Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Folklórny televízny film, adaptácia poviedky Martina Kukučína o starých zvykoch a obyčajoch našich predkov v období od Ondreja po Vianoce. Vianočné oblátky sú v televíznom spracovaní nielen žánrovým obrázkom oravského folklóru, ale aj hlboko ľudským príbehom učiteľa, ktorý sa zžíva s novým prostredím a cez lásku k deťom sa dostáva k dôvere ich rodičov. Do zasneženej dedinky Konopäny na Hornej Orave prichádza mladý učiteľ Ondrej Pevný na svoje prvé pracovisko. Školu nájde zanedbanú a žiakov tam niet. Od jesene, kedy starého učiteľa Jonatána porazilo, nemal kto učiť. Mladý Ondrej sa rázne pustí robiť poriadky. Onedlho vidieť dobré výsledky jeho pedagogickej práce a dedinská mládež aj žiaci si ho veľmi obľúbia. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (38)

ujec 

všetky recenzie používateľa

Martin Ťapák vedel geniálne zachytiť atmosféru slovenskej dediny. V tomto diele sa stretlo niekoľko významných hercov, ktorým vďačíme, že aj my sme pocítili čaro predvianočnej aj vianočnej nálady. Mihla sa tam dokonca aj Milka Zimková ako mladá dievčina a samozrejme aj ujko Matejka ,nezabudnuteľný slovenský herec - neherec. ()

javlapippi 

všetky recenzie používateľa

"Či sa vydám na fašiangy, či zostanem pannou zas?" Mladý učiteľ Tarageľ prichádza uprostred zimy učiť niekam na lazy, kde na jednu stranu zavádza novoty typu strihanie vlasov alebo odmietnutie telesných trestov, na druhú stranu sa spočiatku nerád ujíma učiteľskej tradície pečenia oblátok, aby tomu nakoniec prepadol a ešte sa stihol zapozerať do Večerovej. Nad príbehom dominujú ľudové zvyky, ohľadom na dobu vzniku bola kompletne potlačená kresťanská podstata Vianoc a pospolitý krojovaný ľud v podaní hereckých klasikov sa medzi drevenicami miestami hodne bujne venuje pôvodným pohanským rituálom. K tomu znie vynikajúca Stračinova hudba. Príjemný televízny filmík, obzvlášť takto v strede júla tie snehové radovánky dobre padnú. ()

Reklama

Torgal 

všetky recenzie používateľa

Tento film vnímam predovšetkým ako zbierku vianočných zvykov zo slovenskej dediny kde hrá dej tretie husle niekde vzadu. Poetika a dobrá nálada filmu mi ale zaliezla pod kožu takým spôsobom, že to nevnímam ako nedostatok. Aj keď všetky tieto zvyklosti postupne vymierajú, vždy nám tu ostanú Vianočné oblátky, aby nám pripomenuli ako to u nás kedysi na Vianoce bolo. 8-/10 ()

Una111 

všetky recenzie používateľa

Psal se rok 1977 a Československo tonulo v normalizační šedi a dusnu. Tak jaký by ten film mohl být? Takový, jaký je: Vánoce se vytratily, o Bohu ani zmínka, zůstaly jen ty pověry! Slováci v krásných krojích, ale coby naprostí pohané! Podivný a nepravdivý pohled! Ale alespoň jsem se donutila najít si Kukučínovu stejnojmennou povídku a přečíst si ji. Nezklamala mne. Je pěkná a doplnila mi to, co ve fimu chybí. A tak tedy za ty kroje, za nádherné pastýřské trouby a práskání bičů... no, když sundám brýle, zamhouřím oči... 3 *. ()

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Hodinová prehliadka slovenského folklóru v podaní Martina Ťapáka. Scenár, respektíve dej v ňom ukotvený slúži iba na túto prezentáciu, sám o sebe nemá význam. Slovenská dedina v zime, to sa musí vidieť jednoznačne iba cez Vianočné sviatky. Čiže nie skutočný každodenný život na nej, ale iba tieto rituály. sem tam nejaký humor, sympatické postavičky a trestuhodne nerozvinutý milostný motív. Respektíve on sa začne rozvíjať až v záverečnej scéne. ()

Galéria (11)

Zaujímavosti (3)

  • Scéna, v ktorej chlapci nesú oplátky v metelici sa natáčala v apríli. Ako sneh bol použitý molitanový prášok, z ktorého dostal predstaviteľ mladého učiteľa Dušan Tarageľ zápal očných spojiviek. (EleKtris)
  • Natáčalo sa pri Poprade, v Nižných a vo Vyšných Repašoch. (EleKtris)

Reklama

Reklama