Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Filmový príbeh starého horala zo Zázrivej, odohrávajú sa v predvečer Štedrého večera. V hlavnej úlohe televízneho filmu na motívy rovnomennej poviedky L. Nádaši - Jégého sa predstaví Július Pántik. Je to príbeh o spolupatričnosti a hlboko zakorenenom pocite zodpovednosti obyčajného človeka. (oficiálny text distribútora)

Recenzie (18)

PTuranyi 

všetky recenzie používateľa

Smutná sonda do života chudoby na lazoch, ktorých reprezentantom je Adam Borončo a jeho rodina. Deň pred Štedrým dňom nemá čo do úst, nie to čo položiť na štedrovečerný stôl. Jeho syn sa nevrátil z Ameriky, a tak sa rozhodne založiť u krčmára Weissa hodinky, ktoré kedysi získal od grófky za záchranu manžela. Produkcia je dobrá a okrem scén v nebi vôbec nevidieť jej televíznu úroveň. Herci svoje úlohy zvládajú výborne a dokonca používajú archaické nárečové slová, hoci to môže byť vplyv pôvodnej knihy. Július Pánik ako Adam je hrdý horal, ktorý odmieta spoveď a nepodľahne ani volaniu pálenky a je odhodlaný obetovať pre rodinu to najcennejšie. Na záver čelí nebeskému súdu a preukáže, že všetky jeho hriechy voči vrchnosti či už svetskej alebo náboženskej, boli vždy vedené dobrým úmyslom pomôcť blížnemu. 75% ()

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Kvalitné spracovanie Jégého predlohy opisujúcej ťažký život horalov s vynikajúcim Pántikom. Sociálnu rozmer je tu opísaný ľahšou formou, zbytočne netlačí na dramatizáci, pričom ponúka tú typickú Jégého "snovosť". K dielu viac netreba. Ďalej tu už len vyniká zaostalý koment Martina741, ktorý film považuje za normalizačný, hoci bol natočený v roku 1988 a opisuje udalosti tak spred 100 rokov. To je potom normalizačný film aj Jára Cimrman alebo Perinbaba. Ako sa však sám tento človek priznal, je to mentál. ()

Reklama

nascendi 

všetky recenzie používateľa

Pre mňa, človeka, ktorý od Jégého pozná iba rovnomennú ulicu v Bratislave bol tento televízny film príjemným prekvapením. Jednak preto, že má pomerne vysoké hodnotenie a jednak preto, že si ho z väčšej časti aj zaslúži. Asi iba vinou samotnej predlohy sa do filmu dostala jeho záverečná snová a moralizujúca pasáž, ktorá hodnotenie dovtedy vynikajúceho filmu s autentickou atmosférou a excelentným Ďusom Pántikom, zrazila o jednu hviezdičku nižšie. Okrem toho ma potešilo aj opätovné stretnutie sa s archaickou slovenčinou, ktorej o pár rokov už asi nikto nebude rozumieť. ()

Autogram 

všetky recenzie používateľa

Veľmi príjemné Pántikovo herectvo a dokonale podmanivý hlas ma pripútali k filmu napriek počiatočným pochybnostiam. Príbeh o vine, treste a náprave hriechov starého človeka nie je obyčajným vianočným príbehom. Ako sa človek na poslednú chvíľu snaží zvrátiť niečo zlé, ospravedlniť svoje chyby, a napraviť ich, nie je to príbeh o každom z nás? –––– Tu čakajú deti, žena. Sľúbil sa. A chlap, čo sľúbi, má aj dodržať! ()

rivah 

všetky recenzie používateľa

Film vystihující někdejší slovenské venkovské prostředí metodou poetického realismu, s výborným Pántikem v hlavní roli. Za jeho výkon navyšuji hodnocení. (Při té příležitosti jsem si připomenul život autora předlohy, jednoho z klasiků slovenské literatury MUDr. Nadášiho publikujícího pod pseudonymem Jégé. Medicinu absolvoval v Praze, poté působil a až do stáří žil na Oravě. S nástupem Slovenského státu se jeho zdraví zhoršilo a jeho dcera spolu s českým manželem vyhnáni do Protektorátu. Dr. Nadáši se už z toho nevzpamatoval a brzy zemřel). ()

Galéria (1)

Zaujímavosti (2)

  • Skutočný dom Adama Boronču je možno vidieť vo filme Želary (2003). V dome ďalej býval Ondrej Borončo, neskôr ho ale opustil. Potom, o niekoľko desiatok rokov neskôr, práve tam točili snímku Želary. (cinges)
  • Natáčelo se ve skanzenu Zuberec. (M.B)

Reklama

Reklama