Do krádeže kľúča svätého Petra sú zapletení traja ľudia: zlodej Viliam, podvodníčka Emília a Tobiáš, ktorý je v tom ale úplne nevinne. Pri preťahovaní o ulúpené veci skončia všetci traja v zámockom rybníku pri vodníkovi - ako dušičky. Keď sa ocitnú pred nebeskou bránou, svätý Peter ich pošle späť na zem, aby v stanovenej lehote našli jeho kľúč, inak prídu do pekla. Pátranie ich zavedie na zámok, kde ich čaká okrem krásnej princeznej a dobrotivého kráľa stretnutie so zradnými kancelármi a ich preradnými plánmi. Výpravnú koprodukčnú rozprávku podľa scenára Petra Hudského nakrútil Karol Janák v krásnom prostredí Zvíkova, na zámku Sychrov v Slavoniciach. (RTVS)

ChickenPate

Nemám rád filmy, u kterých je cíl hlavních postav od začátku jasný, celou dobu ho mají na dosah, ale víte, že se jim to podaří až na poslední chvíli. Exteriéry "městečka" se natáčely jen na dvou místech. Stráže jsou celou dobu v detailních záběrech pořád jen ti tři stejní. Berenika by taky mohla mít ten korzet zavázaný správně. Zázrak s uhašením domu byl úplně divný - nikdo neviděl, že pouštěli zlatou rybku, ale stejně za nimi kovář přiběhl a děkoval. Poselství celé pohádky? Celý život kradeš a podvádíš, pak ti dá někdo na krk nůž, jeden den se chováš správně a vše je odpuštěno. To úplně výchovné není. ()

Lupes

Mužské postavy opět v roli nekňubů, troubů či zlodějíčků. Osvícená a vzdělaná princezna se z neznámých důvodů zamiluje do jednoho z nich, snad je v zajetí vzoru, který v otci potkala v dětství. Emancipace žen přináší stále větší porci zobrazení muže jako slabocha. Ani tato pohádka není výjimkou, od muže se tu neočekává síla a vítězí ten "hodný", nad nímž bude mít princezna vždy navrch (on ji nikdy neohrozí a časem ji přestane i bavit). Kultivovaná a správně používaná síla se zkrátka od mužů neočekává, dost možná i Janáka s Hudským vychovávala rozvedená matka. OK, co naděláme, byly doby, kdy jsem se konfrontovali se zlými feudály a adorovali prostou rolnickou třídu. Nyní žijeme pod diktátem jiné ideologie a v marastu Troškova pohádkového pitvoření se navíc pohybujeme už leta. Kombinace obojího staví mužské postavy do rolí pouhých trubců. Horší je, že nám tak z pohádek vymizel i muž agresor - zlo, které by mělo sílu, dodávalo drama (a přiměřeně odráželo temnou mužskou stranu). Udělat tak z vodníka démonicky zlou a nebezpečnou postavu! Jenže kdeže doby Erbenovy Kytice jsou. Stejně jako ve Třech dukátech tak není proti komu bojovat ani proč se snažit, a navzdory hrozbě nebem (či peklem, vyjde to na stejno) tu o život vlastně nejde. A tak si tu všichni jen tak pěkně krademe, hrabeme, mateřsky u toho šišláme a je to děsná bžunda. ...navěky. Amen. ()

Hexa

Korunni princ a tato pohádka jsou velmi povedené! Bavila jsem se, za mě určitě 5 hvězdiček.  Ps: nechápu nízké hodnocení, všechny postavy mi sedly, kancléřovi byli obludně dokonalí a král s princeznou super. A ten Tobiáš! ()

IvonaK

Řada vodníků typu Josef Dvořák nebo Lukáš Pavlásek, ti by měli u svých vodnických rolí zůstat. Ale tady tento byl elegán a k tomu sympaťák. A ať si každý říká kdo chce co chce, ale s tímto vodníkem bych šla klidně až na konec světa vodních hlubin. Jinak co se týče mládenců pro ženy, tak to byli klasičtí rádoby klišé hezouni. Nic extra. A milý pohled na Petra Nárožného. 🙂 ()

Anianna

Když pominu pohádková klišé, že se o princeznu musí někdo ucházet a ten někdo plní úkoly, že s králem manipulují jeho rádcové a ti rozkrádají království, tak musím ocenit neotřelé epické segmenty (klíč, vodníkovy dušičky, charakterově nesourodá trojice, vševědoucí rybář). Není to tedy pohádka úplně bez ambicí nabídnout něco nového. Hereckými výkony mě však zaujala jen Remundová s Novotným a Příkazký. Jinak herecká nuda. A ještě mě zaujal pes. Zdá se, že se rodí nová filmová hvězda. Už ho znám z krimi seriálu. Klíč svatého Petra nevybočuje z průměru. Film po vizuální stránce umně digitálně dotvořený, výborná kamera, Solařova hudba tradičně velmi pěkná, ale pohádce chybí humor. Snad jen ten vodník v závěru mě pobavil hodinou plavání. ()

šakal007

Letošní vánoční pohádka Klíč svatého Petra byla nebetyčně slabá. Strašná nuda, žádná vánoční poetika, obšlehlé, co šlo. Pochybuju, že se zařadí mezi často reprízované trháky. ()

hrumsrt

Po jednoroční přestávce se Česká televize vrátila k premiérovým štědrovečerním pohádkám televizního typu, kterou již po sedmé pro veřejnoprávní televizi připravil rutinér Karel Janák.. A já se přiznám, že už bych hodně rychle začal hledat někoho jiného, anebo se zkrátka smířil s tím, že přímo na Štědrý večer se bude tradičně dávat něco osvědčeného (třeba v tom předsunutém primetimu nechat ty Vorlíčkovy Tři oříšky) a na tuhle novou tvorbu bych si nechal jiné večery. Nechápu, proč musí existovat v televizní zábavě pojem "štědrovečerní pohádka"... Karel Janák je pořád stejný a kromě jednoho výjimečného případu nikdy nepřišel s pohádkou, která by snesla kritiku, anebo se snad po letech stala nějakou klasikou (ono mimořádnou událostí pro mě je už pomalu veřejností doceněný Korunní princ).. Ale začnu pozitivně. Je to lepší než-li v případě Jak si nevzít princeznu, která v tvůrčím záměru selhala a pokus modernizovat kompletně nevyšel, čemuž možná prospěla roční pauza a Petr Hudský za ten rok navíc sepsal něco koukatelnějšího, jen je to pořád málo a bylo by fér si přiznat, že na právě překvapivě dobrého Korunního prince tenhle scénárista už nikdy nenavázal a i na tomhle postu by měl kormidlo převzít někdo jiný.. Klíč svatého Petra už z názvu nabádá, že v ústředí bude nebeský klíč otevírající neboštíkům nebeskou bránu, který nedopatřením a zkažeností skončí ztracený na Zemi.. Ovšem on to není jen klíč dělící dvě stránky života, ale nýbrž i magický nástroj, který poklepáním otevře libovolný zámek, a proto jeho existence v rukách smrtelníků by mohla způsobit kdejaké neštěstí.. Tenhle klíč musí být navrácen do správných rukou, k čemuž je pověřen ústřední trojlístek hříšníků - Tobiáš, Emílie a Vilém, kteří se tak třeba ještě mohou vykoupit a svůj život na poslední chvíli spasit.. Pohádka to sice je, ale jak se do toho pletou nebešťané, je to trošku specifičtější a neubrání se to drtivému srovnání s legendárním Andělem Páně, na kterého tohle tvůrčí duo nikdy nedosáhne.. Herecky mi to přišlo jakoby laciné, kdy ústřední trio zbytečně moc balancuje, aby mělo vyrovnané postavení, princezna je sice neokoukaná, ale k zulíbaní teda taky není. A pak je tu dvojice vykutálených královských kancléřů, kteří na život za nebeskou branou zrovna pomýšlet ani nemusejí, v podání Novotného a Remundové jde navíc o čirou bezmoc s podobnými vyšinutými rolemi a naneštěstí jejich pokusy o podlé postavy byly tragické, s čímž jsem musel po celou dobu dost vnitřně bojovat.. Není to další štědrovečerní flop, ale sázka na jistotu taky ne. A když jsem se konečně prosekal skrze uspávající úvod, docela to ušlo.. Jen finální pohádkovské klišé by odhadnul i podnapilý divák, který to na večer přehnal s rumovými koulemi.. No jsem zvědavý, zda to ještě za rok bude Karel Janák... 40% ()

kyjo

Je tu vidět mírný zlepšení oproti Jak si nevzít princeznu (2021), ale to asi hlavně proto, že o moc níž už se jít nedalo. Příběh celkově dává víceméně smysl, ale režie je dost tragická a herecký výkony až na výjimky nepřesvědčivý. Obecně mi přijde, že režisér moc nechápe, co je pohádka. Příběh má být schematickej, symbolickej, a maj z něho vyplývat jasný morální ponaučení. Postavy maj být úmyslně archetypální a zobrazovat nějaký typický až stereotypní charakterový vlastnosti. Tady bohužel do toho buď režisér nebo herci vnášejí nemístnej realismus, kterej do pohádky prostě nepatří. Postavy se mezi sebou chvílema baví ne jako pohádkový postavy, ale jako dnešní adoslescenti někde na ulici. A komedii se snaží tvořit pomocí infantilního chování. Hlavní plus jsou parádní kostýmy a celkově výprava.  Je vidět, že tady si dal někdo práci. Kamera a scénografie taky neni uplně špatná, ale krom toho, že taky moc nenavozuje pohádkovou atmosféru (opět moc realismu), když to srovnám třeba s Třema oříškama pro Popelku (1973), která běžela hnedka po, tak to je řemeslně někde uplně jinde. Proč, když máme tak bohatou československou filmografii, desítky let filmařskýho i hereckýho know-how, nejsou dnešní tvůrci schopní (anebo ochotní) se z ní poučit? ()

ANTYCHRYST

Koukatelna nová pohádka:) herecké obsazení žádná hitparáda..ale je tam vodník..úkoly.. pěkný vodní zámek a da se to v pohodě shlédnout:) 60% Svatej Petr je dobrej :) ()

maoc

Kancléřovy se pitvoří, jinak docela hezká princezna pořád mhouří oči a král měl být asi raději churavý a slabý než další Nárožného varianta na senila a neschopu. Scénář byl celkem ok, ale dialogy postavám občas nešly z úst a zazněla nejedna perla, která mi bude strašit v hlavě ještě nějaký ten den, např. Máte rád pejsky? nebo To je mi opravdu líto (když má jít od princezny do pekla) nebo z úst svatého Petra přes nic moc voice over klenot To jsou ale charaktéři (sic!). Nejlepší byli ve svých rolích asi Tobiáš, princezna, vodník a pes, ale triky okolo vodníka jsou zoufale chudé, vlastně žádné. Lukáš je dokonce mokrý. Zato Berenika se asi namočit mohla, ale v pohádkách nejspíš razíme nové puritánství, když ani Tobiáš se do vody nevysvlékl a princezna vylovena z jezera jde na břeh už v suchých šatech a má mokré jen vlasy. Ono tedy nebylo moc co vystavovat, ale toto je zrovna věc, která mi nevadí. Sečteno podtrženo, už jsem viděl horší pohádky, ale zase tolik jich nebylo. ()

Joe16210

Jako takhle nějak si představuji správnou štědrovečerní pohádku. Dobré herecké obsazení, krásné lokality pro natáčení a do toho originální příběh, který se vám nebude plést s jiným. Fakt moc milé překvapení letošních Vánoc. ()

nula87

Pohodová štědrovečerní pohádka, a za mě úplně v pohodě. Relativně fajn příběh (i když někdy unylý), příjemné postavy a herci, místy vyloudí úsměv na tváři. 50% ()

MartinTerran

Povedená pohádka, jak už název napovídá, o kouzelném klíči. Ve snaze o jeho znovunavrácení se stávají různé zábavné momenty. Snímek má dobré tempo a postavy jsou dobře obsazené. Hodnocení: 74/100. ()

elishia

V prumernosti ceskych vanocnich pohadek za posledni dve desetileti je tahle nadprumerna, davam tedy 3*. Ve objektivnim hodnoceni by to byly 2*. Vykony nic moc, produkce taky zadna hitparada, ale pribeh byl vcelku vyvazeny zajimavou akci, ale bez zbytecneho prekombinovani. Zvladli jsme shlednout az do konce, coz uz je samo o sobe vyjimecne. ()

PlayEasy

Co se týče štědrovečerních pohádek, asi vždy půjdeme proti proudu. Zatímco pár let zpátky každý plesal nad "Vánoční hvězdou", my vyjadřovali znechucení. A když se konečně objeví sympatická pohádka bez natočená dle tradičních hodnot, se sympatickými hrdiny, konečně i půvabnou princeznou, celá republika spustí lavinu nespokojenosti. Škoda.. To, že jsme si ji vlastně hodně užili nám ovšem nikdo nevezme. 70% ()

ostravak30

Vlastně bych mohl kopírovat komentáře u pohádek z minulých let. Je to, až na výjimky, pořád dokola. Nová pohádka vlastně nepřichází s ničím novým a otázkou je, zda se to ještě po tolika pohádkách vůbec dá. Zase tu máme proradné rádce. Někdo takový, kdo jen hrabe a špatně radí králi nebo ho chce připravit o moc je vlastně v každé druhé pohádce. Do chuti provdat princeznu se zamotá ukradený klíč sv. Petra a pak se vše spojí. Jenže...není tu nic navíc. Jediné, co skutečně zaujme jsou exteriéry, ale zdá se, že tohle je ta jediná věc, na které si tvůrci dávají záležet a zde opravdu nezklamou. Jinak ale pro filmaře a zřejmě i Čt jde prostě jen o továrnu na pohádky a tak chrlí každý rok jednu za druhou, což znamená, že někdy v průběhu roku se už musí natáčet, takže na jeho začátku nebo konci předchozího již musí být napsaný scénář. Dá se tedy předpokládat, že pod tlakem času tvůrci prostě něco vymyslí. Nejlépe, když okopírují postavy z různých pohádek nebo jich spojí víc dohromady. Klíč svatého Petra postrádá především humor, což je už tradiční absence každoročních pohádek. Nějaká ta veselá písnička by taky neuškodila, ale zřejmě když nepracují Uhlíř se Svěrákem, asi v Česku není nikdo, kdo by to dokázal. Tradičně výjimečný je Petr Nárožný, ale zřejmě proto byl do pohádky obsazen, aby zastupoval tu jedinou humornou složku. David Novotný je pak dalším, stejně jako Lukáš Příkazký, ale proč nemají alespoň vtipné dialogy? Každá pohádka je stejná. Rychle zapomenete o čem byla, neurazí, ale nenadchne a existuje jen proto, aby ji příští rok mohli reprízovat a jinak se diváci stejně budou vracet k tradičním a mnohem lepším pohádkám. Není načase, aby už Česká televize přestala vyhazovat koncesionářské poplatky oknem a zaměřila se jiným směrem? ()

Casull

Na začátku se rozvíjí několik dějových linek, které postupně přejdou ve zdlouhavý natažený střed. Ke konci se děj opět "rozjede" a závěr je víceméně opět svižný. Na poslední léta a ostatní pohádky pana Janáka celkově nadprůměr. ALE: Nelze se oprostit od pocitu, že tak trochu opisuje od Jiřího Stracha. Motiv ztraceného klíče z posledního Anděla páně prostě tluče do očí. Pohádka je nadprůměrně herecky obsazena (s výjimkou Petra Nárožného, jehož senilní král je multi-recyklátem) a Novotný, Remundová i Příkazký si to naštěstí užili. ()