Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

Silverstone

Christopher Nolan drží laťku pořád vysoko. Strhující příběh, skvělí herci, úžasné efekty a povedené záběry by mohly vydat na pětihvězdičkové hodnocení. Ovšem způsob, jakým byl film sestříhán je poněkud nešťastný. Hodinové záběry z různých politických komisí působily až moc dlouze a při vší drzosti to řeknu na rovinu - až nudně. Možná se ale najde pár srdcařů, kteří dokážou ocenit i tuto část filmu... ()

FilmMag2000

Oppenheimer je skutečný vizuální zážitek. Režie, kamera a hudba vás strhnou. Výkony všech hlavních herců jsou hodné Oscara. Pokud máte alespoň určité povědomí o otci atomové bomby Oppenheimer splní vaše očekávání. Cillian Murphy je dle mého názoru rozhodně kandidátem číslo 1 na Oscara. Asi to nebude film pro každého a ne všichni z něj budou nadšeni. Je to film o „pravděpodobně“ největší světové katastrofě EVER. Filmový génius Christopher Nolan je bezpochyby jednou z nejlepších hvězd filmového průmyslu. Se svým jedinečným talentem a bezmeznou kreativitou vytvořil novou filmovou ikonu (Oppenheimer), která bude nepochybně zvěčněna ve světě kinematografie. Bude patřit mezi největší díla, která kdy kdy byla v oblasti kinematografie. Film nutí k zamyšlení nad tím, v jakém světě to vlastně žijeme a poukazuje na volby, které denně lidé i vlády celého světa dělají. ()

TR00P

První životopisná Nolanovka je skvělá, ale ne dokonalá, ale mínusy až na konec. Určitě bych vyzdvihl herecké obsazení s Murphym v hlavní roli, za kterou si určitě zaslouží Oscara, který mu stále utíká. I vedlejší role mají skvělé herecké obsazení, kterému vévodí Downey Jr., jakož to "antagonista". Dalším plusem je prostředí a práce s kamerou, kterou dokresluje skvělý hudební doprovod. A teď k tomu mínusu, který je sice malý a někomu se líbit může včetně mě, ale pro ty, kteří se ztrácejí ve více příběhových linkách se může střih filmu zdát zmatečný a film si neužijí naplno. Hlavní příběhová linka, která se zaměřuje na vznik atomové bomby je totiž prolínána soudními procesy, které se nakonec spojí ve skvělé zakončení filmu. Viděno v 70mm IMAX formátu. 9/10 ()

Olivvaxaf

Mráz po zádech…. Kromě perfektní kamery,střihu,herectví,hudby jsem překvapen i když ani nejsem jelikož se týká Nolana i u příběhu což je nejdůležitější. Nemám slov.. tak velkolepé až strašidelné. 10/10 ()

tonysawer

Nebudu dávat dobré hodnocení za pěkný vizuál, když jde o špatný film. U svatýho atomu! Na začátek napíšu jednu větu: TEN FILM JE ŠPATNÝ. Celou dobu máte pocit, že byste měli mít povědomí o nějakém hlubším pozadí, ale to jsem za celých 180 minut nepochytil asi tak, jak by si přáli. Ve výsledku mám pocit, že jde o nudně uchopené téma, které jsem nemusel vidět - nebýt zajímavého obsazení a hereckých výkonů, tak to nedokoukám za 60. minutu. A tady to zajímavé téma mě nedokázalo udržet. Říkejte si tomu art nebo konverzačka, ale mi tenhle film vážně nesedl... mám pro něj po dokoukání jediné slovo: ROZPLAJZLÝ! Kolik peněz na tohle někdo vynaložil raději nechci teď dohledávat, protože si to umím představit. Držím se, abych nedal, vhledem k vlastnímu zklamání z téhle nolanovky, ještě horší hodnocení než 1* :-( ()

arowhill

Už dlouho se mi nestalo aby ve filmu bylo něco nebo několik věcí které mě z amatérského pohledu zajímají. Tady se zjevně povedlo natočit film který nemusel nic přikrášlovat a hlavního protagonistu představili takového jaký byl, s klady i zápory. Nenašel jsem v tom filmu vlastně nic co bych mu vytkl a to je dnes poměrně vzácné. Historický film hodnotíme ze svého pohledu, vždy ho budeme konfrontovat s informacemi které máme teď. Hra s emocemi je dobrá pokud se to nepřehání, zde to bylo tak akorát aby člověk zůstal v obraze a stále vnímal že jde o drama kolem vývoje a setrojení atomové bomby. ()

Amberjack

SPOILERY:  jako vždycky ohromně vysoký standard. Námět, scénář, režie, samotné vyprávění příběhu, kamera, hudba. Neskutečně vysoká úroveň všeho a originální režijní rukopis. Na všechno z toho jsme ale zvyklí. Přesto je pro mě film až do scény s výbuchem jasná pětihvězdičková záležitost. Po něm se bohužel všechno trochu rozpadne a přichází procesní pasáž plná komplikovaných dialogů nebo promluv, které ale ve zkratkovitě rozstříhaném vyprávění nemají šanci diváka plně pohltit. Přeházené časové roviny v konverzačně-procesním daramatu úplně nefungují. Co mi vysloveně nesedělo bylo odhalení hlavního antagonisty v podání Roberta Downeyho Jr. Pořád, a v takhle komplikovaném narativu dvojnásob, platí klasická poučka "nemluv o tom - radši to ukaž". Tady se muselo chvíli žvanit, aby divák pochopil, že ten Robert je vlastně jako "ten zlej, pomstychtivej intrikář a nemáme ho mít rádi". V mém případě se to tak úplně nepovedlo. Tehdejším obavám amerických politiků ze sovětské špionáže totiž naprosto rozumím. Možná u mě ale hraje roli i to, že a) nesnáším komunisty ani jinak zorganizované levicové lupiče, b) nesnáším ruskou/sovětskou politiku komplet od roku 1917 - a ani předtím to nebyla žádná sláva. Komoušů a jejich sympatizantů v řadách vědců pracujících na atomové bombě bych se bál taky. To, že se s Oppenheimerem po válce zacházelo velmi nepěkně je samozřejmě věc jiná. Aby nám to ale režisér sdělil, tak podle mě trochu moc tlačí na pilu. Jinými slovy - pro tehdejší US army a mccarthyovskou politiku té doby mám pochopení. Joseph McCarthy a jeho sympatizanti obecně byli silně paranoidní a radikální postavičky, ale nezapomínejte na to, že měli pravdu - sovětská špionáž v USA byla naprosto reálnou záležitostí té doby a obavy z ní byly 100% oprávněné. ()

Indypindy

Čakal som od toho viac. Pozerať sa hodinu na vykonštruovaný súdny proces v Amerike vzhľadom, že v komunistických diktatúrach boli takto zlikvidované milióny nevinných ľudských životov mi pripadalo banálne. ()

Kloboucek75

Film jsem neviděl ,takže film jako takový nehodnotím ,ale obávám se že  film je nesmírně dlouhý 180 minut pane jo. Není film jen pro Američany ? Typický film pro Američany je Forrest Gump. ()

modrapapaja

Takže na Nagasaki svrhli něco o síle jednoho barelu benzínu? Jak si tohle Nolan může vůbec dovolit? Už to udělal v Dunkirku - město ve válce bez jediného rozbitého okna a pouze 1000 vojáků na pláží, kde jich byla 1/3 milionu? A tady - test imploze s 2 tunami trhaviny pouze rozbije stůl? Tuna benzínu má simulovat výbuch, který byl stejně silný jako polední slunce 30 km od místa výbuchu? Proč neudělal up-scale originálních záběrů? Proč nešli do kaňonu a neodpálili ty 2 tuny trhaviny? Vždyť by to udělalo ten film - film je o pastvě pro oči a ta tam nebyla! Skutečně jsme čekali 2 hodiny na dělobuch a barel benzínu? Navíc byl ten film příliš dlouhý a zase neuvěřitelně špatným zvukem. Tři hvězdičky, protože je to neskutečně silný námět. ()

koduro

Úžasný film. Cillian Murphy a Robert Downey Jr. válí. Tři hodiny  jsem se vůbec nenudil a první zkouška jaderné zbraně je neskutečně dobře natočená. Nedivím se, že je to nejvýdělečnější životopisný film všech dob. ()

Googooplexer

Dobrý den. Máte atomofku? A mohl bych ji vidět? Dráma: minimum. Historický: trochu. Životopisný: kde? Trojhodinová lobotómia: 100%. Že to tu má 80+ percent nechápem. Hviezda za to, že to vyzerá ako naozajstný film. ()

sml41

V podstate tu vela ludi piše, že su klamany z filmu lebo je nudny...je to pribeh založeny na skutočnostiach ktore sa odohraly... a realita je niekedy nudna. Preco by mal byt vyvoj atomovej bomby fantasticky stvarneny vo filme? Asi vela ludi nepochopilo o čo tu ide resp mali ine očakavania...bombasticke vizualne efekty ale o tom ten film nieje. Nolanove filmy mam rad, toto beriem skor ako dokument.Som zvyknuty na jeho strihanie deju aby vam pomotal hlavu. Myslim, že celkom slušne urobeny dokumnet a vyzobrazenie Ameriky ako velmoci, ktora ak nieco chce tak vam da aj modre z neba ale nakoniec z vas urobi toho najväčšieho debila...  a hudba tiež na jedničku. ()

dragon'88

Barbie suvix.  Ale nie je to prijemny film.  Rychle strihy a sled udalosti bol frustrujuci, no dokazal navodit ten stres z vaznosti situacie.  Odporucam sa zamerat hlavne na pocit z toho pribehu a filmu, nez sa rypat v detailoch ci podivnych scenach.  Trochu mu mam za zle, ze sa snazi trochu sokovat a ku koncu uz velmi neprijemny pocit z tej byrokratickej tahanice, intrig a pitvania (hlavne) jedneho cloveka celym aparatom.  Tento film je Oppenheimer, prezil som jeho zivot v 3 hodinach.  Velky a dolezity pribeh s ludskym rozmerom. A Feynman s bongami! 5* ()

Petbrab

Nolan si vybral doslova "výbušné" téma.Čekal jsem ale malinko jiný film. Překvapilo mě, že má dva hlavní hrdiny - Oppenheimera a Strausseho. Nečekal jsem ani, že se film bude odehrávat ve třech časových rovinách. Plus je, že Nolan nás seznámil s řadou dalších fyziků nejen s rodinou a vztahy Oppenheimera. Výborné byly i vizuální efekty výbuchů a podobných reakcí. To jsem zalitoval, že jsem film neviděl na velkém plátně. Dal bych pět hvězd, ale brání mi v tom to,  že šlo vnitřní pohnutky Oppenheimera vyjádřit o něco propracovaněji. ()

Walkerock

Ďalšia zvulgarizovaná postava dejín. Dúfal som v trošku grandióznej vedy a dostal som trojhodinovú vyčpelú politickú sračku. Prestrihané to bolo, to áno, len zabudli vyhodiť zbytočnosti a pospájať podstatné. Zhruba v polovici som túto velekravinu vypol. A ešte to bolo nevkusne hudobne predimenzované. Tam kde mal byť dôraz na reč (prednáška o kolapse hviezdy) nemá hudba moc čo hľadať. Ale čo čakať od druhu, ktorý od neolitickej revolúcie nedokázal vyrobiť topánky, ktoré by nemrzačili nohu a rešpektovali anatómiu. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování