. Navíc krásně ilustruje fakt, jakým způsobem se projevuje zrychlené stárnutí na těle, a jakým naopak na lidské mysli a psychice. Někdy to sice působí „ujetě“ a párkrát se doslova balancuje na pomyslné hraně „cringe“, ale celkově s tímto konceptem a uchopením nemám problém. Samotné vysvětlení dění na pláži je skvělé. Výborně ukazuje pomíjivost života jednotlivce a zároveň pracuje s myšlenkou hned několika etických problémů. Jen mi přijde, že se Shyamalan snaží být zbytečně názorný. Závěrečná snaha o únik z pasti je zbytečně zjednodušená a posledních 5-10 minut poměrně zbytečných. Trochu otevřenější konec by tomu opravdu prospěl. Ale budiž. Celkově se řadím do skupiny, které Čas sedl. Musím však upozornit na to, že pokud máte s posledními filmy od Shyamalana výraznější problém, měli byste se Času raději vyhnout. Není to sice bída jako Poslední vládce větru nebo Po zániku země, ale i u nezaujatého diváka je šance na spokojenost s filmem 50 na 50. ()

Kothy

Shyamalan se po letech snaží opět prorazit do první ligy. To se mu asi jen tak nepovede, ale minimálně má aspoň zajímavé nápady. Ani tu nenajdeme moc známých herců, což je trochu nezvyklé. Zápletka filmu je poměrně jednoduchá. Parta lidí se ocitne na pláží ve Střední Americe, odkud není úniku a čas tu plyne nezvykle rychle. Nejvíce to jde poznat na dětech. Co je ještě zvláštní je to, že každý z účastníků má nějaký zdravotní problém. Postupně se snaží z pláže dostat a zároveň umírají. Je to místy dost depresivní. Dá se z této pasti vůbec vyváznout živý? Konec je dost zajímavý a možná proto jsou na film tak rozporuplné reakce. Já jsem byl ale vcelku spokojený. "Kde jsou naše děti?" ()

Socrates

Uf, tohle zamrzí. Námět je to úplně boží, to se Lévymu povedlo, ale Night to bohužel zabil, což mi je líto. Nepatřím totiž do skupiny jeho kritiků (až na Po zániku země), ba právě naopak. ___ Nejslabší stránkou filmu jsou herci, to je ve většině případů utrpení, počínaje Vicky Krieps a filmovým Idlíbem konče. Moc tomu neprospěl taky zřejmě nějakej přiblblej závazek, že každej z herců bude jiný národnosti. Scénář šílenej. Dialogy působí i díky zmíněným hereckým výkonům strašně nepřirozeně a hlavní rodinka je k poblití, všichni uvědomělí až na půdu, včetně dětí (ze kterých se jen tak mimochodem během jejich několikahodinovýho dospívání vyklubali slušní vodníci, a to bez tréninku). ___ Shyamalanovi se to prostě povedlo skvěle pouze vizuálně. Točí pěkně, inovátorsky, střídá styly snímání, má pěkný filtry, některý záběry bombastický (Idlíb hladí zestárlýho kamaráda), po necelý půlhodině nasadí filmu na chvíli i neuvěřitelný obrátky, ale jako celek to prostě nelepí. ()

Xmilden

A mě vlastně M. Night nezklamal ani tentokrát. Old nese opět všechny rysy jeho tvorby. Něco se z nějakého důvodu děje a nikdo zpočátku neví proč. Atmosféra houstne. Tentokrát jde o to nejcennější ČAS, není jak utéct, není se kam ukrýt a něco vymyslet. Všechno nakonec do sebe pěkně zapadne. Bude to nedoceňované, chybí tomu herecké hvězdy, ale budu se těšit i na příští režisérův film. Jeho filmy mě zkrátka myšlenkově baví. 70% ()

darkrobyk

Pláž, kde rychle utíká čas, je zajímavým motivem pro rozehrání dramatu skupinky postav, co jsou odsouzeny k raketově rychlému prožití zbytku života. Ač je námět lehce mrazivý, příliš tísnivý film není. Něco hutného a temného mi tu chybělo. Možná znepokojení, jaké vyvolává skvělý plakát. Přitom dojde i na několik drsnějších scén jako třeba operace či zlámání si většiny kostí. Naopak mnohé scény jdou mimo kameru a jsou ponechány na divákově představivosti. Kdyby byl film napínavější, nevadilo by mi to. Kvůli pointě a závěru nakonec přidám i čtvrtou hvězdu, s tím jsem byl spokojen. Herecky obstojné, nejlepší byl Rufus Sewell. Krásná pláž, slunce, koráli. A rez, to je svinstvo. ()

• Vo filme Idlib (Kailen Jude) spomína, že jeho koníček je zbieranie mušlí. Aj keď sa zbieranie mušlí zdá ako nuda, 42 ​​lastúr môže mať hodnotu viac ako 15 000 USD v závislosti od veľkosti a kvality. (Dajman)
  • Natáčení snímku probíhalo v Dominikánské republice, konkrétně na pláži Playa El Valle poblíž města Samana a ve studiu Pinewood. (Kuzmik)
  • Režisér a scenárista M. Night Shyamalan dal poprvé vědět o vzniku filmu 26. záři roku 2020, kdy sdílel oficiální plakát a název snímku. (Kuzmik)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Spin-offu G.I. Joe se v kinech nedaří

Spin-offu G.I. Joe se v kinech nedaří

26.07.2021

Hračkářský konglomerát Hasbro a jeho produkční společnost eOne, pod kterou v budoucnu budou vznikat i nové filmy ze série Transformers, jistě doufal, že nový akční snímek Snake Eyes: G.I. Joe Origins… (viac)

Co nového chystá M. Night Shyamalan?

Co nového chystá M. Night Shyamalan?

28.09.2020

Režisér M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Rozpolcený) si přes léto sehnal poměrně solidní obsazení pro svůj tehdy nepojmenovaný nový snímek. Nyní však slavný tvůrce konečně odhalil, o co vlastně v… (viac)