Malena

Taliansko / USA, 2000, 88 min (Director's Cut: 109 min)

V roce 1941 bylo Renatovi 13 let a ačkoliv probíhala druhá světová válka, v jeho ospalé vesničce se prakticky nic nedělo. Dokud se však jednoho dne neobjevilo něco, co jednou provždy změnilo jeho život: Malena, krásná mladá údajná válečná vdova, jež se stala obsesí každého muže a objektem nenávisti každé ženy. Díky ní začne Renato získávat mnoho životních zkušeností a dostane se do míst, která by si nedokázal ani představit.
Film od režiséra oceněného Oscarem za film BIO RÁJ vypráví intimní portrét a epický příběh o nezávislosti, intrikách, odvaze a nezapomenutelné přítomnosti opravdové lásky. (oficiálny text distribútora)

Fiftis

Veľmi príjemný film, ktorý ma celkom prekvapil. Aj keď hlavnému aktérovi snímky je len 13 rokov, snímka je dosť dráždivá a mladý Renato má v skutku bujnú predstavivosť. Monica Bellucci asi v jej najlepšej role, kde ukázala všetko, od poprsia, bobra až po nohy a chodidlá. Ešte teraz mi znie v ušiach ten zvuk kráčania v stilettách. Ako všetko v mojej hlave stíchlo a bolo počuť len pravidelné tóny opätkov klepkajúcich o betón. Asi tak sa cítil aj mladý Renato, ktorý ako bolo vidieť zaznamenal istý pohyb v jeho nohaviciach. Tak ako jeho tak aj mňa už nepustila Malena zo svojho zovretia a ja som si celú snímku len užíval. Jej zvodná chôdza a po posadení následné dráždenie v podobe "noha cez nohu" v čiernych nylonkách si budem pamätať ešte dlhé desaťročia. Rovnako tak scénu trhania šiat na rušnej ulici. ()

D.Moore

Snímek o ženě, která svojí krásou dokázala umlčet celé město. Malena je Tornatoreho studie lidských charakterů, v níž hrají prim závist, chtíč a pokrytectví dospělých a s přicházením o iluze spojené snění těch, kteří se dospělými teprve stanou. Film je chytrý a především zpočátku jakoby hřejivý - o to víc ale překvapí jeho dramatická část, kterou nemůžu nazvat jinak než temnou a plnou svinstva. Rozepisovat se o půvabech Moniky Bellucci nemá cenu, protože by si jich všiml i slepý, takže snad jen pochválím režii pana T. a samo i přesnou hudbu pana M., jež tomu všemu dodává tu pravou italsky šťavnatou atmosféru. Čtyři a kus. ()

Slarque

Italové mají snad na podobné vzpomínkové filmy patent. Tornatore sice není tak dokonalý jako Fellini, ale (stejně jako u Bia Ráj) moc nechybí. Monica Bellucci není jako v amerických filmech obsazena jen jako dekorace, ale jako herečka. Když se přidá přesvědčivý hlavní dětský představitel, skvělá kamera a Morriconeho hudba, je to parádní poetický film. ()

nascendi

Sú tri nespochybniteľné istoty - Tornatore je výborný režisér, Morricone je neuveriteľne invenčný hudobný skladateľ a Bellucci je krásna žena. Napriek tomu spojenie týchto troch kvalít nevytvorilo adekvátny výsledok. Predovšetkým mi nebol jasný zámer filmu, lebo to bol materiál na dva filmy (jeden o dospievaní chlapca a druhý o pokryteckej morálke vidlákov na Sicílii), pričom pozadie vojnových udalostí považujem za neorganicky prilepené a teda zbytočné. Problematika dospievania chlapca bola zvládnutá asi najlepšie. Monika sa polovicu filmu premávala pomedzi davmi slintajúcich samčekov, potom bez bližšieho vysvetlenia skĺzla k prostitúcii, aby bola neskôr v silnej scéne, ktorá však vyznela, ako z iného filmu, miestnymi zodranými a zostarnutými ženami lynčovaná. Pomohlo to iba urýchlenému záveru, v ktorom ju miestna komunita bez väčších výčitiek svedomia váhavo prijíma medzi seba. Paradoxné teda je, že v pomerne chudobnom deji vyznievali niektoré jeho časti ako nadbytočné. Vizuálny a hudobný zážitok bol v poriadku, ale celok môžem považovať iba za priemerný. Škoda. ()

InJo

Napovrch zábavný a hravý (a velmi "hot"), uvnitř ale docela smutný (skvělé zobrazení pokrytectví, přetvářky a skryté závisti) a hlavně velmi citlivý film s minimálně jednou nezapomenutelnou (poměrně drsnou a emocionálně velmi působivou) scénou. BTW - Morriconeho "love themes" patří mezi nejkrásnější, jaké lze ve filmech slyšet. 80 % ()

• Představitelka titulní role Monica Bellucci komentovala, že měla se svou postavou určité styčné body díky vlastním zkušenostem z dospívání: "Vyrůstala jsem na malém městečku, takže vím, jaké to je žít někde, kde se všichni navzájem znají, kde když jdete po ulici, tak se za vámi muži ohlížejí a ženy na vás žárlí. Samozřejmě jsem ale jiná než Maléna - už proto, že jsem nezávislá moderní žena. tudíž jí rozumím, ale její příběh není můj. Tehdy měly ženy ve společnosti místo jen jako matky nebo jako manželky. V podstatě se projevovaly jen prostřednictvím mužů. Ženy tedy Malénu nenávidí, protože tolik přitahuje mužskou pozornost. Nepovažuji film jen za portrét sicilské vesničky ve čtyřicátých letech nebo za portrét krásné ženy, ale především za portrét závisti, žárlivosti a nenávisti." (NIRO)
  • Plakát z filmu, na kterém si Monica Bellucci zapíná boty, se stal nejprodávanějším filmovým artiklem toho roku a visel v pokoji milionů teenagerů. (Roman.Ticka)