Manželia Stodolovci

• Česko Manželé Stodolovi (viac)

Jaroslav a Dana sú mladý pár, ktorý žije v pokojnej dedine, kde sa všetci obyvatelia dobre poznajú. Keďže vidia ľahko zarobené peniaze, rozhodnú sa okradnúť svojho osamelého starého suseda, ktorého Jaroslav pritom zabije. Na ich prekvapenie polícia takmer automaticky akceptuje násilnú smrť dôchodcu ako nehodu a o prípad sa ďalej nezaujíma. To vedie Stodolovcov k presvedčeniu, že starší ľudia sú ľahkou obeťou nielen drobných krádeží, ale aj vrážd. Už niet cesty späť, Dana si obľúbila moc nad svojimi obeťami a zvláštny dobrodružný pocit víťazstva nad políciou. Jaroslav sa ocitne na križovatke, kde má šancu od Dany odísť, ale nepodarí sa mu to a musí čeliť následkom svojich i jej zločinov. Brutálne vraždy úzko súviseli s ich vzťahom, obrazom závislosti a vzájomnej manipulácie, z ktorej ani jeden z nich nemohol vyjsť ako víťaz. (Cinemart SK)

Marrdaa

Kvalitou spíše studentský film, absence financí je znát v každé vteřině. Navíc chybí kontext. Jako divák jste vhozeni do momentu, kdy nemáte tušení co a proč se děje a to se bohužel nedozvíte ani na konci filmu. Kromě pár strohých náznaků motivu si detaily musíte obstarat jinde, což je v dnešní době zásadní podcenění situace. ()

jefff

Překvapivě pojatý film o jedné z nejhrůznějších dvojic v české historii. Tvůrci vsadili na psychologii obou protagonistů, kteří svou roli zvládli skvěle, zatímco kriminalistická linka je velmi upozaděna. Filmu ale podráží nohy určitá dějová topornost, kde chybí více napětí, silnějších scén. Já se ke konci neubránil zívání. ()

Maynard.

Hlavně od toho prosím tě nečekej rekonstrukci alá Devadesátky nebo třeba Se7um :o). Jedná se o psychologickou podívanou mezi dvěma partnery. Je jasný, že on byl lehkomyslnej, ona poměrně vychytralá :o). Jako výběr obou herců byl naprosto dokonalej, už jednou mě dostali v Kobrách a užovkách, ale tady to hráli ještě o něco víc, fakt se převtělili... ()

BoredKid

"Prípad Stodolovi" je téma, ktorá je tak silná, smutná a bohužial tak moc brutálna, že by si zaslúžila trošku silnejšie spracovanie. ()

Wishkah

Mrazivé psychologické drama s vynikajícími hereckými výkony Lucie Žáčkové a Jana Hájka. Na debut to byla velmi dobrá práce. I když lehce dotáhnout by to potřebovalo ()

Klajnik

Tímto filmem nám bylo nám odprezentováno, že tu nějací Stodolovi byli a že vraždili a okrádali důchodce. Nic moc z toho ale... Není to psychologické, takže tvůrci nevysvětlují celou řadu okolností, které k tomuhle typu jednání u tohohle typu lidí vedlo. Tvůrci prý nechtěli obhajovat jednání vrahů a chtěli se spíše soustředit na oběti, které nikomu moc nechyběli, a proto i byly tak snadným cílem. Vysvětlování souvislostí však není obhajobou a film se přesto nejvíc soustředí vrahy, jejich toxický vztah a na to, jak Stodolová manipuluje a blbej Stodala se nechává manipulovat. Nejde to ale dost hluboko na to, abych to označil za psychologické drama. Exploatační to taky není, protože tvůrci nechtěli dělat z vraždění důchodců show. Takové pojetí bych si však velmi užil, protože důchodci udělali v posledních 10 letech mnohé pro to, aby si vysloužili mé pohrdání. Humoristické to taky není, ačkoliv pro to jsou základy. Divák by mohl být rozesmíván tím, jak jsou ti vrazi úplně tupý a zpíčený, jenže pojato je to jako vážné a dusné drama, které však není příliš napínavé ani zajímavé. Je to celé takové nijaké. Jakoby se tvůrci báli, aby jim náhodou někdo něco eticky vytknul, až radši natočili poměrně bezpředmětnej, vyprázdněnej a nezábavnej film. ()

bobstock

Filmaři přiznávají, že se spousty věcí podle nehezké předlohy skutečných vrahů Stodolových nedrželi úplně přesně a vůbec to v rámci slušné filmové dramatizace nevadí. Psychologie mezi ústředními postavami funguje naprosto skvěle. Zrůdně manipulativní Dana si nemůže pomoct i přes věrnou lásku Jardy se nechce smířit se spořádaným životem v bytovce a tak hledá skrze poslušného manžela ukojení v činech hrubě za zákonem a lidskosti. Počáteční úspěchy o zatajení vražd dohánějí paní Stodolovou k dalším krokům a filmaři to bravurně zvládli přenést v požadovaném napětí a přiměřeném znechucení. Explicitnější scény bych asi těžko emočně zkousával. Skvělý debut a prosím pane Hátle držte se se toho nadále a neupadněte nám do trapných českých hnojů typu, kdo ještě neprcal s Langošem?  75%  + herecké výkony Hájek, Žáčková ()

Renfield

Manipulace a zaslepenost. Většina filmu je hlubokým rozborem jednoho těžce nezdravého vztahu, tak nějak na příkladu Stodolových. Více než o činy v ní jde o cestu k nim a samozřejmě i o následky (ať už "pozitivní", či negativní) na psychice obou manželů. Postava Dany z toho samozřejmě vychází hůře, ale nemám pocit, že by byl Jaroslav nějak obhajován. Těžko považovat za lepšího někoho, kdo vědomě koná takové činy, i kdyby mu byly jakkoliv nepříjemné. Jako ukázka toho, kam samozřejmě v extrémním případě může vést totální zaslepenost, je to výborné. Jako psychologický rozbor dobře napsaných a ještě lépe zahraných postav taktéž. Kriminální rovina dostává zásadnější prostor v závěru, je kontrastem k té vztahové, aby zároveň postavy ještě dotvářela. ()

Untentrauer

Další pomníček. Proč si připomínat takový odpad a ještě k tomu tak věrně? Tohle není historická událost, ze které bychom si měli vzít ponaučení. Tohle je dosti názorné vyobrazení hrůzných činů dvou hyen, které nemá žádnou přidanou hodnotu. Vždyť ani ti policajti je nedokázali sami dřív chytit. Obecně film z policejní práce neukazuje vůbec nic! Takže proč to bylo natočeno? Abychom uctili památku obětí? Ne tohle rozhodně uctivé k obětem a pozůstalým nebylo. Abychom pochopili motivaci a temnou stránku jejich povah? Ne, ani to film neobjasní. Spíš poukazuje na to, že je to velmi snadné. Abychom se poučili? O čem? Leda v tom jak selhal systém…Takovým tragédiím se úplně předcházet nedá. Nikdy nevíte kolik pošuků se kolem pohybuje. Dají se snad jen včas odhalit. Nicméně je na policii, aby reagovala a připravila/poučila společnost. Tohle pouze udělá ze Stodolových nesmrtelné postavy i pro lidi, kteří se o toto téma nezajímají namísto toho, aby v zapomnění shnili ve vězení. Neříkám tedy, že by se filmy na toto téma neměli vůbec točit, říkám jen, že by se neměli dělat podle skutečných předloh. Obzvlášť, když tohle stejně není věrný dokument. ()

mira007

Žáčková je bezpochyby fantastická, ale tahle psychologická mrazivá lovestory i přes své kvality mi nesedla, vlastně je víc mrazivá asi tím dotykem reality, kdy tvůrci bulvárně a zbaběle použili jejich skutečná jména a i ten poster dle reálné fotky těch vrahounů. ()

Massaro74

Neřeknu k tomu víc ani míň, jak to bylo natočené, jen že to byl dokument o dvouch bestiích české společnosti, kteří si nic než doživotí nezasloužili.. ()

petikacka

Nebudu tady soudit jak dalece je to podle pravdy.  Mě se na filmu líbila ta plíživá proměna myšlení a chování na počátku obyčejného páru v monstra postrádající jakékoliv svědomí  a jejich vývoj byl hodně mrazivý. A ten nic nevysvětlující a nedoříkávající styl natáčení to jenom podtrhoval. Tuto kauzu znám téměř dopodrobna už od dob jejich odsouzení takže si na druhou stranu myslím, že to bylo natočeno téměř přesně. Jen jsem pořád nechápala ty jejich motivy, ale po zhlédnutí mě to přijde jako logické vysvětlení. Na konci jsem měla opravdu husí kůži po celém těle a to díky hereckému koncertu Jana Hájka a hlavně Lucie Žáčkové, z níž šel doslova strach s tím jejím klidem a úsměvy. Brrrr...Za mě taktéž mrazivých 80% ()

Vabr

Manželé Stodolovi opravdu nezklamali. Před zhlédnutím jsem si pročetl pár komentářů, které zdůrazňovaly skutečnost, že se nejedná o thriller nebo o nějaký drsný true crime, ale o hutné psychologické drama tohoto zvráceného páru. A měli pravdu. Manželé Stodolovi opravdu tuto složku naplňují, jak jen to jde. Charakter jak Dany, tak Jardy je zde dopodrobna perfektně vykreslen, oba herci se na plátně zhostili perfektních výkonů, vzájemná nezdravá láska a touha je zobrazena ve vší své špatnosti a neschopnost normálního romantického soužití je dosti tíživá. Nebudu více zabíhat do detailů, o těch všech výtečných scénách, které film mezi Jardou a Danou nabídl, bych dokázal mluvit hodiny, ale jmenovitě zmíním dvě: žádost o ruku a jak dal Jarda přednost Daně před odjezdem do práce. Celkově tedy z hlediska prokreslení a vystižení tohoto abnormálního vztahu tleskám. Jsem rád, že se film ubral tímto přívětivějším směrem. Dále musím vyzdvihnout hudební podkres. Ten neměl chybu a udeřil vždy ve vhodnou dobu, takový melodramatický. Celkově miluji, když si dají tvůrci záležet i na hudebním doprovodu; škoda, že to je u nás často opomíjená složka filmu. A jako poslední chválím umírněné podání vražedných scén, kdy velice oceňuji tuto nenásilnou formu opodstatněnou samotným režisérem, který sám podle svých slov není na žádné velké brutálnosti a chtěl se spíše zaměřit na psychologii soužití Stodolových než na samotné vraždy. Já sice hororovým fanouškem jsem, ale zde plně souhlasím s filmovou interpretací, jaká byla. Za mě se tedy jedná o velmi povedený filmový debut, během jehož sledování, i po něm, mi několikrát naskočila husí kůže. Jsem rád, že jsem mohl být na promítání se samotným režisérem Petrem Hátle a účastnit se i následné diskuze. Peníze za kino stály za to. Vyhodnocení: Vtipné je, že jsme se na promítání málem ani s bráchou a kamarádem nedostali. Sál byl vyprodaný a my přišli pozdě. Naštěstí jsme se díky bráchovým kontaktům dovnitř nakonec nějak procpali… Byl to zkrátka zážitek no😁 ()