Mladý pár, Margot (Anya Taylor-Joy) a Tyler (Nicholas Hoult), cestujú do luxusnej reštaurácie Hawthorn na pobrežnom ostrove v Severezápdnom Pacifiku, kde samotársky, ale celosvetovo preslávený šéfkuchár, Julian Slowik (Ralph Fiennes) pripravil pre vybraných hostí bohaté degustačné menu. (Cinemart SK)

makakus

O tom, že řada špičkových šéfkuchařů je šílená není sporu. Jeden, jménem Heppner, například budoval tajnou armádu a chtěl svrhnout německou vládu. Další (Prigožin) je přezdíván jako Putinův šéfkuchař, sní o změně světového řádu a chce svrhnout "Satana". Jiný spáchal sebevraždu, protože nedostal nějakou pitomou hvězdičku. Řada dalších satana uctívá, aby jí dostali. A i ten náš Pohlreich začíná blouznit, propaguje podprůměrné maso z Lidlu a začíná mít třasavku. Film Menu tohoto faktu velmi chytře a vtipně využívá a dotahuje ho ad absurdum. Jak deprimující musí být servírovat den co den umělecké dílo snobům, zlosynům a idiotům, kteří by si nezasloužili ani špekáček? Kombinace komedie a mrazivého thilleru není vůbec jednoduchá, tento má navíc podobně jako Uteč zajímavý myšlenkový přesah. Není nad  poctivé hamburgery, to je řešení v této zpovykané a pokrytecké době. ()

Arigato

Rád poznávám nová místa, a zvláště pak ta, kde se mohu ještě ke všemu najíst, ale popravdě, restaurace Hawthorn mě svým vcelku výstředním a cenově poněkud mastným menu moc nenalákala, tudíž svoje místo s radostí přenechám někomu jinému a hostinu si shlédnu odněkud, kde bude bezpečněji. Film mě ale dost bavil. Satirická analogie hezky šmrncnutá lehkým černým humorem se příjemně sledovala. Aplikovat myšlenku šéfkuchaře do kinematografické sféry, i já si myslím, že je důležité si filmy či seriály vychutnávat, být pozorný, případně se o ně i více zajímat, než je jen konzumovat. Upřímně jsem měl ale od filmu očekávání pěti hvězd, jenže celkově za slabší druhou půlku musím nějaký ten bodík strhnout a plné hodnocení udělit zkrátka nemůžu. Menu je nicméně výživnou podívanou a od grande cuisine pokrmů neodtrhnete oči. Dobrou chuť! ()

Mamlas

Parta lidí je skoro 2 hodiny v restauraci 'U zmagořelého kuchaře'. Tam sedí, tlachají a kuchař vymýšlí hovadiny. Z celého filmu bylo zajímavých dohromady tak 10 minut, zbytek je protahovaná otravná vata. Pokud si chcete ušetřit čas, tak prvních 60 minut lze zcela přeskočit, jsou o ničem, tedy zbytečné. Pak si připravte ovladač a pokaždé, když vás to začne nudit nebo srát, tedy prakticky furt, přetáčejte vpřed. No a za 20 minut máte hotovo. Stejně tam není na co koukat a diváka vlastně jen zajímá, jak ta srajda dopadne. (20%) ()

Solverino

Váhám mezi 3* a 4*. Dost podobné jako Trojúhelník smutku, ale ten byl minimálně o třídu lepší. Spíš o menší parník lepší.... ()

Binne

Vizuálně velmi povedený film, který nabízí značný prostor pro úvahu nejen nad naším vztahem k jídlu, ale také nad krátkozrakostí elit. Předně se film zabývá rozdílem mezi nižší společenskou třídou jejíchž úkolem je služba třídě movité a vyšší společenskou třídou, která se dotkla komfortu nedosažitelného pro běžného smrtelníka. Bohužel extrémní míra pohodlí vede tyto elity k nenasytnosti a trvalé nespokojenosti, která deformuje ty, kteří jim "slouží". Nejlepší příklad, který můžeme na tento začarovaný kruh použít, je právě jídlo. Jídlo, které společnost žijící v přebytku posunula na úroveň umění a postavila jej na zlatý piedestal lidské rozmařilosti. Žijeme ve světě, kdy lidé nekonzumují aby žili ale žijí aby konzumovali - nebo ještě lépe, ochutnávali. Poslední metou je enormní přebytek peněz v kombinace s egem, které dává jedinci vědomí své vlastní nadřazenosti nad chudší vrstvou obyvatel, což vede k přirozené hierarchii mezi elitou a "poddanými". Celý tento koncept je v závěru destruktivní pro každou část společnosti. Určitě by se dalo říct, že skupina elitářů mohla být více různorodá, vyprofilovaná - aby divák neměl pocit, že šéfkuchař je v podstatě zahořklý psychopat, který se chce pouze pomstít těm, ke kterým cítí největší zášť. Na druhou stranu i to svědčí o absolutní profesní deformaci. V závěru musím říct, divák nedostane prostor k nudě, je to zábavné, relativně promyšlené a má to myšlenku - ač v závěru povrchní, věřím, že filmu ublížil nejvíce střih. ()

Picoun7

Nevyzpytatelný to filmový pokrm, který mi byl tímto naservírován. S místním osazenstvem, se kterým se ocitáme ve vyhlášeném restauračním zařízení, které je zřízeno na odlehlém ostrově, a to někde kdesi. "Mádnes" Voldemort, který tu předvádí bestiální výkon, při autentickém ztvárnění ďábelského šéfkuchaře a názorným způsobem ukazuje, kam až lze vlastně zajít, když se člověk pohybuje na vrchní hranici kulinářského umu. Toto kuchařské mistrovství, to se objeví na stole pouze cílové smetánce, která je záměrně obsazena variabilním lidským odpadem. Snad mi dámy odpustí, toto lehké nastínění děje, nyní budu skromným způsobem pokračovat. Nebudu Vám lhát, už od samého začátku moje chuťové receptory překypovaly nadšením. Kuchařský sbor, který nosí na stůl jednu "degustační pochoutku" za druhou, dokonale lemující rámec této speciální pohostinské služby, která skýtá mnohá překvapení, avšak již nad hradby požitku, který se primárně týká slasti jazyka. Zábava tu začíná s první prolitou krví, kdy můj apetit též nabíral raketové tempo. Příběh graduje i s pokračováním tohoto specifického zážitku, takže netřeba vlastnit obav. Dovolil bych si i vsuvku, že představení jednotlivých chodů, je krásnou hořkosladkou třešničkou na pomyslném dortu. Za slabší část považuji dezert, který již nebyl vybrán z úrovně podmanivých ingrediencí potravinového průmyslu, nýbrž zcela volně dostupných surovin. Ke konci jsem též pociťoval jemnou sytost mého žaludku, která se musí promítnout na mém ekvivalentu Michelinských hvězd. Avšak, při celkové kalkulaci a placení této večeře, to bych vskutku neváhal vytasit tučný bakšiš. 4* ()

adamix

Celý film čakáte, že sa niečo poriadne udeje a ono je to vlastne jedna veľká slabota s premárneným potenciálom, ktorý šlo ochutiť lepšie, než len banálnym rozuzlením a horkosladkým priebehom. Pôsobí to ako artovka ale nenápadne je to stvorené pre masy už len kvôli menám Fiennes (ok), Taylor-Joy (jediná zmysluplná postava), Hoult (najviac odveci postava). Tým, že na place zomrie jeden človek a tomu druhému odseknú prst ešte neznamená, že film možno označiť ako horor (ďalší marketingový ťah). Druhú hviezdu nedám len z toho dôvodu, že to pre to hodnotenie nepôsobí tak nekvalitne. Slabota. ()

koty2201

Pri mojom hodnotení musíte vedieť o tom, že som veľmi slabá povaha a mám aj slabý žalúdok. Jednoducho strachopud a vedia ma znechutiť občas len maličkosti. Takže verím, že mnohí tento film zvládli pozerať bez väčších problémov.  Po asi prvej tretine, čiže zrejme po prvej takej vážnej nepríjemnosti som sa začal cítiť veľmi nepríjemne a ostal vo veľkom napätí. Jednoducho, nevedel som, čo sa bude diať a ako rýchlo sa bude situácia zhoršovať. Čiže musím oceniť naozaj intenzívny zážitok, ktorý dokázali filmári vybudovať na ploche jednej miestnosti (kde sme strávili väčšinu času). Mnohí označujú tento film za horor. Ale po zhliadnutí musím povedať, že je to skôr drsný 18+ triler a čakal som niečo oveľa nechutnejšie a šialenejšie. Lenže ak k označeniu “horor” stačí len veľmi nepríjemná a skľučujúca atmosféra a trochu krvi, tak potom sa to dá nazvať hororom. Taktiež som človek, ktorý síce má rád čierny humor, ale len keď si vtip prečítam alebo ho niekto prednesie. Akonáhle si to predstavím alebo to vidím vo filme, ako aj v prípade Menu, tak ma smiech prejde a skôr som znechutený. Ale to je mojou slabou povahou, ako som spomínal. Avšak, keď moju povahu odignorujem, tak áno, určité úsmevné momenty sa tu nájdu tiež. Nie je ich veľa, nie sú veľmi úsmevné, ale určite tie silnejšie nátury pobavia. A vlastne páči sa mi, že nad filmom niekto rozmýšľal a dal si prácu s tým, aby jednotliví hostia v reštaurácii odkrývali svoje tajomstvá postupne. Pomaly teda zisťujeme kto, čo a prečo. S týmto sa tvorcovia vyhrali dosť dobre a takéto postupné odkrývanie deja a ľudských charakterov mám na filmoch veľmi rád. Za mňa teda určite odporúčam, ak nie ste slabosi ako ja a máte radi či už trilery, horory alebo čierny humor. Číselne (čo často nepíšem do hodnotenia) to vidím na 7/10. Dal by som o bod viac, ale bolo to na mňa naozaj “too much”. ()

SilentMemory

Raz si pozrieť fajn, lebo je to dobre sfilmované ale čakala som nejaké rozuzlenie ktoré má ohromí . Na čo sa k tomu vracať to teda netuším, nie je to film, ktorý by som si pustila znova vďaka obsahu. ()

DJ Kritik

Luxusná večera pre prominentných hostí sa zmení na tresty za spáchané skutky voči neskutočne vyšinutému šéfkuchárovi. Označenie komédia z tohto diela môžeme skutočne vynechať a očakávajme príbeh plný bizarností. Toto dielo, ktoré mohlo mať viac z tajomna a viac zobrazenia jednotlyvých príbehov postáv je zbytočne zabitým času. Jediná originálna scéna je nevšedný počin Margot. ()

RafaKrakal

Jeden z nejzvláštnějších, ale zároveň nejoriginálnějších filmů, co jsem v poslední době viděl s fenomenálním Ralphem Fiennesem v hlavní roli. Určitě stojí za to zhlédnout až do úplného grandiózního finále, které podtrhuje již tak zvláštní děj celého filmu, který mě však nějakým zvláštním způsobem vábil a přitahoval a nemohl jsem z obrazovky spustit oči ()

kubas369

7/10. Nápaditý thriller s dobře budovaným napětím. Bohužel ve finále u mne ke katarzi nedochází, což shazuje film jako celek. Interakce mezi šéfkuchařem a mileneckou dvojicí je skvostná a táhne celý film neúprosně ku předu. Naproti tomu zbytek osazenstva je tak nějak do počtu a slouží jen jako jednovrstvá trochu klišovitá vyplň. Jejich konečné odevzdání se osudu působí zcela neuvěřitelně a nepochopitelně. ()

Scanerior

MENU je zajímavě naservírovaný film s tajemným předkrmem, jenž ve vás vyvolává napětí a očekávání toho, co se vlastně bude dít. Hlavní chody pak začnou to pravé drama a postupné odtajňování chuti celého filmu. Film je plný černého humoru, který občas chutná, občas ne, je tu pár opravdu zajímavých scén a hlavní postavy nejsou špatné. Dezert už je spíše formalita, ale sladký tento film rozhodně není. Jedná se o směsici chutí, která asi někomu bude vyhovovat více někomu méně, každý hold máme jiné chutě. Tento kulinářský zážitek sice bylo zajímavé sledovat, ale nejednalo se pro mě o žádný zázrak a nakonec se přikláním spíše ke 3 hvězdám (3,5*). ()

Pete

Nevěděl jsem nic o obsahu téhle hostiny předem, a co zpočátku vypadalo zajímavě jako sofistikovaná sociální satira ve stylu nedávného Trojúhelníku smutku, vyvinulo se v takovou absurdní verzi konceptu klasických detektivek, kde ovšem divák nehádá "whodunnit", dokonce ani kdo přežije (to lze snadno tipnout již před předkrmem), ale vlastně pouze co bude dalším zvráceným chodem. To mi přijde velmi málo na to, jaký se tu skrýval potenciál, a jak výživnou roli tu dostal Ralph Fiennes. Navíc se všechny postavy chovají mírně řečeno nelogicky, což nelze vždycky omluvit zvolenou nadsázkou, a snad nikdy jsem neviděl tolik sebevrahů na jednom místě. Na konci tohle Menu zanecháva trochu nepříjemný chuťový ocas, a tak i když jsem se nenudil, jako přísný kritik musím udělit pouze 2 Micheliny. ()

Cermicek

"Per to do mě, ať je po mě" dostává v tomhle drámatu novej rozměr🤣. Jeden z těch filmů, kterej svým zpracováním není z nejkvalitnějších (některý scénáristický pasáže jsou opravdu dost mimo), ale námětem a originalitou vše posouvá do pásma "na tenhle film jen tak nezapomenu" a to se cení!!👍 ()

PAVLIS

50% Slibný, napínavý rozjezd, ale jak vyloží kuchař karty na stůl, tvůrci už téměř nedokážou přijít s ničím zajímavým. Chce to být horor i satira, ale dojíždí to na chabě vykreslené pohnutky postav v tom, co dělají. A takový to mělo potenciál… Jo a rozhodně nečekejte komedii. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Taylor Swift se chystá na režijní debut

Taylor Swift se chystá na režijní debut

11.12.2022

Známá popová zpěvačka Taylor Swift k filmu měla odjakživa blízko. Už zkraje kariéry ve svých písních vyprávěla příběhy, které později zkušení režiséři převáděli do krátkých klipů, nedávno se pak… (viac)

Furiosa dorazí až v roce 2024

Furiosa dorazí až v roce 2024