Príbeh filmu je zasadený do roku 2041, keď ľudstvo používa veľmi vyspelé technológie a ústava všetkým občanom garantuje právo na „jeden celý život“. Po neprirodzenej smrti, ako je napríklad autonehoda alebo teroristický útok, tak môže byť človek obnovený zo svojej digitálnej zálohy. Stačí si každé dva dni pravidelne vytvárať digitálnu zálohu svojej osobnosti – „bod obnovy“. Ale zaslúži si vôbec ľudstvo právo na druhú šancu? (Continental Film)

666Carnage

Příběhové se jedná o obyčejnou kriminálku, kterou prokouknete dost rychle. Ale vizuální a hudbení stránka je opravdu kulervoucí. Na české poměry se jedná o parádní snímek a já doufám, že takhle se u nás bude pokračovat, maximálně zamakat na scénářích. Tenhle film si zaslouží podporu i pozornost. Česká produkce není ještě úplně marná. Herecky taky vůbec není špatný. 75% ()

Adramelech

Mix sci-fi a krimi s dobrým vizuálem a spíše slabším scénářem. Žádný zázrak, žádný důvod k nadšení. Výstižné komentáře: Tom Hardy, Marigold, playboxguest a další. Ještě poznamenávám, že plakát mi přijde inspirovaný dřevorytem M. C. Eschera s názvem Hülle (Obal) z roku 1955, ale budiž, výtvarný motiv je zpracovaný tvůrčím způsobem a výsledek je pěkný. ()

klukluka

Obtížně jsem se v tom orientoval, z té přehršle jmen mi šla kolikrát hlava kolem. Ale na režijní debut…režiséra od nás ze Štatlu…no ty vole..! Ústřední myšlenka taky zajímavá. Teď nemyslím jen princip fungování bodu obnovy, ale i snahu o privatizaci systému - s tím námětem si dal někdo práci. Jo, a taky se mi moc líbila muzika. ()

Dodmund

Bravo! Na ČR podmínky fantastické. Jasně, je vidět limit v rozpočtu, ale vše chytře, vtipně a elegantně vyřešené. Originální námět, neotřelí herci, parádně natočené, vše funguje - hudba, kamera, detaily ve scénáři, napětí, tempo atd. Dávám +1* jako ocenění, že tu může vzniknout konečně něco autentického. ()

Devadesát Dva

Forenzik Experts Forever = FEF. Stylizace je, přiznejme, tak slušná, jak jen na Česko jde. C'mon guys, thats fkin good job. Ale dialogově je to prázdné. Futuristic cold future... nice clothes, ale na mě takové o ničem, jakoby ten show off byl důležitější než skutečná kvalita přiběhu. Andrea Mohylová má bradu jako Kirk Douglas. A Neužil mě rozesmíval, protože jsem si v hlavě furt říkal "Bylas?" "Jo, bylas!" a zkrátka ho nedokážu brát ve vážné roli, takový Martin Hofmann by mi do podobné úlohy sedl mnohem lépe, i díky takovým detailům to pak všechno vyzní velmi ploše - dobře to vypadá, ale je o ničem. Jako sestříhanější epizodka Black Mirror by to podle mě fungovalo lépe. Ale zase, určitě nic, nad čím bychom měli jakkoliv věšet hlavu. Na debut skvělá práce. ()

Wally

Klobouk dolů, že se i v našich zemích dá natočit v podstatě velice kvalitní 'scifi' film. I přesto, že jde vidět, že peněz nebylo asi tolik kolik by bylo třeba nebo tolik kolik by stál méně kvalitní snímek např v americké produkci, tak to byla dobrá a zajímavá podívaná. ()

iXtr3m3

Po technickej stránke svetový formát, po obsahovej stránke trošku viac ukecané, ako by bolo zdravé na úkor či už akcie, alebo nejakých tých prekvapení atď. Ale na pomery Českej republiky je to fakt svetový počin, ktorý mi môžeme len ticho závidieť. Fantastická exteriérová práca, kamera, strih, sci-fi prvky dokonale uveriteľné až na ten proces "obnovy". Vedel by som si predstaviť pokračovanie. ()

Pan_Kostka

Bod obnovy je dost očekávaný film a to hlavně tím, jakým směrem se vydal. Robert Hloz chtěl vytvořit něco, co se člověku  zaryje do paměti a já potvrzuji, že to se povedlo. Fúze archetypu sci-fi s českou novodobou detektivkou funguje skvěle a já toho chci víc a chci to hned. Nicméně, příběh se s ničím nemaže a vůbec nepolevuje, což je k začátku únavné, tam to nabralo až moc velkou rychlost. Ono není se čemu divit, když je cesta ke konci takhle dlouhá. Díky tomu bylo finále dost nepříjemně osekané a ne tak uspokojivé. Film toho neměl málo a to ani pořádně nezvládal osobní stránku. Hlavní postava, Em, měla takový malý  vývoj, který byl založený na moc pěkné myšlence, ale měl nevýraznou gradaci, a tak rozhodnutí Em ve vyvrcholení  bylo celkem hloupé. Z opačné strany byl film prostě skvělý a stal jsem se jeho fanouškem. Ve výsledku to vše opravdu šlapalo a škodily tomu ty zmíněné výtky. Podtrženo, sečteno, Bod obnovy není jeden z nejlepších českých filmů, ale otevřel nám dveře do světa nového žánru. Popravdě, být tohle můj první celovečerák, tak se tím vychlubuji do konce života. Už jste se dnes zálohovali? ()

aquiver

Za podnětný námět v českém sci-fi jsem rád. Škoda, že se snímek striktně nedržel sci-fi se vší náležitou filosofií, a odbočil do průměrné ploché kriminálky. Scénář hercům nedovolí předvést víc než toporné herectví. Chybí více života a jejich emoce. Útěchou budiž, že herci i triky aspoň důstojně vypadají. Tak snad příště. 65 % ()

Frantisek.Fu

Česká kinematografie je dlouho v úpadku. Deset komedií, nebo pět filmů zasazených do socializmu, které dokážou sloužit jen jako kulisa, když si člověk dělá každodenní činnosti. Už z tohoto důvodu je Bod obnovy projekt, kterému se ne má, ale MUSÍ věnovat pozornost. Neboť je začátkem nové éry českého filmu. Jedná se sice o kriminálku zasazenou do sci-fi žánru, ale na tom není nic špatného. Efekty jsou dokonalé, až vyrážejí dech, scénář je základní a nemá nijak zapamatovatelné a výrazné dialogy, ale na herecký projev stačí. Bohužel zápletka je nedotažená až trochu moc zamotaná. Přiznám se, že jsem se na konci lehce ztrácel, ale co měla a co dnes už u českých filmech nenajdeme, je myšlenka, která v člověku zanechá jistý otisk. Opravdu dlouho se mi nestalo, abych po skončení českého filmu o něm nějak přemýšlel. 6/10 ()

SpaceOdyseus

Audiovizuálně to je v pořádku, ale ten vrch... teda ta detektivní zápletka je nějaká divná. No a toporná představitelka hlavní role tomu taky moc nepřidává. ()

Orthank

Vyššie hodnotenie najmä za originálny nápad, ktorý ma vela čo ponúknuť a za vizuálny pokrok v našich končinách nevídaný. Inak je to pomerne štandardný detektívny prípad z nie príliš dobre zvládnutými akčnými scénami, ktoré stále trpia na vizuálnu priam až divadelnú strnulosť, typickú pre našu rozumej stredoeurópsku kinematografiu. Nápad s obrovským potenciálom síce nevyťažil ani zďaleka všetko čo si mohol dovoliť (nápad s "darčekom" pri obnove, širšia filozofia a pod.) , nič to však nemení na tom, že takéto veci tu proste chceme vidieť viac... 7/10 ()

F.W.Colqhoun

Zatýkám vás ZA podezření z vraždy... Jak vidno, k natočení dobrého sci-fi nejenže nepotřebujete strašně moc peněz, ale nemusíte ani umět perfektně česky. Nebudu ale rýpavý. Tvůrce, který má tak rád Blade Runnera [2049] jistě nebude špatný člověk a taky bude mít i ambice a vkus.To představuje v prostředí současného českého filmu tak vzácný úkaz, že i z ne úplně originálního výsledku je možno mít hodně velkou radost. Navíc toho prvotřídního je ve filmu hodně: Výprava, těžící nejen z trikových technologií, ale skvěle zvolených lokací; obsazení stavějící nejen na provařených jménech (Hádek, Dobrý, Vlasák), ale i méně známých tvářích a dalších kvalitách (netuctově krásná, prsatá a chladná 'replikantka' Mohylová); hudba, kterou Šléškovi nezkazili ani Vladimir 518, ani emo-pro-staré Debussy. Z motivu zálohování šlo vytěžit o hodně víc (jako pojistku proti smrtelnosti to ve funkční rovině kupodivu nikdo nezpochybňuje), ale nechtějme modré z cloudu. Aha, statečná jízda na červené vlně smrtelnosti... ()

IvoB

Strašně tomu filmu fandím, ať má úspěch. Je to taková klasická česká detektivka, ale zabalená do kabátku ambiciózního sci-fi filmu, který u nás prostě nevznikají. Čekal bych, že se bude držet při zemi – a ano, příběh je trošku komorní (což je dobře, detektivce to sedí), ale tvůrci se nebojí ukázat i velkolepé scény a efekty. A kupodivu to vypadá dobře. Má to skvělou atmosféru, která kombinuje všechno možné – od Blade Runnera, po herní Cyberpunk 2077 a místy mi to zavánělo i Ghost in the Shell. Vše dohromady dělá svět, který je opravdu zajímavý a který bych rád znal více do hloubky. Občas mě mrzelo, že se někde nepracuje s některými prostředími více (třeba jedna krátká scéna z klubu je fakt parádní). Připočtěte si fajn herce, skvělý soundtrack, zajímavé filozofické myšlenky... Za mě silné 7/10. ()

Disease

Výborný vizuál, ale dialogy prachmizerné, vlastně mi při té šroubovanosti přišlo, že jsou psané tak, aby při dabingu do angličtiny seděla synchonizace. Z toho také vyplývají rozpačité herecké výkony. Detektivní zápletka v pohodě a hlavní téma docela vyvolalo různé morální otázky. Celkově lehce rezervovaná spokojenost a snad to příště bude lepší. ()

Fryštok

Kde se vzal, tu se vzal mladý režisér Robert Hloz a po devíti letech své nekonečné práce nám představil svůj první celovečerní film Bod obnovy. __ Já vím, jsem již starý člověk, pamatuji toho až moc. Za mých mladých let se ale prostě filmy dělali jinak. Když se objevil nový bažant na dvorku, tak si musel svoji cestu k živobytí VYDOBÝT! MUSEL BOJOVAT! HOLÝMA RUKAMA! NA ŽIVOT! A NA SMRT! To nebylo jen tak… život byl tvrdý. Dnes je to už jiné. Ale ta dnešní mládež… však vy víte… ti dnešní mladí by vše chtěli hned. Natočit z první ruky super-mega-ultra-skvostný celovečerní film a být za vodou. Tak to během mých špuntských let nefungovalo. To se nový zelenáč musel sakra vykrucovat, aby stěží usmolil celovečerní biják. A pak znovu. A pak znovu další. A pak znovu další atd. A až po letech píle se mu mohlo dostat šance natočit „velký film“ za 45 milionů. Doba se mění. Nový novic provede první zásun a hned očekává úspěch. Jojo, tak by se to líbilo všem. Mít sebevědomí je jistě ku prospěchu věci, o tom žádná, ale talent sám o sobě nestačí. Člověk musí také něco zažít, aby dovedl ostatním nedoukům VYTŘÍT ZRAK! Toť úvod. Následuje vysvětlení. _________________ Začnu zlehka. Hloz hned na začátku filmu úspěšně aplikuje tzv. netopýří pamlsek. Ten spočívá v převzetí úvodní scény (pohled na mrakodrapy, napínavá hudba jak od Zimmera) a skoro-závěrečné scény (x-ray budovy, rukojmí a lapení záporáka) z věhlasného snímku Temný rytíř. Kupodivu tato aplikace známého pamlsku létajících veverek můj mlsný jazyk uspokojila, ale jak se říká… jednou ochutnáš a nemáš dost, ale kdo měl dost byl pravděpodobně Hloz, jelikož jsem ve filmu další modulaci scén z Temného rytíře neidentifikoval. Co je ale na tomto příkladu hlavní je to, že český filmař dokáže inspirovat tím, co funguje, a dokonce tak, že i ona modulace sama o sobě funguje a nepůsobí rušivě (není to jen líné přemaštění scén z jiných filmů, jako to udělala např. Barbie s 2001). Hloz dále aplikuje všechno možné z různých filmů. Inspirace např. Blade runnerem je evidentní. _______ Co je tedy hlavní klad filmu? Zde půjdu proti zdejším komentujícím, kterým nevoní scénář. Za mě je scénář dobrý – zároveň je poměrně komplexní, což jde spíše na úkor přehlednosti filmu. Svět filmu má dost pravidel, které se časem mění a doplňují, tudíž celkové pochopení vyžaduje mozkovou aktivitu. Stejně jako scénář, i řemeslná stránka filmu jede na maximum. Toť hlavní dva klady filmu. _______ Teď přichází hlavní kámen úrazu. V podstatě všechny postavy jsou šablonovité, postrádají zajímavější osobnosti a lidský prvek nemají. To má za následek vytvoření poměrně neblahého uncanny valley efektu. Dokonce jsem měl i v několika scénách pocit, že pohyb rtů byl upraven pomocí AI. Rty se pohybovaly zkrátka zvláštně. Těžko říct, jestli mi hrabe, nebo jestli to tak opravdu tvůrci udělali. No, „robotičnost“ projevu by sama o sobě nevadila např. v Blade Runnerovi, ve kterém jde o to, že herci hrají roboty, ale zde? Nic moc. Na druhou stranu, je to krimi, takže absence emocí a lidských vlastností je v rámci žánru pochopitelná. To známe i z reálu. Policisté jsou v našem světě ekvivalentem NPC z video-her a nikdo se nad tím nějak zásadně neudivuje. Takový Sherlock Holmes osobnost jistě má, ale Trochinowská? Tam je to horší. ________________ Nabízí se srovnání s dalším „světovým“ filmem poslední doby – Jan Žižka. Ten jsem ohodnotil jako o stupeň horší než Bod obnovy. U Žižky totiž selhává již zmíněná řemeslnost i scénář, naopak Bod obnovy je v tomto ohledu propracovanější. Po příběhové stránce jsou ale oba filmy stejně banální, ačkoliv Bod sofistikovaněji skrze vychytávky sci-fi žánru. Další podobnost spočívá v tom, že pro Holze je toto první film, pro Jákla byl Žižka třetí. Již zmíněný režijní přístup zelenáče je přítomen v obou filmech. Můžu srovnávat dál s americkými filmy. Troufnu si tvrdit, že kdyby takový John Carpenter měl na svědomí podobný film, určitě by se za něj nestyděl. Je to obstojné Béčko. Ale po hudební stránce to je horší – ve filmu nezazní žádná ikonická melodie. Obdoba hudby Carpentera (nedej bože Vangelise) se rozhodně nekoná. Jako atmosférický podkres funguje dobře, ale víc nenabízí. Co mě naopak velmi mile překvapilo byl song během titulků (VLADIMIR 518 - Vidim to, jako by to bylo včera). Totální bomba! Extrémní kontrast oproti nevýrazné atmosférické hudbě použité ve filmu. Bylo by dokonalé kdyby takových songů udělali víc a poskládali z nich celý soundtrack pro film. Možnost promrhána, co už. ____________ Abych se vrátil na začátek, kde píši, že je potřeba něco zažít, před natočením takto velkého filmu. Při sledování rozhovoru s Hlozem mě překvapilo, že paní Chytilová zastávala již před X lety stejný postoj jako já. Na tom filmu je vidět nezkušenost, která souvisí právě s již zmíněnou lidskostí a šablonovitostí jako hlavními nedostatky filmu. _________ Víme tedy vše. Celkově se jedná o krok správným směrem, jen doladit vytčené a může vzniknout dokonalé dílo. Osobně, když jsem film dokoukal, v mé hlavě nebyl žádný pocit. Ani negativní. Ani pozitivní. Dosáhl jsem maximální neutrality, dokonalého ekvilibria. Vše splynulo v jedno a veškerá existence dostala smysl. Takový až spirituální efekt jsem opravdu nečekal, že zažiji, ale stalo se. Těžko říct, jestli film na ostatní fungoval stejně, spíše ne, ale na tom nesejde. __ Co tedy zbývá teď? Samozřejmě po vzoru George Lucase by měli ze světa Bodu obnovy vzniknout další filmy (alespoň trilogie), knihy, hry, komiksy, merch atd. Stane se to? Pravděpodobně ne. Ale snahu cením, byl to slušný pokus. Panu Hlozovi do budoucna přeji vše dobré a doufám, že něco dalšího vytvoří dříve než za devět let. () (menej) (viac)

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky