Šógun

USA, (2024–2025), 10 h 56 min (Minutáž: 54–71 min)

Predloha:

James Clavell (kniha)

Seriál Šógun je originálna adaptácia románu Jamesa Clavella od stanice FX a odohráva sa v Japonsku v roku 1600 na počiatku občianskej vojny, ktorá definovala celé storočie. Lord Yoshii Toranaga bojuje o svoj život, lebo jeho nepriatelia, ktorí sú v Rade panovníkov, sa proti nemu spojili. Keď sa nájde záhadná európska loď, ktorá uviazla v neďalekej rybárskej dedine, jej kormidelník John Blackthorne prinesie so sebou tajomstvá, ktoré môžu pomôcť Toranagovi nakloniť ručičky váh moci a zničiť obrovský vplyv Blackthronových nepriateľov - jezuitských mníchov a portugalských obchodníkov. Toranagov a Blackthornov osud sa neoddeliteľne prepojí s ich tlmočníčkou Todou Mariko, záhadnou kresťanskou aristokratkou a poslednou zo zahanbenej rodinnej línie. Kým slúži svoju pánovi uprostred napätej politickej situácie, Mariko musí zladiť svoje nové kamarátstvo s Blackthornom, svoju oddanosť viere, ktorá ju zachránila, a povinnosť voči svojmu nebohému otcovi. (Disney+)

Olicsfdias

Šógun jako celek je minimalistickým seriálem jehož cíl není ukázat vám brutalitu Japonska v nadupaných akčních scénách. Ukáže vám tento ideologický teror v postavách a vztazích mezi nimi. Tohle Šógun celou dobu nejvíce vyvíjí a i kvůli tomuhle jde často o zdlouhavé díle plné komplexních monologů, které někdy rozvinou nějaký "hlavní děj", někdy jsou však spíše doplňkem a rozvinutím postav a někdy jsou úplně k ničemu. Šógun na mě tak působí z jedné strany velice pozitivně, protože umí ukázat dobrou rychlou akci, umí pracovat s postavy (někdy) a dokáže vám dát velmi kvalitní záběry, které si vás pro svoji chladnost barvy získají. Na druhou stranu, ale tyhle vyjmenované věci dělá i ve svých horších variantách. Zdá se že by tak měl být nějakým průměrem, pro mě však nejspíše průměrným seriálem nebude. Moje hodnocení (z epizod) vychází sice na 5, dávám tak takový nástřel a uvidíme co vymyslí dále. ()

lineker

Seriál, který vás více něž bitvami a akcí provede japonskou kultůrou, zvyklostmi a osobními pocity jednotlivých postav na začátku sedmnáctého století. Tedy v době, kdy se schyluje k občanské válce a boji o šogunát. ()

milhaus1987

Pro člověka co má nějaké základní historické povědomí o Japonsku je to pastva pro oči a uši .Nádherná hudba ,stará Japonština,dali si záležet na těch tradicích ,chůzi a dalších detailech ,kostýmy naprosto úžasný a sám hlavní herec ()

KingMayk

Nekonečné tliachanie o ničom, trochu sklamanie, pribeh je nekonečný a nudný. Škoda, že je to len remake starého seriálu Shogun z 1980 a nič nové nepriniesol v dejovej línii. V podstate stačí, aby sa človek vyhol nekonečným konverzáciám v tomto remaku o ničom, pozrieť si film Shogun, ktorý je zostrihom seriálu z 1980. Oba staršie mi prišli pútavejšie a autentickejšie. ()

Artyom_SVK

Za mňa zatiaľ seriál roka 2024 a pochybujem, že to ešte niečo prekoná. Po pozretí traileru som nevedel, čo od toho očakávať. Skôr to na mňa pôsobilo ako slušný digitálny bordel, ale vizuálne to nakoniec pôsobilo omnoho krajšie ako v prvých traileroch. Čakal som poriadne bitky a ukážky nakoniec boli v podstate len dobrý bait, pretože to je v prvom rade o politike, ktorá ale dokáže byť rovnako krutá. Casting sa im vydaril na parádu a záver, pre ktorý si pripravovali pôdu už od začiatku bol vynikajúci aj keď niekoho neuspokojí. ***** ()

hypnos11

Jo, jo, a zase jo. Víc takovýchto chuťovek. Původního Shoguna s Chamberlainem jsem sice viděl kdysi dávno, ale miloval jsem ho. A na tohle jsem se samozřejmě těšil, jako malé dítě na novou hračku. U prvního dílu jsem měl jisté výhrady - mírně mi vadily ty odchylky v ději a trochu zvláštní výběr herce pro hlavní postavu, navíc ty jeho nepřirozeně modré oči.. S druhým dílem ale všechny tyhle výhrady pominuly a po shlédnutí celých těch téměř deseti hodin na dva zátahy jsem nadšený a stále ještě plný emocí. Všechno je tady na nejvyšší úrovni - kostýmy, lokace, celkově úžasná výrpava, hudba, herci (samozřejmě tolik zde vychvalovaný Sanada, ale ještě víc se mi líbil Tadanobu Asano), herečky (milá Hoshi Moeka a naprosto líbezná Anna Sawai), dialogy, scénář.. no prostě všechno. A i ta úvodní titulková scéna je pěkně udělaná. PS komu v deváté epizodě neukáplo pár slziček, není podle mě člověk :) PPS Vyčítat tomu nedostatek bitev je podpásovka. Skoro žádné tam nejsou, a ani nejsou potřeba. Tohle je totiž příběh o intrikách mocných, slepé loajalitě, lásce, ambicích, moci, odevzdání se osudu.. a smrti. Té tam je dost i bez bitev. PPPS Jo, ta angličitna mi tam občas taky vadila :) Opravdu ale nemůžeme mít všechno. Navíc si nejsem jist, že by to v portugalštině bylo pro diváka zajímavé - pořád jenom číst titulky :) ()

susilson

celou dobu jsem přemýšlel, která je verze seriálu je lepší. jestli tato nebo z roku 1980..... nedošel jsem k ničemu, obě dvě mají své kouzlo, jsou prostě super. ()

AdamVes

O seriáli Shogun som sa dozvedel čisto náhodou na základe jedného meme obrázku. Zistil som, že viacerí ho stratégiou prirovnávali k Hre o trony, tak si hovorím dám mu šancu. A výsledok? Najlepšie rozhodnutie aké som mohol urobiť.  Knižnú predlohu som zatial nečítal, tak súdim len čisto seriál.  Dej plynie v ideálnom tempe, spoznávame japonskú kultúru a zvyky hlavne teda z minulých storočí, čo bola pre mňa pastva pre oči. Postavy sú napísané skvele, do Mariko Sama a jej hrania, kedy si kradla scény pre seba sa zamilujete, Toranaga je líder ako má byť, pri ktorom neviete kolko tajných es skrýva v rukáve. Osobne sa mi velmi pacila aj postava Yabushigeho, bol to sice  taký hajzlik, čo hrá na dve strany, ale kopa vtipných momentov prišla vďaka nemu. Pre niekoho je možno sklamanie záver, podla mňa bol však záver taký ako sa patrilo vzhladom na priebeh celého seriálu, hoci najväčšie vyvrcholenie prišlo v 9. časti, kedy mne ako neznalcovi knižnej predlohy doslova podlomilo kolená. Vizuálne, kostýmovo, dejovo, herecky ani soundtracku nemám skrátka čo vytknút. Osobne ale dúfam, že sa nepustia do ďalšej série a nebudu z toho robiť dojnú kravu, keďže ako som si zistil, kniha bola spracovaná celá a nie je dovod na ďalšie pokračovanie, všetko sa uzavrelo k spokojnosti. Aspoň podľa mňa. ()

supEnoc

Docela solid show. Not bad, not perfect. U pár scén jsem už usínal, ale jinak vcelku engaging, oceňuji nenucený spád. Btw when did you realize Japan is basically a suicide cult? LOL ()

Minisérie Shōgun našla obsazení

Minisérie Shōgun našla obsazení

09.06.2021

Očekávaná minisérie Shōgun od stanice FX (Takoví normální Američané, Atlanta) konečně našla hlavní představitele. Minisérie, která bude podobně jako předchozí televizní adaptace vycházet ze… (viac)