Moje učitelka chobotnice

• Južná Afrika My Octopus Teacher

Při natáčení pod mořskou hladinou naváže filmař nečekané přátelství s chobotnicí, která mu poodhalí tajemný svět chaluhového lesa u břehů jižní Afriky. (Netflix)

Nach

Zajímavě pojatý příběh, kde máme dvě postavy. Chobotnici a člověka. Přičemž z každého úhlu pohledu vidíme jiný pohled na realitu. Očima člověka je to pohled morální. A očima chobotnice pohled realistický. V praxi: vidíme reálný a drsný podmořský život chobotnice po dobu několika let, zatímco člověk do tohoto vztahu dvou odlišných zvířecích druhů vnáší osobní city, morální poselství a jakousi filozofii s psychologií. A kupodivu to funguje excelentně. Pokud máte rádi přírodovědecké dokumenty, sáhněte po Moje učitelka chobotnice. Je to jinak pojatý a vyprávěný dokupříběh. 85% ()

Filmmaniak

Křehký a zcela unikátní dokument o nenadálém přátelství zvědavého hlavonožce a pracovně vyhořelého filmaře, jenž s ním při každodenním potápění strávil většinu jeho života. Originální, emotivní a místy i napínavé propojení světa lidí se světem zvířat, nacházející sjednocující paralely v životech obou protagonistů a nenuceně vybízející k porozumění přírodě ze zcela jiného úhlu pohledu. ()

barteca

Slovem ÚŽASNÉ... Dokument přináší důkaz, že kamarádit mohou spolu všechny živé bytosti, chobotnice jsou prostě výjimečné, její převleky fascinovaly, může být, že i její tělo je maska. Poznání pravěkého oceánského lesa bylo vzrušujícím zážitkem  i díky formě nasnímání a průvodnímu komentáři autora. Oscar zaslouženě. ()

HellFire

Fascinující a srdceryvný příběh o přátelství muže s chobotnicí (ano, čtete správně), při kterém se tají dech. Nejen nad výjimečnou audiovizuální stránkou, ale především nad vztahem člověka s inteligentním mořským tvorem. Pokud by tohle bylo promítáno ve školách jakožto názorná ukázka dovedností chobotnic, předčí veškeré vědecké poznatky. Tohle je autentické a z první ruky. Záběr na muže, doslova se mazlícího s chobotnicí... nemám slov. V posledních letech se mi do paměti tolik nevtiskl žádný jiný dokument jako právě tenhle. Asi opravdu stárnu, ale čím dál víc začínám obdivovat krásy přírody a oprošťuji se od světských věcí. ()

Pethushka

Fajn, tušila jsem, že bych mohla spadat do kategorie jedinců, které by teoreticky mohl rozbrečet životní příběh chobotnice, ale stejně jsem překvapená, jak moc jsem se s ní sžila. Nádherně natočený dokonale úžasný příběh. Podmořský svět je naprosto fascinující a lidstvo o něm ví pořád tak málo. Jeden z nejkrásnějších a zároveň nejdojemnějších dokumentů, co jsem kdy viděla. ()

• Protože bylo nutné se často podívat kamerou do různých úzkých otvorů a škvír, nebylo možné používat standardně velké podmořské kamerové vybavení. Proto se mohli Craig a Pippa pod vodou pohybovat bez kyslíkového potapěčského vybavení a bez neoprénu, tedy jen s brýlemi a šnorchlem. (Muffino)
  • Craig roky vytvářel vlastní systém vystopování všech možných drobných podmořských živočichů včetně hlavonožců. (Muffino)
  • Film se začal formovat v roce 2017, ale začal vznikat mnohem dříve díky setkání Craiga a chobotnice při natáčení jiného projektu. Na tomto jiném projektu Craig roky pracoval sám, ale pro filmování Moji učitelky chobotnice jako prvního přizval Rogera Horrockse. Z jejich filmování vznikly některé záběry pro BBC dokument Modrá planeta (od r. 2017). Jako druhou přizval Pippu Ehrlich, která s Craigem strávila v podmořském světě 6 měsíců a pomohla také s filmovým příběhem. (Muffino)

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

11.04.2021

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů