Generálova dcéra

• Česko Generálova dcera (viac)

Můžete se vydat správnou cestou, špatnou cestou, anebo můžete zvolit cestu vojenskou. Teď záleží na tom, jakou z nich si zvolí armádní vyšetřovatel Paul Brenner, který se na vojenské základně Fort MacCallum snaží objasnit vraždu přitažlivé kapitánky. Madeleine Stowe hraje Brennerovu spoluvyšetřující případu - coby armádní poradkyně pro případy znásilnění. Je to "hra na kočku a myš, kdy váš odhad na to, jak to skončí, bude totálně vedle." (Magic Box)

andrii

Oběť dezerce a degradace základny /po/slušnosti, základního lidského citu. Svědka, společníka hříchu. Ctná slečna, "Červená lucerna," uštědřila podpásovku pásu cudnosti tím, že se obnažila a, s prominutím, položila do klína několika prominentů, do nezřízené VIP intimity, svou temnou, tělesnou i duševní 13. komnatu. ()

veverysiak

Myslím, že toto je tá správna Johnyho poloha, aj keď verím tomu, že kopec moviefans boli pri úvodných titulkoch obozretní a podozrievaví, súc poučení z nemála prešľapov pri jeho experimentovaní s charaktermi, v ktorých sa zbytočne utápal, určite mu k zvýrazneniu pomohol zaujímavý príbeh, ktorý sa síce dal rozvinúť aj pútavejšie a thrilerovitejšie, ale takto aspoň nechal ukázať, čo v Johnym je, ostatné obsadenie je tiež na úrovni, ale v podstate mu hrá komparz, a tak si ho môžeme v pomerne dlhej stopáži slušne vychutnať, takže 80%. ()

Gilmour93

Od aktivit Harmona Rabba v časech Zulu to odlišují jen dvě věci. Některé Westovy manýry, které si přinesl z Con Air a s tím de facto související herecký projev třívoltového Johna. Jeho namachrovaný armádní vyšetřovatel, který je křečovitě vtipný a nepřítomnost spermatu u těla oběti pozná i potmě (zřejmě vyvinutý čich, chuť doufám ne), je docela iritující a s ohlédnutím na role v kariéře i zoufale stereotypní. Podobně to má se svou výškou a obličejem i James Cromwell. To první mu dává role autorit, to druhé hajzlů.. ()

lareinna

Očakávanie napätia v plných dúškoch nie veľmi odporúčam, ale na druhej strane je to skvelý film 90 rokov minulého storočia :), ktorý má výbornú myšlienku a dobrú zápletku. Celý ten želaný efekt dotvára samozrejme hlavne Johny Travolta svojou mohutnou osobnosťou a krehká a pekná Madeleine, ktorá mu pomáha s vyšetrovaním vraždy. Americká armáda v plnej kráse, do istej miery zatienená špinavosťami a zastieraním skutočnej pravdy nakoniec očistí svoje krásne "americké meno“ vďaka vojakom ako je napríklad Johny, ktorý sa neváha kvôli pravde a spravodlivosti postaviť aj vysokej vojenskej a politickej šarže – generálovi. ()

tron

„Ako žila, tak aj zomrela.“ Keď v r. 1997 šlo do kín šialené Con Air, mal som sladkých 16 rokov a môžem vám povedať, že v mojom veku ste na lepší film natrafiť nemohli. Následne som si ho na videu požičal toľkokrát, až sa na mňa pracovník pozeral značne znepokojene. Bolo neuveriteľné, že takú akčnú pecku natočil debutant. Následne sa 2 roky čakalo na to, s čím príde West. Prekvapivo si vybral neakčný, relatívne komorný dialógový armádny triler s pozoruhodnou myšlienkou, že je rozdiel medzi tým, kto vraždil a tým, kto ukončoval trápenie. Ono s tou akčnosťou je to ale trochu komplikovanejšie, pretože hoci film (až na jednu skromnú prestrelku na móle) neponúka žiadne akčné sekvencie, paradoxne bol lacnejší len o necelých 15 miliónov oproti vizuálne meganabúchanému Con Airu (čomu sa ťažko verí, každopádne takéto číselné údaje uvádza IMDb) a keďže sa odohráva vo vojenskom prostredí plnom cvičísk, často vzduchom lietajú helikoptéry a vybuchujú veci. Takže máte pocit, že sledujete akčný film a pritom nesledujete. Rafinované, Simon! Do pozornosti dávam perfektne vyladený scenár od jedného z mojich najobľúbenejších amerických scenáristov Williama Goldmana (Misery, Butch Cassidy a Sundance Kid, Lovci levov). William sa nebojí temných a zlých vecí a niektoré miesta boli tak kontroverzné, že som nechápal, ako je možné, že ich odkleplo veľké hollywoodske štúdio vo filme za 60 miliónov. Okrem toho Goldmanovi bravúrne idú hlášky („Zasnúbená som bola s ním, s tebou som mu bola neverná.“; „Takže ešte raz - ako veľmi sa bojíte?“) a dialógy („Pracujete na tomto prípade?“ – „Áno, tuná so svojím otcom.“), ktoré sype z písacieho stroja jeden za druhým (najlepšie asi v parádnej scéne z mužských šatní, no od veci rozhodne nie je ani finálny pokec na tému „Keď som sem prišiel, sľúbil som vám, že toho sku*veného zmrda chytím, ale netušil som, že ním budete vy.“). Rovnako úžasne Goldmanovi idú postavy. Woods, Crowmell, Stowe, Clarence Williams III a Stefanson sa mu môžu bez debaty poďakovať za vynikajúce príležitosti. Brutálny hulvát Travolta dokonca podal jeden z najlepších výkonov kariéry, mne sa tu páčil stokrát viac, ako v Pulp Fiction. Oceniť musím aj bravúrne dusnú južanskú atmosféru s tomu odpovedajúcim soundtrackom (hlavne úvodný a záverečný song sú geniálne), kedy sú všetci spotení ako prasatá a všade sa ťahajú močiare, do ktorých je lepšie nechodiť (z podobného súdka odporúčam aj iné deväťdesiatkové trilery ako sú parádne Divoké hry alebo slušný Zabudnutý prípad s Connerym). Čo by som Generálovej dcére vytkol? Možno slabý výkon Timothyho Huttona a flashback, pri ktorom Travolta spomína, odkiaľ obeť poznal (to si o nás ozaj niekto myslel, že sme na ňu zabudli?). Travolta nebol blbec a chápal, že natrafil na zlatú baňu (okrem pozitívnych recenzií hlavne slušná tržba). Mal intenzívny záujem v úlohe pokračovať, čo teoreticky nebol problém, keďže mala základ v literárnej sérii Nelsona DeMillea (v Čechách vyšli dva romány). Nakoniec to bohužiaľ z rôznych dôvodov nevyšlo a do skvelej úlohy Paula Brennera sa už nevrátil. Ak nerátame o 4 roky mladší mizerný falošný sequel Zelené peklo od McTiernana, ktorý sa Generálovu dcéru okato kopíroval, ale nepomohlo mu to (Travolta v úlohe špičkového armádneho vyšetrovateľa v militantnom prostredí vyšetruje krvavý zločin s pomocou atraktívnej kolegyne). Kino Považan NMnV 1999 () (menej) (viac)

• Scény z pevnosti Fort MacCallum byly natočeny v areálu Savannahské státní univerzity a na letišti Van Nuys. (Karlos80)