Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (viac)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

AndrewNewman

Pekným post-apo nikdy nepohrdnem. A toto by bola úžasná bomba, ak by sa to neodohrávalo na Long Islande ale v New Yorských činžiakoch. Síce by to bolo gýčové, ale strhujúce a časom by z toho mohla byť kultová záležitosť, ako sú Bird Box či Cloverfield ba čo viac. S týmto pomerne netradičným námetom by to možno Esmail vytiahol ešte o level vyššie, pretože do konceptu nevniesol emzákov ale reálnu hrozbu, ktorej sa ľudia možno aj v tichosti boja. Tak je to síce pekne zahraná, zdramatizovaná a slušne napísaná jednohubka, ktorá vždy len boostujúcou hudbou navnadí na niečo brutálne, ale nakoniec sa k výslednému efektu nedokope, aspoň rozhodne nie tak razantne ako Jordan Peele pri svojom majstrštyku. Spomínaná razancia chýba aj pri scénach, ktoré ju vyslovené potrebujú (monológ Julie Roberts v chatke, Aliho vysvetlenie v aute, na dvore Kevina Bacona). Za tie tri brutálne natočené scény (tanker, lietadlo, Tesly) a za vyššie zmienené herecké výkony a solídne dialógy si to však tie tri hviezdy zaslúži. ()

Unterschleif

Film na míle ďaleko od pseudo artistického prdu White noise. Toto ma držalo od začiatku do konca. Zaujímavá kamera a strih. Herci dobrí. Neviem čo by ste ešte chceli. ()

Habanera

Idylický víkend se mění v noční moru a i když se svět řítí do velkých nesnází, přeci je zde naděje očistit svou duši a dojít k smíření se sebou samotným a s ostatními. Btw…Nikdy jsem neslyšela z úst Julie tolikrát padnout slovo “f*ck” jako tady a přišlo mi to hloupé a zbytečné. ()

Derseus

Neskutečná práce s kamerou, navíc udržet si takovou atmosféru, kterou film nasadil hned po cca 15 minutách je také obdivuhodné. Julia Roberts už sice nemá mladý okouzlující vzhled, hravě to však nahradila hereckými zzkušenostmi. Nejlepší apokalyptický film posledních X let. ()

caMen

Má to (ne)spád, ale člověk je furt napjatej. Mám rád náznaky, strach z neznámýho, nevyřčenýho. Sedlo mi to. Včetně F.r.i.e.n.d.s tématiky. ()

Trumper

Navoněná bída. Dusná atmosféra je jediné, co ve filmu aspoň ze začátku funguje, zbytek jsou jen neurčité výjevy, pod kterými si člověk může představit cokoliv. /50% ()

Sebule

Velice tísnivé, podmanivé a chytré. Skvělý scénář, jenom tedy konec mohl být lepší. Herci naprosto skvělí a to samé hudba, která vzbuzuje v divákovi nervozitu. Hodnocení: 8/10 ()

Rudy77

Mám moc rád (starého) Shyamalana a po celú dobu sledovania Leave the word behind sa mi vynárali spomienky na niektoré shyamalanovské diela s ktorými má minimálne v rámci atmosféry mnoho spoločného, ale to vôbec neznamená, že sa tu kopíruje. Ltwb je z dejovej stránky v post-apo žánre pomerne inovatívny a ponúka mnoho aktuálnych tém na zamyslenie. Bol som v napätí od začiatku do konca a aj keď záverečná pointa nebola nijak šokujúca ani desivá, zostala vo mne pomaličky pôsobiť aj dlho po dopozeraní filmu. Jej desivosť totiž spočíva v tom, že nie je vôbec nereálna....PS-Uvedomil som si jednu dôležitú vec....že je mi z ľudí na vracanie. 😉 ()

Gortyna

Pro srovnání doporučuji přečíst si i knihu. V originálu není Ruth Georgova dcera, nýbrž manželka. V knize také absentují akční scény (loď, mrtvola, letadlo). I konec je trochu jiný. Ale kniha je zbytečně užvaněná jako film. Ale jinak dobré. ()

joszefcz

Já nevím, ale aby malá 13tka v době apokalypsy utekla z domu od své rodiny, mi přijde trochu zvláštní. To že ji matka vlastně nehledá a povídá si s úplně cizí holkou kterou nesnáší,  v nějaký boudě je divný ještě víc. Film jako odraz dnešní doby, a zamyšlení se nad naší populací je fajn a možná to vlastně bylo celé o tom. Kamera je kapitola sama o sobě, jen možná díky ní, jsem byl schopný to dokoukat. Jak je vidět tak ani 4 filmový superstar nestačili na to, aby z toho bylo nakonec něco víc, i když díky nim, jsem to vlastně pustil. ()

PanJelen

Celý děj by se dal shrnout takto: Malá Rosie se chce zoufale dozvědět, jak skončí její oblíbený seriál Přátelé. Problém je, že spadla wifina a to je konec světa. Ono se opravdu něco zlého se světem děje a nikdo moc neví co. V tomto směru umí film pečlivě budovat napětí, ale nedokáže ho postupně vygradovat k nějakému uspokojivému závěru. Ambiciózně zamýšlená společenská satira, neumí pálit ostrými a nechává nás sledovat úmorné dialogy s motivy postav které nikam nesměřují a jen nachází další slepé uličky. Člověk by čekal nějaké emoce a že si postavy půjdou v této situaci více po krku. Nestalo se, nevyužitý potenciál, na Netflix ale dobrý. ()

Robopes

Kdyby vám ten klavírní podkres něco připomínal, tak HRU s M. Douglasem. Není zač. 😁 Jinak dějově je to fakt utahaný, natahovaný a zároveň nedotažený. ()

TesterX

Dost tezce hodnotitelny dilo, protoze balancuje na hrane retardovanyho odpadu a netradicnim pohledem na realne vyhlizejici katastrofu. Solidni herce, atmosfericke vyjevy a napeti z neznama stridaji hlucha prazdna mista, priserna hudba a spoustu nedotazenych linek, o kterych se s prichodem zaverecnych titulek nedozvite zhola nic. Kratsi stopaz, mene uletu a vetsi duraz na logiku by z tohoto pokusu mohla udelat solidni zarez. ()

Beer11

Kameraman by zasloužil žhavý uhlík tam kde slunce nesvítí. POHLED KAMERY "VZHŮRU NOHAMA." Hudba jak z vražedného hororu tomu nesedí. Film rozfázován na kapitoly jak od Quentina Tarantuly. Trapný rádoby vtipný konec a neskutečně vnucující se připomínka na oblíbený seriál režiséra F. R. I. E. N. D. S. během celého filmu. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD