Príbeh dystopického filmu Kolaps sa odohráva v blízkej budúcnosti, ktorú si väčšina z nás nechce a nevie ani predstaviť. Renomovaná vojnová reportérka Lee (Kirsten Dunst) sa spolu so svojím tímom vydáva na nebezpečnú a adrenalínovú cestu naprieč zničenou Amerikou. Cieľom ich misie je zdokumentovať eskalujúcu občiansku vojnu, ktorú vyvolal kontroverzný príhovor prezidenta. Nenávisť ovládla všetky vrstvy spoločnosti, ľudskosť a priateľstvo stratili svoj význam a nikto si nemôže byť istý svojím životom zoči-voči hrubej sile zbraní. (Forum Film SK)

samsozz

Po dlhej dobe veľmi zaujímavý námet na film- občianska vojna v USA ale v súčasnosti. Napätie veľmi dobre dávkované, príbeh celkom dobre ide, nenudil som sa skoro vôbec. Vadila mi jedine postava stvárnená Cailee Spaeny. Celý film sa blížime k veľkému vyvrcholenie a to je obrovské sklamanie. Prišlo mi to ako keby im buď došli prachy alebo stopáž nechápem prečo to skončilo tak moc stupídne. Akcia ku koncu tiež dosť gradovala to som si užíval. Pekne náznaky toho ako by to bolo - vyvraždovanie všetkých kto nemá USA genóm, "fotenie cez mŕtvoly", kamoši nekamoši aj tak mi ide len o seba a svoju fotku- záver filmu hej. Bohužiaľ stupídny koniec kedy sme sa všetci v sále na seba pozreli a nechápavo odchádzali zabil potenciál. Nech žije ´Murica! ()

QeeBee

I see humans but no humanity. Tento výrok přesně popisuje vyznění filmu. Bez hledání viníků, hodných, zlých, spravedlivých... Bez patosu, cynicky sune děj k cynickému konci. Válka je vůl, občanská válka je korunovaný vůl. Neosobní vyprávění je přednost tohoto filmu a ne jeho slabina! ()

jirikzaboj

V tak syrový a realisticky podaný thriller jsem nedoufal. Ostatně jsem si myslel, že půjde o naprosto zaměnitelnou a generickou béčkovou výplachovku, ale dostalo se mi řemeslně velice autorskému filmu. Není zde jen nabourání do sociálního okénka humanismu, ale taky bourání do Jessieho Plemonse a prezidenta spojených států. A už vím, že být válečný fotograf je řehole. Garland mě přesvědčil, že u tohohle bych být nechtěl. THIS IS AMERIC ()

555borac555

Film na mě z traileru působil úplně jinak. Čekal jsem trochu klasičtější megalomanský válečný film. Po většinu času je to relativně komorné s tím, že film se snaží ukazovat svět válečných fotografů. Ve výsledků jsem spokojený. Je to sice taková to klasické ukazovaní hrůz válek, ale je to tu zpracované zase trochu jinak, když hlavní hrdinové jsou novinaří, co se snaží válku dokumentovat. Trošku mě zklamalo, že film nikde nevysvětli nějak blíže, jak ta občanská válka vznikla, které skupiny lidí nebo americké státy jsou na čí straně a podobně. Přitom by to šlo do filmu naroubovat jednoduše prostřednictvím nějakého krátkého intra na začátku. Velmi často jsou tu pěkné záběry z hlediska kompozice, zaostřenosti/rozmazaní záběru a podobně. Kirsten Dunst hraje roli bez emoční novinářky docela věrohodně, zbytek herců už mi přišel slabší. Celkově je to zajímavý film, který asi nesedne jsou specifičností každému fanoušku válečných filmů, ale kvalitní to je. Dávám 8/10. ()

jara12

Režisér Alex Garland klade divákům jednoduchou otázku: Co by se stalo, kdyby fašistický prezident ovládl Spojené státy americké? Tento koncept se prolíná skrze příběh válečných novinářů, kteří zažívají hrůzy konfliktu. Film nabízí pestré vizuální podání a vybroušenou formu, přičemž se zaměřuje na netečnost společnosti a zvěrstva války. Hlavní postavy jsou vyprázdněné a emocionálně zbavené, což umocňuje působivost filmu. I přes počáteční zklamání se Občanská válka rozvíjí do silného zážitku, který vyžaduje opakované shlédnutí. Garland opět potvrzuje svou schopnost přinášet nečekané a výrazné filmy. ()

Sukdolakus7

Studio A24 a režisér Alex Garland se po letech vzájemné spolupráce předvedli ve zcela novém kabátě a musím uznat, že jim to i přes prvotní rozpaky nakonec oběma celkem sluší. Make America Great Again! ()

doubravkaa

Působivý film. Nádherná kamera, světlo, zvuk, hudba, skvělí herci. Kontext a přesné vysvětlení - kdo proti komu a proč bojuje mi chyběl vlastně jen trošku, když o tom přemýšlím, nebylo to pro mě nijak podstatné. Vlastně to, že občas není jasný ani samotným vojákům kdo proti nim stojí, nesmyslnost války jen podtrhuje. Co mi hodně lezlo na nervy je, jak zblízka se novináři motají vojákům pod nohy. To je tak i ve skutečnost nebo to tady trochu přehnali? Každopádně film předčil moje očekávání a bude mi určitě ještě nějakou dobu ležet v hlavě. ()

Warmachine69

Popravdě jsem dostal něco úplně jiného, než jsem vlastně čekal. Je to na škodu? Ani vlastně ne,  jelikož jsem vždy rád, když je film alespoň v určitém ohledu nějak originální. Nejvíce se mi na snímku asi líbila jeho syrovost, která po celou dobu sledování vytváří až nepříjemné pocity. Ale nepříjemné ve smyslu vynikajicí atmosféry. Máte pocit, jako kdyby jste byli přímo v centru dění a bojíte se, že můžete přijít o život za každým rohem. Jedinou výtku bych měl snad jen k "uspěchanosti" děje. Zde mě napadá myšlenka, že spíše než celovečerák by občanské válce slušel desetidílný seriál, kde by se z potenciálu tématu dalo vyždímat mnohem více. Otázka ale je, zda by si potom film udržel po celou dobu již zmiňovanou atmosféru. Není to čistých 100%, ale zase ubrat jednu hvězdu by za mě bylo až příliš. ()

LEFTFLANK

Je to vcelku zaujímavé sledovať reakcie ľudí. Rozíjmať sa pri prachsprostých ľudských činnostiach alebo keď digitálne zvieratká trpia niektorým ide výborne. Keď sa strieľajú ĽUDIA hlava-nehlava tak je to také meh. Ľudstvo je stratené ()

Geon

Mohl to být akčňák s přesahem do politiky a otázkami morálky, či politické a morální drama s válečnými scénami. Tak či onak to není to ani ono. Námět (a trailer) vypadal slibně, ale u toho se to, bohužel, zastavilo. Akčních scén je mnoho, avšak ani v jedné se necítíte být jedním z novinářů či vojáků. Navíc některé scény působí velmi nuceně bez výraznějšího promyšlení. Politika zde prakticky není a slouží jako to nejnutnější pro představu proč se právě děje to, co se děje a to je vcelku málo. Morální aspekty válečné novinařiny mají pár výrazných (černobílých) momentů, které ale lze vyjmenovat, spolu se všemi klady filmu, na prstech jedné ruky. ** ()

Zagger

dlouhe mute sceny, pokud to neni scifi se zvukocitlivivy zdechlinami, da do filmu jedine picus... 100x horsi nez se divat na pozvykanou videokazetu se simultannim prekladem ()

Malaghost odpad!

Fyzicky téměř nesnesitelný kýbl nudy, která se táhne skoro 2 hodiny. V druhé části to začalo být jiný, ale zase nesnesitelný. Nevím co mě iritovalo víc, jestli acid soundtrack, wannabe doco artsy kamera, otravné charaktery, nebo násilí, kterého je tu tak moc, až je ve svém nadužívání sebeparodické. Roadtrip v měnících se kulisách a pobíhání malé holky s celuloidem v ruce, za děj nepovažuju. Objektivně one star. Subjektivně odpad. Neuvěřitelně pozérské, prázdné a rádoby poignantní naleštěné hovínko. Ani konstantní fast forward to nevytáhl výše.  P.S. And you killed Ron Swanson, you bastards. ()

hypnos11

Co je horší, politik typu Trump, Orbán, Babiš, Erdogan, Lukašenko, nedejbože Putin, nebo válečný fotograf? Nebylo to úplně to, co jsem čekal - intenzvinější zážitek, ne nepodobný Children of Men - ale i přes to zajímavý počin. Zde nám pan Garland naservíroval road movie z pohledu válečnýhc novinářů lačnících po životním rozhovoru či fotce, závislých na adrenalinové jízdě, kterou jejich povolání skýtá. Ještě před pár lety by si průměrně inteligentní člověk o podobném námětu řekl, jde o pěknou snůšku nesmyslů z pera nějakého paranoidního chovance mentálního ústavu. Jenže za poslední zhruba desetiletí se (západní) svět čím dále více posouvá ke stavu, kdy podobné vyhlídky už nezní jako totální sci-fi. Brrr..  Každopádně trochu škoda, přestože se mi film líbil, je tady velké množství nevyužitého potenciálu. Chtělo by to více šokujících scén, jednoduše trochu přitvrdit. Je docela vtipné vidět, že prakticky celé osazenstvo z Devs zůstalo pohromadě. A Kirsten Dunst.. opravdu vypadá takhle.. staře? U hereček na něco takového člověk není nějka zvyklý :) ()

Folio

Divák je vhozen do závěrečné části dramatu občasné války buďto v alternativních, nebo budoucích USA. Nikdo se tu nenamáhá nikomu příliš vysvětlovat kdo proti komu s kým, proč a odkdy. Děj se točí výhradně kolem skupinky žurnalistů a fotoreportérů, kteří jdou za svým příběhem přes mrtvoly, a to obrazně i doslova. To chápu jako slabinu filmu: takový děj je možné vsadil do jakékoli konfliktu - od Vietnamu až po Ukrajinu. Šlo přitom odvyprávět dva příběhy, ovšem tady tvoří občanské válka v USA, těch USA, kde Trump poštval dav na Kapitol, jen stafáž hlavní dějové lince. Napínavá, nemilosrdná, dobře odehraná … a bohužel jen běžná recyklace známého příběhu. ()

Hexx

Zajímavé. Znepokojující. Nejpřesněji však děsivé. Jak moc ovšem reálné? No možná víc než si můžeme připouštět a CHCEME připouštět. ()

JohnDark

Civil War, Vojnová dráma sci-fi, USA, VB 2023, R: Alex Garland, H: Kirsten Dunst, Wagner Moura, Cailee Spaeny, Stephen McKinley Henderson, Nelson Lee, Jefferson White, Nick Offerman, Jesse Plemons, Sonoja Mizuno, Melissa Saint-Amand, 60% ()

biscuit

Velmi hezky natočené. Obsahově trochu bez ksichtu, přičemž celou tu stínohru má zachraňovat větší soustředění se na příběh novinářů, což pro mě osobně nakonec taky spíš nefungovalo. ()

lubosco

Samotnému konfliktu sa film moc nevenuje, neviem kto, prečo, za čo a načo. Sledujeme partiu novinárov na ceste do Washington D.C. ako poslednej bašty jednej z bojujúcich strán (myslím, že by to vzdali už ovela skôr, ako sa nechať pozabíjať). Táto partička sa zúčastňuje bojových akcií vedno s vojakmi, ktorí ich vláčia so sebou, čo sa mi zdalo trochu uletené. Mimo toho natrafia na ľudí, ktorí sa stavajú do pozície "ja som právo" a konflikt využívajú na presadenie svojho svetonázoru, takýchto každá vojna vypľuje neúrekom. Miestami dobrá hudba aj akcia, ale nemalo to hĺbku, ani príbehm ani postavy, možno bude ešte nejaký prequel, kde sa dozvieme viac. ()

Třetí Na nože dostalo název a nabírá obsazení

Třetí Na nože dostalo název a nabírá obsazení

28.05.2024

Detektiv s výrazným jižanským přízvukem, Benoit Blanc, se vrací řešit nový podivuhodný případ... svůj zatím nejnebezpečnější. Jak už bylo dříve avizováno, z chválené detektivky Na nože režiséra Riana… (viac)

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení

25.04.2024

Britský režisér Danny Boyle (Sunshine, Trainspotting) to s návratem ke svému dvaadvacet let starému hororovému survivalu 28 dní poté a jeho pokračování 28 týdnů poté opravdu myslí vážně. A co víc –… (viac)

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér a scenárista Alex Garland (Dredd, Ex Machina) má za sebou některé z nejzajímavějších sci-fi projektů posledních let. Jeho režijní prvotina Ex Machina nadchla většinu diváků i kritiků,… (viac)