Petr a Hana, partneri v živote aj práci, sa po rokoch otvoria zdieľaniu svojich nevypovedaných erotických fantázií. Čo začíná ako nevinná konverzácia, postupne prechádza do experimentovania s nemonogamným pojatím vzťahu. Okúsenie sexuálnej slobody má však pre každého partnera inú príchuť. Režisér Tomasz Wiński sa vydáva vo svojom celovečernom debute do miest, ktoré sú pre veľa párov tabu. Hranice lásky neskúmajú iba rôzne podoby intimity, ale aj možnosti ich plastického zachytenia na plátne, pretože samotní protagonisti sa mimo iného navzájom natáčajú na mobil. (Filmtopia)

mira007

Hanka Vagnerová a Matyáš Řezníček ve světě swingers - na to jaké haló kvůli tomu filmu bylo, je výsledek jako úsměvná záležitost v žánru vztahové drama, které se pozérsky tváří jako silná psychologie . Na jednu stranu na český film odvážné téma, ale výsledkem je  velmi cudná spíš komorní konverzační věc. Jako kdyby to točili Poláci tak z toho udělají regulerní soft porno, kdyby Američané tak jako opuletní párty ride, kdyby Francouzi, tak ukřičené drama, ale asi by to mělo víc šťávy než tohle. Tři hvězdy za odvahu tvůrců a herců postavit se k tomuto tématu, za dokonalý filmový plakát, který je žhavější než film samotný a tak nějak za jiný ikdyž slabý zážitek z českého filmu. ()

Vitex

Film, který se naplno otevře až napodruhé, když člověk ví, co čekat a nečekat, a začne si všímat detailů ("Chtěl bych s tebou mít děti. ... Copak? Ses nějak vyděsila.") Neustále se mi vybavoval Unabomberův termín "přesocializace". Zajištění liberální měšťáci jsou tak kultivovaní, otevření a "citliví", že jediný hřích, který zbyl, je druhému něco neříct nebo zalhat, nebýt dost upřímný, ale je přitom dost ožehavé přiznat jakékoli city, které zavání "omezováním". "Proč jsi jí to neřekl?" Hra na upřímnost a otevřenost, která se ale často promění ve zneužívání toho submisivnějšího tím asertivnějším či výřečnějším. Jde to vidět ve scéně šestice u stolu, kde (spoiler) termín polyamorie je jen eufemismem pro snahu submisivnějších poloviček vyrovnat se s potřebami jednoho alfa-samce. Film není úplně dokonalý, ale jako etnologická sonda do života dnešních městských Evropanů mě hodně baví. ()

DJ_bart

Už dlouho jsem nebyl z filmu tak na rozpacích, jako právě z Hranice lásky.... jde totiž o složitě ambivalentní dílo, který se (možná nechtěně, kdo ví) ztrácí na pomezí artu a mainstreamu. A naneštěstí jde i o film, který bude valná většina řadovejch diváků – respektive boomerů, bohužel – vnímat jako další romantickou komedii, přestože jde ve skutečnosti o dost vážnej a seriózní film, který nemá být za žádnou cenu [až na pár velice sporadických vyjímek] jakkoliv vtipnej.... Nemám ponětí, jestli je to zrovna naprosto debilním publikem, propagací [viz. plakát a trailer, který prezentují něco, čím tenhle film ve skutečnosti ani není], samotným filmem, nebo jen mou naivní idylickou představou, že tenhle projekt měl fakt na víc. Hranice lásky měly totiž ambice BÝT NĚČÍM VÍC než jen "solidním" rádoby erotickým dramatem, který na jednu stranu zcela vážně akcentuje téma promiskuity a polyamorie, jen aby vše záhy v mnoha ohledech dost bagatelizoval a v jedné scéně [která je fakt strašná a těžce nezapadá do celkový tonality i zbylýho kontextu snímku] se tomu doslova i vysmál. O to víc mě zaráží, proč se tvůrci snaží rozvířit společenskou debatu o otevřenosti vztahů, když svou snahu nakonec tak potopí – ať už se o to pokouší sám režisér Tomasz Winski, nebo Hana Vagnerová, která se nejen zhostila hlavní role, ale zároveň spolupracovala na scénáři a prakticky si tuhle roli napsala na tělo.... Jak už někdo v nějaký recenzi zmiňoval, takhle blízký a upřímný vykreslení něčího vztahu není v naší kinematografii příliš obvyklý. Je taky nutno podotknout, že snímek je součástí tvůrčího manifestu Nová česká intimita. A já se ptám: k čemu to všechno sakra je? K čemu ten humbuk, když Hranice lásky MĚLY být komplexní sondou / drobnokresbou / studií jednoho vztahu, která je tématicky intimní i subtilní, a přesto formálně odvážná, nekonvenční i provokativní nejenom v explicitním vyobrazení sexu a intimity – měly, ale nejsou.... Takže ne, žádnej gang bang nebo orgie fakt nečekejte. Navíc Hoffman a Čermák mi tady fakt extrémně herecky nesedí a jen mi zkazili celkovej dojem – kdyby Winski vsadil na méně známý no-name herce, jako právě v případě Matyáše Řezníčka [protože ten tady exceluje na plný čáře], nenamítal bych nic. A nechci tomu ani schválně nadržovat protože "na český poměry dobrý", jenže i ty nejobyčejnější dialogy nehorázně skřípou.... Anebo jsem prostě fakt jen naivní kretén a čekal jsem něco, čím Hranice lásky měly dle slov samotných tvůrců být ve své původní verzi – tedy nekompromisní soft-porno se vším všudy, který se nebojí zkoumat hranice lásky, ale i divácký tolerance. A když už ne to tak progresivní český film, který bourá všeobecná vztahová tabu a stereotypy; jenže skutek utek. Aspoň že nejde o snímek který je polopatický a ve svém závěru zbytečně doslovný.... Není to dokonalý, česká obdoba LOVE od Gaspara Noého se sice nekoná, ale když to vezmu kolem a kolem, je to pořád mnohonásobně lepší než všechny ty český komediální sexistický sračky s Langošem.... 3,5 šuků z 5, fakt jsem nečekal že půjdu tak nízko. () (menej) (viac)

.baris.

Film, okolo kterého byl velký humbuk a který zároveň není ani zdaleka tak šokující, jak jsem vzhledem k tomu humbuku čekala. Směřuje odněkud někam zcela logicky a tím pádem předvídatelně a z vytyčené cesty neuhne ani o píď. Je to celkem zajímavá sonda do současných vztahů, bohužel ale jen náznakem, nedotažená a trochu povrchní, i když se snaží tvářit, že to tak není. ()

Autogram

Niekomu stačí lásky trochu, niekto potrebuje strašne veľa, a niekto nevie, tak skúša. Je vopred jasné, že to nemusí dopadnúť len dobre, ale na obrazovke sa to dá celkom vychutnať. Teda až na ten polotrpký záver. Hana Vagnerová bola vo svojej roli výborná. –––– Já jen chci vidět, jak to vypadá, když s někým flirtuješ. –––– Co mu jako mám říct? Díky, že tak dobře šoustáš moji holku? ()

• Film podpořil Státní fond kinematografie částkou 5 milionů korun. (SONY_)
  • „Když jsem dostala nabídku hrát v tomto filmu, tak jsem to odmítla,“ prohlásila Eliška Křenková. Postupně ale získala důvěru k režisérovi a nabídku přijala. (Duoscop)
  • „Já jsem tu roli odmítla dvakrát. Tomasz mi potom zavolal. Když jsme si sedli v kavárně, Tomasz řekl, nebudu tě přesvědčovat, jen ti ukážu, co jsme natočili na předtáčkách v Polsku. A já jsem viděla takový drive, takovou něhu, intimitu, že jsem nedokázala mluvit. Na konci schůzky jsem řekla: ‚Tomaszi, jdu s tebou do války,‘“ řekla Elizaveta Maximová. (Duoscop)

Startuje týden nejúspěšnějších filmů

Startuje týden nejúspěšnějších filmů