Keď búrková sezóna naberá na intenzite, stretnú sa cesty bývalej lovkyne búrok Kate Cooperovej, ktorá sa vracia do terénu po zničujúcom zážitku, a ľahkovážnej hviezdy sociálnych sietí Tylera Owensa. V Údolí tornád sa rozpútajú strašidelné javy, aké dovtedy nikto nevidel. Dvojica a ich konkurenčné tímy sa ocitnú priamo v ceste viacerých búrkových systémov zbiehajúcich sa nad centrálnou Oklahomou, kde budú musieť riskovať vlastné životy vo vťahujúcich víroch tornád a medzi poletujúcimi troskami. (Continental Film)

blondboss

Akčnejší, prepracovanejší a zároveň ctiaci si legendu. Asi tak by sa dal charakterizovať tento počin, ktorý vzdáva poctu svojmu predchodcovi a ako inak ani tu nesmie chýbať Spielbergova ruka. Tento snímok sa mi páčil viac, lebo to celé akosi dávalo väčší zmysel, nebolo tu toľko do očí bijúcich hlúpostí a aj ústredná dvojka fungovala fajnovo. Tú štvrtú hviezdu musím prihodiť sa slušne premakané vizuálne divadlo s tornádami. Kto mal rád originál, toto je pre neho povinnosť. 70 % ()

xxmurphyxx

Vo svojej podstate jednoduchý, nenáročný, často krát hlúpučký a hĺbkou charakterov postáv naivný film, ale tak príjemne natočený a zahraný s takmer dnes už zabudnutým feelingom 90kovej produkcie, že je pre mňa výsledný efekt vysoko nadpriemerný. Neviem čím to bude, či naozaj sympatickými postavami, kde sa v prvom rade riešila ich charizma a talent a nie farba pleti, alebo nulovými woke prvkami, alebo jednoducho tým, že film zameral svoj focus na jednu jedinú vec a to je baviť diváka. Bez ohľadu na jeho farbu, pohlavie, viery, či politické smerovanie. ()

imaginer21

Další veleočekávaný sequel, tentokrát prakticky kultovního předchůdce, dorazil do letních kin. Téměř tři dekády nepřekonaný katastrofický počin Jana de Bonta za podmanivého hudebního podkresu Marka Manciny (a Respect to the Wind od Van Halena je pořád v mojí hudební topce) přinesl v roce 1996 v rámci výplachové Hollywoodské produkce asi nejrealističtější akční jízdu ze světa adrenalinem napumpovaných lovců bouří a tornád. Film se dočkal několika (vždy nepovedených) variací včetně tohoto hrůzného televizního pokusu o pokračování, přičemž sám však i přes ostrý zub času odolal a zůstal vesměs nepřekonanou špičkou ve svém žánru, kterou si i přes četné faktické výtky pochvalovali i skuteční meteorologové. Sám Bill Paxton se přitom přimlouval k regulérnímu pokračování tohoto na svou dobu vizuálně velmi vypiplaného díla, ale žel se jej nedožil. Ale nyní ho tu máme. Jak obstál v porovnání se svým originálem a také s očekáváním dnešní doby? Tak napůl. První film měl v zásadě tři pilíře, na kterých jeho úspěch stál: 1) Začínající a ve své době vkusné (i revoluční) využití CGI, které divákům přineslo radost z vizuální pastvy při honu za tornády, 2) Skvělou Helen Huntovou, obstojně sekundujícího Billa Paxtona a správně střeleného Phillipa Saymura Hoffmanna 3) Nádherné letecké záběry na nekonečná pole americké Oklahomy za líbivého i dramatického zvuku jak trefné country hudby, Mancinova soundtracku, i tak dunivého větru poblíž tornád. Twisters se zde snaží dostát hlavně kvality třetího bodu, je vidět, že debutující režisér Lee Isaac Chung Oklahomu žere a nehodlá ustoupit od zobrazování těch krásných scenérií napříč celým filmem. Herecký ansábl je ale žel podstatně méně výrazný (libový frajírek Powell transformující se do empatického kovboje s vypiplanou technikou pro lov bouří je ve finále jen sympatická karikatura kloubící obě protichůdné postavy z prvního dílu - Paxtonovu a Elwesovu) a Daisy Edgar-Jonesová je zde spíše opačnou (bojácnou a křehnou) verzí své předchůdkyně v prvním díle, kterou krásně stvárnila Helen Huntová. Povrchní povahové rysy mají vést vesměs jen k rozvinutí romance, do které vstupuje ještě jeden hráč (ostatně i v prvním díle jsme podobné vztahové dilema viděli, jen tady je to genderově otočené). Nastíněný vztahový trojúhelník navíc nefunguje, nevyvolává žádné emoce, není v něm dostatek chemie, takže to diváka ve finále nechává chladným. Respektive každému musí být od začátku jasné, jak to asi vzhledem ke castingu a šablonovitému vývoji postav dopadne (vystrašená vědkyně chytne druhý dech a v sebestředném lovci tornád se objeví kus lidskosti, aby jim to škádlení divák nakonec "odsouhlasil"). Vedlejší postavy také nemají až takové "grády", i když je snaha jim vtisknout nějkou tu "geekovskou" jedinečnost. Takže zbývá třetí bod, tedy vlastně první, a sice ta pověstná CGI vizualizace ničivého živlu, okolo kterého se samozřejmě film točí především. Tři dekády jsou tři dekády a dneska už si můžou tvůrci dovolit s herci před zeleným plátnem opravdu čarovat... a taky že čarují. Vzduchem létají celé baráky, v podstatě celé malé městečko, dokonce i lidé. Zvuk létajících trosek je ohlušující, oproti prvnímu dílu se můžou tvůrci utrhnout ze řetězu a v zásadě doručit divákovi jednu nonstop burácivou akci, která ukazuje nejen enormně ničivou tvář tohoto živlu, ale aspoň trošičku pomrkává na problém globálního oteplování i svět mocných, kteří z každé lidské tragédie chtějí mermomocí něco vytřískat. A podle mě příliš CGI škodí. Podobně jako u pátého Indiana Jonese jsem i tady trpěl tím, že vlastně většina akční stopáže je dílo jedniček a nul a tak strašně mi chyběl aspoň občasný poctivý analog. No a po těch třech dekádách překvapí, že i když máme po ruce drony, skvělá družicová data i patřičně vytuněné bouráky na lov tornád, samotná "věda", kterou chtějí hrdinové aplikovat, se oproti prvnímu dílu vlatně nikam moc neposunula. Bohužel absentuje i ten správně trhlý humor (který v jedničce zajistila létající kráva, Hoffmanova postava a ty dialogové přestřelky manželů v krizi). Ne, že by tu humor nebyl, ale je takový... mdlý. A ani po třech dekádách se tvůrci nepoučili z faktů od vědeckých poradců, takže nechybí další momenty (těžké věci se okamžitě zvedají do vzduchu, zatímco lidé stojí pevně nohama na zemi, suť a kroupy u tornád nezanechají na autech skoro ani škrábanec...). Suma sumárům: Twisters jako samostatný efektní letní výplachový blockbuster funguje skvěle a na velkém plátně nezklame, má co nabídnout, ale jako regulérní pokračování již ikonického prvního dílu je pro mě spíše zklamáním. Je to tak na slabších 50 %. Jestli přihodím, ukáže čas (a další TV či kino variace na toto téma, kterých jistě v dalších letech ještě několik přibude). () (menej) (viac)

Rogamko

Priznám sa keď som videl trailer tak som si hovoril bude to aspoň tak fajn katastrofický film ako bol jeho predchodca Twister ( 1996 ) ? Verte alebo nie bola to fajn zábava, Tornáda boli brutálne, akcie bolo teda dosť hlavne keď sme si to s polovičkou užili v 4DX a odchádzali sme z kina vytrasený ale s pocitom že film sme si užili naplno. Herci boli veľmi sympatický či už to Daisy Edgar-Jones alebo momentálne dosť populárny Glen Powwel. Čo sa týka príbehu lovkyňa tornád ( búrok ) Kate prežije dosť zdrvujúcu stratu svojich priateľov pri jednom z tornád a tak sa rozhodne že už to robiť nebude až do okamihu čo sa za ňou nezastaví jeden z priateľov Javi ktorý dokázali prežiť besniace tornádo. Tak sa rozhodne že mu pomôže keďže má ísť o systém ktorý má ľuďom do budúcna pomôcť pred tornádami. Niesu ale jediný ktorý tornáda hľadajú na scénu prichádza Tyler Owens ktorý nielen tornáda hľadá ale robí si na youtube svoju vlasnú show. Budú ale musieť spojiť svoje sily a ich týmy aby tornádo ktoré príde vedeli zastaviť skôr ako napácha také škody aké Oklahoma ešte nezažila. Nech to teda zhrniem akcia fajn, hudba, postavy a miesta kde sa natáčalo všetko na výbornú a tornáda ukázali akú majú silu. Hodnotenie 7/10. ()

Brodequin

Mám rád tu atmosféru, když přichází bouřka. Tornádo jsem nezažil, ale fascinuje mě. O to víc jsem zklamaný z toho, že se onu atmosféru vůbec nepodařilo do filmu dostat. Neustále hraje hlasitá hudba, všichni se buď hlasitě smějí, vřískají nebo řvou. Tornáda dělají divné zvířecí zvuky... prostě z tohoto jsem zklamán. A celkově film poměrně o ničem. ()

mdf

To co od toho očekáváte, tak taky dostanete. Akční scény mají nepřepálený,slušně realistický vizuál, ve své podstatě o příběh ani tak nejde,má to i svoje hluchá místa, vidět bych to už asi znovu nemusel, ale i tak mě to bavilo. ()

Grimaldi

Glen Powell se tímto snímkem v mých očích definitivně stal novou filmovou hvězdou. Díky neznalost původního filmu jsem totiž od Twisters chtěl jen dobrou zábavu na dvě hodiny. Tu jsem taky dostal, ale je podána takovým způsobem, že si skutečně zasluhuje chválu. Nejen že jsou setkání s tornády řádně velkolepá a prostředí středozápadu stále neokoukané, ale i příběh díky dobře zvolenému obsazení a s pomocí zajímavé hudby takže plní svou úlohu. Velice příjemné překvapení tohoto filmového roku. ()

Jaroslaw

Původní Twister z devadesátek moc nemusím a nikdy jsem nechápal tu oblibu tohoto snímku.O to více jsem byl překvapen,že jsem si toto pokračování velmi užil.Netvrdím,že tento díl je nějak vyjímečný nebo revoluční,to rozhodně ne. Nadruhou stranu vám Twisters nabídne velmi sympatické hrdiny,dobré akční scény a atmosféru jak z devadesátých let.Velmi příjemné překvapení,které jsem fakt nečekal. ()

rigby

Pěkně natočená akční pohodovka s několika bouřemi. Nechybějí létající auta, domy, ba dokonce ani lidi. Jednoduchý scénář, hezká holka v hlavní roli a na úspěch je zaděláno. A samozřejmě happyend. Ale bavil jsem se a větší ambice to nemá. ()

Ace.A.T.L.

Já jsem se bál, co přijde, po těch tunách a tunách, rádoby katastrofických filmů, co se nám naservírovaly a stály za houňo. Doufal jsem, že pokud něco naváže na Twister a nebojí se to navázání ofiko přiznat, tak to nebude další lejno. A ejhle, nebylo. Úplně mě to vrátilo zpátky, ke kvalitním filmům a slušný podívaný. Je pravda, že člověk dost cítí, že jakoby se koukal na jistýho sourozence jedničky, v mnoha chvílích a aspektech to je jak přes kopírák, ale to, že to neni další slátanina, to táhne nahoru a člověk si to užívá na plno. Srdíčko až poskočilo radostí, když jsem to sledoval. Za mě lehce slabší 4* a DOPORUČUJU ()

F2003F

Vďaka tomu, že má Twisters pomerne fajn efekty sa jeho príbehová a charakterová ohranosť mierne stráca v pútavom podaní. Pokiaľ ide o akciu, tá je napínavá a strhujúca presne ako sa od katastrofického žánru minimálne vyžaduje. Úvod načrtne zábavu nepredvídateľnými a silnými momentmi, ktorú si drží v celkom solídnom tempe približne do konca prvej tretiny.  Teda pokým nezačne Glen Powell a jeho trápna postava liezť neúnosne na nervy. Dej sa ale väčšmi sústredí na lepší ohľad - sympaticky obsadenú hlavnú postavu, čím vyvažuje vedľajšie opomenuteľné nedostatky. Nasadeným tempom však začne rapídne klesať keď  začne niekoľkýkrát recyklovať totožné uzlenia obsahu s hlboko šablónovitým tónom vyznenia a podľa žánrovej makety predpísanými prvkami priestorového a charakterového vývoja. Atmosféra je fajn, film sa dá oddychovo zvládnuť aj keď trvá až 2h a nemá čo  vyhovujúce danej stopáži zvlášť ponúknuť. Druhý krát by som si ho už ale asi nepozrel a pritom mám moc rád aj Emmerichovky. Tu príbeh postráda hlavnú stavebnú jednotku úspešnej žánrovky - príťažlivý námet. Prvkom it could happen totiž oplýva, ale nodokáže ho podať ani trochu realisticky napriek tomu, že sa bežne deje. ()

Kushina

Takový pohodový na půl katastrofální film. Nemám rád globální pohromy, takže tyhle lokální tornáda byly vlastně v pohodě a stačilo mi to. Příběh dobrý, herecké výkony taky. Nestěžuju si. 60% ()

kamigava13

Twisters nejsou moc zábavným filmem. Kdybych to viděla v kině, bylo by to možná lepší hodnocení, ale můj dojem velmi sráží scéna z rodea, kde ukazují, jak se v 21. století stále baví s chudáky zvířaty parta lidáků. Nonsense. To mi dokáže velmi znechutit zážitek. Hlavní hrdinka je sympatická, ale ostatní jsou nevýrazní. Původní Twister s Helen Hunt za mě zůstává mnohem lepší zábavou, i když bych si taky chtěla vyzkoušet, jaké to je se s autem zavrtat k zemi v sací zóně tornáda a pak ho celé vyrušit. To byl chytrý nápad, musím uznat. Nevím ale, jestli to jde taky v realitě… ()

Easykill

Už si moc nevybavuji původní twister, ale věřím, že tak stupidní nebyl. Tohle je tak uboze hloupoučké až to bolí. Nevím, asi nejsem cílovka. A stejně tak nejsem žádnej tornádoznalec, ale tady byl teda někdo hodně vyndanej, když nám tu ukazuje jak se tu denně na každým rohu "loví" tři tornáda. Když si (s těžkou rukou na srdci a druhou na očích) odmyslím příšerný obsazení, stupidní scénář a neskutečně debilní a otravnou hudbu, která hraje mimochodem nonstop! Tak je tady pár scén, které stojí za to vidět, sice to není žádná hitparáda, ale občas to krásně litá všechno kolem. Nejlepší bylo... asi posledních 15 minut. ()

SmajdalfCZ1

Tak máme tu krásné propocené a pálivé sobotní odpoledne. Venku je přes 30 stupňů, tak jsem si řekl, že bych dal něco co by mě mohlo zchladit. Welp ... jelikož když to bylo v kinech, tak jsem zkouknul 14 dnů zpět první díl, tak jsem  se na tohle celkem těšil. Zase spousta velice nereálných věcí, třeba tomu Tylerovu autu se nerozbíjí okna? :) ... Ale když odpustí člověk tyhle maličkosti, tak ten film hodně táhnout hlavní dvě postavy a byl tam sneak peak i prvního dílu s Dorotkou. Dám tomu těch 50/60%. Protože vědecky si nejsem jistý spoustou věcí co se tam udála, ale jako fikce to celkem funguje a ten čas se vyplatí tomu věnovat. ()

gogo77

5/10... nadherny vizual = debilny pribeh     ... skoda ... na film z 1996 s Helen Hunt sa to pribehom ani zdaleka netaha ale kedze nejde o remake rak to nevadi... skupina mladych meteorologickych nadsencov sa dostane az do oka tornada a nie jazdy to prezije ... o 5 rokov neskor sa hlavna hrdinka plna vycitiek necha opat prehovorit a sup ho ide lovit tornada... kde sa vzal tu sa vzal najde sa fesny tornadolovec a pribeh vystavany na fyzikalnych nezmysloch a prasku do peciva ... voila      ... ale na velkom platne aj vas to tornado skoro odfukne a nastastie nebude len jedno ()

Polux

6/10 | Budu na Chunga hodný a napíšu, že dodal obstojné řemeslo. Kdybych byl zlý, musel bych napsat, že natočil zbytečné pokračování, které nad rámec kopírování prvků původního filmu nepřináší nového (natož přelomového jako v případě originálu) prakticky nic. Jednoznačným benefitem dvojky jsou produkční hodnoty, obří rozpočet je ve filmu poznat a měřítko zkázy (byť pochopitelně digitální) je vcelku působivé. Se vším ostatním to už taková sláva není. | Na jedné straně dvojka kopíruje jedničku kde může, na druhou stranu ji podivně ignoruje (na její konto kromě Dorothy nepadne během filmu ani slovo). Tragický prolog, aby se hlavní postava hned ze startu vybavila nějakým tím traumatem (jak to se všemi postavami vyjma Edgar-Jones na začátku filmu dopadne je jasné minutu po jejich nástupu na scénu:-)), dva konkurenční týmy a jak jinak než snobští profíci proti odvázaným amatérům (a dokonce se stejným rozložením sil, tj. jedni to dělají pro prachy, zatímco druzí pro dobro lidstva:-)), nezničitelná Dorothy a rodinný time out před velkolepým finále na vyjasnění si životních priorit. | Jednička stála na revolučních tricích a sympatických postavách, respektive proměnlivém vztahu ústřední dvojice. Ve své podstatě šlo o staromilskou romantiku, akorát zabalenou do katastrofického žánru a opatřenou trikovým wow faktorem (což si de Bont s Crichtonem "vypůjčili" od Camerona z Abyss a sám Cameron to hned o rok později zopakoval s loďkou a ledovcem). Dvojka má problém na obou zmíněných frontách. Powell a Edgar-Jones je sice sympatická dvojka, ale to je tak vše. Romantická linka, která se v průběhu filmu neustále vrací do hry se nijak nevyvine a v závěru filmu je úplně zahrána do outu. I proto chemie mezi Powellem a Edgar-Jones žádných závratných hodnot nedosahuje. | V jedničce byly projevy počasí v průběhu filmu pečlivě dávkovány a s každým dalším střetem s tornádem se divák dočkal něčeho nového (létající krávy, zemědělské stroje bombardující silnici, zničené kino, farma rozmetaná na třísky, atd.) tak, jak rostla jeho síla. Ve dvojce vychází všechny vrtochy počasí víceméně na stejno. Scéna útěku z motelu a úkrytu v bazénu je jediná sekvence v celém filmu, která má atmosférou opravdu blízko k originálu stran pocitu nezkrotné síly přírody prožité na vlastní kůži. Zbytek trikových atrakcí představuje jen zaměnitelné jedničky a nuly. | Zajímavá enviromentální linka (změna klimatu a nárůst počtu přírodních katastrof), kterou se tvůrci před premiérou zaklínali, je odbyta jen několika letmými dialogy a kompilační OST se vzhledem k místu děje asi použít hodilo, ale osobně mě celý film jen iritoval. Na pár osvěžujících novinek ve dvojce sice dojde (třírozměrný sken, snaha o zastavení řádění tornád namísto pouhého studia, twister twins), ale v záplavě všeho, co je pojato úplně stejně jako minule (akorát bez doprovodného wow faktoru), to zkrátka k působivému výsledku (jako tenkrát) v dnešní době už nestačí. | P.S. Škoda, že když už se do filmu investovalo 200 mega, nenašlo se v rozpočtu pár dolarů navíc na 3D konverzi, zrovna u podobného typu filmu by to přidanou hodnotu mělo. | PeZet () (menej) (viac)

Deadpool & Wolverine se probojovali k miliardě

Deadpool & Wolverine se probojovali k miliardě

12.08.2024

Bylo to jen otázkou času. Tržby letošního marvelovského hitu Deadpool & Wolverine režiséra Shawna Levyho (Free Guy: Hra na hrdinu, Projekt Adam) se nabalují jako sněhová koule a už třetí víkend… (viac)

Twisters přináší smršť do kinosálů

Twisters přináší smršť do kinosálů

22.07.2024

Katastrofický dobrodružný snímek Twisters, volné pokračování legendárního blockbusteru Twister z roku 1996, má nyní za sebou první víkend od svého nasazení do amerických kin, a jak se zdá, hlavy u… (viac)

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

25.06.2024

Drazí ČSFĎáci, s velkou radostí vás tento rok opět zveme na Filmový víkend ČSFD, který se dočká již 13. ročníku. Náš vlastní malý filmový svátek se bude konat od pátku 2. srpna do nedělního rána 4.… (viac)

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty