V druhom pokračovaní epickej ságy sa Paul Atreides (Timothée Chalamet) spojí s Chani (Zendaya) a Fremenmi, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí zničili jeho rodinu, a snaží sa zabrániť hroznej budúcnosti, ktorú môže predpovedať iba on. (Continental film)

Slepejsek

První dojem: velkolepé, monstrózní, pompézní... Některé záběry jsou opravdu dechberoucí (písečná tvář Arrakisu, nadržená aréna či bájní červi). A když to ještě podmaluje Zimmerova hudba, jste bez šance odolat. Pokud tuhle prvotní vlnu přečkáte bez úhony, narazíte i na chyby a pochyby - za nejrušivější považuji nevyrovnanost filmu v servírování souvislostí, vazeb a některých zlomů - některé jakoby spadly z čistého nebe, místy k nim vede sprint nad překážkami, jinde zas jsou cpány na lopatě až do chřtánu. Knižní předlohu nemám načtenou, přesto si troufnu tvrdit, že oproti všem předchozím pokusům je tenhle nejpovedenější a na velkém plátně by neměl uniknout žádnému filmovému fanouškovi... ()

CinemaScope

Druhé pokračování Duny je bezesporu vizuálním mistrovským dílem, které však nezaostává ani ve vypravěčské stránce opírající se stále o neméně kvalitní knižní předlohu. Hudba, dialogy, akce a precizní výstavba jednotlivých scén vytváří fenomenální filmovou událost. Film stojí pevně na svých vlastních nohou a k tomu ještě navíc umocňuje vyznění a dojmy z prvního dílu. Jistě, dá se oponovat, že se nejedná o naprosto dokonalý snímek. Mohli bychom hovořit o mírně zrychleném tempu ve třetí třetině filmu, o zkratkovitém a neúplném vysvětlení některých vyobrazených skutečností či o značném odklonu od knižní předlohy v některých sekvencích apod. Ale ruku na srdce, který film je opravdu dokonalý a zavděčí se úplně všem divákům? Ne, ani tento snímek není 100% dokonalý, nicméně mohu s klidným svědomím konstatovat, že k tomu má opravdu velice blízko. Zažít jej v kině na velkém plátně je jedinečný zážitek, který se možná již nebude opakovat (minimálně ne do premiéry třetího dílu). ()

Sefko

Prvú Dunu veľmi nemusím. Ale dvojka to už je niečo iné. Táto zvláštna kombinácia Star wars III a Krstného otca je skrátka iný level. Mocenské hrátky, nebezpečný náboženský fanatizmus a premena obete v nebezpečného psychopata sú dotiahnuté takmer k dokonalosti. A napriek tomu sa nemôžem zbaviť pocitu, že nadšene hlasy ktoré tvrdia, že sme dostali nového Pána Prsteňov či Star Wars sú prehnané. Dôvod? Nepoznám nikoho kto by vo svete Duny chcel žiť. Na rozdiel od stredozeme či preďalekej galaxie. ()

quokam

Tak trochu pozlatko. Jako zvnejsku vsechno oka, vizual dobry,ale pribeh mne trosku zklamal. Predvidatelne zvraty, nedotazene vztahy mezi postavami. Logika byla obetovana na oltar zkratkovikosti. Zniceho nic objevili padousi neobjevitelny tabor hrdinu? Cisar jen tak na pozvani Robina Hooda prijede do Sherwoodu? A kde je technologicka prevaha padouchu, kterou vladli v celem filmu, v posledni epicke bitve? No nevim no.  No-baron se mi zdala zbytecna postava navic, jeho vizual se mi zdal jiz nekde videny (Ananias z JCS 2000!!!) a jeho gladiatorsky trojboj by se dal taktez vystrihnout. Timto ziskany prostoru bych venoval napr. vycviku Paula tim indianskym nacelnikem, ktery byl pouze nacrtnut. Proste nelze pribeh jen tak uprostred roztrihnout, napasovat tam dalsi postavu a pak se snazit o navrat plynule kontinuity deje a atmosfery. Jeho starsi bracha zase po celou dobu pusobil az neprirozene (=kycovite ci sablonovite) pripokakane. Bylo zbytecne tam mit oba, spise bych je sjednotil do jedne. 6/10. ()

CheeseFigure

Forma víťazí nad obsahom. Audiovizuálne je to skvelý film, to sa nebudem hádať. Ale príbehovo je to skratkovité, emočne chladné. Napriek minutáži, ktorá má 166 minút, som si miestami spomínal na Lynchovu verziu a ako bola ku koncu skratkovitá. Lebo aj tu som mal pocit, že niektoré veci sú urýchlené, prípadne prišli odnikadiaľ (to s tou špiónkou mi prišlo strašne náhodne). Vzťah medzi Paulom a Chani na mňa vôbec nefungoval. Vlastne žiadna postava, či vzťah na mňa nefungovali. Paulov vývoj mi tiež prišiel moc rýchli. Nechcem vojnu, dám si vodu, chcem vojnu. Ako som ale písal, po stránke audia či vizuálu (aréna Harkonnenovcov) je to výborné dielo. ()

Destoroyah

Už prvá Duna vo mne nevyvolala nič zvláštne a ako film som si ju nijak neobľúbil no čo sa týka dvojky tak musím uznať že vidím mierne zlepšenie. Z jednotkou som mal menší problém a to je ten že som márne hľadal postavu na ktorej by mi záležalo no chvalabohu to je tomu inak. Vyšperkované dialógy ktoré sprevádza aj logické správanie postáv a úžasní herci. Duna 2 je nie len lepším pokračovaním, ale aj oveľa akčnejším, zaujímavejším a vizuálne perfektne spracovaným filmom. Tento príbeh tu ešte zďaleka nekončí a koniec nás nabáda na trojku na ktorú sa teším o niečo viac. Posledná hodina sa mi zdala hrozne urýchlená a je veľká škoda že sa odbiehalo od viacerých zaujímavejších tém. Tentokrát so  sa vôbec nenudil aj keď stále to nie je moja šálka kávy. HODNOTENIE: 8/10 ()

Woitisek

Tady se nejedná o nic jiného než snímek bezchybný v každém jednom aspektu. Druhá duna vytírá zrak všem moderním sci-fi blockbusterům svým kreativním pojetím, nádhernou kamerou, hudbou,  scenériemi a barvami a dohromady kraluje jako audiovizuální médium. Je tu tolik poutavých lokací vizuálně od sebe odlišených. Způsob, jakým se prolíná atmosférický hudební podklad se zvukovými efekty filmu je famózní a ještě více jste díky tomu vtaženi do dění. Obsazení je po vzoru prvního dílu hvězdné a všichni předávají ty krásné emoční, akční či silné momenty na jedničku v čele s Timothée Chalametem, který zde jen dokazuje, že je herecky králem své generace. Je to nádherný příběh o lásce, pomstě, propadnutí temným touhám a silám, vizím a proroctví zaobalen v galaktickém konfliktu, jehož střed dění máme tu čest sledovat právě na planetě Arrakis. ()

shidersh

Reziser to ponal velkolepo. Snad iba jeden slabsi clanok - znacne kolisavy vykon herca stvarnujuceho hlavneho hrdinu Paula Atreidesa. Jeho zaverecny suboj bol az prekvapivo biedny. Ani choreografia, ani uveritelnost, ze taka chatrna telesna schranka dokaze to, co tam nepodarene predvadzal. Inak je film po kazdej stranke vypracovany na velmi vysokej urovni. ()

Mejkby

Audiovizuál boží... asi, ale já jako milovník předlohy prostě ne... chybí spoustu zásadních "dovysvětlení", něco málo tady něco málo támhle, a najednou už to vůbec neni Duna ale příběh o nasraný Chani...  co bude dál? Kde je její první syn Leto, proč se nenarodila Alia? ta měla zabít Barona sakra, na to sem se tak těšil!!! a Za mě jízda na červu teda nic moc... ()

darkchipmunk

Oproti jedničce, která byla nedějovým vizuálním pornem (jako většina Villeneuveových filmů), je dvojka dynamičtější, ale přesto mi to pořád připadalo příliš prázdný na blockbuster a na film, který by mě dovedl emocionálně strhnout, ale není to ani formálně zajímavý, všechno působí jako hezká vizuální kulisa, včetně postav. Nadto nemám ráda světem adorovanou a zbožňovanou Zendayu. Je to spíše megastar než dobrá herečka. Má charisma, sebevědomí a bezproblémovou osobnost, zdá se, ale nelíbila se mi snad v žádný roli. Euphoria byla víc skvělá díky vedlejším postavám, a ač nechci bodyshamovat... kdybych to tedy měla brát vizuálně, přeceňovaná je i z tohohle hlediska. Timothée je dobrej herec, ale Duna není postavená na dobrým herectví, spíš na jménech a na tom, že se tam ti herci OBJEVÍ - nevyužitý potenciál skvělé Florence Pugh nebo Anyy T-Joy. Nechápu, jak může nějaký profík tvrdit, že Duna 2 umělecky předčí Oppyho. Ani při nejlepší fantazii. A to Nolanova díla obecně nemusím. ()

DanGreyman06

Existuje jen jedno slovo, které dokonale popisuje mé pocity po zhlédnutí tohoto filmu a to je ORGASMUS! O tomhle se nesmí jen číst, tohle se musí VIDĚT! ()

Warapeidza

Zhmotněná fantazie. Když už zfilmovat legendární knížky, tak takhle. Neuvěřitelný vizuál si podává ruku s neuvěřitelným zvukem na základě nadčasově napsané knihy. Pokud by šla dějově trošku zpomalit poslední třetina filmu, šel tam přidat Thufir Hawat a víc scén vysvětlující motivy a plány Bene Gesseritu, Harkonnenů i Pádišáha imperátora, šel bych do toho hned i kdyby to mělo být o další hodinu delší. Možná škoda, že to nebylo od začátku pojaté jako trilogie, nemuselo by se tolik škrtat oproti knize. Imax Praha. ()

ErwinMasaryk

Tenhle film si zaslouží vidět víckrát. Timothee hraje tak, že jsem fakt nechápal. Fantastické záběry, herecké role, zvuk. Měl jsem 4x husinu a útok červů je fenomenální. Knihu jsem četl, viděl seriály a ano, jsou tam rozdíly oproti knize, ale není to tak, že by to totálně změnilo předlohu. Denis si některé charaktery upravil, aby tam bylo více emocí. Mě to ale takto pojaté vůbec nevadí, ba naopak.  Pojmout takhle specifickou a komplexní Dunu je minimálně na 3 - 4 filmy nebo seriál. Po audiovizuální stránce je to naprosto fenomenální. Kolikrát jsem tam viděl záběry, jak to asi myslel Jodorowsky nebo i Lynch a spousta dalších vlivů od slavných režisérů staré školy. Každopádně jsem film viděl v kině 4x a byl jsem pokaždé nadšený, co to se mnou dělá. Dlouho jsem měl ve svém osobní žebříčku Matrix, teď už víte, kdo je momentálně na mém prvním místě ♥ ()

Jenda1cz

Tohle bylo intenzivní. Takhle se dělá kvalitní budování sci-fi světa, který mohl vzniknout jen díky neméně kvalitní předloze. Celý prožitek umocněný náboženstvím, ideologii a nadějí, že u záporných intrik to jen neskončí. Režisér asi viděl do budoucnosti, když k tomuto filmu natočil jedničku (která je také skvělá). Oceňuji, že se souboje obešly bez ohraných klišé, která známe z Hollywoodu až až. ()

ardeas

Sklamanie je asi slabé slovo. Som fanúšik kníh a... kam sa stratil dej? A čo do deja videného, mnohé zmenené tak, že ma to až bolí. Čítala som, ze režisér sám zhodnotil, že obraz je pre neho prioritou... ale žeby až tak? Orientácia na Benegeserit, s opomenutim postavenia Guildy do takejto miery a Stilgarov fanatizmus je pre mňa proste neakceptovateľny. V skutočnosti sa proste potvrdilo, ze napriek tomu ako dobre bola jednotka nasliapnuta, saga Duny je stále nesfilmovatelna. Nie na veľké plátno. Za mna tv séria z prelomu milénia síce nie je taká KRÁSNA pre oči, ale OBSAHOVO jednoznačne plnšia a oddanejšia kniham. ()

Lukkyn

Opět skvělý audiovizuální zážitek. Ovšem na můj vkus trochu táhlé. Nic jiného tomu vytknout nemůžu. Táhle bude i čekání na další díl , kdy mezitím člověk zapomene to vše předtím :-) v roce 2027 mě čeká 6 hodin opáčka!! ()

betyvlckova

Ty kráso!!!! Tohle je kino!!!! Dlouho jsem v kině nebyl, jelikož jsem neměl důvod. Většina projektů jsou mi nanejvýš ukradený. Buď se jedná o haha funny české komedie nebo sakra "vážné" marvelovky.  Pak se ke mně dostala informace, že bude dvojka a mě bylo jasné, že si jí nenechám ujít. Jsem po druhé projekci a je to neskutečný nářez. Stoprocentně film, který tu po dalších cca 5 let nebude do doby nové duny část 3. Nevím z čeho mám být víc nadšený jestli z perfektně naspaného scénáře, příběhu, hudby, zvuku do pozadí, kamery, herců, mimiky herců, emocí, a nebo ze všeho najednou. 10/10 ()

Drti-koll

Nádherná věc, vysoko nad očekávání. Viděno 2x v kině a pro mě je vrcholem Chameletův výstup před nastoupenou armádou fanatiků někde v jižní jeskyni, zde mi začne nekontrolovatelně cukat ve stehně dojetím a úžasem, film mě dostává a právě to miluju. Plné hodnocení a klobnouček pane Villeneuve, děkuji :) ()

Druhé V hlavě je obrovský hit

Druhé V hlavě je obrovský hit

17.06.2024

Rozjuchané emoce nejsou pouze předmětem nového animáku V hlavě 2, neboť neskrývanou radost v současnosti jistě prožívají i u studia Pixar, potažmo u Disneyho. Film, v němž sledujeme myšlenkové a… (viac)

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (viac)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl