Príbeh dystopického filmu Kolaps sa odohráva v blízkej budúcnosti, ktorú si väčšina z nás nechce a nevie ani predstaviť. Renomovaná vojnová reportérka Lee (Kirsten Dunst) sa spolu so svojím tímom vydáva na nebezpečnú a adrenalínovú cestu naprieč zničenou Amerikou. Cieľom ich misie je zdokumentovať eskalujúcu občiansku vojnu, ktorú vyvolal kontroverzný príhovor prezidenta. Nenávisť ovládla všetky vrstvy spoločnosti, ľudskosť a priateľstvo stratili svoj význam a nikto si nemôže byť istý svojím životom zoči-voči hrubej sile zbraní. (Forum Film SK)

Jemes

nevím, ale já být reportér a dělat takovou práci a mít takové zkušenosti asi bych měl staženou prdel a byl neustále ve střehu. Chápu, že musejí do toho filmu zakomponovat i některé chvilky, které nedávají logiku s ohledem na postavy a co si už zažili, ale drásá to oči. ten konec podle ten dojem také dost nahlodal, protože jen totální idiot by se postavil tak to na mušku a přitom mohli jen udělat, že to při přesunu koupí. po herecké stránce tomu nemám co vytknout, ale ten scénář mohl být lepší. ()

Aquila

To, že film nevysvětluje souvislosti, je celkem jedno. Pravděpodobně se snaží o sondu do psychologie novináře a snaží se přemýtat nad posláním novinařiny vůbec a válka samotná je víceméně pouze kulisa. Jenže ani jedno ani druhé se nekoná, a tak je to jen celkem hezky natočená kulisa. ()

DJMaroko

Tak tohle není šálek mé kávy. Film v podstatě o ničem, bez jakýchkoliv souvislostí jen poukazuje na nesmyslnost toho všeho zabíjení. ()

brasek

Mal som veľké očakávania od tohto snímku, žiaľ za necelú polhodinu som pochopil že je to opäť snímok mimo mňa. Nudná road movie, veľa balastu a nezáživných dialógov. ()

F2003F

Nečakane divoká jazda. Zo začiatku nenápadná nuda sa chvíľami obráti v silný nátlak až zatajujúci dych s dojemným podtónom. Film netlačí na city ani nič nepodsúva, necháva divákovi priestor aby si vedel utvoriť mienku úplne sám. Výborne obsadené, Kirsten po sto rokoch další super výkon, aj keď navonok môže vyznieť, že výzorom nelahodí tak práve preto skvelo zapadá do daného prostredia a charakteru postavy. Scenár trochu zamrzí keďže logické diery v ňom sú obrovské. Nijako nevysvetlí okolnosti, čo sa vôbec deje alebo prečo. Nerealisticky predvádza boj o biely dom pripomínajúc War of the Worlds a naivne zobrazuje prezidenta USA ako človeka bez bezpečnostného protokolu. Ignoruje všetky predpoklady situácie (napr cielene zabúda na bunker) aby sa samoúčelne mohol dostať k vytúženému vyvrcholeniu, ktorého nástrahy a dôsledky sa dajú ďaleko predvídať. Keby do toho natrepali nejakých zombíkov išlo by o úžasnú zábavu, takto totiž ide o vhodnú príležitosť pre jednobunkovcov na zneužívanie vyznenia ako „predzvesť” budúcnosti. Výsledok emočne funguje a reaguje na uvedomelej rovine vplývania cez svoj tón témy príbehu na otvorené vnímanie reality desivých problémov zarytých v spoločnosti spôsobujúcich závažné dôsledky na pokojné a zdravé spolunažívanie. Pod záštitou čoraz viac nadchýnajúcej produkcie od A24 by bol Garlandov artovský rukopis aj tak asi postrádateľný a nevhodný, aj keď sa miestami prejavuje (jazda žltými iskrami). Cidade de Deus je ale výrazne tvrdšie a pamätnejšie. ()

DvoRSTA

Předčilo má očekávání. Film velmi věrohodně představuje práci válečných novinářů, kteří zaznamenávají hrůzy probíhající občanské války. Není zde uvedeno, která strana je správná, tudíž po filmu ještě dlouhou dobu přemýšlíte, zda to bylo k něčemu dobré nebo se nic nezměnilo. Herecké výkony, zejména Wagner Moura na Oscara. Jediné, co mi na filmu vadilo bylo, že nebylo dostatečně vysvětleno proč k válce došlo a jaké státy se zapojily. ()

EddyT3

Co člověk, to názor. Bohužel teda nedokážu pochopit chválu na tenhle film. Čas od času se najde film, který mě od začátku tak nějak sere, ale zapřu se a dokoukám to. Naposled to byl Smile, který mi přijde tak strašně debilní až to bolí. U Občanské války jsem měl dost podobné pocity. Hlavní postavy mi přijdou až nesympatický a to mě mrzelo, protože Wagnera mám dost rád. Kirsten Dunst je tady vysloveně odporná. Film je jen sled obrazů ukazující hrůzu války. O hlavní hrdiny vůbec nemáte strach. Naopak jim přejete smrt. Tempo je taaaak pomalé a hudba nudná. 2 hvězdy dávám jen díky tomu, že to vypadá celkem realisticky. ()

fafejt001

Musel jsem z kina asi v polovině odejít . ZASE střílení , vraždění a haldy mrtvol naložené na kapotě auta . To mne dorazilo a pak jsem odešel pryč . Chápu , že je hnusná doba  , ale toho násilí je kolem denně dost . Tak proč se tím drásat jěště v kině . ()

Kushina

Tenhle film se mi vůbec nelíbil, nemělo to šmrc, bylo to depresivní, nelidský. Prostě takový představa nehezké apycalipsy. 50% ()

papuchalk

Neviděl jsem žádný film čtvrt roku. Řádně odpočinutý od tohoto média jsem si chtěl uhasit žízeň plnotučným pivem, ovšem toto byla sotva sklářská osmička. Chtít začít psát nějakou recenzi, která to zklamání vysvětlí, musel bych psát všechno to, co v tom filmu nebylo. A to se mi nechce protože toho bylo bohužel hrozně moc. Neodpustím si však rýpanec do toho konce, chápu že pro američany je představa dobytí Bílého domu drásavá, a je symbolem jejich konce, ovšem mě přijde představa, že prezident čeká v obklíčeným washingotnu D.C., ve své oválné pracovně, dokud tam někdo nepřijde a nezastřelí ho, naprosto směšná. I Hitler si vlezl aspoň do toho bunkru. Jestli chcete film o rozpolcené americe, koukněte se na Doors, Narozen 4.července, Četu, nebo na Apokalypsu, starý filmy, který ovšem mocně a nepřekonatelně zpracovaly téma do všech jeho zákoutí.. jestli chcete road movie v postapokalyptický americe koukněte na Cestu s Mortensenem. Filmů, který jsou tematicky podobné, ale ve všem lepší než Civil war, bych tady mohl vyjmenovávat do rána. Teď jsem zjistil, že Kirsten Dunst je terpve 42 let! Vypadá regulerně na 60!! S tímto prasečím obličejem by už neměla ve filmu hrát. ()

Polux

8/10 | SPOILERY | Garland mě autorsky naposledy zaujal u Ex Machiny, o to větší a příjemnější překvapení je pro mě jeho novinka. Jak se dalo předpokládat, spektakulární akcí nabité trailery klamaly tělem a výsledek je o něčem úplně jiném. Garland se tady totiž vskutku ambiciózně pokusil o něco hodně podobného tomu, co dokázal Coppola v nestárnoucí klasice Apocalypse Now … a kupodivu se mu to z velké části podařilo:-). | Stejně jako v případě Coppolova majstrštyku ani zde o samotný příběh (jednoduchý roadtrip skupiny postav skrze válkou rozvrácenou zemi s občasnými zastávkami a nejistým cílem), jednotlivé postavy (základní charakterové archetypy - snaživý nováček, ostřílený veterán, zkušený mentor), nebo bombastické válečné scény plné výbuchů a střelby vůbec nejde (byť na ně nakonec také dojde a provedením stojí za to). Podstatná je "nezaujatá" svědecká výpověď, tj. obtížně uchopitelný pocit "být při tom", který se Garland (podobně jako Coppola) snaží přenést na diváka skrze konkrétní prožitky postav a především celkovou atmosféru filmu. | Garland se chytře vyhýbá jakémukoliv, natož kritickému, politickému komentáři (takže příznivci levice i pravice mohou film přijmout za svůj:-)) a stran příčin propuknutí konfliktu nic nevysvětluje (pouze v rámci několika nahodilých dialogů odkrývá některé dějinné souvislosti) a totéž se týká zúčastněných frakcí (vzhledem k pohybující se frontě a splývání "bojovníků" s civilisty je rozlišení přítele od nepřítele téměř nemožné). | Namísto toho vrhá diváka přímo doprostřed dění a prostřednictvím střídání více či méně "oddechových" pasáží s výjevy válečného šílenství (všechny očekávatelné scenérie jsou samozřejmě přítomny) v rámci samostatně stojících příběhových epizod (mrazivá zastávka u Plemonse s přehledem vede) zkoumá spousty témat, od války jako takové a stavu rozdělené společnosti, přes konkurenční prostředí v oboru a poslání válečných zpravodajů (potřeba informovat veřejnost nebo hon za senzací za každou cenu?), až po předávání pochodně a charakterový přerod nutný pro kariérní růst. Díky tomu se divák ocitá ve stejné pozici nezúčastněného a místy nechápavého pozorovatele jako postavy ve filmu. Katarze v podobě adrenalinem nabitého finále ve stylu jiné žánrové klasiky a totiž Black Hawk Down je pak třešničkou na dortu. Celkově působivý počin, který rezonuje svou aktuálností, ale nikoliv angažovanými komentáři. | PeZet ()

Damnsinead

V Americe řádí občanská válka. Jak k ní vlastně došlo, není divákovi známo. Novináři to jdou zdokumentovat. Následuje řada bizarních scén, kde nehorázně přepísknuté násilí a scény à la Walking Dead střídají záběry na rádoby idylická místa a hraje do toho pohodová hudba. Reportéři se mezitím vesele pletou pod nohy po zuby ozbrojeným vojákům uprostřed přestřelky, tankům a výbuchům a božím zázrakem zůstavají naživu, zatímco ostatní padají jako mouchy. Zejména postava Jessie se vyznamenala. Ne že by člověk nebyl zvyklý na přežívající hlavní postavy, ale většinou to nedělají takhle okatě. Směšný konec radši rozvádět nebudu. Nic v tomhle filmu se nedá brát vážně. Funguje jen v jednom směru - jako malé rýpnutí do amerického zvyku řešit všechno se zbraní v ruce. 10% ()

VelkyMrB

Občanská válka. No ty kráso. Jsem citlivka největší, ale u tohohle snímku jsem spíš sbíral bradu ze země než abych upouštěl stavidla. Normálně jako drama taky nemusím, ale tenhle film byl pojat, velmi zajímavým stylem. Prostě celý film si jenom říkáte "jak to všechno může jen tak fotit?" Nevím jestli bych se na film koukl znova, ale čtyři hvězdy musím dát. Je to film, který mě fakt vtáhnul do děje. Je to zlý, je to nemilosrdný, je to hnusný, je to úžasný. ()

555borac555

Film na mě z traileru působil úplně jinak. Čekal jsem trochu klasičtější megalomanský válečný film. Po většinu času je to relativně komorné s tím, že film se snaží ukazovat svět válečných fotografů. Ve výsledků jsem spokojený. Je to sice taková to klasické ukazovaní hrůz válek, ale je to tu zpracované zase trochu jinak, když hlavní hrdinové jsou novinaří, co se snaží válku dokumentovat. Trošku mě zklamalo, že film nikde nevysvětli nějak blíže, jak ta občanská válka vznikla, které skupiny lidí nebo americké státy jsou na čí straně a podobně. Přitom by to šlo do filmu naroubovat jednoduše prostřednictvím nějakého krátkého intra na začátku. Velmi často jsou tu pěkné záběry z hlediska kompozice, zaostřenosti/rozmazaní záběru a podobně. Kirsten Dunst hraje roli bez emoční novinářky docela věrohodně, zbytek herců už mi přišel slabší. Celkově je to zajímavý film, který asi nesedne jsou specifičností každému fanoušku válečných filmů, ale kvalitní to je. Dávám 8/10. ()

bigmatko

v príbehu si nájdu to svoje asi obidva tábory geopolitického spektra a v duchu porekadla seješ vietor zožneš búrku by sa mohli celý deň vadiť, že ktorá to vlastne strana bol v tom filme dobrá a ktorá zlá. úmyselne to tvorcovia radšej nedefinovali a nechali na divákovi aby s prihliadnutím na svoju stranícku príslušnosť skandoval heslá na podporu tej ktorej armády. Každopádne je to dobrý nápad a odhliadnuc od glorifikácie novinárskej obce, ide o výborný roadmovie. ()

Montiseus

Občanská válka očima čtveřice fotografů, kteří se vydávají napříč rozvrácenými Spojenými státy, aby zachytili poslední okamžiky prezidentova života. Žánrová road movie, která velmi syrově ukazuje, co se může stát, když napětí mezi společností přeroste v agresi a brutalitu. Více než o politickém komentáři je film o novinařině, konkrétně o tom, co je nutné kvůli ní obětovat a jaké morální dilemata přináší. Skrze tento pohled a otázky které vzbuzoval, jsem si film velmi užil, stejně jako hlavní čtveřici fotografů, která je skvěle obsazená, zapamatovatelná a zahraná (naprosto zbožňuju Cailee Spaeny). A pochválil bych i mixáž zvuku, protože ozvučené to bylo parádně. ()

darkchipmunk

Tak Garland si vždycky vybere velký téma a s tim natočí takový komorní "malý" filmy. Jeho Ex Machinu miluju, ale tohle... já obecně nejsem fanouškem road movies, jenže tyhle filmy aspoň bývají vyvážený živoucíma, přirozenýma postavama, protože jsou v něčem oslavou svobody. To tady nehrozilo. Formálně možná zajímavý, zvlášť pokud je tematická linka potlačená, co já vim, osobně jsem se docela nudila. Oceňuju tu (post)apo hororovou atmošku, aniž byste tu měli mimozemskou invazi, zhoubnej virus, armádu zombíků... stačí lidi. Reportážní fotografie mě moc neoslovujou, zvlášť pokud kvůli tomu někdo obětuje život... po delší době jsem v něčem viděla Kirsten Dunst, tu jedinou cenim. Cailee Spaeny vypadá na třináct, nemohla jsem chvíli věřit, že jde o tu samou herečku, která ztvárnila Priscillu. ()

Třetí Na nože dostalo název a nabírá obsazení

Třetí Na nože dostalo název a nabírá obsazení

28.05.2024

Detektiv s výrazným jižanským přízvukem, Benoit Blanc, se vrací řešit nový podivuhodný případ... svůj zatím nejnebezpečnější. Jak už bylo dříve avizováno, z chválené detektivky Na nože režiséra Riana… (viac)

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení

25.04.2024

Britský režisér Danny Boyle (Sunshine, Trainspotting) to s návratem ke svému dvaadvacet let starému hororovému survivalu 28 dní poté a jeho pokračování 28 týdnů poté opravdu myslí vážně. A co víc –… (viac)

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér a scenárista Alex Garland (Dredd, Ex Machina) má za sebou některé z nejzajímavějších sci-fi projektů posledních let. Jeho režijní prvotina Ex Machina nadchla většinu diváků i kritiků,… (viac)