Ako si nezobrať princeznú

(TV film)
  • Česko Jak si nevzít princeznu (viac)
TV spot

Vianočná komediálna rozprávka o princovi Leopoldovi a princeznej Jozefíne, ktorí sa postavili osudu a rozhodli sa, že svadba nebude. Ako si nezobrať princeznú je komediálny príbeh o cestovaní v čase, ale aj o tom, že človek nemá svoj osud iba vo svojich rukách. Leopold a Jozefína si k sebe nevedia nájsť cestu, spojí ich dobrodružný výlet do budúcnosti, ktorý sa razom zvrtne sa nebezpečný boj o život a kráľovstvo. Ako to už v rozprávkach býva, napokon sa všetko na dobré obráti. (RTVS)

bearmeedek

Milé děti! Chápu, že je opravdu těžké jednou za rok skočit z Ulice a ze Slunečné po hlavě do nové pohádky. A že se ztrácíte v cestování v čase, a navíc si myslíte, že dnešní děti to nepochopí. No nic, dobře vám tak. Za mě to byla normální pohodová pohádka. Sice žádný zázrak, ale nemám ani žádné výhrady. To některé pohádky v posledních letech byly jiné výtvory! 67%. ()

Trixinka

Pohádku jsem neviděla na Štědrý den, ale až den poté. Po přečtení pár komentářů zde i jinde jsem měla docela obavu - prý je moc moderní a skoky časem jsou nepřehledné a komplikované. Přátelé, kamarádi, spoluhodnotitelé -  ale jděte. Děj byl přehledný, v časových osách se dalo krásně vyznat (jedna mimo záběr), moderna tam moc není až na mluvu některých postav, ale to už tak nějak v novějších pohádkách bývá. Mě osobně spíše vadila nepříliš sympatická princezna, strašně málo prostoru pro nejlepší postavy v podobě tří sudiček, česky hovořící Ľuboš Kostelný a také ne zrovna vysoká inteligence vedlejších postav (loupežníci, stráže atd.). Objektivně ovšem musím uznat, že jde o pohádku spíše podařenou, ovšem časem patrně zapadne jako její vánoční předchůdkyně (např. Princezna a půl království, O vánoční hvězdě...) a objeví se možná příští Vánoce mimo hlavní program na některé televizní stanici. ()

Wyrdas

Královna Marie z Ostrovů je asi z velmi blízkých ostrovů... Keď ich jediný poznávací rys je slovenský prízvuk.  Každopádně Ady Hajdu mi neuvěřitelně připomínal Tywina Lannistera. A to je největší dojem, který ve mne tato pohádka zanechala. Ústřední postavy jsou krajně nesympatické. Vedlejší postavy jsou okoukané - neboť vycházejí ze svých tisíckrát viděných předloh z každé trapností profláknuté pohádky. Postava oddávajícího však svou absurditou vyniká až neokázale. Přijde mi, jako by původně chtělo býti vytvořeno dílo o paradoxech v cestování časem. Ale to nikdo zaplatit nechtěl. A tak se přikývnulo na pohádku. Ovšem nezbyl žádný prostor pro humor, nebo chemii postav. Naopak o trapnost nouze nebyla. A morální poučení od velitele stráže je také velice pochybné. Žemlovku z kotlíku bych také vřele rád ochutnal...  Největší problém však nemám s tím, že děti vidí, jak stačí říct "tohle nejím" a tím je hotovo. To největší zlo vidím v tom, že až příliš je zde dbáno na důraz osudu. Kdy vlastně lidé nemají vlastní vůli, nejsou svobodnými organismy. Ale pouhými figurkami sudiček, jejíž vůli se nelze vzepřít a nikdo tak není svobodný a co hůř - zodpovědný za své činy. Ani nevím, proč dávám dvě hvězdy. Ale než se mi to rozleželo, přemýšlel jsem zcela nepochopitelně dokonce nad třemi. Možná je to osud. ()

montenegro

Nablblost všech nových vánočních pohádek vynikne tím víc, že hned po nich se vysílá bezkonkurenční Popelka, a druhá Libuška se prostě zatím nenarodila. ()

knihovna

Ze začátku mě to moc nebavilo, potom se to sice zlepšilo, ale jak říká klasik - něco tomu chybí. Takže klady - krásná princezna. Ta holka je fakt hezká, a roli jsem jí věřil. Sudička paní Kolářové je parádní sekernice. Mimochodem při jejím sledování mě napadlo - pokud by někdo chtěl natočit něco o svaté Ludmile, vím přesně, kdo by jí měl hrát. Nápad pohádky taky není špatný, ale to provedení. No prostě něco tomu chybí. ()

Maniik88

Zdejší hejtery zase raz idú plnú paľbu. Je to České tak hneď -2*. Ja si myslím, že to vôbec nebolo tak zlé. Cestovanie v čase samozrejme nie je dotiahnuté ako v Interstellar alebo iných sci-fi, ale je to aj pre deti a tak toto bolo fajn. Mne ústredná dvojica prišla sympatická. V rámci Českých pohádok posledných rokov slušný priemer. ()

Lupes

Složité hrátky s časem a záměny osob rozhodně nejsou pro menší děti. Totálně se ztratí. I tak by to ovšem mohla být velice slušná podívaná, neb zápletka je dobrá a pár vtipů i pobaví ("Podrž si mě!"). Prvních dvacet minut ještě ujde, jenže pak si uvědomíte, že režie ovládá jen jednu tvůrčí polohu - tu za všech okolností veselou. Běda, začne-li se divák ještě ptát, proč vševědoucí sudičky nic netušily či jak takové "královské" dítě přesvědčíte, aby se vzdalo otce (byť geneticky nevlastního). U Janáka navíc platí, že často i obstojný scénář pošle výběrem herců a jejich režií do kopru. U Korunního prince to navzdory hereckému pitvoření bylo ještě na shovívavé ****, tentokrát je ovšem výkon hereckého osazenstva ve vedlejších rolích tak bídný, že to připomíná seriálovou produkci televize Prima. Především Ľuboš Kostelný v roli adoptivního mysliveckého otce je totální dřevo, zklamáním je ovšem i má srdcovka - Miroslav Táborský. Největším hříchem Janákovým ve všech jeho pohádkách zůstává ale humor. Za ten by měl být souzen, neb svým pojetím legrace se nebezpečně blíží Zdeňku Troškovi. V zásadě by stačilo méně pitvoření, v pohádce pak nemusí vždy zbrojnoši pobíhat jako stádo zmatených pitomců. Kdyby tak Janák-Hudský nasadili vážnější tvář, vzali celou tu vojensko-zbojnickou patálii trochu dramatičtěji a třeba i akčněji... To ale evidentně neumí a výsledek tak zcela zapadá do současné vlny "korektně" sterilní filmové produkce. Když pak hlavní padouch odchází pouze "s domluvou", člověku se zasteskne po dobách Mrakomora připíchnutého ke zdi. ()

ostravak30

Tak to už máme druhou pohádku o cestování v čase. Princezna zakletá v čase, ale byla přeci jen trochu jiná pohádka. Takže co letos? Jsou tu princ a princezna, kteří odmítají dohodnutý sňatek, jak originální. Co ale originální je způsob, jak to ti dva chtějí vyřešit. Létají časem sem a tam. Souhlasím s Radek99, že taková pohádka opět není zcela pro děti, které vůbec nepochopí, co se děje. To ale tvůrcům nevadí. Poslední trend každoroční pohádky je být trochu modernější a přiblížit se současnému dítěti a taky pokud možno starším, aby pohádka vůbec měla šanci uspět vedle moderních SpongeBob apod. Podle toho také vypadají dialogy. Když srovnáte rozhovory mezi postavami ve starších pohádkách a nyní, máte pocit, jako by se dnes bavili postavy někde na sídlišti u klepáče. Kromě toho, že mě zaujalo ksichtění Anny Fialové, která z mála vytěžila maximum, už toho moc zapamatování hodného není. Jen to prostě jen další pohádka, která není a nebude vyložený propadák, ale za rok, za dva divák nebude vědět... To je právě problémem všech pohádek posledních let. Že se zhruba jednou za 10 let objeví sem tam dobrá pohádka (Anděl Páně, Lotrando a Zubejda apod.), ale zbytek vypadne z paměti prakticky okamžitě. To ale Čt nevadí a tak směle utrácí divákovy peníze dál. Co na tom, že ty pohádky ani nestíhají reprízovat a je jich už tolik, že v lidských silách ani není je všechny vidět. Co na tom, že náměty docházejí a je to vidět, přičemž ani geniální autor pohádek by po tolika letech už nenapsal čistě originální pohádku. A jak dlouho bude tato nesmyslná tradice (každý Štědrý večer nová pohádka) pokračovat? Neumím si představit, že za 50 let se bude Česká televize zuby nehty držet staré tradice. Ale když to platí koncesionářský poplatník, tak proč by to někomu mělo vadit? Vždyť archiv to snese. ()

SONY_

Na štědrovečerní pohádku se vždy těším a ani letos jsem nebyl zklamaný. Zajímavý příběh, skvělé herecké obsazení a nádherné filmové lokace, které jsem měl možnost navštívit. V některých chvílích to ale bylo docela zamotané a nebyl jsem v místnosti jediný, co si musel děj pořád sumarizovat, abych to klubko rozmotal. Naštěstí nedošlo k takové motanici jako v případě Princezny zakleté v čase (2020). /65%/ ()

AgnesDee

Není to katastrofa, ale něco úžasného to taky není. Postdabing Táborskýho královny je otřesný. Vztah mezi princem a princeznou je různorodý - na jednu stranu se k sobě nehodí a celý je to o tom, aby spolu nebyli. Na druhou stranu je tu snaha scenáristy o vybudování nějakého vztahu na základě společného cíle a nějakých zážitků, ale je dost špatně provedený. V jedné scéně princezna naštvaně odchází a nechce prince už vidět, a když je v problémech a náhodou ji princ zachrání, tak se do něj zamiluje? Není to podle mě dostatečná motivace. Koncept cestování časem se ani moc komentovat nedá, protože veskrze si práci s ním vypůjčili z jiných příběhu s podobnou tématikou, jen je to v téhle verzi prostě víc lídl. A závěrem, nemyslím si, že to muselo vyloženě skončit svatbou. Mohli to brát jako svatbu z rozumu a netahat do toho nějaké vyšší city, které v tom stejně nebyly. ()

MirkaP

Předesílám, že oblibuju téma cestování v čase. Nejvíc mě vždy zajímá, jak a díky čemu k časovému posunu vlastně dojde. Sice se tu nevyhnuli časovému paradoxu, přesto to nebylo trapné. Za netradiční zahrnutí tohoto úkazu do formátu pohádky bod navíc. ()

Prubner

Popravdě, na pohádku jsem se díval kvůli Aničce Fialové a té to tady opravdu moc slušelo (škoda, že musela nosit ten neforemný kostým). Jinak nejslabší složkou filmu je tradičně scénář. Z cestování časem a časových paradoxů šlo vytěžit mnohem víc (a nelogičností mohlo být míň). A sbližování prince a princezny tu není vykresleno dostatečně přesvědčivě, scenárista mu nevěnuje dostatek prostoru a místo toho se zabývá podružnostmi. Záporem je i nepodařený dabing německé herečky (zvukařovi by měli snížit plat). A proč nebyli potrestáni záporáci ? To je v pohádce dost podstatná chyba. Ale jinak se na pohádku dá dívat bez problémů, díky dobré režii, hereckým výkonům většiny zúčastněných a humoru (i když i toho mohlo být více). Suma sumárum: lepší než jsem čekal. Jen se obávám, že malé děti ty časové paradoxy vůbec nepoberou. ()

hwnd

A mě to docela potěšilo, asi že už jsem viděl hloupější pohádky. Sice to říznutí pohádky scifkou mělo svoje mouchy, stejně tak výsledek byl jasný taky od začátku. Ale bylo to skvěle obsazené, nekřečovité a plné humoru, který to často zachraňoval. A hvězdičku přihazuju za Děrgela, tohle mu velice přirozeně sedlo. ()