Americká jadrová ponorka Montana zaznamená v Kajmanskej oblasti neďaleko Kuby silný podmorský pohyb. Po strate energetických zdrojov sa potopí do hĺbky 200 stôp. Vojsko požiada o pomoc posádku podmorskej vrtnej veže Deepcore. Veliteľ veže Bud Brigman (Ed Harris) nie je nadšený, pretože záchranná operácia sa má realizovať pod vedením poručíka Coffeyho (Michael Biehn) a s účasťou Budovej manželky Lindsey (Mary Elizabeth Mastrantoniová). Na hladine je hurikán. Padajúci žeriav lanom stiahne aj vrtnú vežu na okraj podmorskej priepasti. V nej svetielkujú inteligentné mimozemské bytosti žijúce na dne oceána. Môžu sa prejaviť ako dlhý had vody, schopný nabrať podobu jednotlivých členov posádky, s ktorými sa pokúšajú komunikovať. Vojaci proti nim použijú jadrovú zbraň. Výskumníci chcú naopak znefunkčniť naprogramovanú jadrovú nálož, ktorá spadla až na dno podmorskej priepasti do hĺbky 17-tisíc stôp, kde človek nikdy ešte nebol. Bringman už nemá dosť špeciálnej dýchacej kvapaliny, aby sa z dna priepasti vrátil... Mierumilovní mimozemšťania z mamutej kozmickej lode mu zachránia život. (TV JOJ)

Chrustyn

Skvělý film s parádními triky. Je vidět, že Cameron má vodu rád a jakmile se vydá pod ní začnou se dít věci. Dokonalá podívaná s překvapivě kladnými mimozemšťany (žadné masakry potápěčů se nekonají), neuvěřitelnými efekty, které i dnes vypadají skvěle a sympatickým hereckým obsazením. Krásný a něuvěřitelně zábavný film, na který se skvěle kouká. Prostě 100% PS: Rozhodně doporučuji prodlouženou verzi, která dává celkovému vyznění filmu úplně jiný rozměr. ()

mcb

Prvotřídní ukázka mainstreamové velkoleposti. Tolik motivů v jednom filmu tak chytře rozmístěných a načasovaných, až by se člověk zastavil nad tím, jaktože vše drží tak uceleně pohromadě. Jim míchá do vážných situací humor a prvoplánovou naivní romantiku, pohrává si s akčním a scifi žánrem na tenké linii, dokáže uvést na plátno přesně typizované postavy, jak je mu známo a přitom nevybočit ze standartní linie efektního hollywoodského mainstreamu a my jako diváci mu to ochotně žereme i s navijákem. Tolik grandióznosti pod hladinou oceánu, jsem zvědav až se Jim vydá do vesmíru ;) ()

Marze

Je to takový extrakt několika žánrů (fantasy, pseudomystické sci-fi , thriller z ponorkové studené války, love story) Celkově nekoherentní, ale kolosálně ambiciózní a technicky, vizuálně vynikající. ()

triatlet

Oddechová podívaná, při níž divák musí odpustit porušování fyzikálních zákonů :-) Místy jsem měl pocit, že autor si připravoval scény na Titanic, případně na Avatara. Každopádně příběh má napětí i určité poselství. Lovestory by nemusela být tak zbytečně natahovaná. ()

Stanislaus

To by nebyl Cameron, aby nenatočil něčím zajímavé dílo. Tento snímek obsahuje nejexkluzivnější záběry z hlubin oceány, jaké jsem kdy viděl. Nechybí zde akce a hudba skvěle synchronizuje se scénami. Efekty jsou na svou dobu více než dokonalé. Jedinou mojí výtkou by byly občasné scény, ve kterých zavánělo klišé a mírná stupidnost - viz oživení Lindsey - to bylo trochu nad hranice mého chápání. Ale jinak nemám slov. Hold jak dáte Jimovi do rukou kameru s dost tlustým sklem dostanete jedinečné záběry z těch nejhlubších a nejzáhadnějších míst. ()

honajz

Tak není to špatné, triky dobré, depka z ponorky ujde, ale je to zbytečně dlouhé a natahované, je zde spousta zbytečných scén. ()

jojinecko

Tri hodiny poctivej filmárčiny, ktoré dokazujú, že Cameron je borec. Pre nádhernú kameru, pomaly gradujúce napätie, trikové majstrovstvo a očarujúco- tajomné prostredie, som ochotný povznieť sa aj nad ten sentimentálny a k filmu sa vonkoncom nehodiaci klišoidný záver. ()

Othello

S původním odstřižením posledních cca 20 minut filmu Cameron věděl přesně co dělá a ve Special Edition radím všem to vypnout hned potom, co se Ed Harris usadí na dně a čeká na smrt. Následuje pak jenom pitomoučké ty-ty-ty od moudrých mimozemských kudlanek, které je naprosto nehodné všemu, co doposud předcházelo. A tím mám na mysli zejména tu intenzivní romanci, kdy každý z těch dvou zamilovaných sleduje toho druhého pomalu umírat. Tenhle romantický horor pak má ve mě neotřesitelné místo díky tomu, že mi v dětství aktivovalo moji fóbii z hloubek. ()

eraserhead666

To ještě Cameron točil pohádky, na které se dá koukat. Naivní, přehnaně pozitivistické, romantické ale prostě pořád super. Určitě ne nejlepší jeho film, ale jeden z mých nejoblíbenějších. ()

poz3n

Cameronovy filmy jsou na můj vkus povětšinou hrozně předvídatelné a divácky přístupné. To ale nemění nic na tom, že James Cameron umí a evidentně vždy uměl točit high class blockbustery, které v dnešní popcornové kinematografii už prakticky chybí. A právě i díky tomu oceňuji schopnost umět kvalitně odvyprávět příběh, na který se může podívat náročný filmový fanoušek, ale i jakýkoliv filmový nekňuba. Propast tak reprezentuje to nejlepší z filmového mainstreamu a zároveň je jednou z nejlepších Cameronovek. 8/10 ()

Ivoshek

Už je to dlouho, co jsem to viděl, fakt dlouho. Možná třicet let. Každopádně si pamatuju, že mě to ze začátku bavilo a pak čím dál míň. Hodně dobrá je ta věc s vodou ve skafandru, se kterou jde dýchat. Jinak ale bohužel se to hodně stočí do pohádkova a to já nemám rád. ()

JASON_X

Kdejaká filmová zhovadilost vychází na Blu-ray a tohle geniální scífko ne? Nechápu to a protestuju! Musím tak koukat na nějaký nepříliš kvalitní HDTVrip s japonskými permanentními titulky, nebo na neméně nekvalitní DVD. (EDIT: už to naštěstí neplatí!) Ed Harris je sympaťák, se kterým by všichni chlapi chtěli kamarádit, Michael Biehn je v záporné roli psychotického vojáka nadmíru přesvědčivý a Elisabeth Mastrantonio je krásná a oduševnělá zároveň. A sugestivní scéna jejího topení se v miniponorce se mi nesmazatelně vryla do paměti už při prvním zhlédnutí. Konec filmu je sice kapánek naivní a hloupoučký, no ale co, vždyť je to přece pohádka. P.S.: Jen pořád nevím, který závěr se mi líbí víc, jestli ten z normální, nebo z prodloužené verze. ()

902 10

the abyss neni neni ani pompezni akce, ani podmorske drama a ani mysteriozni sci-fi. tak co ze to vlastne je? 3 hodinova nuda s dobrymi triky? vedle sedici medvidek prikyvl a dodava : "navic se cameron tolik soustredil na vypravu a triky, ze mu asi nezbyly prachy na poradny herce. sorry jamesi, ale ed harris a ta zenska na to proste nemaj, to ti asi arnie u doutniku nerek, co? aspon tvuj verny pes michael biehn se stylovym eighties knirkem odvadi solidni praci. a ty mladej necum a dej tam nakou poradnou akci! " medvidek si utrel med od tlamy a zadival se s lacnym vyrazem na obrazovku, kde se prave objevilo logo kamenaku 3... ()

Ištván87

Viděl jsem zatím jen původní verzi pro kina a televize, ale i tak si myslím, že se jedná o nadprůměrný film. James Cameron byl vždy mořem fascinován, a tady se mu ta láska povedla ukázat daleko lépe než o osm let později v Titanicu. ()

Bauer

Kdysi dávno, mně tento film absolutně vůbec nezaujal. Po nějaké době jsem se podíval na tu verzi, která má téměř hodiny. A ano, tato verze mně konečně zaujala. Tato verze se rapidně liší od té původní a to je jedině dobře. Ta stará mně nebavila a nudila. James Cameron se z vemíru (Vetřelci) přesunul pod vodu. Je to taky hračička a každý záběr je do detailu vymakaný. A efekty jsou vážně skvělé. V posledních minutách, kdy jsem sledoval obří vlnu Tsunami jsem jen nevěřícně koukal s pusou dokořán, jelikož to nemělo chybu. Na tom, že se mi tento filmy líbí přispívá i fakt, že se odehrává pod vodou. Takové filmy já rád (například Koule)! A navíc to není jen obyčejný sci-fi snímek, ale nese i myšlenku ohledně lidské existence. Herecké trio Ed Harris, krásná Mary Elizabeth Mastrantonio a očividný oblíbenec Jamese Camerona Michael Biehn. Silně nadpůrměrný sci-fi kousek, ale na 5* to stále není! ()

becki_tu

Vetřelci pod vodou. Ne, samozřejmě je to nadnesené přirovnání, ale každopádně Cameron opět potvrdil, že když točí sci-fi, tak to prostě špatně dopadnout nemůže. Hodnocení SE verze - 85%. ()

Lucasion

James Cameron režisér nejlepších sci-fi v roce 1989 natočil sci-fi, kterému svět nevěnoval příliš mnoho pozornosti. I dnes trochu uniká známější tvorbě od tohoto režiséra. Přitom se jedná o jedno z nejpodařenějších sci-fi vůbec. Film připomíná Kouli, ale ta samozřejmě byla natočena později. Koule se spíše zaobírá nenávistí a hrozbou mimozemské rasy. Naopak Propast ukazuje hrozbu na druhé straně mince. A tak film je spíše psychologické drama, ve kterém se zobrazují problémy uplynulých událostí. Vrtná podvodní plošina, která je vyslána, aby zajistila oblast okolo potopené jaderné ponorky, se jednoduše v bouři uvolní a spadne do hlubiny. A tak je na týmu uvnitř, aby řešil nedostatek kyslíku, zatopené chodby a mimo jiné i návštěvu v podobě vodní tváře. Legendární Industrial Light and Magic i zde vytváří nevídané trikové efekty. Zvlášť co se týče vodního tunelu a samotného vzhledu mimozemských rejnoků. K tomu samozřejmě připočtu skvělé obsazení, kterému vévodí Ed Harris. SE obohacuje konec o jisté poselství, které dává filmu jiný rozměr. Jediné co bych vytkl je místy zbytečné natažený některých scén. Jinak doporučuji. Protože, i kdyby se jednalo o nejslabší Cameronovo dílo, tak stále je to jedno z nejlepších sci-fi na svojí dobu. (80 %) ()