Paralelné matky

• Česko Paralelní matky (viac)

Dve ženy, Janis a Ana, sa ocitnú v rovnaký čas v nemocničnej izbe, kde čakajú na pôrod. Obe sú slobodné a nečakane otehotneli. Janis, je v strednom veku, neľutuje, že je tehotná a teší sa. Druhá, dospievajúca Ana, je vystrašená, kajúcna a traumatizovaná. Janis sa ju snaží povzbudiť, zatiaľ čo sa pohybujú ako námesačné po nemocničných chodbách. Niekoľko slov, ktoré si v týchto hodinách vymenia, vytvorí medzi nimi veľmi úzke prepojenie, ktoré sa rozvinie a skomplikuje tak, že im zásadným spôsobom zmení ich životy. (Magic Box)

Sarkastic

Jedno nepříliš nevinné rokování o vykopávkách a hnedle je z toho „poklad“ na světě…Pedro Almodóvar mě jako tvůrce stále zajímá. Jeho nejnovější počin mě zaujal především tématem a obsazení „Penelopky“ do hlavní role též znamenalo určitý příslib. Narozdíl od předchozího režisérova filmu Bolest a sláva dostala výše zmiňované herečka mnohem větší prostor a byla pro mě největším pozitivem filmu, ačkoliv Milena Smit měla také cosi do sebe a byla jí překvapivě obstojnou spoluhráčkou. Příběh jako takový mě vcelku bavil, byl jsem zvědavý na to, co se bude dít po „vyjasnění“, ale…to byl nesměl být snímek rozmělněn druhou dějovou linkou. Kdo mě zná, většinou ví, že mám téma Španělské občanské války a jejích důsledků ve filmech velmi rád, ale zde mi přišlo tak nějak navíc, tím spíš, že Artura jsem bral jako podstatného jen z toho prvotního důvodu. Tím pádem se pak u mě ke konci nedostavil ten kýžený emoční efekt, a naopak mi chybělo dořešení hlavního vztahu, které vyznělo tak nějak do ztracena. Dávám snímku ještě slabší 4*. ()

elanius

(33/2022) / Strašne obdivujem každý jeden poctivý autorský film. Pedro Almódovar je taká španielska verzia Woodyho Allena, keď dokáže pravidelne prísť s počinom ktorý si sám aj vždy napíše. Tak ako Woody, má svoj jasný rukopis a témy. Znovu sledujeme pohľad na ženskú dušu a špeciálne materstvo. Zápletka bola pre mňa dostatočne zaujímavá aby udržal film moju pozornosť. Možno šlo pár poínt trošku viac emočne vyhrotiť, na druhú stranu, ja mám rád civilnejší a realistickejší pohľad na vzťahy takže spokojnosť. Nedá mi spomenúť Penelope Cruz ktorá je znovu úžasná a jej výkon, nominovaný aj na Oscara, je čerešničkou na torte. Madres paralelas je jemný film o vcelku drsnej téme. (8/10) ()

Skeksis

Jednoduchý dej a za kýbeľ drístov. Bolo to ako mať chuť na pizzu, ale prísť omylom do reštiky gluten free. Alebo chcieť ísť von, ale nemôžete, lebo vám dôjde, že ste v covid karanténe. Čo má ten Almodóvar s tými matkami - Nič o mojej matke, Horor s ňou a neviem čo všetko? Vkuse nejaká tehotná, alebo MATKA! A okrem Penélope mi boli všetci herci nesympatickí. ()

Streeper

Nevěděla jsem, co od filmu čekat, neřečetla jsem si ani anotaci k filmu (což v poslední době nedělám skoro nikdy), takže jsem byla příjemně překvapená. Je to skvěle natočené drama o dvou matkách, každá v jiné věkové kategorii, ale ve stejné situaci. Příbě pomalu graduje a zamotává se. Chápu, proč se postava Janis rozhodla si nechat vše pro sebe a svěřila se s tím později. Je to pochopitelné, ale kdybych byla v roli Any, asi bych to neodpustila tak snadno. Ta vedlejší dějová linka o výkopu mrtvých vojáků/příbuzných mi přišla zbytečná, na druhou stranu chápu, že je to pro španělské obyvatele velmi citlivé téma a režisér to chtěl do filmu zakomponovat. ()

Superpero

Jako kdyby Almodóvar chtěl světu sdělit něco o temné historii španělské občanské války, ale nevěděl jak to uchopit. Tak si vymyslel absolutně nesouvisející příběh o dvou matkách. Čekal jsem, co z toho vyleze. A nevylezlo zhola nic. Penélope Cruz hraje naprosto skvěle. Bohužel ve filmu, který neví o čem je. ()

• Fotografiu zblízka, ktorú komentovala Penélope Cruz a na ktorej sa odvoláva na svoju matku a seba ako dieťa na Ibize, urobil známy katalánsky fotograf Oriol Maspons v Dalt Vila na Ibize v lete roku 1976. (Arsenal83)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v Madride. Natáčalo sa od 21. marca do 26. mája 2021. (dyfur)

36. Premios Goya – výsledky

36. Premios Goya – výsledky

13.02.2022

Ve Valencii byly v sobotu 12. února 2022 předány výroční španělské filmové ceny Goya. Režisérem slavnostního ceremoniálu, jenž se uskutečnil v operním divadle Palau de les Arts Reina Sofía, byl… (viac)