Votrelec: Romulus

• Česko Vetřelec: Romulus (viac)

Dej filmu sa odohráva medzi udalosťami prvého filmu Votrelec (1979) a druhého filmu Votrelci (1986) v temnom vesmíre, kde pri čistení útrob opustenej vesmírnej stanice sa skupina mladých vesmírnych kolonizátorov stretáva tvárou v tvár s najdesivejšou formou života vo vesmíre s Votrelcom, ktorý v klaustrofobickom priestore vesmírnej lode začína hon na svoje obete. (Cinemart SK)

J.Lajner

Vetřelec: Romulus je nostalgickým ohlédnutím zpět. Echem, které k nám doputovalo z dalekého kosmu. Nepřináší revoluci, šok ani vizionářství. Dokonce si troufám tvrdit, že v tomto úhlu pohledu je ten film ze své podstaty úplně zbytečný. Nicméně vznikl a bylo by chybou jej zcela ignorovat. Jeho láska ke svým starším bratříčkům mi přijde upřímná, čemuž dopomáhá i hudební složka Benjamina Wallfische, která se opírá o témata Jerryho Goldsmitha a Jamese Hornera. Romulus je efektní jízda s výborným tempem vyprávění, sympatickou hlavní hrdinkou a těmi nejlepšími best of momenty z celé ságy, které Fede Alvarez zabalil do přímočarého koridoru. Na této úrovni film funguje bezproblémově. A na této úrovni si z mého pohledu zaslouží i označení nejlepšího vetřelčího filmu za posledních sedmadvacet let. Více. ()

Johnny.ARN

Akože, zesralo ma asi dva krát! Ja, čo som nepobozkaný touto značkou a videl som povinne len jednotku ( a asi Promethea) som si dosť užil. Skvelá práca s tichom a hudbou, krásne a desivé príšerky a ten záver, ach ten záver! To ma zedlo aj so sedačkou. 4 z 5 (CC, Vivo, 2D-sub) ()

anli

Takže jsme celých 7 let čekali na pokračování Vetřelčí ságy a to počítám od Scottova posledního prequelu ,který nazval "Covenant". Oba preqely považuji za velmi dobré ,ale přece jen jim chybí ona tradiční Vetřelčí chuť ,na kterou my diváci čekáme nejvíc. Vyslyšel nás Fede Alvarez ,který si napsal většinu scénáře a ujal se i režie a příběh zasadil mezi první dva filmy ,což je sám o sobě skvělý nápad a už jen proto jsem se velmi těšil .No a nezklamalo mě to .Tak hezky popořádku. Příběh je celkem jednoduchý a začíná několik let po prvním dílu  ,kdy se parta kolonizátorů nové planety rozhodne uprchnout na opuštěné vesmírné stanici ,která obíhá kolem planety.No a na koho tam narazí?Inu ,ano ,na vetřelce a že jich je tam požehnaně. A začíná boj o holý život se vším všudy. Alvaréz má první dva filmy nakoukané a je tu tolik odkazů na ně ,až je na tom vidět téměř posvátníá úcta k oboum prvním filmům .A to je vlastně moc dobře. Ví totiž,co tahle sága potřebuje a čím má být. Scénář se drží základní premisy boje o holý život se vším všudy a tohle dýchá naprostou většinu filmu. Klaustrofobické pocity zažívá divák neustále a všem je jasné ,co se bude dít. Scénář je sám o sobě jednoduchý ,ale plně funkční a naprosto vyzrálý ve smyslu příběhu.Herci jsou neznámí ,neokoukaní ,což je taky dobře a jízda může začít.Naprosto skvělá vizualizace ve stylu 80-tých let jen podtrhuje skvělou atmosféru a tu doplňuje výborná hudba ,která místy používá skvěle i původní motivy. K tomu skvělí herci ,výborná kamera a Scott jako producent ,který Alvarézovi  dle mého malinko vnutil vsunout i odkaz na své dva prequely . To je zejména na konci filmu a jsem zvědav ,jak to bude přijmuto širokou diváckou masou. Osobně jsem byl spokojen-i když tedy-pozor spoiler-aby si těhotná žena píchla injekci neznámé látky o které nic neví a jen něco slyšela mi připadá malinko přitažené za vlasy . Ale budu to brát s celou premisou ,že my lidi se holt nikdy nepoučíme. Každopádně Romulus je konečně důstojným nástupcem prvních dvou filmů ,kde jsem byl opravdu velmi spokojen a vrátilo mně to do úžasné doby prvních dvou filmů .Tedy dávám jasných 90% a mám jen malé výhrady ,které jsem výše popsal ,ale to jsou opravdu drobnosti nijak neubírající kvalitu filmu.Ještě dodám ,že 4K obraz a 7.1 zvuk je špičkový a vypiplaný do nejmenšího detailu. Opravdu velká a nádherná filmařina jak má být.Fede děkujeme a doufáíme ,že pokračování nás nemine . P.S.Nadnárodní korporace holt jsou a zůstanou ksyndlem...... ()

hroubek

Jsem spokojený, ale určitě nejsem nadšený. Na film jsem se dost těšil, jelikož mi vize režiséra Fede Alvareze přišla jako správný směr a trailery byly velmi působivé. Hned na začátek povím to, že film je opravdu po audiovizuální stránce hezký, působivý a zajímavý. Jsou tu stovky záběrů, které jsou pastva pro oči, a film má krásný retro vizuál. Na film se fakt moc hezky kouká. Režisér Fede Alvarez odvedl dobrou práci a předvede nám několik hodně povedených scén, hezky pracuje s atmosférou a napětím, a nebojí se správně krvavých a nepříjemných scén. Alvarez dává do filmu srdíčko a nadšení a je na něm vidět, že chce natočit velkou poctu této sci-fi legendě. Cailee Spaeny je tady parádní a svou postavu zahrála krásně uvěřitelně, a my jí budeme fandit od začátku do konce. David Jonsson má velmi vděčnou roli, díky které si mohl vyzkoušet různé herecké polohy a ve všech je moc dobrý. Archie Renaux zahrál svou postavu dobře, jen je škoda, že nemá více prostoru. Isabela Merced je fajn, ale opět znovu platí, že by jí slušelo větší prostor. Spike Fearn a Aileen Wu jsou dost dobří a jejich výkony mi sedli. A teď co se tolik nepovedlo. Po příběhové stránce se vůbec neexperimentuje. Alvarez místy až otrocky kopíruje Scotta, postavy se občas chovají jako idioti, chybí moment překvapení - myšleno po příběhové stránce. Hodně mi nesedla poslední desetiminutovka, která tam prakticky ani být nemusela. Cameo a odkazy jsou úsměvné a jsem docela rád, že si všechny filmy z universa moc nepamatuji, jelikož pak by to bilo do oči svou prvoplánovostí. Přesto jako horor na páteční večer v kině je to úplně v pohodě. Nicméně po trailerech jsem čekal a chtěl trochu více. Vetřelec: Romulus je dobrý sci-fi horor, který má dobrou atmosféru a působivé momenty. ()

Playman

Alien je značka, kterou miluji ze všech asi nejvíc, Zároveň absolutně miluji hru Alien: Isolation z roku 2014. Dohrál jsem jí asi 7x. Znám každý kout stanice Sevastopol, protože v každém koutě jsem se, byť občas marně, skrýval před onou legendární bytostí. Ta hra je nejlepší přírůstek do vetřelčího univerza od Cameronových Aliens a to bez ohledu na to, jestli se jedná o film, komiks nebo hry. Alien: Isolation je masterpiece, který by si měl zahrát kdokoliv, koho někdy bavil film z této série, bez ohledu na to jestli hraje hry nebo ne. Protože se jedná, do jisté míry, o nejlepší vetřelčí dílo vůbec. Je to neuvěřitelně intenzivní zážitek. A když režisér Fede Alvarez hrál Alien: Isolation, tak pochopil silné stránky tohoto vesmíru. Třeba, že retro-futuristické technologie strašně moc fungují a budují silný atmosférický vizuální a estetický dojem. Nebo, že Alien není jen horor, ale především vesmírná sci-fi série. A tak nám dodal hnusný, špinavý, zrezlý, zlý a naprosto nehostinný vesmír, vedle kterého i Blade Runner vypadá jak Arabela. Takový vesmír, kde situace, že narazíte na zmrdskýho parazita, který vám naklade semeno do chřtánu a vesele si pak zdrhne vaším hrudním košem považujete už jen takovou třešničku na dortu, protože stejně nemáte o moc veselejší vyhlídky na budoucnost. Mno a co k tomu filmu tedy říct... Vrněl jsem blahem, jak kocour Jonesy z prvního Vetřelce. :) Jistě, jedná se z velké části o fan service a "best of" Alien. Ale je to neuvěřitelně efektivní fan service. Protože si Alvarez vyzobává nejlepší prvky a využívá je inteligentně. Třeba vesmírná stanice Renaissance, na které se film z velké části odehrává je právě velmi podobná Sevastopolu z Alien: Isolation a představuje tak obrovský a skvělý píseček, na kterém se nápaditý filmař může hodně vyblbnout. :) Určitě jsme takovou stanici do teď ve filmu neviděli protože třeba loď Nostromo byla sice obrovská, ale jinak se nejednalo vůbec o "obytný" objekt, proto měla tak malou posádku. Tohle je trochu jiný kafe. :) Strašně se mi líbí, kolik prostoru zde dostává "zlá korporace" Weyland-Yutani a především jejich genetické inženýrství, které je zde vyobrazeno mnohem detailněji, než kdy předtím. Krásně se zde pracuje s tím "černým biohazard sajrajtem", který se objevuje v Prometheovi a Covenantu. Určitě musím zmínit, že narozdíl od předchozích dvou filmů má tento opravdu dobře napsané hrdiny. A to především Andyho. Protože takhle kreativně a komplexně napsanou postavu androida jsem opravdu nečekal. Především proto, že má v průběhu filmu dva různé typy osobnosti. Hlavní hrdinka je sympatická, nová Ripleyová to sice není, ale i tak jí fandíte. Celkově tedy maximální nadšení, a mně nezbývá jen doufat, že podobnou péči dostane i nový vetřelčí seriál od společnosti FX. ()

Ementaler86

Dost už bylo plkání o přerostlých plešatých albínech. Děkujeme Ridley, ale kdo se ptal? Nyní je čas se vrátit ke kořenům. Stačí jedna loď, jeden vetřelec (alespoň tak do druhé třetiny) a jeden až dva psycho androidi. K tomu ještě přihodit jedno malé překvapení na závěr a máme tu nejlepšího novodobého vetřelce. V kontrastu s ostatními současnými horory, naprostá spokojenost. ()

JohnSmith

Romulus pěkně zapadá do Vetřelčí série a musím říct, že vizuální stránka filmu mě doslova uchvátila. Retro vzpomínka na první dva filmy byla moc fajn, hlavně android Rook byl doslova pohlazením po duši. K tomu je to slušně hororové, celkem napínavé i akční. K tomu přidal Alvarez něco i ze své vlastní představivosti a bylo to moc moc fajn až na závěr, který se dle mého moc nepovedl a téměř kopíruje Vetřelce: Vzkříšení. Chápu, že vymyslet závěr, který tu ještě nebyl není nejjednodušší záležitost, ale mě se tohle fakt nelíbilo a radši bych to viděl trochu jinak, ale nechci spoilovat. Jinak ve 4DX to byl ještě lepší zážitek a vřele doporučuji. ()

vyfuk

Mohli bychom říct, že Alien je konečně back. Trvalo to kolem 30 let, abychom dostali důstojné pokračování. I když renomované recenze film lehce cupují, já jsem nadmíru spokojen. Film je inovativní. Vymýšlí nové pasáže, inovuje svět, který existuje. Využívá podobně jako jednička neznámé herce. Spousta pasáží, si myslím, má až kultovní charakter. Zde vidět mnoho inspirace ze hry Isolation. Za mě super film. Tečka. ()

JohnnyKladno

Když slyším zvuk pulsní pušky koloniálních mariňáků, kritické myšlení se topí v kyselině. Film od fanoušků pro fanoušky, kterým jsem i já. Partička mladých lidí v čele s Tylerem (Archie Renaux) objeví nad svou kolonií opuštěnou stanici společnosti Weyland-Yutani. Doufají, že se jim podaří naleznout techniku, aby se z kolonie, kde “otročí”, dostaly do nezávislé planetární soustavy Yvaga. K proniknutí na stanici, potřebují kamarádku Rain (Cailee Spaeny) a jejího “speciálního” bratra Andyho (David Jonsson), který by to snad dokázat mohl. Dovnitř se dostanou, ale co najdou, jistě není jen to, co hledaly. Pro mě byl Alien: Romulus Fede Alvareze zatím nejočekávanějším filmem roku, proto mi nestačilo “obyčejné” kino napoprvé a musel jsem napodruhé zajet do IMAXu. Máte nakoukáno těch 6 dílů série? Pokud ne, nevadí. Funguje to jako samostatný film a jděte na to. Pokud ale máte nakoukáno, tak je ve filmu odkaz, tu větší, tu menší, na úplně všechny díly série. Dobře, třetí díl jsem tam úplně nenašel, snad jen sestřih Navarro (Aileen Wu). Celé se to odehrává v kulisách jak z prvních dvou dílů, atmosféra funguje, a ačkoliv je naše posádka mladá, to budilo trochu obavy, fungují skvěle. Herecké výkony Cailee Spaeny a Davida Jonssona mě bavily moc. Velmi oceňuji, že to nevypadá uměle, alespoň v interiérech a použití “loutek” a starých postupů při natáčení je velmi příjemné osvěžení od těch všech CGI efektů. Je to už dlouho od vetřelčího filmu, který by mě strhnul, nadchnul a tady se to skoro povedlo. Silných 80% ()

yeniczek

Alvarez vzal všech šest dílů (!!!), hodil je do shakeru, protřepal, nezamíchal a vytvořil parádní Vetřelčí film, kde si fanoušek přijde na své. Škoda jen, že se občas snaží zbytečně citovat a že občas film působí hodně uspěchaně - což je daň za to, jak film krásně rychle uteče. Ústřední dvojice je přímo výborná a David Johnsson si krade většinu scén pro sebe. Audiovizuální stránka je velké plus, s tím si vyhráli bohužel podstatně více, než se scénářem. 8/10 ()

VanTom

Žádné dlouhé otálení, nový příspěvek do Vetřelčí ságy dobře ví, jak na xenomorfy. Vynikající retro sci-fi výprava skládá hold prvním dvěma klasikám, nicméně stojí i na vlastních nohách. Dokonalou atmosféru si režie hlídá spolu se zvukovým mixem i markantní hudbou. Vlastně už dlouho jsem nebyl v kině takhle "zaražený do sedačky", a to i v povinném druhém finále. [CineStar Černý Most] ()

Všivák

Romulus je paráda. Nejlepší na něm je, že vymazal ze své historie/univerza příšerné Prometheus a Vetřelec: Covenant a vrátil se ke kořenům. Přesně takovou živou vodu Vetřelec potřeboval. Dokonce i samotné Vetřelce hráli opět živí lidé. Celkově to všechno vypadá líp a je to napínavější. Jen to kouření a chlastání ve vesmírné lodi mohlo zůstat. Posádka vypadá moc mladě a zdravě na to, že utíkají z těžební nehostinné planety. To je jen malý detail. U mě je Romulus asi tak na úrovni trojky - čili třetí až čtvrté místo v mém žebříčku. ()

zigíš

Rozpustilé disney dobrodružství s xenomorfem. Unyle rozpustilé, dle očekávání. I když nezačíná vůbec špatně. Scény ´normálního´ života na těžební planetě jsou správně depresivní. To podmračené špinavé klima mě na moment připomělo Blade Runnera. Kdo by se odtamtud nechtěl dostat ? A kdo by neudělal cokoliv aby se odtamtud dostal ?! Tak se parta dětí (Cailee Spaeny vypadá pořád na 15) s robůtkem ocitnou na opuštěné vesmírné stanici. Teda, na první pohled. A bude hůř :) Ok, čekal jsem to ještě horší. Vesmír -zvláště na plátně v IMAXu-  je vždycky fajn, mrazivý a bezútěšný jak ho máme rádi. A stanice v něm poletující jakbysmet. Strohé chodby s temnými rohy, úzké průduchy se syčící párou, aseptické místnosti pro výzkum čehosi, old school čudlíky a blikající kontrolky. Jak z původího Aliena. Fakt to nechci jenom kritizovat. Ale pokud si odmyslím slušný vizuál, moc toho nezůstane. Postavy jsou zapomenutelné, bezduché loutky, na kterých mě vůbec nezáleželo. Každou chvíli jsem vyhlížel vetřelce co s nimi udělá krátký proces. A jakože jsem se teda načekal. A i pak žádná sláva. K čemu ty rukodělné serepetičky, rekvizity, makety, hejblata když chybí to podstatné. Atmosféra! Lekačkama nejde zachránit všechno. Alvarez zoufale postrádá vizi. Jako realizátor nápadů někoho jiného obstojí, ale přidat cokoliv svého, nějakou ryzí myšlenku, kdepak. Den po projekci si vybavuji sotva pár scén. Sakra, myslel jsem, že to nikdy neřeknu, ale i ten Prometheus je lepší! ()

Jaro.Krafcik

Oplatilo sa, režiser Fede Alvarez po prelomovom muži v temnote sa pustil do slávnej série od Ridleyho Scotta a nadviazal výborne. Za mňa skvelé hororové pasáže a po prvých filmoch najlepší alien. Samozrejme mimo kina by to bolo moc tmavé a sympatickejší android bol Fassbender ale aj ten čiernejší Andy ušiel. Som sám zvedavý po tom konci či sa dočkáme o pár rokov pokračovanie určite si dám repete ak bude dalšie hororové sci-fi pokračovanie. Votrelec má čo ponúknuť a vždy má bavil viac ako predátor. Spokojnosť a to veľká. 5* ()

Castrator

Výběr toho nejlepšího z prvních dvou vetřelčích klasik, trošku říznutý Isolation. Provedením bohužel Romulus kvalit zmíněných nedosahuje, přesto je to stále skvělá podívaná, která ale nepřináši naprosto nic nového. Někomu to asi vadit nebude vůbec, já pociťuji zklamání, čekal jsem víc. Pro zoufalce, kteří čekají na každý další počin z jejich oblíbeného universa jak na smilování boží, poslouží více než dobře, možná lépe než všechny filmy natočené od Fincherova Vetřelece (kterého tímto dodatečně oceňuji, že to zkusil nově a jinak) včetně. Ostatním poslouží jen jako zábavná podívaná a další film s vetřelci. Jestli to je málo, nebo dost, to si musí každý rozhodnout sám. U mě to je někdy mezi, proto hodnotím velmi solidními 77,77777 %. ()

ghatos

Své mušky to má, ale snaha Alvareze je obrovská a projevuje se v dílčích skvělých věcech. Chtělo to charizmatičtejší herce a ještě více pudovější přístup, ale na to, že to vzniklo v roce 2024...👍👍👍👍. Řežba, pocta a další život univerza Vetřelce 👾🔥🤗. Doufám v další díly. 80%. /Kino Lucerna s Růženkou/ ()

stitch7

/// Bez filozofování je hned lépe. Romulus se vrací k tomu, že Vetřelec je jednoduše dokonalý predátor a sympaticky k tomu také používá loutky místo CGI. Povedený soundtrack podtrhuje napínavé scény, kterých je zejména v úžasném (a úžasně odporném) závěru fakt požehnaně. Výhrady bych měl, ať už jde o nevýraznou většinu postav (aspoň to ale nejsou idioti jako v posledních dvou filmech), příležitostné teleportace nebo jednoduše to, že jedna kyselinová scéna by se mi líbila ještě víc s ratingem 18+. Silných 8/10 ale každopádně umocněných o Dolby Atmos ozvučení. Co se týče návratu androida z jedničky, měl jsem radost, na druhou stranu by mě zajímalo, zda (by) s tím jeho původní představitel souhlasil. A moje skromné seřazení? Jednička > čtyřka (vzkříšení) > Romulus > trojka > Prometheus > dvojka > Covenant. ()

Honzox

Dva roky zpátky dostal velmi důstojné pokračování Predátor, letos ho napodobil jeho vejcorodý bratránek Xenomorph. Atmosférou je to celé mnohem blíže videohře Alien: Isolation, než jakémukoli jinému kousku ze série, na kvalitě to filmu ale nikterak neubírá. Sice se stále neubráním pocitu, že jeli tvůrci trochu víc na jistotu a že se z toho místy dalo vytěžit o něco víc, na druhou stranu si tohle tvůrci trochu vynahrazují v závěru filmu, který funguje skvěle a představuje nám zase něco nového. Romulus tedy určitě není žádná revoluce, ale "jen" velice poctivá žánrovka. ()

blackJag

Vlastně vůbec ne špatný přírůstek do vetřelčí familie. Pěkná výprava, velice funkční brnkání na nostalgickou strunu (trosky lodě Nostromo, Ash), sem tam dobrý nápad, možná hlavní hrdinku bych volil trochu výraznější - ne že by Cailee Spaeny nějak vyloženě zklamala, ale přišla mi nevýrazná i na poměry celé té skvadry mladých lidí, najatých z jediného logického důvodu, a to jako xenomorfní inkubátor. Chtěl jsem ještě napsat, že např. oproti PROMETHEOVI nebo COVENANTU není obsah nijak přehnaně monstrózní nebo vyloženě ohavný, ovšem v tomto směru se ROMULUS za výše jmenované (díky závěru) klidně může zařadit :) 75% ()

Vetřelec sesadil Deadpoola z tržebního trůnu

Vetřelec sesadil Deadpoola z tržebního trůnu

19.08.2024

Dominance na tržebním vrcholu po spanilé krasojízdě končí. Nový hororový snímek Vetřelec: Romulus od Fede Alvareze (Smrt ve tmě), jenž pochválil i otec série Ridley Scott, překonal všechna očekávání… (viac)

Třetí Na nože dostalo název a nabírá obsazení

Třetí Na nože dostalo název a nabírá obsazení

28.05.2024

Detektiv s výrazným jižanským přízvukem, Benoit Blanc, se vrací řešit nový podivuhodný případ... svůj zatím nejnebezpečnější. Jak už bylo dříve avizováno, z chválené detektivky Na nože režiséra Riana… (viac)

Nový Predátor našel staronového režiséra

Nový Predátor našel staronového režiséra

10.02.2024

Když v létě roku 2022 dorazilo na streamovací služby Hulu a Disney+ akční sci-fi Predátor: Kořist v režii Dana Trachtenberga (Ulice Cloverfield 10), zaznamenal tento nejnovější příspěvek do… (viac)

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024