Deň po tom

• Česko Den poté (viac)

Čo keď sa začína nová doba ľadová? Taká otázka straší klimatológa Jacka Halla (Dennis Quaid), ktorého výskumy naznačujú, že globálne otepľovanie by mohlo spustiť prudkú a katastrofálnu zmenu zemskej klímy. Jeho prieskum ľadovcového jadra v Antarktíde dokazuje, že k takej udalosti došlo už pred 10-tisíc rokmi. Preto teraz varuje štátnych úradníkov, že by rovnaká situácia mohla nastať opäť, ale jeho varovania prichádzajú neskoro. Všetko sa už začalo, keď sa Hall stal svedkom odlomenia ľadovej kryhy o veľkosti Rhode Islandu z Antarktického ľadového pólu. Na celej zemeguli nasledovali prudké zmeny počasia – v Tokiu padali krúpy o veľkosti grapefruitu, rekordný hurikán vyvádzal na Havaji, v Dillí napadol sneh a cez Los Angeles sa prehnala ničivá séria tornád. Telefonát zo Škótska, od kolegu profesora Terryho Rapsona (Ian Holm), potvrdil Jackove najhoršie obavy. Prudké zmeny počasia sú príznakom veľkej globálnej zmeny. Množstvo vody z polárnych ľadovcov narušilo morské prúdy stabilizujúce náš klimatický systém. Globálne otepľovanie posunulo planétu na pokraj novej doby ľadovej, ktorá nastane v priebehu jednej globálnej super búrky. Kým Jack varuje Biely dom pre blížiacou sa klimatickou zmenou, jeho sedemnásťročný syn Sam (Jake Gyllenhaal) uviazol v New Yorku, kde sa s niekoľkými priateľmi zúčastnil na akademickej súťaži stredných škôl. Teraz si musí poradiť s prudkou záplavou a rýchle klesajúcou teplotou na Manhattane. Zo svojho útočiska v mestskej knižnici volá otcovi, ktorý ho stihne len varovať, aby za každú cenu zostal vo vnútri. Kým obyvateľstvo evakuujú na juh, Jack mieri proti prúdu, hádam ako jediný sa ponáhľa na sever, aby zachráni syna. Ani Jack však nie je pripravený na to, čo sa stane – jemu, jeho synovi a jeho planéte... (TV JOJ)

kyLuke

Den poté se mi líbí rozhodně více , než "2012" , ale já prostě nemohu přijít na chuť Emmerichovu americkému , ale přitom tak jednoduchému dílu , které vám za chvíli vyšumí z hlavy . Tohle je skutečně americký film se vším všudy - typický konec , typický začátek i typický prostředek ( souhlasím s golfistou , že poslední třetina je trochu nastavovaná kaše ) . Ale pojďme mluvit i o kladech . Film nemá sice nějaký mistrovský scénář , ale rozhodně není k zahození a také hudba je v rámci možností velmi dobrá . Ovšem tento styl natačení je prostě na mě až tak jednoduchý , že nemohu do těch čtyř hvězdiček jít . Ovšem poctivých 70% u mě film má , ale nakonec zase musím musím uznat , že 2012 mi asi v paměti zůstane trochu déle , tohle skutečně rychle vyšumělo . ()

Shanen29

Škoda jen že hodně věcí ve filmu postrádá logiku a tohle by se tak renomovanému režisérovi nemělo stávat,jelikož to snižuje daný stav filmu.Sice se na to dobře dívá,zvláště na precizní triky,ale scénář by měl být více propracovanější,herecky je to dobře zvládnuté,hudba výborná,ale stejně mě tam chybí ta samotná mrazivost děje, ()

knihovna

Kde se v lidech bere to děsný sebemrskačství - pořád nás chce něco nebo někdo za něco trestat. Vzhledem k tomu, že lidstvo zatím přežilo všechno, nebojím se ani globální změny klimatu.Ta koneckonců trvá od začátku planety a bude trvat, až tu dvno nebudem. Prostě je a my ( jako lidstvo ) to ani neuspíšíme a ani nezpomalíme. Z tohoto ideového pohledu mě film zanechal chladným. Ovšem je to pěkný příběh, dobře zfilmovaný, na triky se dá koukat, herci jsou sympatičtí. Vlci mě vysloveně nadchli, ale já mám vlky rád, asi proto že je naši předci zcela neekologicky vytloukli a já se tím pádem nemusím bát, že mi ukosnou pr..., nebo nedejbože něco jiného. Jako pastec ve středověku bych to určitě viděl úplně jinak. Moc jsem se rozkecal - howgh za film 80%. ()

Scraffy

Katastrofický film ako má byť! Klasický Roland Emmerich a jeho um na tieto filmy. Je to všetko natočené s precíznosťou a chuťou do remesla. Scény sú slušne strhujúce a drsné. Má to veľmi hútny a premyslený scenár, čo je len dobre. Zvlášť scéna s vlkmi je naprosto parádna. Mladý Jake Gyllenhaal je super. ()

mac000

Slušná akce, výborné trikové záběry, přehršel hollywoodských hvězd. Divák dostane přesně to, co od filmu tohoto žánru očekává , a na dobré úrovni, jíž je R. Emmerich zárukou. A to není málo. ()

PlysovyMacko

Počasie sa zblázni a ľudstvo čelí novej dobe ľadovej. Milujem digi deštrukciu, o postavy v takýchto filmoch nejde, sú mi ukradnuté. Ten nápad utiecť pred studeným vzduchom mi príde ako blbosť, ale bavili ma superbúrky. Deštrukcie mohlo byt ešte viac. ()

TaNya_

Nakonec to bylo milé překvapení s pěknými emmerichovskými záběry na zledovatělé panorama. Nešlo tady o žádnou scénáristickou novinku, ale Quaid a Gyllenhaal odvedli svoje a obzvlášť části v knihovně nebo fotrovo putování sněhem mi přišly dost povedený. ()

papadoce

Slušný katastrofák len čo je pravda. Nie som žiadny skalný fanúšik Rola Emericha a jeho tvorba ma necháva skôr chladným, vlastne vrcholom pre mňa ostáva dnes už klasický Univerzálny vojak. No táto postapokalyptická smršť mu vyšla. Na 2004 celkom slušné efekty, Denis v dobrej roli, Džejk nepúli oči tak okato ako v novších filmoch a celkovo film baví. Ono téma je to vlastne viac ako aktuálna aj o dvadsať rokov od natočenia, lebo stále to tu na matičke Zemi slušne otepľujeme a ktovie čo z toho nakoniec bude. Trochu naivity a hollyúdskeho klišé tu taktiež nájdeme, ale vo veľmi znesiteľnom množstve. Ešteže sa tieto veci dejú iba v Amerike, že ? 😁 Dávam 4 omrznuté nanuky a 70%, aj keď on to potom Rolo dal o päť rokov ešte raz bez omrzlín 😁 a s Kjusakom. ()

maeb

Odhlednu od toho, ze zapletka je do docela blbost (globalni otepleni za par tydnu?), na to uz jsem si zvykl. Roland Emmerich vzal snad vsechny klise katastrofickeho filmu a dal je dohromady do jednoho. Kupodivu to jeste drzi celkem pohromade. Technicka stranka filmu je dokonala, digitalni triky primo vynikajici, na herecky vykony se v techto filmech moc nehraje (i kdyz Dennis Quaid je sympatak), rezie slusna a obcas se objevi i nejaky vtipek. Snad jen ten pateticky, ci snad lepe americky radobypoucny konec mi nesedi. Souhlasim take s tim, ze nejake extra emoce to v divakovi asi nevyvola, ale jak taky, kdyz kazdy od zacatku presne vi jak to dopadne (klise je nezamenitelne)? Jako celek je to film, ktery urcite do dejin nevstoupi, ale rozhodne muzu rict, ze me ani nijak neurazil nebo nenastval (coz se Dnu nezavislosti nebo Patriotovi "povedlo"). Ovsem kdyz si budu chtit pustit poradny katastroficky film, tak si dam radeji jiny Den pote, ten z roku 1983. Slabsi ctyri hvezdy. ()

snake

Ale jo, kouká se na to moc pěkně.Efekty jsou doopravdy na špičkové úrovni a celá zápletka s katastrofou je poměrně dost logická a dnešní době i dost diskutabilní.Ovšem omlouvám se pane Emmerichu ale vidět po třetí ten samej film, k tomu od stejného režiséra je už docela fiasko.Den nezávislosti byla moc pěkná katastrofická podívaná, v té době nic lepšího vlastně nebylo.Jo, vidět New York v troskách byla fakt skvělá záležitost.No a dále Godzilla, New York opět v troskách, Američané opět vítězí.To už fakt nebyl můj šálek kávy.A nyní Den Poté, New York jak jinak opět centrem katastrofy, dnes ale pro změnu zaplaven a zmrazen.Američané opět vítězí,jak jinak.Omlouvám se ale to je už vrchol trapnosti.Co je ale pravdou, scénářem, když nepočítám ty hrdinské řeči mírně vyčnívá nad Godzillu,trikama samozdřejmě o sto procent.A závěr?Rolland Emmerich prostě nedokáže natočit jiné filmy než katastrofické (vzpomeňte na podprůměrný historický film Patriot), ovšem ty, ač je točí furt stejným způsobem, jsou vždy skvěle řemeslně udělanou prací.Toť vše. ()

Unka

Jediné, co ve mně film zanechal, bylo to, že mi bylo po jeho zhlédnutí dost zima. Asi půl hodiny jsem se musela nahřívat ve sprše. Jinak nechápu, že se tahle typická americká pateticko-hrdinská slátanina někomu mohla líbit. Nejde jen o hlavní linii "otec zachraňující syna", ale o všechny ty minipříběhy a miniudálosti, které jsou vršením jednoho klišé za druhým. Pacient v nemocnici, kterého může odvézt ze zamrzajícího města pouze sanitka - a doktorka, která se pro něj obětuje a čeká na záchranu s ním. Ach! Zraněná láska druhého z hlavních hrdinů, která nutně v zamrzlém N.Y. potřebuje lék. Záchrana na poslední chvíli. Zvláštní, že jim ten tekutý penicilin nezmrzl jako první. Debata nad tím, kterou knihu spálit a kterou ne. Ano, aspoň jednu je třeba uchovat. To pak tu Bibli vláčeli s sebou v tom sněhu? Samozřejmě nemohlo chybět hrdinné sebeobětování jednoho ze členů záchranné výpravy. No a ti vlci - to byla absolutní špička. Wow! ()

Sir Ludvig

Dve hviezdičky v tomto prípade znamenajú, že film sa na prvýkrát dal celkom ok pozrieť a zároveň že druhýkrát určite nikdy nebude. (niekto tu napísal že Emmerich začína zrieť a zameriava sa na postavy......to bol dadaizmus?) ()

Amadeo

Nuž aj majster sa raz kopne. Dobrý nápad, dobrá výprava ale dej už pokulháva - scenár nepísal RE v spolupráci s dlhoročným kolegom Deanom Devlinom - ako sa ukázalo, na škodu filmu. A aj špeciálne efekty prešli z najdrahšej katégorie do tých lacnejších. ()

Krčma

Ve škole jsem nikdy sice moc velký pozor nedával, ale přesto mi tady pár věcí nějak nesedělo. Ale dobře, je to přeci jenom film. Jenže pokud bych měl hodnotit jen samotný příběh hlavních hrdinů, tak se na nějaké vyšší hodnocení stejně nedostanu. Ten příběh byl totiž naprosto o ničem. A to doslova. Otci Dennisu Quaidovi se sice v samém závěru podařilo dostat do New Yorku ke svému synovi, ale jak se posléze ukázalo, naprosto nic by se nestalo, kdyby se na celou "záchrannou" výpravu vykašlal. Práci za něj by totiž obstarali desítky vrtulníků, které se do města dostali jen o několik okamžiků později. ()

Zadri

U úvodní scény, kdy hlavní hrdina skáče přes trhající se ledovec pro vzorky ledu, jsem si říkal "Šmankote to bude bééékovina", ale pak se film ustálil na lince kvalitního katastrofického filmu. Povětšinou jsem si liboval nad kvalitou filmových triků, hudby a i herecké výkony byly dobré. Překousl jsem vcelku snadno lehkou přitaženost za vlasy náhlé a drastické změny klimatu a nakonec jsem byl i rád, že se toto téma globálního oteplování i ničení životního prostředí dostalo znovu do filmu a v poměrně vydařené formě. ()

Pai-Mei

Náhodou, aj napriek absencii výraznejšej hereckej osobnosti je tento film zvládnutý dosť slušne. Monumentálne katastrofické scény na mňa urobili slušný dojem a nebiť niektorých detailíkov, dal by som aj 5 hviezd. ()

Cortesz

Čtu, že u filmu stojí Sci-fi, takže můžu brát tento film s nadsázkou, protože jde o sci-fi. Rozhodně jeden z nejlepších katastrofických filmů co jsem viděl v režii toho nejlepšího. Ano myslím, že Emmerich je na katastrofické filmy, které musejí bejt megalománsky natočené ten nejlepší, protože je v tom prostě dobrej. První polovina filmu je naprosto skvělá, zatopení NY je dechberoucí, záběry z družice na zesněženou severní polokouli také, ikdyž je film, když se veme vážně naprostá blbost( ikdyž v zajímavostech sem se dočetl, že ani moc ne akorát by to nešlo tak rychle :D-), ale jak už jsem říkal, je to sci-fi, takže brát to vážně nemůžu. Navíc je to Emmerich a to je kapacita na dechberoucí filmové momenty v kterých ničí největší města, státy světa a to tak, že zírám s otevřenou hubou, zkrátka zapamatovatelné scény, které sou opakování vhodné. Druhá půlka už tak skvělá není a zde narážíme na typické Emmerichovy momenty, v kterých neví jak dál tak z toho začne dělat naprostou ptákovinu, která sráží první půlku. Je dobré, že vždycky Emmerich má štěstí na dobré herce, tak i zde v čele se skvělým Dennisem Quaidem, kterej je zase ve formě a s mlaďoučkým Jakem Gyllenhaaleem, kterej rozhodně patří ke špiičce herců v jeho věku. Sečteno a podtrženo skvělá podívaná, u které nemá cenu moc přemýšlet, jinak to pošlete do kytek hned a ani to nedokoukáte, a nebo tomu dáte odpad, což je chyba. ()

nula87

Ach jo, další kousek z katastrostrofických scénářů, které jsou tak v kurzu, když přece umíme vyrobit tak dechberoucí efekty. Jenomže efekty ještě nedělají film, a už vůbec ne takový, v němž scénář, logika a fyzikální zákony jsou jenom k smíchu. ()

MTV Movie Awards 2005

MTV Movie Awards 2005

07.06.2005

Štrnásty ročník odovzdávania filmových cien MTV Movie Awards moderovaný hercom Jimmym Fallonom sa už tradične blýskal hviezdnými menami, no zároveň sa (narozdiel od vážnych Oscarov) niesol vo veľmi… (viac)