Smršť

Hlavným hrdinom filmového príbehu je forenzný psychológ Martin Lang (Tomáš Maštalír), ktorý prichádza spolu s manželkou Pawlou (Anna Geislerová) do kúpeľov v horách. Ďaleko od civilizácie si chcú oddýchnuť a pokúšajú sa zachrániť vzťah. Prechádzajú vážnou partnerskou krízou, ktorá pramení z hlboko ukrytej traumy, a tento pobyt je pre nich ultimátom – buď svoje problémy prekonajú, alebo sa každý vyberie vlastnou cestou. Kolobeh rutinných dní však naruší príchod tajomnej zásielky – balíka s dôkazovým materiálom z vyšetrovania tragického prípadu. Odosielateľom je Langov kolega, psychológ. Ten od neho potrebuje pomoc v prípade známom ako „jazda smrti“, na konci ktorého boli štyria mŕtvi. Lang sa spočiatku zdráha, ale postupne podľahne neznámej sile, ktorá ho k prípadu priťahuje. (Bontonfilm SK)

Marissa33

Do kina som šla kvôli kamarátovi, ktorý Kariku žerie. On bol nadšený. Ja už menej. Film nemal dej. Knihy sa držal len veľmi okrajovo vo forme záberov, ktoré Maštalír ako forenzný psychológ skúmal. Prostredie kúpeľov, ktoré vyzerali ako z čias minulých a budovanie napätia navodili slušnú atmosféru zaváňajúcu hororom. To musím uznať bolo dobre urobené. Pracovať s atmosférou tvorcovia vedia. Ale koniec ma dostal a nie práve v dobrom. O čom to vlastne bolo? Neviem a asi sa ani nedozviem. Nech to beriem z akejkoľvek strany dej nedával žiadnu logiku ani zmysel. Škoda, myslím že sa z toho dalo vyťažiť viac. ()

timush

Veľmi zaujímavý počin a to som predlohu nečítala. Možno lepšie, možno nie. Možno sa na ňu dám, aj keď to nie je celkom môj žáner. Výborná atmosféra filmu Vás nepustí ani na chvíľku a občasné bizarné vsuvky napovedajú, že možno nič nemusí byť ako sa javí. Podľa mňa bola záverečná pointa celkom jasná a vysvetľujúca alebo mám len prílišnú predstavivosť. Obraz Andreja Dúbravského a odkaz na Bebjakov film Marhuľový ostrov bola len čerešnička na torte a moje srdce zaplesalo. ()

Kelinej

Mám rád filmy postavené na náznacích, záhadných detailech, husté a dál houstnoucí atmosféře. Tady je navíc několik bonusů. Vynikající ústřední dvojice, zajímavé prostředí, vhodně zvolená hudba a zejména  profesionální Bebjakova režie. Je poznat, jak se s filmy - na rozdíl od seriálů - vysloveně mazlí. Ne všechno jsem pochopil a bez druhé projekce se neobejdu, přesto v mých očích se tato pocta Kingovi a Kubrickovi povedla. ()

podlet

První záběr rozklepanej dron a pak "služební zbraň Glock 17 a na fotce Hackler". Ale to se okamžitě smazalo naprosto ultimátním vizuálem a super atmosférou a skvělym soundtrackem/sounddesignem. Knihu neznám, takže film je pro mě dobrej. A ano, podobnost se "Shining" mě napadla brzo po začátku. ()

farky

Jeden z najlepších slovenských filmov. Ponurá temná atmosféra vytvorená skvelými interiérmi a stále niekde vzadu dobiedzajúcimi zvukmi. Psychologický thriller s prvkami hororu vás párkrát nadvihne z kresla. Odporúčam si tento film pozrieť v kine. Vypichnem výborne vybrané miesto natáčania - ponuré pusté chodby kúpeľov trochu v kontraste s prvorepublikovým zariadením apartmánu a socialistickým lookom spoločenských priestorov. Dej nie je zasadený do konkrétneho časového obdobia, pretože to nie je podstatné. Skvelo vybraní herci - majstri svojho umenia nenechávajú priestor na žiadny trápny monent. Vyzdvihol by som výborne zahranú postavu riaditeľky v podaní Évy Bandor. Smršť je naozaj výnimočný počin Petra Bebjaka u ktorého si už zvykáme na latku nastavenú poriadne vysoko. Film, ktorý by určite obstál v svetovej konkurencii. Postupné naberanie obrátok k záveru so šialeným tempom mi ešte dlho ostalo v hlave a ja som rozmýšľal ako to vlastne bolo. A to mám na takýchto filmoch najradšej, keď pri záverečných titulkoch ostanem prikovaný v kresle a ešte dlho potom o ňom rozmýšľam. ()

Tania84

Po tom ako som si prečítala knižnú predlohu mala som od filmu veľké očakávania. No ostala som hlboko sklamaná ba priam zhrozená. Okolo knihy to podľa mňa ani len nešlo. Možno ten začiatok so scénou na benzínke, ktorá je aj v knihe. Inak to bol zhluk nelogických dialógov, a zvratov ktoré ani neviem čo znamenali. Kameraman by mal vrátiť diplom. Hrozné prestrihy jedno cez druhé, proste taký guľáš, ktorý nezachránilo ani vynikajúce herecké duo Maštalír - Geislerová. K úlohe Režného vo filme sa ani nevyjadrujem. To mohli vybrať aj lepšieho herca. A ten koniec to pobehovanie po chodbách kúpeľov to bolo niečo príšerné. Proste škoda času a peňazí. Opäť som sa raz presvedčila, že sfilmovanie knihy nie je vždy dobrý nápad a nemusí to dobre dopadnúť. Jediné plus možno tak trochu prírody na začiatku ale tak mohli to točiť aj v prostredí kde sa to naozaj odohrávalo v knihe čiže na Liptove v okolí Liptovskej Mary. Dúfam, že už Bebjak  nebude filmovať ďalšiu knihu od pána Kariku lebo zasa by to podľa mňa iba domrvil, ako v prípade Trhliny. ()

dimas1902

Slováci majú v roku 2024 hlavne ukazovať holé prdele vo filmoch....neviem ci je to tu teraz trendy ale teda okej...aj v bazénoch sa kúpeme nahý...film má veelmi ale ze veľmi zdlhavu zapletku kde som sa dokopy podotýkam nenudil asi 20 min cakom pak...vyzdvihnem sak skvelú hudbu ktorá sa snažila aspoň trochu nejak pozdvihnut film...ale to je veľmi málo....za mna záver fajn ale všetko keby bolo temnejsie a troska viac prekombibovane bolo by to lepšie...takto to bolo také ako z alliexpresu ale budis....každopádne toto nezaradim asi do filmov ktorý si pustim viac krát.. škoda potenciál to malo.. ()

Zralok06

Je to určite lepší film ako Trhlina. Nemôžem si pomôcť ale niečo mi na oboch Bebjakových adaptáciách Kariku chýba. Smršť tahajú predovšetkým výborné herecké výkony hlavných hrdinov a mysteriózna atmosféra kúpelov Sliač. Divák čaká počas celej prepálenej stopáže nejaký WAU moment, ktorý nakoniec prichádza v úplnom závere, no neviem či dokáže všetkých uspokojiť. U mňa sa to nepodarilo. ()

KarlN

Tak tenhle jalový pokus o "bubu" fakt nevyšel...zdlouhavé konverzační, komorní drama o věcech a problémech, které známe všichni, s trochu předvídatelným koncem. Pokud by zůstali, jak scénárista tak i režisér u původního folklorního motivu, udělali by mnohem lépe a možná se na to dalo i koukat. ()

Rimina

Pro mně obrovský zklamání. Trhlinu miluju, ale tohle?Dvě hodiny ztracenýho času. Výkon Ani byl zde nejlepší ze všech herců, ještě jsem vlastně neviděla, že by někde hrála špatně, až na mírně křečovitou Prezidentku. Knížku od Kariky jsem nečetla, ale film je prostě hra na “natočíme hustej film” a ono prd prd cililink. Místy až komický. U scény s tancem na “trhanou hudbu” už jsem se jen smála. Hudba obecně,mi tady opravdu nesedla. Celý závěr fakt … no to nevymyslíš,… nebo jo? Tak jo. Konec. Bodka. ()

Dennysak

Film, u něhož je zásadní, zda jste četli Karikovu knihu Smršť (která je výborným hororem), nebo ne. Pokud ne, hodně věcí vám nebude dávat žádný smysl. Ale ono je to ještě zamotanější. Linka s člověkem, který je vyšetřován za zabití, je totiž obsahem Karikovy knihy, včetně entity zvané Větrnice. Kniha končí tím, že zmíněný člověk zemře, protože to je jediný způsob, jak Větrnici porazit (načež se typicky Karikovsky filosofuje o archontech, přechodech mezi dimenzemi, atd. - vážně doporučuju knihu přečíst, nebo si ji dát v audio verzi, je to skvěle načtené). Film samotný je jen takový přílepek, odehrávající s PO knize. Takové příběhové afterparty. Větrnice je vidět jen na několika málo velmi nezřetlených a rozmazaných záběrech při sledování notebooku, je zmíněna legenda o halném větru a to je asi tak všechno. Popravdě nemám nejmenší tušení, proč je vůbec spojitost s Větrnicí ve filmu zmiňována, protože na děj nemá prakticky nejmenší vliv, krom toho, že postavám začne tak trochu jebat v hlavách. Co se pracování týká - herecky za mě dobré až výborné, vzhledem k pointě, kterou nebudu prozrazovat, nemá smysdl se zabývat logickými lapsy, které vlastně logickými lapsy ani nejsou, atmosféra je strašidelná a pomalé tempo mně vyhovovalo, mělo to atmosféru. Vzpomněl jsme si na Nicholsna a Overloočí REDRUM. ()