V roku 1937 prichádza do podtatranského mesta Svit riaditeľ továrne so svojou ženou, aby tu podľa vzoru baťovského Zlína vybudovali moderné priemyselné mesto. Ich plány však naruší znepokojujúci nález mŕtvoly v areáli továrne. Ide o telo novorodenca s mužskými aj ženskými pohlavnými orgánmi. Prípad presahuje možnosti miestnych žandárov, podlieha maximálnemu utajeniu a na scénu prichádza tajná polícia. Zdá sa však, že jediným človekom, ktorý chce záhadu naozaj vyriešiť a nájsť odpovede, je tehotná manželka riaditeľa továrne. Tá pri pátraní narazí na nečakané prekážky vrátane množstva predsudkov... (Bontonfilm SK)

elessar04

Ředitel továrny se se svou ženou vydávají na Slovensko mezi Tatry do města Svit, kde chtějí po vzoru baťovského Zlína vybudovat průmyslové město. Krásnou idylu však naruší znepokojující nález mrtvého novorozence - hermafrodita (člověka s oběma pohlavními orgány). Do města přijíždí četníci, kteří za pomoci pana ředitele se snaží případ nejen ututlat, ale také vyšetřit. Jediný, kdo však má skutečně zájem přijít na to, co se ve skutečnosti stalo, je ředitelova manželka. Po těch všech recenzích, co jsem si v době premiéry vyslyšel, jsem neměl od Úsvitu takřka žádná očekávání. O to je výsledek mnohem silnější než jsem čekal. Eliška Křenková je výborná herečka a jednou z ní jistojistě bude naše největší herecká Star. V Úsvitu svým výkonem potvrdila obrovské ambice, které má. Předvedla jeden z výkonů, který silně aspiruje na vítězství Českého lva. Dále bych pochválil pro mě neznámého Richarda Langdona, který se své těžké role zhostil překvapivě velmi dobře. Krásná poetická kamera Martina Douby a nádherný barevný obraz zdobí tento film. Intimní a minimalistická hudební složka krásně podkresluje celý příběh. Scénář - občas to trochu drhlo, to je pravda. Postava Ředitele mohla být lépe napsaná. Detektivové se zase na chvíli úplně vypařili. Jediná věc, která mě vyloženě štvala, bylo to úplně zbytečné odpočítávání. Velmi silný příběh s těžkým tématem, od něhož jsem toho moc nečekal, mě nakonec velmi mile překvapil. Kdyby Úsvit dostal Českého lva, asi bych se nezlobil. Co ale nechápu, je - POVINNÁ - nominace Marthy Issové na Českého lva. Prosím za co? ()

Razzor_82

Žena je žena a muž je muž." ...a hermafroditi jsou jen slimáci. Touhle poruchou trpí malé minimum lidí a proto je to látka asi zajímavá.  Drama to není vůbec žádné. Nějaké sevření se snaží navodit jen dramatická hudba. Kriminálka to není už tuplem. Zápletka a příběh je slabý jak čaj. Dobové kostýmy se podařili. Herecký komparz neumí absolutně hrát. Jejich vážnost a herecké umění mi chvílemi připomínali nějakou "Zlatou labuť" z TV Hovna. Na jednu stranu fajn, že umíme natočit i něco jiného než stupidní komedii. Na druhou stranu to chtělo jít do dramatické hloubky i napětí. Já se těžce nudil. 4/10 ()

Rettry

Podle popisu jsem čekal trošku něco jiného, ale spokojenej jsem byl i tak. Kvalitně natočené drama o zajímavém, v Čechách neotřelém, tématu. ()

KafuR

Na základě anotace filmu (a trailerů) jsem od toho čekal teda něco trochu jiného. Zatímco ty totiž navnazují především na kriminální linku, ve filmu se poměrně rychle ukáže, že ona není tím nosným prvkem příběhu a slouží zde pouze jako vodítko k hlavní, dramatické, části děje. Osobně si mně hodně líbila atmosféra Svitu a vlastně celé to jeho zasazení do malebného kraje pod Tatrami, bavily mně výstupy Bati a jeho plány na industrializaci Slovenska a vlastně celá ta dobová předválečná atmosféra. Nicméně tam, kde končí kriminální linka děje a začíná ta sociální, rozebírající rozhodně nekonvenční problém, o kterém se nemluví, to pro mě byl už tak trochu jiný film, který s předchozí částí nepůsobí úplně organicky, a i když je také, přinejmenším v některých scénách působivý, jako celek to na mě prostě nepůsobilo kompaktním dojmem. ()

darjeeling

Příjemné překvapení na festivalu Finále Plzeň. Čekala jsem něco ve stylu dobového dramatu, které bude plné klišé ve stylu - pozor fašisti a Hitler, nebo sakra ti komunisti budou ještě nebezpeční, jako je v českých snímcích z podobně doby stále dokola omílané. Místo toho divák dostal snímek, který reaguje na dnešní témata, ale nepůsobí tolik agitačně ani prvoplánově. Film chvílemi sklouzává k jisté tendenčnosti a diváka lehce poučuje než, aby mu pouze predložil a odvyprávěl příběh, ale pořád to bylo v příměřeném množství. Příběh je vložen do druhé poloviny 30. let do baťovské utopie první republiky. Sami tvůrci říkali, že hlavním tématem filmu je jinakost, která se zde objevuje ve více rovinách. Film působí na diváka řadou kontrastů a objevuje se zde i motiv dvou navzájem protikladných prvků (továrna x panenská příroda, civilizace x venkov, pokrok x tradice). Film tyto různorodé pojmy vlastně staví proti sobě, ale zároveň se snaží je skloubit, což může být také podobenství jinakosti a hermafroditismu. Už jenom postava Heleny a Saši a jejich vzájemný vztah je kontrastem. Helena je průměrná žena, která touží být jiná a nevšední, za to Saša je jiný a touží po průměrnosti. Kontrastuje zde i pokrok a tradice, už jen při první scéně, kdy se Baťa, který představuje pokrok kouká na představení tradičního folkloru. Paradoxně ale Baťa nebo spíše jeho doba, která je zde v Baťovi zosobněná, představuje i jakési zpátečnictví a možná je zde kritika kapitalismu ve smyslu jakéhosi odlidštění. Postavy jsou výborně napsany, jak už hlavní hrdinka, tak i manžel Heleny nebo pan doktor. Helena působila opravdu lidsky, ve smyslu, že nebyla typickou kladnou hrdinkou, ale její chovaní bylo občas sobecké, arogantní a povýšené, ale celou dobu byla divákovi sympatická (velkou zásluhu na tom má vynikající Eliška Křenková). Zkrátka tohle se povedlo. Dobrý scénář, výborní herci a režie, působivý hudba, kostýmu i masky. Příjemné oživení českých historických snímku z období první poloviny 20. století. 80% (Finále Plzeň 2023) ()

Jonatána

Byly jsme tři. Já jsem velmi spokojená, celou dobu jsem byla jako přikovaná, skoro jsem se nepohla. Intenzívní, skvěle zahrané, husa Marthy Issové má tu blbost jasnou hned v první větě. Eliška Křenková opravdu umí hrát! Mé dvě kamarádky moc ne (jedna vůbec, druhá napůl :-)). Čekaly historickou detektivku z první republiky a o tom to fakt úplně není. I když chápu, že tenhle film jednoznačně zařadit prostě nejde. Ovšem za mě vynikající záležitost. P.S. Scéna Elišky Křenkové s Jánem Jackuliakem nádherná, ta lidskost vás přímo zahltí. ()

John80

Zvláštny film o človeku, ktorý sa narodí oboj pohlavne ako monštrum, vyšetrovanie následkov 2* určite viac si nezaslúži ()

Kingjiri

Filmařsky nemám v podstatě co vytknout, protože všechno od výpravy přes kulisy až k filmařině samotný (kamera nebo filtry super) bylo konkurence schopný světový úrovni. Daný téma mělo něco do sebe hlavně při zjištění, že se chování a přístup lidí k týhle problemetice moc nezměnil ani po téměř devadesáti letech. Dle různejch článků na netu jsem čekal, že se bude nějakym způsobem řešit LGBT téma, ale ani z traileru jsem nečekal, že to bude v podstatě jediná náplň filmu. Zkrátka jsem čekal, že bude ještě minimálně jedno hlavní téma. Tady se objevil maximálně tajnej agent, kterej měl zatočit s komunistama, nicméně jeho postava byla ve výsledku naprosto zbytečná. Jako (téměř) režijní debut mladýho režiséra pod 30 let a demonstrace toho, jak líbivě se dá po technický stránce v ČR točit je Úsvit skvělej. Jenže vítězství formy nad obsahem je příliš velký na to, aby se člověk zabavil i danym příběhem. Za filmařinu, herecký obsazení (Eliška Křenková TOP!) a dobovou atmosféru třetí jistá  hvězda. ()

rublik05

V očekávání kvalitně natočené dobové kriminálky mně ani nenapadlo, že se nakonec bude jednat o prachobyčejné drámo, které je sice dobře natočené a zahrané, bohužel je ale také šíleně nudné a nezáživné, takže většinu filmu je čistá zívačka a uspávání hadů. Příběh mi přišel strašně zvláštní, snaha o nějaké hlubší poselství je totálně zabita ne úplně logickým chováním a jednáním většiny postav. Obrovské zklamání. Přitom potenciál byl tak velký. Stačilo se jen držet detektivního námětu. Kladně hodnotím herce, kostýmy a vizuál, zbytek je jen jedna velká nuda. 3/10. ()

ujovana odpad!

Hudba prekryla vacsinu dialogov. Prd bolo rozumiet. Dej o nicom. Krenkova o nicom, dramaturgia ziadna, dialogy(tie, ktore bolo pocut) boli zalostne. ()

bearmeedek

Zajímavé téma a citlivý přístup, jak se z toho dostat ke konci. Dobře udělaná dobová atmosféra, krásná slovenská krajina, vytuněná kamerou do snové podoby. A Eliška Křenková hrála jako herečka. Celkově mě to potěšilo. ()

mira.l

Asi bych ponechal stranou "medicínskou" stránku věci a detaily z toho plynoucí, na zbytek se mi ale koukalo velice dobře. Po delší době slušně natočený český film, s krásnými exteriéry Tater, jednou krásnou Tatřičkou a Eliškou Křenkovou, která prakticky neslezla z obrazu, i když je pravda, že toho logopeda by navštívit mohla. Místy je jí vskutku hovno rozumět, ale to tady byl tak nějak celkový problém, a nebylo to tím, že část postav mluvila slovensky, se slovenštinou jako takovou problém nemám. ()

Primavera

Film mal našľapnuté na viac, než bolo nakoniec vo výsledku, možno preto, lebo príliš tlačil na pílu. Najzaujímavejšia je postava chytrej ženušky pána továrnika, ktorá síce rozmýšľa nadčasovo a miestami  až premotivovane, ale pritom nepozná charakter a pohnútky činov vlastného muža, tá ma pobavila.Téma inakosti však spracovaná nemotorne, vyznieva plytko a nevzbudzuje možno očakávaný súcit. Postavička hlupane, "žena je žena a muž je muž", ktorá nepochopí ani iróniu informácie pani tovarnikovej a horlivo šíri konšpirácie, je naopak skvelá a vyvoláva súčasne smútok nad tým, ako sa veľká časť ľudstva nikam neposúva a preto sme dnes stále tam, kde sme. ()

Ronee

Mne to pripomína tie propagandisticke filmy z čias totality a fašizmu. Akurát že toto bolo zas o tom, čo využívajú politici dnes a to sú spoločenské témy genderovej ideológie. ()

RAFT

Možná pro nového mladého režiséra, film dobrý. Ale, mě film nějak nesedl. Křenková dobrá. Ale, film tak za 50% ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (viac)

31. Český lev - výsledky

15.01.2024

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (viac)