Atlantída: Stratená ríša

• Česko Atlantida: Tajemná říše (viac)

Před mnoha tisíci lety představovala Atlantida vyspělou civilizaci na vrcholu rozkvětu. Když se však král snažil využít síly říše k ovládnutí světa, došlo k obrovské katastrofě a Altantida nenávratně zmizela V roce 1914 sní kartograf a lingvista Milo Thatch v kotelně muzea svůj sen o objevení Atlantidy. Pokusy o její nalezení učinil kdysi jeho dědeček. Ten odhalil tajemství deníku, který popisuje cestu do Atlantidy. Když se Milo opět pokouší přesvědčit nabubřelou komisi o vypravení expedice, je s posměchem vyhozen z muzea. V tom se objevuje výstřední miliardář Preston Whitmore, dávný přítel Milova dědečka, který se rozhodne završit sen Tadeáše Thatche. Vyhledá jeho vnuka, odevzdá mu onu záhadnou knihu a dokonce financuje výpravu za nalezením Atlantidy. Cesta postupuje velmi nadějně, protože Milo jako jediný umí rozluštit dávnou řeč Atlantiďanů. Ovšem postupně se začíná ukazovat, že podivná posádka pod velením kapitána Rourka, není vedena jen vědeckými zájmy. Po střetnutí s mořskou obludou a řadě dalších podmořských dobrodružství se skupina skutečně dostává do Atlantidy. To, co zde naleznou, je však více než překvapivé. Atlantida žije! (oficiálny text distribútora)

fiLLthe3DD

Moje nejmilejší „Disneyovka", zejména díky temnému pojetí, infantilních elementů je minimum a snímek bych přirovnal kupříkladu ke „Hvězdným válkám", animovaný vizuál je zpracován na výbornou a lehká stylizace do „anime" dodává jinak klasické „Disneyho" kresbě dynamiku a šmrnc, obzvláště akce tím získává grády a vše skvěle doplňuje podmanivá hudba od Jamese Newtona Howarda. Zajímavé jsou i postavy, které jsou celkem dobře prokreslené a oceňuji i to, že princezna je pojata coby válečnice / bojovnice a snímek postrádá muzikálové sekvence. ()

predators

Pamatujete se nebo jste alespoň slyšeli o animované pc gamese, Broken Sword? Dá se říct, že jde o kultovní adventuru, s parádním příběhem a skvělími hádankami. Co se mi ale na ní líbilo nejvíce, byla její animace. Ručně kreslená grafika byla v té době tahákem a tak patřila tato počítačová hra k jedněm z nejlepších. A přesně takové je i putování za ztracenou Atlantidou...dobrodružné, vtipné a s pěknou grafikou ze staré školy. 70% ()

vyfuk

Další můj film z dětství, který silně upadl v zapomnění. Film ve výsledku však ničím extrémně zajímavý, vtipný nebo originální. Hlavní postava sama o sobě není nějak extrémně sympatická a animace působí zvláštním způsobem vyblitě. Nejde o to, že by to bylo extrémně špatné, ale je to nevýrazné a smutně řečeno až nicotné. ()

Abiosis

*TISÍCROČNÍ KRTKOVIA* Veľmi mi tu chýbal nejaký poriadny zloduch a dlhšie prítomné zlo v akejkoľvek podobe. Jednou zo súčastí rozprávok je predsa aj boj dobra a zla, a práve tento element som postrádal. Prišiel totiž príliš neskoro a trval príliš krátko. Preto sme skôr svedkami príbehu o hľadaní a nájdení Atlantídy, ktorý je na jednej strane príjemný a "teplý", no na strane druhej aj nedynamický, obsahujúci len minimálne množstvo akcie a vzrušenia. Ženské charaktery sú opäť vysoko príťažlivé a dosť ma mrzí, že postava Helgy nedostala viac priestoru; toľko dominancie, sexuálneho podtónu a príťažlivého sfarbenia hlasu / akcentu som u kreslenej postavičky ešte nevidel. Verdikt v 1 vete: Čo sa skrýva pod Islandom. 30.09.11 ()

merigieren

Krom první scény v kotelně to postrádá vtipné okamžiky. (možná by se jich pár našlo s krtkem) Po zbytek filmu jde o vyprávění historie vedoucí k záchraně jedné civilizace. Připadalo mi to jako bezduchá barevná skořápka. Animace ujde, ale ten děj docela nudil, prostě akční scény ve stylu za zády nám bouchá sopka mě nebaví ani v hraných filmech. Kdyby nešlo o klasickou animaci, asi bych šel až na 2*. ()

• Prvý scenár mal 155 strán, čo je o 60 viac ako priemerný film od spoločnosti Disney. (Greenpeacak)
  • Na expedici za nalezením Atlantidy se vydalo 201 lidí, přežilo pouze 7 (Vinny, Sladký, Audrey, Krtek, Kuchta, Packard a Milo – ten byl na své vlastní přání prohlášen za mrtvého). (vojtaruzek)
  • V 11. minutě v akváriu Prestona Whitmorea (John Mahoney) plave páreček Latimerií podivných (Latimeria chalumnae), které jsou jediným zástupcem lalokoploutvých ryb a jsou označovány za živoucí fosilie. (Petsuchos)