Nehanební bastardi

• Česko Hanebný pancharti (viac)
USA / Nemecko, 2009, 153 min (Alternatívna 147 min)

Bolo - nebolo v nacistami okupovanom Francúzsku... Vitajte v Druhej svetovej vojne podľa Quentina Tarantina, kde historická realita ustupuje ľahko brutálnemu rozprávkovému rozprávaniu jedného z najkontroverznejších filmárov súčasnosti... Nemeckých vojakov ešte neprestali bolieť nohy po smelej invázii do západnej Európy, keď mladučkej Shosanne priamo pred očami nemecký dôstojník Hans Landa vyvraždil celú rodinu. Ona sama len tak-tak unikne do Paríža, kde sa ukryje pod novou identitou prevádzkovateľky kina. Na inom mieste hákovým krížom rozkopanej Európy sa pod vedením ľahko vulgárneho amerického poručíka Aldo Rainea formuje nezvyčajná vojenská jednotka. Úlohou jej členov je nielen prežiť na území plnom nacistov a ich prisluhovačov, ale zároveň likvidovať ich elity tak efektne, až sa medzi nimi začne šíriť strach a panika. Hovoria si Bastardi a práve ich čaká tá najťažšia misia, ktorá môže úplne zmeniť priebeh vojny. V jednom parížskom kine sa chystá premiéra nového nemeckého propagandistického eposu a tejto udalosti sa má zúčastniť celý rad nacistických špičiek, možno aj samotný Hitler. Úlohou Bastardov bude preniknúť na akciu a ukázať šéfom Tretej ríše, aké to je, keď je človek mŕtvy. Ale nepočítajú s tým, že priamo pod svetlami premietačky spriada svoj plán pomsty za smrť blízkych ešte aj osirelá Shosanna. A keď sa jeden geniálny plán na spáchanie atentátu pretne s iným skvelým plánom, výsledkom môže byť ešte geniálnejší - neúspech. (TV JOJ)

Happens

...and I want my scalps. Hans Landa, vítěz zloducha za rok 2009, a Aldo Rain si mě naprosto získali, jsem uchvácen, směji se a obdivuji propracovanost. Výstižnost Tarantina dosahuje naprostého vrcholu. Když jsem slyšel o filmu, kde 7 rambo chlapů vybije nácky a USA vyhraje válku, byl jsem znechucen, ale sám jsem byl hlupákem, film je naprosto jinde. :) ()

Petrucci

My name is Lt. Aldo Raine and I'm putting together a special team, and I need me eight soldiers. Eight Jewish-American soldiers. We're gonna be dropped into France, dressed as civilians. And once we're in enemy territory, we're gonna be doin' one thing and one thing only... killin' Nazis. We will be cruel to the Germans, through our cruelty they will know who we are. And they will find the evidence of our cruelty in the disemboweled, dismembered, and disfigured bodies of their brothers we leave behind us. And the German won't not be able to help themselves but to imagine the cruelty their brothers endured at our hands, our boot heels, the edge of our knives and when the German closes their eyes at night and they're tortured by their subconscious for the evil they have done, it will be with thoughts of us they are tortured with. Sound good? ()

MiiRA

Tak skoro rok čekání :) a Tarantino nezklamal, prostě ďááábel... Pitt vynikající (jako vždy :D) hlavně pobaví, jak vynikající taliááán, Ch. Waltz hóóódně výborný záporák a závěrečná chuťovka v podání Pitta a jeho skalpování > geniální :D Celkově jistých 5 * !!!! a už se těším na dvdčko. ()

klerik

Christoph Waltz je skvelý. Ostatní za ním len krivkajú. Nejak extra to nevadí, keďže ide o grotesku (Pitt hrá napr. Marlona Branda :-)) Tarantino má skvelé nápady, ale o to viac prekvapí značná obyčajnosť filmu. Je síce skvelé, že z nudných scén dokáže vykúzliť nádherne napínavé, ale celé to pôsobí nedotiahnuto, čo završuje finálna narcistická hláška, ktorá je tam ako taká barlička (ale ktorá sa za priaznivých okolností bude dať vysvetliť ako neskutočne chytrý odkaz, ehm ). Po všetkých tých skvelých recenziách som očakával skutočný príbeh. KILL BILL bol zlepenec nápadov, Bastardi pôsobia jednoliatejšie, ale dej je nečakane triviálny a jednotlivé postavy (až na Waltza a Laurentovej) sú značne nevyužité. Dalo by sa povedať, že samotní Bastardi sú tam vlastne zbytočne... Ale nepozerá sa na to zle... ()

SeBig

Výbornej film. První valečnej film v podání Tarantina. Brad Pitt vynikající výkon, Christhoper Waltz byl vynikající ostatní taktéž... Opět nepředvídatelné. Myslím že Tarantino dostal skvělý nápad vymyslet si svoji verzi jakto všechno bylo. ()

Chrustyn

Tarantino si už ve světě filmů udělal takové jméno, že kdykoliv oznámí nový projekt nemůžou se filmový fandové dočkat. Alespoň tedy ti, kterým jeho filmová tvorba nevadí. Jako svůj další projekt si vybral válečný film, který se zdál být remakem u nás nepříliš známoho filmu "Inglorious Bastards" (v našich končinách známý jako Ten prokletý obrněný vlak). Z tohoto filmu si však ponechal jen pozměněný název a vydal se úplně jinou cestou. Taraninovým znalcům musí být jasné, že se nebude jednat o typický válečný film a trailery to jasně potvrzují. Režisér na 2. sv. válku kouká s velkým nadhledem a i toto vážné téma trochu zlehčuje. Trailery slibovaly krvavou řež ale skutečnost je jiná a akčních scén je zde velice málo. Quentin opět rozehrává svojí dialogovou hru a v tomto případě pracuje i s velmi dlouhými scénami. Už jen úvod ze začátku připomínající "Tenkrát na západě" má nějakých 20 minut a odehrává se v malé chatě za stolem. A takových scén je zde víc než dost, takže akci očekávajcí diváci budou značně zklamaní. Naštěstí každý ví, že Tarantino dialogy umí a zde tomu není jinak. Jsou neskutečně propracované, některé napínavé a navíc se pan režisér občas zachová dost nečekaně, takže v pozdějších fázích už si divák nemůže být ničím jistý a pár scén opravdu překvapí. Jako vždy si svůj film zaplnil výbornými a spíše neznámými herci a hvězdu Pittova formátu nenechal pořádně rozjet a překvapivě mu nedal o nic víc prostoru než všem ostatním. Kdo opravdu potěší je neznámý Christoph Waltz v roli "lovce židů", který si svojí postavu neskutečně vychutnává a v některých chvílích z něj jde pravý "nacistický" strach. Dlouho jsem se rozhodoval mezi 4 a 5 ale nakonec jsem musel dát plný počet a to z několika důvodů: 1) jedná se o neobvyklý film, který působí úplně jinak než jakýkoliv jiný válečný (nebo kterýkoliv jiný) film co jsem viděl 2) po skončení filmu mi zůstal v hlavě celou noc a další den jsem si musel zopakovat několik nejlepšcíh scén 3) je to trochu povrchní důvod ale je to prostě Tarantino a toho já rád :) "Pancharti" se tímto posouvají na třetí pozici nejlepších filmů QT. ()

dopitak

Tarantino asi holt nemá rád Nácky, nicméně jeho sadistický sklony by už měl někdo pořádně prošetřit. Tomu, co většina obhajuje frází "umění", já říkám sadismus na úrovni ústavní léčby. Kill Billa jsem ještě pro jeho komiksovost spolkl, ale Gaunery považuju za morální prohřešek a jejich natočení pak za trestný čin. Pancharti mě hodně potěšili, protože šikovný střihač by z nich jistě udělal dobrý film. QT umí natočit parádní válečný thriller se vším co k tomu patří, a malou špetkou toho, co tam nemá dělat. Film, který jakkoliv se tváří jako velká nadsázka, a jeho režisér jako mistr nadhledu, zaujme diváka právě tím "oldschool" pojetím - úžasná kamera, pasující hudba (která sice Tarantinovsky ulítá, nicméně je trefná), dobré dialogy a hlavně odvaha pustit se přímočaře do historické fikce. Napětí v Taverně by se dalo krájet, stejně tak se před koncem přistihnete, kterak za běhu dumáte, jak to dopadne, a držíte palce, aby to vážně "dopadlo". Nechuť musím vyjádřit jen ke skalpovacím scénám, které jakkoliv mohou mít reálné historické opodstatnění, hodí se možná do gorna, ale v mainstreamu smrdí. Tarantino je sadista, a já mu to nežeru (a "Pancharti" jsou jedním z nejlepším válečných filmů, co jsem kdy viděl). ()

mcb

Panebože Quentine, cos to zase natočil? Další ukecanou nudu až po okraj přeplněnou filmovými odkazy? Možná. Možná to tak ze začátku vypadalo. Žvaní se a žvaní a nebere to konce. Že by už uběhla hodina? Ani zdaleka. Za pouhých 15 minut začne druhá kapitola a já si říkám, že pokračovat tak celý film, asi se skalpuju sám. ALE i mistr tesař se někdy utne....a pak to napraví. Tarantinovo originální pojetí války a pokus o alternativní historii se nakonec vlastně povedlo. Žádná stalloneovská akční jízda, ale pekelně ukecaná konverzačka (nebýt několika exteriérů, řekl bych i komorní), která svou zvolenou formou a obsahem umí pobavit. Tím nemyslím jen zasvěcené znalce, kteří pod nátlakem uveřejněných odkazů a citací na mnohá léta světové kinematografie vzývají Tarantina na nebesa, ale i obyčejné diváky, kteří jdou na další "tarantinovku". Když někdo umí, tak umí. A když to umí ještě cool, tak proč ne. Lze jen ztěžka pochopit, proč se děje ve filmu něco tak či onak. Proč jsou scény někdy zničehonic extrémně zrychlené a jindy zpomalené? Proč jsou jedny okamžiky silné a druhé záměrně či nezáměrně vtipné? Proč se zde objevují popisky postav, 4 různé fonty titulků, vsuvky s voice-overem, populární songy nebo například přehrávající herci? Taková analýza by potrvala měsíce. Ale než se v nich po uši babrat, je lepší uznat, že jsou tam vloženy čistě z režisérovy slabosti pro cool pojetí. A vychází mu to. Sice místy s odřenýma ušima, ale přece. V druhé půli už se navozuje čistě pozitivní pocit z dobře odvedené práce. Zejména dialogy, které jsou sice perfektní po celou stopáž, ale až teď nabírají na pořádné gradaci a intenzitě a začínají pořádná jatka (slovní i tělní). Je zajímavé, že i v asi dvaceti minutovém dialogu se najdou pořádná i originální překvapení i vyústění (příklad za všechny - pivnice) a je radost se na ně dívat, protože je to vlastně podstatou toho, proč se vlastně na filmy díváme. Čistě z potěšení. Dopomáhají tomu skvělé herecké výkony, z nichž by některé klidně mohly aspirovat na Oscara (Waltz a Pitt nemluvě) a ani bych se nedivil, kdyby je díky prozatimnímu hereckému suchu dostaly. Nuže nutno říci, že Pancharti určitě nejsou ztrátou času. Někdo v tom vidí sobě dostačující vznešenou nudu, jiný to nejlepší z Tarantina. Já se přikláním spiše k druhé straně, i když mě mrzí, že si celý film neudrží dostatečné tempo celých těch 153 minut a vyskytují se v něm chvíle, které jsem vyloženě prozíval. Inu je to jako ten dlouhý dialog, který graduje s neustálými pointami, takže to, co se vám nezdá na začátku, se vám může líbit na konci. Aldo Raine sice říká, že mu každý dluží 100 nacistických skalpů, ale když jich dostane "jen" 80, myslím, že se v jeho případě bude jednat o onen "masterpiece". ()

iamek

Fantazie ... Co Tarantino předvedl jsem dlouho nezažil. Scénař je neuvěřitelně nadupaný stejně jako výběr herců a hudby. Prostředí je taky hodně zajimavé a přímo vás do snímku v táhne. Christoph Waltz po téhlo roli bude hodně žádaným hercem a snad bude aspoň nominován na Oscara stejně jako Brat Pitt za jeho italštinu a řezaní hákačů na čelo nácků. Zatím jednoznačně film roku a už ho pravděpodobně nic nepřekoná. Quintine vítej zpět na výsluní ! ()

bassator

Christoph Waltz předvedl pro mne jeden z nejúžasnějších hereckých výkonů co jsem viděl za poslední roky. Každá vteřina co strávil na plátně byla zcela nezapomenutelná... Jeho gesta, vystupování. - Připomeňte si scénu - That's a Bingo! - 26. 10. 2009 - kino 70 - Nové Město nad Metují - 95% ()

korbitch22

filmový nadšenec,zhulka,pošuk,blázínek ale hlavně machr nade všechny machry Quentin Tarantino,vymyslel drsnou pohádku,dostal peníze,ty nejlepší herce které mohl a začal si hrát:-)bezvýhrad jeho nejlepší filmový počin,který bez jakýkoliv připomínek překonává jeho dosud největší dílo pulp fiction a zaroveň se mu nejvíce podobá.téma druhé světové války mě vždycky bavilo a vždycky bavit bude.Tarantino opět šetří akcí,ale tam kde se hodí,jí vždy přesně zapojí do děje a to s dost velikou mírou brutality a černého humoru.výběr herců od brada pitta,který díky své mizerné(pro mě mizerné)filmografii může být rád,že mu byla tato role nabídnuta,protože konečne předvedl co je v něm na plný pecky,bohužel nemá tolik prostoru,díky dlouhému ději,ve kterém se Tarantino snaží seznámit s pěknou řádkou postav,kterým musíte věnovat plnou pozornost. a přiznej me si,povedlo se mu to skvěle.dále tu máme tila schweigera,který také může děkovat za velikou roli.jeho hugo štiglitz:-)je bez debat tou nejvtipnější postavou.navíc schweigr byl vždycky skvělej.no pak třeba můj oblíbenec gedeon burkhard,který k mému smutku nemá takový prostor jako jeho kolegové.(skvělá scéna je když překláda zpověd posledního německého vojáka,všimněte si,že gedeon ma u srdce,spadený žlutý list,až nápadně připomínající židovskou hvězdu,což je úžasnej Tarantinův záměr)dialogy mají sílu mexické pěsti a nejúžasnější je christoph waltz!prakticky neznámý herec,kterého znají snad jen fajšmekři jako úchylného vraha v jedné epizodě komisaře rexe,ještě z tobiasem morretim.Waltz předvedl tak přesvědčující výkon,že jeho hans landA SS :-) Je tím nejzlejším,nejpodlejším největším náckem v hystorii filmu.při scéně na začatku kdy v klidu popíjí mléko a u toho psychicky rozkláda statkáře,kterého jen díky výrazu a slovům dokáže prakticky umučit a vymámit z něj přiznání kde je schovaná poslední židovská rodina,navíc s vytvořenou dokonalou jazykovou pastí a se slovy je to jen práce,a někdo ji dělat musí.tak při týhle scéně mi bylo fakt úzko měl sem husí kůži po celym těle.chápu že někdo může tenhle film nenávidět,ale já ho budu milovat.největší film tohoto roku! ()

Scalpelexis

Koho nebavil Kill Bill anebo Pulp Fiction, tak pro Vás mám na úvod drobnou zprávu: Tarantino zůstal stejný a nejpíš Vás nechytnou ani Hanebný panchrati. Naopak milovníci Tarantina jásejte. S panachartama přichází další tuna odrovnávajícich dialogů, kotel absurdit a přehnaných dějových obratů. Tentokrát ale Quentin natočil film, který se tak dá nazývat, tedy sourodým dějem, herecky výborně podpořeném. Film si doširoka utahuje z nacistů, židů, ba i z američanům ale díky geniálnímu scénáře se to nezvrhává do něčeho nepovedeného anebo trapného; naopak, nutí Vás to k smíchu či k úžasu. Velkolepé finále nebylo tak velkolepé, paradoxně nejsilnější je Waltzův začátek ve Francii. Právě jeho postava Landy je krásně slizká a stejným způsobem jsem si užíval mlčenlivou postavu Hugo Stiglitze Tilla Schweigera. Zvláštní zmínku zaslouží opět trefná hudba, ale kdo si už u Tarantina na toto nezvykl? Super podívaná, ale ne pro každého. "Say Auf Wiedersehn to your nazi balls!" ()

Yardak

Bez Brada Pitta by pancharti neměli vůbec koule, neboť jeho postava nemá chybu, ještě k tomu ten suprový přízvuk :o)). Herecky překvapil neznámý Waltz, ale co mě mrzelo, že Til Schweiger si svoji nejlepší roli moc neužil - ba naopak jeho postava si zasloužila od scénáristy větší prostor (zklamání!!). Casting herců byl dosti zvláštní, ale překvapivě to bylo bez rušivého efektu (i když komisař Rex a Eli Roth je kapitola sama pro sebe :D). Film je postaven na výborných dialogách a to se musí nechat, plus přičteme herecké idividuality, kamerové záměry a snahu změnit historii:-). 4,5 hvězdy, ale patří to mezi nejlepší filmovou trojku mistra Tarantina:-)). ()

heyda

Já NEJSEM fanoušek Tarantina. Ale tohle je jednoznačně jeho nejvydařenější film. Moje hodnocení je někde mezi 4 a 5 hvězdičkami, protože pár výtek bych rozhodně měl, ale celkově na mě Pancharti působí dobře, ikdyž film je jen z malé části právě o nich. Vypíchl bych ještě opravdový herecký galakoncert Waltze a poprávu Oskarový! Na závěr se sluší říct, že tohle je PRVNÍ FILM OD TARANTINA, který mě bavil a který hodnotím nad 3 hvězdičky! ()

Stanislaus

Když jsem viděl Tarantinovo Pulp Fiction a Kill Bill, říkal jsem si, že je to zajímavé a originální, ale ne natolik dobré, aby se mi to zarýplo do paměti. Pancharti jsou jiný soudek vína. Jakožto milovník dobových dramat jsem si zde vyžíval tehdejší módu a poměry. Soundtrack byl ke scénám jako vyšitý. Herecké obsazení složené ze známých a méně známých herců/hereček bylo velkým přínosem pro celkový zjev snímku. Krvelačné grácie Laurent a Kruger celým filmem proplouvaly s elegancí. Brad Pitt si krapet vylepšil svou hereckou reputaci u mě. A pak je tu samozřejmě Waltz, který se do své role největšího skopčáckého šmejda tak neskutečně vžil, že jsem chtěl, aby zařval ... smekám před ním. V neposlední řadě celkem obstojný scénář. Filmu nechyběla ani humorná stránka a děj byl prakticky pro mě nepředvídatelný. Když to vezmu kolem a kolem dal bych asi 4*, ale když to srovnám s jinými mými 4* filmy, tak přece jen přidám (90%). ()

jojinecko

4,5*/5...Už som si pripravoval komentár o najpreceňovanejšom režisérovi súčasnosti, o tom, ako je "božský" Quentin u mňa mužom jedného filmu (jasné, že neprekonateľný Pulp Fiction)...ale ten bastard (alebo basterd?:) ma tentokrát umlčal a ja preto budem ešte chvíľku k nemu zhovievavý... Výborné dielko, v rámci pár pasáží a detailov sa mi chce dokonca povedať geniálne. Tarantinovo nehorázne nafúknuté ego sa nezaprie, tentokrát sa výnimočne nedá proti tomu namietať. Skrátka si robí čo chce a divák si to užíva..mixuje dlhé dialógy (tentokrát KONEČNE opäť perfektné, väčšinou tie kde figuruje Christoph Waltz), napätie (boli miesta, kde som takmer nedýchal), humor, brutalitu, béčkovú grotesku a serióznu artovú filmárčinu. Keby to s tým záverom a svojským pozmenením histórie neprepískol (už to bola príliš veľká frajerina a absurdita), tak neváham a dávam plný počet. Vidno, že herci si natáčanie užívali, dokonca ani Eli Roth nevadil a to ho fakt neznášam na žiadnom poste. No čo Quentin, budeme nakoniec kamaráti?:) ()

evulienka3

Tomu sa hovorý dokonalá pomsta, len škoda že to tak nebolo v skutočnosti! Prvá Tarantińova fikcia pri ktorej som ľutovala, že sa nestala (čo sa týka Shosaninej pomsty). Skvelý film, príbeh aj herci.......ďalšia výborná tarantinovka. ()

Guy Ritchie chystá válečný thriller

Guy Ritchie chystá válečný thriller

22.02.2021

Režisér Podfu(c)ku či Gentlemanů Guy Ritchie si zdá se vyhlídl svůj příští projekt. Britský filmař se čerstvě upsal režii snímku Ministry of Ungentlemanly Warfare pro studio Paramount. Kromě režie se… (viac)

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

04.11.2020

Netflix obsadil první herce do chystané adaptace knihy Mnichov, jež není nijak spjatá se stejnojmenným filmem Stevena Spielberga z roku 2005. V novém snímku, který vychází z bestselleru spisovatele… (viac)

Star Trek 4 našel režiséra

Star Trek 4 našel režiséra

20.11.2019

…a není jím Quentin Tarantino. Na eRkovou verzi Star Treku od režiséra Pulp Fiction nebo Hanebných panchartů si nejspíš budeme muset ještě nějakou dobu počkat, mezitím ale studio Paramount najalo… (viac)

Tarantinův Hollywood ještě delší?

Tarantinův Hollywood ještě delší?

25.05.2019

Okolo nového snímku Quentina Tarantina (Pulp Fiction) je po premiéře na festivalu v Cannes dost rušno. Většina recenzentů film chválí, našli se ale i tací, které neoslnil režisérův přístup k ženským… (viac)