Scénárista a režisér Edward D. Wood, Jr. (1924 - 1978) patří mezi nejbizarnější postavy hollywoodských dějin. Nesmírně plodný autor vytvářel výhradně snímky kategorie B, vyznačující se minimálním rozpočtem, co nejkratší dobou realizace a "senzačními" brakovými tématy z oblasti sci-fi, hororu a později i pornografie. Mezi jeho nejznámější filmy patří autobiografické melodrama o muži, který se rád převlékal do ženských šatů, Glen or Glenda (1953), nebo nadpřirozená sci-fi Plan 9 from Outer Space (1959), v níž využil kouzla tehdy už zestárlé, polozapomenutelné hollywoodské hororové hvězdy Bely Lugosiho. Snímek, který natočil proslulý režisér Tim Burton podle biografické knihy Rudolpha Greye, zastihuje Eda Wooda v 50. letech, v jeho nejplodnějším a nejšťastnějším období, kdy dával dohromady svůj bizarní tvůrčí tým a kdy točil svá nejvýznamnější díla. Komediálně laděný "film o filmu" vyniká mimořádně starostlivou péči o atmosféru i o dobové detaily (včetně dokonalé evokace nezapomenutelných scén z Woodových filmů). Zatím nejlepší dílo režiséra Tima Burtona není jenom vyprávěním o jednom fascinujícím lidském osudu, ale i vyznáním lásky mámivému kouzlu fenoménu, zvanému kinematografie. Snímek získal dva Oscary: Rick Baker, Ve Neillová a Yolanda Toussiengová za maskérské efekty a Martin Landau jako nejlepší herec ve vedlejší roli. (oficiálny text distribútora)

Unterschleif

Podľa Burtona bol Ed Wood nepochopený génius a dobráčisko od kosti. Sledovať Deppa ako sa v roli Wooda vyžíva v točení "úžasných" filmov, ktoré sa okrem neho nikomu nepáčia bolo celkom zábavné. ()

kubilov

Edward D. Wood Jr. je možná právem některými filmovými kritiky hodnocen jako ten vůbec nejhorší hollywoodský režisér. Tim Burton, známý tím, že nedělá nic stereotypně se proto rozhodl natočit jeho životopis s Johnny Deppem v hlavní roli. Je to film o muži, o kterém není třeba dlouho hovořit, a kdyby zmizel v propadlišti dějin, nic by se nestalo. Jenže to zřejmě Tim Burton nechtěl. Ed je zde zobrazen velmi přesvědčivě jako velký snílek, jako muž, který pro své filmy udělá cokoliv. Dokonce se i převléká za ženu a přijde o spoustu peněz, jen jeho brakové filmy se ho pořád drží. To, co z tohoto filmu dělá opravdu skvělý snímek je ale Martin Landau, který byl po zásluze oceněn Oscarem, protože do své role původem maďarského herce Bely Lugosiho vložil celé své srdce. ()

H.A.R.R.Y.

Po Střihorukém Edovi druhý nejlepší Burton. Měl by se na něj dnes znovu podívat, aby si připomněl, jak se točí dobrý film, aniž by znovu sklouzával k vykrádání sama sebe. A poohlédnout se někde po další Kozadelle. ()

pollstro

Není snad nikdo, kdo by se v průběhu závěrečných titulcích nezamiloval do Ed Wooda, protože tento člověk je rozhodně nezapomenutelnou filmovou ikonou a sledovat tu jeho vášeň a lásku ke kinematografii je zcela úžasné a ohromující. Kouzelné a srdce hřejivý dvou hodinový příběh o člověku, který i přes veškeré neúspěchy a kritiky stále vkládal do svých filmů stejnou lásku, vášeň a chuť, je zcela úžasným a místy až kouzelným příběhem, který v průběhu celého filmu nádherně a příjemně působí. Johnny Depp je zde jako vždy vynikající a s Timem Burtonem tvoří již dnes známé duo a společně dokázaly stvořit dílo, které závěrem značně pokulhává, ale příběhem dokázali ohromit snad každého filmové milovníka. Ed Wood je nádherný, dojemný a zábavný snímek, který si dokáže získat každého a nabídne mu neuvěřitelný pohled filmového génia. ()

CHILLYcze

Při sledování tohoto vlastně ani vůbec nejde o film ale hlavně reálnou postavu Eda Wooda, nejhoršího režiséra všech dob, který má takovou vášeň ke svému tvoření, že by jich nejradši udělal stovky a tisíce. Nevidí už ty paskvily co dělá, jde mu jen o proces tvorby kterému slepě zasvětí život, uchlastá a zemře sám v bídě, v depresích že nebyl pochopen nedostal se ke slávě. Po shlédnutí jsme ihned začal o Edovi pátrat veškeré informace a uvažuji že bych na tyhle nejhorší filmy historie, kde rakev je vyrobena z laciné lepenky a kde se v záběrech podivně střída den a noc, podíval. Tohle bych povinně pouštěl absolventům filmových škol pokud už se neděje. ()

AndrewNewman

Znesiteľné, ba čo viac vďaka Deppovej charizme veľmi príjemné. Burton rozhodne má niečo do seba, jeho filmy pútajú pozornosť, ale len málokedy dokáže tému uchopiť poriadne. Tu sa mu to ale podarilo. ()

rashaverak

Dalsi extremne nudny film o neschopnem blbovi s velkym egem a ukecanou hubou, podobne jako Jodorowsky's Dune, ktery si chtel splnit svuj velky sen. ()

maverick080

Ed Wood je fantastický film, ktorý si zaslúži oveľa väčšie hodnotenie, a väčšiu pozornosť, akú do teraz mal. Výborne napísaný scénar, výborne nakrutené, veľmi dobrý výber hudby (od Howarda si skúsim nájsť niečo viac) a silné herecké výkony. Tento film som videl veľmi veľa krát a mám naň veľa krásnych spomienok, tlieskam! ()

harycek

Šílený film o šíleném režisérovi s naprosto skvělým Martinem Landauem a výborným Johnnym Deppem i démonickou Lisou Marií!!! ()

Víteček

Ano, asi je to přespříliš idealizující a vykresluje to Wooda jako lepšího člověka než byl. Vynechává nebo rovnou přechází to, že nebyl pouze nadšenec do filmu odvrhnutý první ženou, ale zároveň zřejmě alkoholik a nestyděl se lhát, aby vymámil z lidí peníze na filmy i když sám musel vědět, že se jim nikdy nevrátí. Přesto mi tenhle film dokázal předat onen entuziasmus, který se předat snažil, tu lásku k filmovému řemeslu, která holt je někdy mnohem větší než talent. Asi jen díky tomuhle snímku jsou populární filmy, které jsou tak nadmíru zábavné a které by byly po právu zapomenuty, ale kterých by byla rozhodně škoda. Lugosi byl dokonalý a Landau si cenu bezpochyby zasloužil. ()

TesterX

Burtonův dvorní herec se dokáže naplno vcítit snad do jakékoli postavy. Vedle něj však naprosto exceluje Martin Landau, natáčené scény s ním působí naprosto mistrovsky, i když se film věnuje tématice hororu 50. let. Snímek sice vypráví jen část (nijak zvlášť zajímavého) životopisu Eda Wooda, divák se přesto baví, protože koukat na to, jak vypadala filmová tvorba a její uskutečňování před půl stoletím, je nesmírně poutavá a úsměvná záležitost. ()

Docentus

Edward D. Wood, Jr. - zvláštní člověk. Ovšem film o něm mě nebavil, v čase 1:29 jsem skoro usnul :-). Zfilmovat se dá všechno, co je alespoň trochu extrémní, dobré nebo špatné. JEDINÁ, ale bohužel zásadně špatná věc na filmu je jeho námět. Asi je to můj problém, ale přílilš mě nechytl. Jinak ovšem žádné výhrady nejsou. Opravdu úžasná je atmosféra, prostředí, všichni herci, hlavně Depp a Landau. Škoda, jinak by to bylo 4-5* ()

Burton a Waltz mají „velké oči“

Burton a Waltz mají „velké oči“

04.04.2013

A scénář poskytnou Scott Alexander a Larry Karaszewski, kteří stáli za Edem Woodem, objektivně asi nejlepším (a určitě nejuznávanějším) Burtonovým filmem. To je bezesporu dobrá zpráva. Burton si… (viac)