Kovboj Emmett je v spánku prepadnutý tromi mužmi. Ubráni sa a všetkých útočníkov zastrelí, netuší však, kto a prečo ho chcel zabiť. Vydáva sa do mesta Silverado a cestou v púšti nájde vysileného Padena, ktorého olúpili a nechali zomrieť. V ďalšej ceste pokračujú spolu. Keď sa zastavia v malom mestečku, Paden spozná jedného z mužov, ktorí ho olúpili a zastrelí ho. V cele sa zoznámi s Emmettovym bratom, ktorý tam čaká na trest smrti... (RTVS)

jatamansi

Když western, tak začít pořádným střílením, hlava, nehlava. Se slušným hereckým obsazením. Byť s mírně podbízivou kamerou. Další film s neopakovatelnými spodními růžovými trikoty s dlouhými rukávy i nohavicemi. Asi byl tehdy tenhle kousek oděvu in. Rozjezd docela pomalý, hodně navzájem propojených postav. Minulostí, vztahy, zážitky. Nedorozuměními. Bratrský rozhovor ve vězení dává tušit následující děj. O Silveradu se zatím jen mluví. Za chvíli ve vězení oba bratři. A jak se z něj dostat? Dobrý fígl v jednom kabátě a čtveřice je pohromadě. Vstříc spravedlnosti, zločinům, osadníkům a všemu, co je na cestě čeká. Přiznám bez mučení, že některé scény jsem si kvůli pochopení děje vracela, jiné kvůli opakovanému zážitku. Třeba když Glovera čeká jen vypálený dům a medailonek. A otec. Šmrnc starých westernů tomu trošku chybí, ale je to koukatelné. I když jako obvykle zákony neplatí pro všechny stejně. „Svět je takový, jaký si ho uděláte. Když vám nesedí, upravíte si ho.“ Potkávají se staří známí, děj neustále skáče z děje do děje. Pěkné přiznání: „Šerife, jsem hazardní hráč, který by si tady chtěl zahrát poctivou hru.“ Jako by lidí nebylo málo, ještě Goldblum. Přítel nepozná přítele a do toho ožívají staré zášti. Kouzelná je scéna s ředěním whisky. Mimochodem, Linda Hunt, maličká herečka velkého rejstříku, je okouzlující a posouvá a glosuje děj a dokonalá. Pohled na nůž v botě nebude jen tak. Šerif je čím dál nečestnější, s tím nožem jsem měla pravdu. Ta prťavá předčila všechny chlapy. Také vám hašení požáru s vědry vždycky připadalo nesmyslné? Moc ohně, málo vody. Costnerův trik s chůzí pozpátku a střelbou za dva rohy fakt dobrý. Mám ráda ve větru se převalující trsy klestí z prérie, v pozadí s bílým kostelíkem, fakt efektní. Který z těch dvou přežije bylo v rámci tradic jasné. Stejně jako větší či menší happy endy všech zúčastněných. ()

Anderton

Silverado je prvý western, ktorý som videl v kine. Niekedy koncom 80. rokov boli v bratislavskej Hviezde dni amerického filmu a rodičia mi kúpili lístok práve na Silverada. Nemusím prízvukovať, ako som bol z neho na vetvy. Ani to, ako je príjemné si podobné zážitky z detstva po dlhých desaťročiach zopakovať. Silverado je klasický western, žiadny revizionizmus a postmodernizmus, hrá s čistými kartami. Občas mi však už liezlo na nervy sa pozerať na štyroch kovbojoch na koňoch pri tónoch patrične hrdinskej hudby. No a tá dĺžka Kasdanových westernov tiež nie je najkratšia, v spojitosti s tým, že som to pozeral na komerčnej televízii s reklamami, odoberám nespravodlivo jednu hviezdu. Kto iný mohol hrať v 80. rokov šerifa, alebo šéfa policajtov v drsných chlapských filmoch, ako Brian Dennehy? 70% ()

nascendi

Silverado je zdĺhavý, nudný western, ktorý podľa narýchlo zbúchaného scenára so známymi hercami a v štandardných prírodných kulisách nakrútil režisér, ktorému toto remeslo príliš nesadlo. Okrem toho, nakrúcať western v roku 1985, si vyžadovalo správať sa inovatívne a nie kopírovať westernové klišé spred desiatok rokov. To je iba mrhanie prostriedkami a nezáleží na tom, či ich mali tvorcovia k dispozícii dostatok. Tri hviezdičky ponechávam, lebo moje sklamanie sa obmedzilo na ľútosť nad premrhaním akej-takej šance, ktorá tu na začiatku bola. ()

T2

Rozpočet $26miliónovTržby USA $32,192,570Tržby Celosvetovo $32,950,000║ V prvom rade treba pochváliť herecké obsadenie filmu, to je ako fakt deluxe výber a hlavne pekne všetci hrajú/ fungujú pre film, ďalej pútavý dej bez akéhokoľvek zaváhania, či slabšej chvíľky, prestrelky, akcia, dramatické roviny, hudba, kamera tiež robia veľké plus. Takže pre mňa príjemná westernová maškrta. /100%/ ()

BarryLyndon

Kvalitní western nemusí hned sahat po uměleckém absolutoriu a být od Leoneho. Tohle je nádherná klukovská dobrodružná podívaná plná skvělých charakterních herců padnoucích do svých úloh jako prdel na hrnec. Skvělý Kline, Glover, Scott Glenn, mladý Costner, John Cleese, Jeff Goldblum a výborný záporák v podání mého oblíbeného Briana Dennehyho. Výborně jsem si u toho odpočinul po práci a pobavil se. 8/10 ()

• Richard Jenkins v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)
  • Režisér Lawrence Kasdan obsadil do menších rolí i svou ženu a dvě děti. (D3VIL)