Reklama

Reklama

Tepuy - Cesta do hlbín Zeme

všetky plagáty
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Tepuy - dlhometrážny objaviteľský film o výprave slovenských jaskyniarov na Chimanta, jednu z päťdesiatich troch stolových hôr vo Venezuele. Dobrodružstvo na ostrove času, kde sa na povrchu i v podzemí zachovali prastaré rastliny a živočíchy. Strhujúci príbeh v gigantickom labyrinte najstarších jaskýň sveta, ktoré v tvrdom kremenci vyleptala voda a kolónie bizarných organizmov. Expedícia do trezoru času, kam ešte človek neprenikol... Kde si objavitelia pripadajú ako votrelci... Kde si v lone matky Zeme kladú základné otázky o mystériu života a ľudskej existencii. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Videá (2)

Trailer

Recenzie (43)

ledzepfan 

všetky recenzie používateľa

Tohle je skoro normální scifíčko s horrorovými prvky a týpci jsou regulérní magoři :D Fakt respekt......... Navíc je to parádně zpracované, soundtrack tomu sedí parádně a i ten Barabáš se tentokrát krotil v patetickém rádobyfilosofování a když už ke konci nějáké to zamyšlení nadhodil-přišlo mi to až nezvykle trefné(žeby konečně chvilka zdravé sebereflexe?) ()

ScarPoul 

všetky recenzie používateľa

Pavol Barabáš hovorí o tejto expedícií ako o niečom čo mu dalo poriadne zabrať. Je to pochopiteľné. Po expedícií z Novej Guinei, ktorej následkom bola operácia kolena a siahodlhé zotavovanie , sa vybrať po nepreskúmanom teréne objavovať kremencové jaskyňe na stolových horách, je predsa len tvrdý oriešok. Počas prvých dní expedície sa rozbije jediná dostupná kamera a jej opravenie a funkčnosť je potom braná ako zázrak. Všetko nasvedčuje tomu, že tieto jaskyňe ešte nechcú byť objavené. Čo je umocnené aj faktom, že všetky vzorky nových foriem života sú na letisku ukradnuté. Jediné čo zostalo sú zážitky a tento záznam. Jedná sa o objaviteľskú expedíciu, plnú nadšencov, ktorý nám ukazujú a približujú niečo o čom nemáme ujasnenú predstavu. Ťažkosť celej expedície je na kamere jasne viditeľná. Znova sa vraciame na miesta, ktoré poznáme z Amazonie Vertical, ale ktoré sú náročnosťou niekde úplne inde. Jeden z tých lepších Barabášových dokumentov, kedy sami nevieme čo nás čaká, a Barabáš to ešte umocňuje legendami a povesťami, ktoré jaskyňe obklopujú. ()

Reklama

heyda 

všetky recenzie používateľa

Jeden z těch slabších Barabášových počinů, které se ale těsně drží v kategorii 4-hvězdičkových dokumentů. Nebyl jsem nadšený z kamerových záběrů. Nechápu ty zpomalené a rozmazané záběry. Chybí mi tam víc akce. Proč nám třeba nenatočil, jak vypadal ten speleolog, který byl otrávený ze sinic? Přesto ty prostory jeskyň jsou úchvatné samy o sobě včetně toho venezuelského reliéfu a přírody. 75% ()

Stanley 

všetky recenzie používateľa

Strhující námět a obsah, jenž nenechá v klidu snad žádného diváka, který má v sobě byť jen zlomek dobrodružné duše. Přesto mi v dokumentu něco chybělo. Například širší informace o tajemstvích stolových hor, která je po staletí obestírají, i o současném stavu některých území kolem hor (vojenský zájem o tamější území, bohatá naleziště diamantů apod.). O tom, co všechno o horách vědí domorodci a jaké pověsti se k nim vážou. Mluvilo se o A. C. Doylovi, kterého stolové hory inspirovaly k napsání Ztraceného světa, ale jaká konkrétní hora byla jeho skutečnou předlohou k tomuto románu a proč? Ve snímku padla zmínka o pterodaktylech, ale chybí jakékoli vysvětlení, proč zrovna o nich? - Protože dodnes existují svědectví, která popisují spatření těchto tvorů, a nejedná se jen o báchorky poblouzněných domorodců či jejich zdrogovaných šamanů. I když chápu, že tento dokument pochází z pera speleologů a geologů a ne záhadologů ži kryptozoologů, s tímto nesmírně vzrušujícím a přitažlivým tématem se dalo ještě více pohrát. Více o tom všem se tedy dozvíte třeba v knize o stolové hoře zvaná Kurupira od ing. Jaroslava Mareše, který jednu z hor taktéž osobně navštívil. ()

tron 

všetky recenzie používateľa

„Ak by vyhynul jeden druh, zrúti sa celý ekosystém.“ TEPUY - CESTA DO HLBÍN ZEME akoby ani nebol film z tohto sveta. Jedinečný Pavol Barabáš v roku 2006 predstavil ďalší zo svojich nezabudnuteľných dokumentov o stratených miestach planéty Zem. Tentokrát početná výprava vyráža na jedno z najnedostupnejších miest Modrej planéty: "stolovú horu" uprostred Južnej Ameriky, ktorou sa inšpiroval sir Arthur Conan Doyle pri písaní „Strateného sveta“. Vzhľadom na to, že nedostupné gigantické plató bolo izolované neuveriteľne dlhý čas, vyvinula sa na ňom fauna a flóra nezávisle od zvyšku sveta/krajiny. A práve tu slovenská expedícia skúma jedinečný jaskynný systém. Ako predchádzajúce barabášovčiny (OMO, TAJOMNÉ MAMBERAMO a veľa ďalších), ani táto nie je tradičným dokumentom v suchom zmysle slova, ale poeticky snovou nadpozemskou exotickou výpravou do končín, kde sa začína fantázia. ()

Galéria (11)

Reklama

Reklama