Patrick Bateman je mladý ambiciózní finančník, který je tam, kde chtěl být. Žije na Manhattanu, má snoubenku, pracovní postup. Co ho však vede k tomu, stát se krvavým zabijákem, ví jen on sám. (oficiálny text distribútora)

Dampfer

Až překvapivě špatné. Film s psychopatem, kterého hraje můj oblíbenec Bale a slibuje něco jako "niterní sondáž"... nakonec tak nudný, nenapínavý, bez jiskry? Navíc, kdyby aspoň hrál na struny černého humoru, ale ono to nic. Máme tady postavu citově prázdného člověka z top class a vyždímáme z toho tohle? Lepší pocity, až už špatné nebo dobré, prostě "nějaké", mám i z reklamy na šampón. Všechno plytké, od motivace vraha, snahu zhnusit prostředí makléřů přes samotnou "syrovost-nesyrovost" vražd, i samotný spád událostí je tak "umělý". Z námětu jako tenhle mohl vzniknout klenot psycho-krimi, bohužel je to opravdu špatný film, až místy působilo trapně, že si to o sobě myslí, že oním prvně jmenovaným. Kéž by se to ujmul někdo jiný, lepší jedna hvězda za "vizitky" a návštěvu Jean u Patricka. ()

Kefas21

Od tohto kúsku som dosť čakal, podľa názvu, obsahu a obsadenia to vyzeralo na klasiku veku '00. Christian Bale to hereckým výkonom síce drží nad vodou ako Elán, inak názov filmu ale plne zodpovedá deju a zmyslu. Od novodobého amerického trháku (rozumej mozgovýplachového šimpanzoizmu) to už delí len neprítomnosť prezidenta, útok na Biely dom a stretnutie s mimozemšťanom (z Alzy). ()

Mahowny

Dokonalost. Po opakovaném shlédnutí se jen ujišťuji, že se jedná o skvost, který tu většina lidí není schopna docenit a pochopit. Imho zdaleka nejlepší herecký výkon, jaký Bale kdy předvedl. ()

G04T

Milovník hudby (ale ne zpěváků), psychopat, který na sebe patlá kdejaké krémy, psychopat, který cvičí, a hrozně ho naštve když má někdo hezčí vizitku než on , Patrick Bateman, v podání Christiana Balea je postava, kterou jsem začal milovat. Celý tenhle film nemá chybu, věděl jsem, že mě bude bavit od začátku do konce, protože tenhle styl mám přesně rád. Trochu komedie, trochu (trošíčku) splatter, trochu krimi, trochu horor, trochu thriller. Christian Bale si mě tímto filmem získal. ()

TaNya_

Tak název zhruba popisuje moje myšlenky. S komentářem jsem čekala alespoň na druhý zkouknutí a moje fascinace ani za tu dobu nijak nepoklesla. Tohle je přesně ten typ filmu, který si naprosto užívám. Ať už jde o atmosféru nebo uchopení hlavní postavy. Až morbidně shledávám jeho vraždění neuvěřitelně zábavným. ()

departed

Viděl jsem v tom Hitchcocka řízlého s Lynchem, slyšel jsem v tom Herrmanna, žasl jsem nad Baleovo uvěřitelně šíleným herectvím a některé scény byly explicitní natolik, že zaskočily určitě nejednu osobu. Nicméně to jako celek působí jakoby na jedno brdo. Scénář možná zněl na papíře lákavě, ale vypravěčsky děj nepohánělo nic kupředu. Nic co by zaujalo jak oko (vizuál) či hlavu (dialogy, voice-over, zápletka) jsem tam nenašel. Nejbizarnější byl určitě popis a historie osmdesátkové hudby, než došlo na trojku. ()

celticek

Po ranním Don't fuck with cats jsem si to musel pustit, inspirace tímto filmem je u Luky Magnotty jasná. Je to velmi zvláštní počin, hodně jsem se u toho pobavil. Bale to zahrál výborně. Nejlepší scéna je asi s motorovou pilou na schodech, bomba:) A New order budu mít rád pořád nehledě na oblíbenost u masového vraha. ()

LuW

Zprvu zajímavá myšlenka se během filmu trochu ochodila, a Patrick Bateman, pan vlk z Wall Street s krásným bytem a kvalitní vizitkou, se zdál být od půlky prázdný chodící vraždící stroj. A to mě zas tak nebralo. Na konci Bale předvedl krásnou spirálu nálad, tak dávám 3*, za něj a skvěle úchylné rituály... :) ()

Ex_Machina

Možno by sme sa divili koľko psychopatov behá medzi nami. Patrick Bateman však v tomto ohľade vyčnieva z davu. Elegantný oblek, účes, na ruke drahé rolexky a vysoké spoločenské postavenie nie sú zárukou, že ste v jeho spoločnosti v bezpečí. Tak ako niekto zbiera známky, alebo obrazy, on sa v honbe za novými duševnými pôžitkami stal narcistickým citovo chladným masovým vrahom. Jednoducho si nevie pomôcť, je to silnejšie ako on. Vo svojom obore je perfekcionista, takže ak budete mať náhodou krajšie vizitky ako on, alebo ho nechtiac urazíte, alebo máte tú smolu, že ste jednoducho blondína, alebo bezdomovec, tak sa pripravte. Bude to zábavné. Škoda, že len pre neho. Film je presným opisom toho, ako dnešná doba krivý charakter. Kedy psychopatológia a sociopatia nie sú excesom proti normálu, ale naopak sa stávajú novou normou a logickým vyústením toho, ako dnešná spoločnosť funguje. ()

hrumsrt

Ještě dávno předtím než se z Christiana Bale setkal se svojí osudovou rolí, když ztvárnil Bruce Waynea/Batmana v Nolanově netopýří trilogii, dostal tenhle výjimečný herec svojí generace roli v druhém celovečerním filmu zkušené dokumentaristky Mary Harron, která zoufale toužila filmovému světu dokázat, že má i na dramatičtější pojetí filmu.. Její celovečerní debut je sice naprosto nerevoluční, ale ukázal, jak Harronová přemýšlí o postavách, a jak dokáže do filmu implementovat některé psychologické, nebo sociální otázky... Ta velká šance přišla hned v dalším celovečerním kousku, kdy dostala možnost filmově zhmotnit legendární román Breta Easton Ellise s totožným názvem Americké psycho. Už samotné vydání knižní podoby bylo složité, jelikož dlouho autorovi trvalo, než by konečně našel odvážné nakladatelství, které by mu ji bylo ochotné teda vydat, ale po době obcházení společností to vyšlo... A netrvalo dlouho a z knihy byl na americkém trhu obrovský hit, že se zase očekávalo, že by mohl z knihy ihned vzniknout celovečerní snímek, ovšem podobně jako s knižním vydáním, i to audiovizuální se muselo potýkat s řadou problémů.. Když studio začalo oslovovat herce na hlavní roli, okamžitě šli za velkými jmény (Brad Pitt, Edward Norton), studio mělo nakonec jasného favorita, jakým měl být čerstvý idol dívčích srdcí z velkofilmu o nejznámější lodi na světě, Leonarda DiCaprio.. Rýsovalo se to hezky a Leo už měl dohodnuté s producenty smlouvu i honorář, když tu se ale do jednání vložila Mary Harronová a začala studiu vyhrožovat, že je to silně proti její představě, že absolutně nestojí o to, aby hrál jejího Batemana někdo, kdo ještě nedávno poskakoval na kulisách v jednom z největších romantických filmů všech dob a vůbec se jí nelíbila představa dostat takhle zaškatulovaného herce, a dokonce na čas odstoupila i od smlouvy.. Situaci nakonec musel zachránit až sám DiCaprio, který od role odstoupil a svojí inciativou přispěl k navrácení Harronové k projektu. Ta přišla se silnějším postavením a studio jí dalo větší volnost, díky čemuž pak do role dosadila i Christiana Balea...  No a ovšem zbytek už je historií, kdy Bale k roli přistoupil s obrovskou profesionalitou a na samotné přípravě jak ústřední roli uchopit údajně strávil několik týdnů, než ho napadlo výsledné provedení (traduje se, že měl na telefonu vytočené číslo agenta s rozhodnutím se role vzdát, když tu uviděl v televizi Toma Cruise v nějaké večerní show, jenž mu svým tehdejším projevem vnukl inspiraci)... Americké psycho je příběh Patricka Batemana, který je ve dne úředníček, jaký tvrdě pracuje, užívá si svého luxusu, má krásnou snoubenku a perspektivní život před sebou.. Ovšem i přesto všechno má potřebu si večerní život zpestřit občasným rozčarováním a uvolněním páry, že občas někoho zabije.. Jedná se o dokonalou psychopatickou představu, kdy Bateman žije důkladný uhlazený život, který přenáší i na samotné dokonalé provedení vražd, kdy ale oběti pokaždé přenese do uvolněného stavu, v němž v něj mají plnou důvěru, když on je "zklame" a nicnetušíce je usmrtí.. Americké psycho je na jednu stranu pouze krásně vypadající napínavá cesta sériového vraha do spáru kriminální policie, ovšem současně jde o příkladnou studii moderního vraha samotného, jenž v našem případě jen ventiluje konvencemi a luxusem zkažený všední život. Tedy smyslná kritika konzumentarismu a moderního života vůbec... Samotné podání filmu si dost dává záležet na svém vykreslení chladnosti vražd, které přesně zrcadlí sexuálnější scény, ale obojí má v sobě cosi přitažlivého a vzrušujícího.. Obsazení v čele s geniálním Balem neztrácí téměř nikde a je až škoda, že Defoe v roli detektiva na něj zkrátka nestačil, i přesto že postavě přidal parádní energii a podobně jako většina castingu si svoje působení užíval.. Možná škoda, že není tolik diváků ochotno jít více do hloubky a nejsou se schopni přenést třeba přes fakt, že ona povrchnost je v některých okamžicích čistý tvůrčí záměr.. Ale komu se povede brát Americké psycho i z jiných úhlů, dostane naprosto jedinečný filmový profil, kde jsou lidé pod "pouhým" společenským tlakem donuceni jednat protizákonně, a co víc my jako diváci jim stejně budeme ve vzrušení fandit.. Zatraceně dobrá podívaná, u níž je klíčem, nevidět to poprvé když vám je patnáct, nýbrž když už máte něco načteno a zažito.. Proto při opakovaném zhlédnutí dostávám diametrálně odlišné Americké psycho.. Kdo se nechce trápit, má v tom trošku stylizovanější kriminálku s hromadou okolní vaty, ovšem kdo se poddá, dostává vzrušující a znepokojující náhled do zkaženého vnitra moderního občana, kterému k výbuchu stačí jen škrtnou sirkou.. Děkuji všem zúčastněným, že vůbec měli odvahu a takovou výdrž něco podobného divákům ukázat! Jde o jeden z nejpoutavějších filmů, ke kterému není na škodu se vracet a jaký jsem vůbec, kdy viděl! "Another Martini, Paul?" 100% () (menej) (viac)

RobbieM@N

Film stojící jen a pouze na výkonu Christiena Baleam některé jeho herecké kreace byly fantastické, např. v pláštěnce a se sekyrou, nezapomenutelné, ale mizerné režisérce se nepodařilo hl. postavu úplně přiblížit divákovi a film není tím čím by mohl být, protože potenciál tu rozhodně je a narozdíl od milovaného Dextera filmu chybí větší uvěřitelnost ve směru k hlavní postavě, kdy tomu není dán hlubší smysl jak ve zmiňovaném Dexterovi a podáno je to celkové špatně, takže za 3*. ()

LuNaj

Nudný film, bez špetky logičnosti, ale kde se ušetřilo na scénáři, tam se přidalo hereckému obsazení. Christian Bale zahrál svoji roly psychopata bravurně. Film by bez něj byl stěží na 1*. ()

Dinsberg

Zaregistroval někdo nějakou pointu tohohle "díla"? Jakoukoli. Proč hlavní postava vraždí ví jen ona sama (řečeno v obsahu) a taky si to nechala pro sebe (říkám já). ()

F-red

Veľmi pekný filmík. Psychologické trable som si prežil s hlavným hrdinom. Nakoniec mi začal byť aj sympatický. Scéna s novinami a sekerou je úžasná. Režisér to spravil tak, že som to obeti doprial. Myslím, že tým poukázal na skrytého psychopata v každom z nás. ()

Suomi

Christian Bale jako narcistický boháč, který chce být nejlepší, nejhezčí a všude první, zajimavý film a dost divný konec ()

Jerris008

Christian Bale se do téhle role výborně hodí... vlastně všude, kde hrál šílence, byl úžasnej. Film má hodně zajímavé momenty, ale nejvíc zajímavý moment jsem čekala na konec a ten se mi bohužel nedostal. ()