Plukovník William Ludlow (Anthony Hopkins) opustil armádu Spojených štátov, pretože nesúhlasil s genocídou indiánskych kmeňov, a so svojimi tromi synmi Alfredom (Aidan Quinn), Samuelom (Henry Thomas) a Tristanom (Brad Pitt) sa usadil na farme v Montane. Keď si v roku 1913 Samuel priviedol na usadlosť krásnu snúbenicu Susannah (Julia Ormond), nikto netušil, akým významným spôsobom ovplyvní život rodiny. Zatiaľ však v Európe vypukla vojna a všetci bratia sa proti vôli otca dobrovoľne prihlásia do armády. Krvavé jatky vojnového besnenia si zakrátko vyberú krutú daň - Alfred je ťažko ranený a Samuel umiera... Tristan pomstí smrť svojho brata a po skončení vojny odchádza na more. Keď sa po čase vracia do Montany, netuší, že ho čaká vášnivý milostný vzťah s osamelou Susannah, že sa jeho brat Alfred stane kongresmanom a že on sám bude kvôli záchrane rodinnej farmy musieť pašovať alkohol a bojovať s bezohľadnou zákernou konkurenciou... (TV Markíza)

Ilicka

Film o ženě mezi třemi bratry, která se zamilovala do jednoho, prožila vášnivý vztah s druhým a vzala si třetího. Příjemné prostředí amerického venkova, Brad Pitt hezký v každém okamžiku (jen to jeho stárnutí... Proč vypadal v cca 40 letech stejně jako ve dvaceti?), volné tempo a dobrá kamera... ()

Beastmaster4

Silný dojemný příběh, který mě ohromil hned po prvním zhlédnutí. Nádherná hudba Jamese Hornera, krásná příroda divokého západu, romantická atmosféra a kouslo drsného divokého života. Film stojí na třech hlavních postavách a myslím, že lépe Edward Zwick vybrat nemohl. Divoký tvrdý hoch v podání Brada Pitta, kterého zkrotí až láska ženy, skvělé Julie Ormond - oba ukazují, jak dobří herci jsou. Anthony Hopkins v roli otce třech synů exceluje a pro mne je to po Hannibalovi a Mlčení jehňátek jeho další nejlepší výkon. Legenda o vášni je v mé TOP 10 a tudíž nemám, co bych vytknul. ()

prome

Tak o tomhle filmu jsem si myslel, že to bude nějaká slaďárna, ale to co jsem dostal, teda spíše viděl, mě naprosto dostalo. Skvělá režie, herecké výkony, atmosféra a romantika, které není příliš a je použita v přesně rozvrženém měřítku, to nemá chybu. ()

ScarPoul

Filmová balada. Príbeh jednej rodiny, ku ktorej bol osud nemilosrdný a predsa ich obohacoval o tie najkrajšie dary. Ťažko by som hľadal vhodný ekvivalent k tomuto filmu. Takéto niečo už dnes v kinách neuvidíte. Horner tlačí na city ako ešte nikdy netlačil, ale funguje mu to. Zwick je totiž režisér, ktorý vie zvládnuť pátos. Je ho tam veľa a každú chvíľu môže skĺznuť do samoúčelnosti, ale nestane sa tak. Zwick totiž nechce dojímať. Chce byť len romantický. Neštíti sa ale krutosti, alebo drsnosti. Uvedomuje si akú hodnotu má vojna a tragédia a ako znázorniť lásku v jej najčistejšej podobe. Dejové zvraty sa jednoducho stanú. Nemá tendenciu sa v nich pyplať a práve preto ho považujem za jedného z výborných amerických režisérov. Ktorý by ale mohol točiť viac filmov s historickým podtextom. Tie mu totiž fungujú dokonale. Legenda o vášni, ale nie je dokonalá. Je to príbeh malých víťazstiev a veľkých prehier. Je podaný z citom a doplnení o fantastické výkony Brada Pitta, Anthonyho Hopkinsa a Aidana Quinna. Filmárčina v tej najlepšej podobe. ()

Lacike

Nudna obrazova ilustracia pravdepodobne kvalitnej kniznej predlohy, ktoru som samozrejme necital. Jednu hviezdicku davam za nadherny soundtrack a druhu za hviezdne herecke obsadenie. A to je tak vsetko. Pre mna to bol strasne sterilny film v ktorom sa striedala jedna scena za druhou, jak keby som si listoval knihou, ale chybal tomu zivot a nejake emocie. Dokonca ani R-kovy rating nebol vo vojnovej vrave absolutne vôbec vyuzity a to paradoxne pri nej mala jedna z postav monolog o tom aka je vojna kruta. V tomto filme vyzerala bezzubo. 4/10. ()

maseer2

výpravný nenásilný mix několika žánrů, který zejména po emoční stránce funguje na jedničku.. a když se k tomu přidají navíc skvělé herecké výkony, není zde žádný důvod k nespokojenosti.. ()

malylada

Až neskutečně epicky se podařilo přenést na plátno romantický příběh, plný silných okamžiků. Herecké výkony se nedají popsat slovy a Brad Pitt s Anthony Hopkinsem opravdu září. Zwick se vymazlil s každou scénou, kdy dokáže pohnout emocemi nespočet krát a navíc děj chytře zasadit do historických reáliích. Celé to umocňuje fantastická hudba, která svoji intenzitou posunuje tyto momenty o několik pater výše. Možná na závěr přichází klišé, uspěchanost, ale rozhodně to nekazí celkový dojem, ba naopak. Film je opravdovouu Legendou o vášni.......9/10 ()

Agatha

Pozoruhodné drama uvádějící nás do života jedné rodiny a jejich strastiplných osudů a zvratů. Jednotlivé postavy jsou poměrně dobře vykreslené a hlavně dobře zahrané, Anthony Hopkins opět ukazuje zač je toho loket, zvláštní povaha Tristana byla v podání Brada Pitta ještě zvláštnější a Julia Ormond na mě působila až možná mysticky (škoda, že tak dobrá herečka nehraje více). Její osud je zvlášť dojemný a budí soucit. Kamera si naprosto jistě zasloužila Oscara, záběry na montanskou přírodu jsou úchvatné. S tím souvisí i výjimečná výprava. Hudbu si až tak dobře nevybavuju, ale špatná zcela určitě nebyla. Člověk od tohoto zamyšleníhodného filmu čekal něco víc a taky se mu toho podle mě víc dostalo. ()

Terva

Rodinná sága o lásce a nenávisti....... Scénář : Jim Harrison, Susan Shilliday. Kamera : John Toll. Anthony Hopkins a Brad Pitt v hlavních rolích příběhu o lidech, kteří svou vytrvalostí a tvrdostí čelí osudu. ()

corpsy

Honosná romantická dráma s nádhernými exteriérmi, ktoré sníma oscarová kamera Johna Tolla, podmaľovaná epickou hudbou Jamesa Hornera. Tým som vlastne zhruba povedal o čom to vlastne všetko je. A nemôžem ešte zabudnúť na ( krásnych ) hercov, ktorý tomu dávajú look veľkolepej hollywoodskej produkcie. ()

El Pistolero

7/10. Edward Zwick je zkušený rutinér, který snad ani neumí natočit špatný film. Hodně mu k tomu dopomáhají, stejně jako třeba v „Krvavém diamantu“, kvalitní herci; tady vedle Brada Pitta boduje hlavně svérázný Anthony Hopkins. Zručně natočený snímek s krásnou hudbou, lokacemi a silným, i když možná až zbytečně zamotaným příběhem. ()

Adasin

Upoutávky v televizi byly namixované tak dokonale, že jsem se skoro až těšila na nabité drama, kde ze sebe herci vydávají to nejlepší. Chyba lávky, to všechno tady totiž citelně chybí a máme tu tak jen další roztahaný i utahaný rádoby osudový film, na který si stejně vzpomenete, až zase příští rok uvidíte ty upoutávky. 6/10 ()

Lokutus

Bez dokonalé oscarové kamery Johna Tolla a velmi nedoceněné hudby Jamese Hornera by to nikdy nebylo tak skvělé, i když výsledku velmi pomáhá jako vždy bravurní Anthony Hopkins. ()

NinonL

Nebylo to vůbec špatné, ba i poměrně realistické. Oceňuji tvůrce, že nesklouzli k přemrštěným efektům ani k nucení diváků k slzám. Jen jsem si říkala, vzhledem k tomu, jak byl každý z bratrů vizuálně úplně odlišný (včetně podoby otce), že jejich maminka musela mít velmi pestrý život :-). ()

baribal

Příjemné a poetické filmy dostávají většinou velmi vysoké hodnocení, ale zde k němu schází kvalitní konec a silnější dějová linka. Pitt a Hopkins jsou užasní, a spolu s přírodou a hudbou tvoří vynikající souhru. Bohužel zmaštěný konec vše dokonale kazí. ()