O tom, že soľ je nad zlato a drahé kamene sa presvedčil aj kráľ "Já Prvý" a všetci jeho poddaní. Po tom, ako vyhnal zo zámku svoju najmladšiu dcéru Marušku, zakázal zároveň používať soľ. Čoskoro však zistil, že soľ a pravá láska sú skutočne nad všetky poklady zeme... Rozprávková komédia Byl jednou jeden král sa stala jedným z najpopulárnejších českých filmov všetkých dôb. (TV Markíza)

Vesecký

Jeden z prvních filmů, které jsem asi jako tříletý v televizi vnímal. Větu "Co se mi chce, spát se mi chce..." jsem si se smíchem opakoval četněkrát. A pak to pečení lívanců, kdy lívanec přetékal do chodby ("... přiměřeně, přiměřeně..."). Nebo král topící se v bahně. Teď se mi nejvíc líbí asi věta, z níž se stalo úsloví. (Vy jste o mně řekl, že jsem tajtrlík). "Jednak nevím, co to znamená a jednak mě to uráží." To jen abych neopakoval jistě četné připomínky jediné společné role Wericha se stárnoucím a nemocným Burianem. Není to tak výpravná ani dějově bohatá pohádka jako druhé dvě klasiky 50. let (Pyšná a Se zlatou hvězdou), ale již z té nostalgie těch pět hvězdiček dávám. ()

Bozvav

Krásná filmová pohádka, jenž trochu netradičně pojímá svou knižní předlohu. Geniální Werich, Burian, nádherné princezny i roztomilá kouzelná babička. Nelze nevzpomenout i Miloše Kopeckého a Horníčka s Lipským. skvělý scénář, vtipné dialogy,malebný vizuál a příjemný hudební doprovod udělaly z této pohádky filmovou lahůdku, jenž je v dnešní době považována za poklad české kinematografie. Za mne a mé dcery 100%. ()

zdeny99

Nostalgicky krásný film s kouzelnými pastelovými barvami a malebnými interiéry. Bořivoj Zeman si na tomto filmu dal záležet. Do hlavní role zasadil Jana Wericha, pro kterého to byla po Rudolfu II. v CÍSAŘOVĚ PEKAŘI a PEKAŘOVĚ CÍSAŘI jeho druhá nejdůležitější filmová role. Kolem něj soustředil spoustu dalších známých herců. Oblékl je do dobových kostýmů. Interiéry zámku jsou dokonalé. A to jak trůnní sál, tak třeba kuchyň či hladomorna z níž byl ve filmu vinný sklep. Vypadá to vše tak realisticky a zároveň pohádkově. Nejúchvatnějšími přesto jsou na celém filmu scény v bažinách, se solí, oběd bez soli či sladký oběd a především ta, když Werich s Burianem kuchtili lívance. Se skořápkami a vším, co do nich nepatří. A jak jim to pak všude přetejkalo jako v pohádce Hrnečku, vař! [50507. hodnocení, 614. komentář, 87%, 95. nejlepší film, 892. nejoblíbenější film] ()

Johnny

Toto je klasika, ktorú cez Vianoce proste človek musí vidieť ináč to nie je ono. Herecký koncert pánov hercov a hlášky, ktoré podvedome každý používame. Samozrejme "přiměřeně". ()

bobrux

Každý jistě viděl tuto pohádku již několikrát, takže jakýkoli komentář pozbývá smyslu. Pohádka, která i po tolika letech dokáže pobavit. Dokonalé herecké výkony tomu jen napomáhají. Snad jen ten budovatelský podtext by asi mnozí klidně oželeli. ()

solid

Scénář a hlášky v něm to je dokonalost sama. excelentní výkony jen dolaďují tento povedený snímek. Na mě je jen prostě moc pohádkový. ()

lemonova

To, čo robí z tejto krásnej rozprávky skutočný klenot, sú výkony Jana Wericha a Vlastu Buriana.. neviem sa na nich vynadívať. :) ()

Person

Podle mě jedna z vůbec nejlepších českých pohádek. Hodně to táhnou Werich s Burianem. Ti vše obohacují svým pověstným humorem. Ale i další postavy jsou výborné a jako celek má tato pohádka krásné kouzlo. A navíc je poučná. Co víc můžu žádat? ()

helloween93

Pohádka, kterou jsem viděl po cca 20 letech. Motivem je klasika sama, že peníze nejsou všechno a diamanty domácí zvířata nenakrmíte. Tahounem filmu je jednoznačně Jan Werich a ve vedlejší roli mu sekunduje Vlasta Burian. 4* ()

Denny

Tahle Sůl nad zlato se povedla a navíc měla proti Pyšné princezně výhodu, že se sehnali peníze na barevný film. Nádherná přehlídka nejlepších českých herců a hereček. ()