Najlepšie roky nášho života

• Česko Nejlepší léta našeho života (viac)

Traja bývalí vojaci sa vracajú domov z bojísk 2. svetovej vojny. Al bol v civile bankový úradník, Fred pracoval ako barman a Homer bol výborným športovcom, vo vojne však prišiel o ruky. Ako sa im po hrôzach prežitej vojny podarí začleniť sa znovu do normálneho života? Film hollywoodskeho klasika Williama Wylera vystihol povojnovú atmosféru a problémy, ktorým museli čeliť mnohí veteráni a získal sedem Oscarov. (STV)

Morholt

Silné, naivní i úsměvné. Ale možná ve Státech takhle mnohé návraty vypadaly. Je docela zajímavé, že film vznikl vlastně rok po válce, protože k podobně citlivým tématům se většinou přistupuje až po uplynutí nějaké doby. Takhle, dosud v doznívající euforii z vítězství, vznikl film, který ukazuje i stinnou stránku věci. Přidám se k chvále Harolda Russella. Vynikající výkon i z hlediska zkušeného herce. Jako neprofesionál zahrál takřka nadpozemsky. 85% ()

Real Tom Hardy

"THEY'RE JUST A LOT OF FANCY WORDS THAT DON'T MEAN ANYTHING." ----------- Všeobecne a dlhodobo považovaný za najlepší Wylerov film. Áno, príbeh troch veteránov z druhej svetovej vojny a ich zaradení sa späť do normálneho života je spracovaný na filmový pás verne, hemží sa to presvedčivými výkonmi a je to koniec koncov svojim spôsobom ukážková filmárčina, no dovolím si nesúhlasiť. Westernové kolaborácie s Gregory Peckom, dielka s Bette Davis, maestrom Laurence Olivierom, prípadne gangsterky s božským Bogartom u mňa jednoznačne vedú. A to mi ešte nejaká tá tretinka jeho režisérskej filmografie chýba. Nehľadiac na fakt, že majorita dialógov v tomto filme sú neprestajné kecy o tom istom - ženy, láska, svadba, ženy, svadba, láska, peniaze, práca, peniaze, mince, láska, ženy. ()

classic

Koniec vojny v Európe, pripadá do úvahy, na máj - 1945. , v Amerike majú zatiaľ čas, pokiaľ nezhodia v auguste, atómové bomby na dve japonské mestá - Hirošima a Nagasaki ! Dostáli taký údel, že si mali radšej premyslieť, december 41. a útok na americkú flotilu u Pearl Harbor, dostali výprask, z akého sa nespamätajú. Traja navrátilci z vojny sa vracajú domov, do Boone City, každý so svojimi vlastnými problémami, že návrat do reálu, bude ťažký. Stanú sa z nich dobrí kamaráti, ale príde do cesty - rozvrat priateľstva. Prednedávnom, t.j v pondelok, som videl Wylerovu klasiku, Mrs. Miniver z roku 1942. ,o tom, čo museli prežívať, obyčajní ľudia v neobyčajnej dobe, v tomto prípade sa pozerám na T-R-O-J-I-C-U príbehov z troch rodín. Najprv tu mám, už 20. rokov ženatého, Ala Stephensona, ktorý pracoval pred vojnou v banke, teraz sa tam vracia, na vyššiu funkciu, je povýšený, má manželku, syna a rajcovnú dcéru, P-E-G-G-Y, ( mimochodom, TERESA WRIGHT, si zahrala aj v Mrs. Miniver, a ja som si lámal hlavu, odkiaľ ju poznám, asi prichádza, prepracovanosť ? ). Druhý príklad, by som uviedol, Homera Parrisha, ktorý si so sebou priniesol - HANDICAP, v podobe hákov, namiesto rúk, býval, bývalým športovcom, teraz má DILEMU, čo ďalej ? Dvorí sa mu sympatická Wilma. A do tretice, všetko dobré, ako sa hovorí... Hm aj áno, aj nie, Fred Derry, má de facto, problém v manželstve so sexy Marie, ktorá si zvykla brať Fredov plat, keď bol na bojisku, teraz sa nevie spratať do kože, míňa peniaze ako o dušu, až spadnú do finančnej tiesni ! S Marie si dobre nerozumie a ešte sa zamiluje do Alovej dcéry, Peggy, pričom Al, sa neštíti ničoho a zakáže mu sa stýkať s Peggy, vzťahová - O-D-Y-S-E-A v bravúrnej réžii, Williama Wylera, ktorý po 4 rokoch opäť, D-O-M-I-N-U-J-E. MYRNA LOY, ako manželka, Ala Stephensona, t.j - Milly, má málo priestoru, sprevádza manžela po večierkoch, ale inak, minimum hereckých kreácii, skôr a isto, Peggy, ktorá cíti, že Fredovi manželstvo, skrátka neklape ! Fred pracuje v obchode s kozmetikou, ale po menšom incidente, mení povolanie. Mám tu 4. výrazne ženy: Myrna a Teresa - ( Stephensonovci ), VIRGINIA MAYO, ( ktorá je nespratná manželka Freda ) a Cathy O'Donnell, ( ako budúca Homerova ). A práve predstaviteľ, Homera, HAROLD RUSSELL, je zrejme najlepším hercom vo filme ! Prečo ? V skutočnosti mu boli amputované obidve ruky, nechtiac, s nesprávnym narábaním s TNT. Vlastne je nehercom ! Geniálny, unikátny výkon ! Neviem sa rozhodnúť, či je lepší - Mrs. Miniver, alebo, The Best Years of Our Lives ? V prvom prípade, oscary pre herečky, v druhom, oscary pre hercov, samozrejme, oscary pre režiséra ! HEREC, ktorý si zahral u velikána filmovej réžie - WYLERA, si bol viac - menej istý, že nejaká, tá herecká cena, sa urodí ! Špičkový kameraman, Gregg TOLAND, mal najlepšiu školu u perfekcionistu - O R S O N A / W E L L E S A, A LA, CITIZEN KANE ! Obľúbené miesto, kde sa stretávajú, je podnik u Butcha, v tomto bare, sa budú odohrávať vážne rozhovory medzi štyrmi očami ! Výhoda tohoto filmu je v : a) - viac príbehov b) - čistejší a svedomitejší, pocit a obraz c) - dlhší + oscar, navyše d) - výborný výkon, herečky, Teresy Wright, práve z Mrs. Miniver, a po e) - , že Harold má handicap, s ktorým sa parádne popasoval ! TENTO FILM BY SOM MAL ZARADIŤ DO TOP 10! () (menej) (viac)

gogo76

"Pre tých chlapov z letectva nie je jednoduché byť opäť na zemi..." Skvelá nadčasová dráma, ktorá nám na troch postavách vojakov vyrozpráva príbeh každého z nich. Príbehy hlavne o neľahkom návrate vojakov do bežného života. Zmenili sa oni a zmenil sa i svet okolo nich. Asi najviac ma zobrala postava vojaka Homera - vojaka bez rúk, ktorý sa však svoje háky naučil perfektne používať. Žiadne vojnové scény nečakajte, tento film je hlavne o výbornej psychológii postáv a dobrých dialógoch. Rokom výroby a dĺžkou filmu sa nenechajte odradiť. Mne to zbehlo ako voda. 80%. ()

Frajer42

Spoilery! Nečekaně velice kvalitní oscarový snímeček mapující 3 různé osudy 3 navrátilců do poválečné Ameriky z jedné z mnoha "obranných válek", které USA vedlo a stále vede. Ze skoro tříhodinové stopáže jsem byl před zhlédnutím nefalšovaně vyděšený. Velmi mě překvapilo, že se snímek přes všechny těžkosti, které zúčastněným válka způsobila, snaží být velice pozitivní a daří se mu to. Tím pádem se mi na něj opravdu příjemně koukalo. Všichni herci jsou neskuteční sympaťáci, elegáni a džentlmeni. Zkrátka takové ošklivější kopie mě samotného. Slečny jsou poté vzory všech ctností a neskutečně elegantní. Na takové dámy dnes již člověk narazí zřídka. Navíc všechny dámy a všichni páni bývali nafalšovaní puritáni. Zajímalo by mě, kdy stíhali vyrábět potomstvo. Krajně mě zaskočilo, že se na tříhodinový příběh opravdu dalo koukat, aniž by vás na moment začal výrazně nudil. Dech mi vyrazilo, jak obratně zvládal Harold Russell používat dva háky namísto amputovaných rukou. Velká část byla právě o prezentaci jeho dovedností. Nejen, že zvládal střílet, papat, pít, hrát na piáno, kouřit cigarety a zřejmě si i vytírat zadek. On si hravě poradil i s navléknutím snubního prstýnku. Hrozně jsem se bál, že bude film nasáklý nepřiměřeným patriotismem a dalšími nesmysly, které by jej mohli zcela dehonestovat. Režisér William Wyler si však vedl naprosto znamenitě. Přichystal si pro diváky film s obrovskou výpovědní hodnotou. Tedy alespoň z mého neodborného pohledu. Vyzdvihnout musím i hudbu, která byla pro daný rok nadstandardně kvalitní a vynikajícím způsobem přidávala na kráse jednotlivým scénám. Nelze se vůbec divit, že se snímek stále těší takové oblibě. Opravdu nádherný, skoro až pohádkový příběh, plný úžasně sympatických postav s ryzím charakterem. Nikomu ze zúčastněných nelze nefandit, aby dosáhl toho svého. Po všech stránkách super práce. ()

• Režisér William Wyler byl velmi rozčílený, když se dozvěděl, že produkční společnost poslala neherce (skutečného válečného veterána) Harolda Russella (Homer Parrish) na hodiny herectví. Více se mu líbil jeho netrénovaný, přirozený projev. (Morien)
  • Jedná se o první film, který vyhrál cenu za nejlepší film na Oscarech, BAFTA a Zlatých glóbech. (ČSFD)