Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Skupina Elán už dlhé roky zotrváva na výslní domácej hudobnej scény, čo koniec-koncov permanentne potvrdzujú aj výsledky ankety Slávik. Podľa námetu Borisa Filana nakrútil režisér Dušan Rapoš v roku 1989 film, ktorý čerpá motívy práve z hudobného zákulisia hudobnej skupiny. Hrdinov filmu hudobníkov skupiny predstavujú Elánisti Jozef Ráž a Jano Baláž. Hudobný film zobrazuje príbeh o skupine Rabaka, ktorá sa po svojom rozpade rozhodne, že sa opäť vráti na koncertné pódiá. S mladým textárom a scenáristom Petrom (Attila Berencsi) sa pokúšajú získať nielen technické vybavenie kapely, ale najmä zostaviť nový koncertný program pod názvom Návrat malého princa. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (77)

`barocco 

všetky recenzie používateľa

Taky Filanovsko Raposovsky pokus dostat Elan do filmu stylom kde sa clovek neubrani pocitu ze inspiraciou bol dnes uz kultovy Tazky den od Richarda Lestera. Aj tam sa clovek od Beatles nedocka herectva zato vsak dobrej hudby je tam skutocne dost. Film som po rokoch prave videl a musim pridat hviezdicku za naozaj dobre vykreslenie atmosfery Bratislavy konca 80 rokov. (meaveho komentar to vystihuje velmi presne...) Pribeh je vlastne o skupine Elan ktora odchodom troch jej clenov musi zacinat nanovo. Ked zobereme do uvahy rok vzniku, 1989, (film mal premieru v lete na Filmovom festivale pracujucich a osobne som ho videl na zaplnenom amfiteatri letneho kina, teda presne 5 mesiacov pred padom komunistickeho rezimu v CSSR) a vzhladom na osud privatizacie filmovych studii Koliba Bratislava mozme si pozriet jeden z poslednych slovenskych filmo z doby ked sa este na Slovenku tocil film. O to vacsia je nostalgia ked si uvedomim ze filmova tvorba na Slovensku je v podstate mrtva a nezachrani to ani desat filmov ktore sa natocia za desat rokov v dnesnej dobe..... Dusan Rapos podava sympaticku reziu ktora spolu s hudbou drzia film po kope. Pribeh ako taky sice nie je nejak svetoborny ale parik v podani mladych madarskych hercov v tomto filme (Peter akoby stvarnoval textara kapely Borisa Filana ktory pisal aj scenar ) je viac nez sympaticky. ()

MikO_NR_1909 

všetky recenzie používateľa

Pomer kvality hudobných čísiel a obsahu deja na podobnej úrovni ako Rapošove Fontány. Skrátka, úsmevne zakomponovaná dejová osnova o finančných ťažkostiach hud. kapiel, ktorú sprevádzajú (ako inak) rebélie našich hrdinov. Tam, kde dá ruky preč Boris Filan, respektíve nemá možnosť sebarealizácie, potom z toho vznikne takáto sranda. Ale to nie je len fenomén Rabakáčiny, Sagvan Tofi a spol. (hippies či depešáci) by o tom vedeli dlho rozprávať. A znova raz, primitívne dodabovanie Marošom Kramárom. ()

Reklama

BlueNeon81 

všetky recenzie používateľa

Rabaka, alebo slovenská odpoveď na Perný den. Popravde po zhliadnutí mám veľmi zmiešané pocity, jednak v tej dobe bol Elán na vrchole a ich tvorba bola viac o niečom, ale natesnať ich do celovečerného filmu o kapele, ktorá sa snaží dať tímovo dohromady a vyštartovať na turné, to moc nezafungovalo. Jednak Rapošové režijné lapsusy sa nedali prehliadnúť a jednak aj herecké výkony samotných členov Elánu boli veľmi diskutabilné - veď prečo boli všetci okrem Ráža predabovaní? Takisto nechápem aj zloženie ústrednej dvojice, teda nie žeby to už bolo ako päsť na oko, ale prečo obsadili práve maďarských hercov? Ako chalan s hlasom Maroša Kramára ešte budiž, ale to fúzaté dievča? Každopádne životné eskapády protagonistov boli veľmi nereálne, to som fakt krútil hlavou. Takisto mi bolo divné to samoúčelné používanie sprostých slov, ten film bol predsa od 12 rokov a občasne sa objaví v televízii v dopoludňajších, alebo popoludňajších hodinách, žeby sa pomaly Rapoš pripravoval na slobodu? Nebyť dobrého soundtracku, tak moje hodnotenie by išlo až do odpadu, ale menej ako dve hviezdičky nemôžem dať. P.S.: samotné "elpíčko" som dostal na vianoce roku 1989. ()

djmango 

všetky recenzie používateľa

Veľmi ťažko hodnotiteľné. Hudba jasných 5, dej, a ak trošku preženiem, "herecké výkony" sa rovnajú čistej nule. Najlepšie kúsky : Mucha I -nezamieňať s touto :-) Moucha (1986), Van Gogh a Labute. Aj napriek tomu si filmík vždy veľmi rád pozriem, dnes už s určitou dávkou nostalgie. Suma sumárum za 3, čiže ani ryba ani rak... ()

Olík 

všetky recenzie používateľa

„Za každým plotom.. dáme si rabaka“. I kdyby jste byli vyhozeni z loďky uprostřed moře, bez záchranného kruhu a jakýchkoliv informací, toho kluka Rapošovic poznáte i když budete polykat andělíčky. Rádoby dramatické story amatérského scénáře se snad ještě horší režií…..jo a taky musí být nějaká postava muzikant….když jsme komentoval další z „veleděl“ Muzzikanti, tak jsem se otřel o rockové mokré sny Petra „TV Sľágr“ Šišky, ale když si projedu celou Rapošovu filmografii, tak i u něj bude nějaký nesplněný dětský sen. Jediným, co vyloženě stojí za zmínku, jsou samozřejmě nesmrtelné songy z bezPatejdlovského období skupiny Elán (Rabaka, Od Tatier k Dunaju, Čaba neblázni, Van Goghovo ucho, Pretláčanie so životom a další) a překvapivě (tedy pro mne) uvěřitelný herecký projev Jožo Ráže. Jinak klasický Rapoš….a klasický Rapoš, to nechceš. ()

Galéria (3)

Zaujímavosti (11)

  • Natáčeno i ve Stupavě. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Jožo Ráž, který je ve filmu v rámci své role nemocný, byl nemocný doopravdy a celé natáčení se potýkal s horečkami. (sator)
  • Ve filmu se opakovaně objevuje fráze „čaba neblázni“. Její vznik je zajímavý. Textař Boris Filan zazvzpomínal: „Byli jsme s „Rážovci“ na procházce a potkali jsme našeho kamaráda Sesiho Lauka. Jeli jsme do hotelu Kyjev oslavit setkání. Ve dveřích stál Csaba Török jako vyhazovač a nechtěl nás vpustit. Najednou přišel nějaký bohatý Němec a toho vpustil. Tehdy mu Sesi řekl: ‚Čaba, neblázni, vždyť to jsou naši.‘ Od té doby se to tak tradovalo, já napsal písničku a slogan zapustil kořeny ve slovníku mladých.“ (sator)

Reklama

Reklama