Olga (Jiřina Bohdalová) je devadesátiletá vitální důchodkyně, která žije v postarším domku společně se svojí dcerou, učitelkou Hanou (Lenka Vlasáková). Jejich vzájemný vztah je poněkud napjatý a nejspíš poznamenaný nejedním šrámem z minulosti. Olga přežila hrůzy gulagu a dnes o tom píše knížky a vypráví na besedách. Své posluchače dokáže přesvědčit i zaujmout, díky čemuž se o ni začínají zajímat taky novináři. Mezi nimi je i reportérka Dastychová (Pavla Beretová), která, zdá se, ví o Olze v danou chvílí víc než kdokoliv jiný v této zemi. A chystá se s tím jít ven. (Česká televize)

Tosca

Herecky celkem kvalitní, ale morální vyznění podivného filmu je velmi sporné až znechucující. Takže je dobře lhát o vlastní minulosti, byť v "dobré věci"? Zejména postava novinářky tím vrhá velice špatné světlo na celou profesi. ()

scarlock

Málokdy mě film zaujme po celou dobu, že spíše než práci, hrám, sportu na ntb se věnuju televizi. Svatá pár dnů po premiéře v TV to zvládla. Bohdalku, okey, paní Jiřinu, nemám moc rád (naposled v Nesmrtelné tetě), ale tady smekám klobouček, ten jediný co mám. Vlasáková a Beretová se mi tam hodí výjimečně, teda hlavně Lenka Vlasáková. 4* naprosto zaslouženě - a to možná právě proto, že jsem příběh neznal. ()

ANTYCHRYST

Stracha mám hodně rád..Bohdalku jako herečku uznávám..ale tohle není nic pro mě..absolutně mě nechytlo její vyprávění nic co by vyvolalo milimetr emocí..Z úcty k oboum dále nekomentuji.. 10% ()

hrumsrt

Strachův televizní unikát Klec po letech dokáže rezonovat a i nadále patří k tomu nejlepšímu za posledních pár let. I proto dávala naděje, že by Svatá znovu s Jiřinkou Bohdalovou v titulní roli mohla uspět, docela smysl.. Olga je hrdinka! Jedná se o starší paní, která tráví důchod tak, že jezdí po školách, píše knihy a to vše na téma jejích zážitků z ruského gulagu, díky kterým zvěstuje o hrůzách ruských nástrah moderní generaci. Jenže jedinečná cena z rukou českých státníků přivábí k Olze až nečekanou pozornost, která její osobnost a minulost vystaví zcela nezažité zkoušce.. Filmová adaptace připomínající skutečný příběh Věry Sosnarové, která byla podrobena podobné vlně kontroverze a boji s národní historickou obcí, skýtá sice skutečně zajímavý námět, jaký nepřipraveného diváka může usadit do mysteriózní povídky o cenně pravdy, ale tentokrát jakoby si Epstein vybral až příliš živé téma, i proto i přes vynikající Bohdalku nezvládá víc než jen klouzat po povrchu a výrazně si pomáhat rodinným minipříběhem o kompenzacích.. Svatá těží především ze samotné absurdity a kontroverzi samotného osudu Sosnarové, které tehdy rozdělily historickou obec, tak škoda, že snímek nemá tolik co nabídnout. Tak třeba příště, zatím Strach v České televizi stále za stálici, která pokaždé rozvíří vody.. 60% ()

Pete

V tradici kvalitních TV inscenací s vyššími ambicemi dodnes pokračuje Strach, a dělá to dobře. Studie komplikovaného vztahu matky s dcerou, kombinovaná se šťouráním v minulosti, je možná trochu předvídatelná, ale šťávu to má především díky zde famózní nesmrtelné Bohdalce. ()

laardlad

Průměrný televizní film s mírně nadprůměrným námětem (podle skutečné události), který celou dobu táhne Jiřina Bohdalová. 3,5* ()

Prubner

Příliš dlouhé na to, že se ve filmu po většinu času nic podstatného neděje. Zbytečně natahované. Polovina by stačila až až. Ale největší problém mám s myšlenkovým vyzněním snímku: lež je v pořádku, pokud je to ve službách vyššímu cíli - antikomunismu. Lhát o komunistech je správné, jestliže to posílí nenávist k nim. Typické myšlení dnešních "demokratů" (i těch z Reflexu). Tato idea celý film shazuje a je odporná. Nikoli, pánové, lež je lež, ať slouží jakémukoliv cíli. ()

MirkaP

/ https://denikn.cz/1428597/v-93-letech-stale-v-akci-bohdalova-hraje-lharku-a-podvodnici-podle-skutecneho-pripadu-very-sosnarove/?cst=ec3ef08f329378ff0878adc100abd1113bb23dcdafcbb4c5ada56db265223cdf ()

epoh

Tohle se tak těžko hodnotí. Na jedné straně skvělá Bohdalová, fajn řemeslo... a na druhé to děsivé amoralni vyznění, se kterým se prostě nejde smířit, ztotožnit, mávnout nad ním rukou... lež nejde obhájit ani vyšší pravdou, to samé totiž dělal i ten kritizovany režim... ()

Mamlas odpad!

Komorní konverzačka o staré manipulativní lhářce se sklony k exhibicionismu. Filmem jsem se proklikal velmi rychle, nenašel jsem nic, co by mě tam zaujalo. S úctou k paní Bohdalové oceňuji, že to ještě zvládla, dívat se na to ale nedalo. ⬇️ 5% ()

Ivoman

Do Oskarovosti tomu asi nechybí nic. Téma jak vyšité. Když to dostal Kolja, tak proč ne Svatá. Dneska by Kolja Oskara nedostal ani náhodou, co si budeme nalhávat. Koljovi pomohlo správné načasování, což by mohlo i tady. ()

ostravak30

Jiřina Bohdalová je oblíbenou herečkou Jiřího Stracha a on dobře ví co dělá. Nejspíš nejlepší herečka naší historie opět dokázala, že to prostě má v krvi a s talentem se narodila. Je neuvěřitelné, co ve svém věku zvládá. Kdo ví, kolik z nás ještě bude stát na nohou, pokud se takového věku vůbec dožije. Samotný příběh je podle skutečné události a to mě ještě víc baví. A příběh je fascinující. Jak někdo dokáže s takovou vervou přesvědčit, že zažil, co jen viděl, chce to nejen herecký talent, ale i kus vypravěčského umu. Pravda je složitá a ne vždy poslouží. V tomhle případě souhlasím s tím, že nebýt hlavní hrdinky, nikdy by hrůzy nevyšly najevo tak pravdivě a jen očitým vyprávěním se dostanou do paměti a krve mladších ročníků. Ovšem ocenění od prezidenta asi není na místě u někoho, kdo sice v zájmu věci, ale přece jen mnoho let cíleně lže. Naštěstí o tom nemusím rozhodovat já. Lenku Vlasákovou si vybrala sama Bohdalová a i zde se ukázal cit režiséra, protože ona věděla, co dělá. Jedinou malou chybku tak už jen vidím v tom, že se přesně nedozvíme nic moc z minulosti matky a dcery, přestože se o ní dost mluví. ()

Rayen1

Jiřka ukázala, že ještě umí. Člověk ji má poslední dobou spojenou s Hoby naší doby, kde je šíleně nesympatická, do všeho se montuje a působí strašně senilně. Tady ale byla překvapivě dobrá. ()

sharka.68

Jestli to byla posledni role, tak klobouk dolu..mam rada jeji pani Kucerovou - Damu na kolejich...Dasu Fuksovou v Chaluparich, oblibuji ji ve 4 vrazdach a ve Svetacich...nesnasim ji jako Nesmrtelnou tetu a za Kremilka a Vochomurku bych ji dala medaili. https://medium.seznam.cz/clanek/adela-hofmanova-ceska-televize-naletela-kolosalni-podvodnici-leta-v-jejich-poradech-bezostysne-lhala-65782#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=blogy.web.nexttoart ()

pafka

P.Bohdalova je neskutecna, ze tohle zvladla. Nikdy jsem o jejich kvalitach nepochyboval. Je ale velka skoda, ze pokud se objevi na obrazovce takovehle tema, hned je z nej tema kontroverzni, zalite lzi a financnim kalkulem. A to je velmi spatne. Tahle doba, tyhle zazitky lidi, co byly v 8.,9. kvetna odvleceni zpet do Ruska a hned nahnani do gulagu, musi byt vykresleny kristalove jasne, nezpochybnitelne a velmi dusledne, pravdive a idealne s velkym dopadem. Stale je mnoho lidi, co tyhle zrudne ciny zrud zpochybnuji ci zlehcuji. Tento film tomu napomohl velmi zlehka, coz je jeho nejvetsi chyba. ()

jfaba

Když ta inscenace skončila, tak jsem si řekl, co tím chtěl ,,básník" Epstein říci. Kritika dnešní doby, kdy se na nás hrne ze všech médií samé skvělé zprávy, a ještě k tomu jsou všechny pravdivé? Nebo si jen vypůjčil téma z knihy Krvavé jahody? (Což jsem se dozvěděl až tady na csfd). Já o tom nic nevěděl, nebo to zapomněl, protože se na zprávy nedívám a net moc nečtu. Už na začátku jsem si říkal, že to nebude jen tak a bude v tom nějaký háček (jak zpívá Jan Spálený). A navíc čtrnáctidenní reklama před každým pořadem, i o přestávce hokeje, nemohla ani slepého, hluchého, blbého (jako já), ignoranta a flegmatistu nechat na pochybách, že se to bude vysílat a ještě prozradila plno věcí... a zbytek si člověk doplnil. Tak že buďme lháři pro dobro věci. Heslo na standartu. To původní už se nenosí?! ()

carl.oesch

Bohdalku nesnáším od mlada, ale do téhle role se hodila naprosto dokonale. Ta uslintaná falešnost, to vystupování na veřejnosti a ješitnost i radost z falešné popularity a především "benefitů". Skvělý komentář sem napsal (zdaleka ne poprvé Big Bear), stojí skutečně za přečtení. Problém je skutečně ne v tom, co tvrdila hlavní hrdinka, vydávající se za někoho jiného, ale onen morální imperativ. Je možné používat lži pro dobrou věc? A omluvit to? Já si myslím, že ne. Tady to schválně zůstalo otevřené, mám rád, když to autoři nechají na nás. A každý na to bude mít názor jiný. Když budete prosazovat dobré věci pomocí lží (v politice je to zcela běžné), automaticky deformujete to, co chcete prosadit. A dost často i prosazujete pomocí lží a manipulací špatné věci. A nejhorší je, když se to provalí. Protože ta malá lež nakonec stejně strhne lavinu a smete i to, co správné a dobré možná i je. O tom je podle mě tahle skvělá Strachova inscenace, sice ne bez chybiček a s poněkud slabším závěrem, ale stejně. Až vám někdo podobný bude něco tak naléhavě a vlezle líčit, buďte opatrní. Nakonec, vždycky tam někde je nějaký ten Vondráček, ketrý tu "pravdu" prodává ne z lásky k ní a už vůbec ne z přesvědčení, ale protože z toho mám slušný profit...pravda nepotřebuje přídomky, stejně jako demokracie a nepotřebuje ani vysvětlování nebo omlouvání. Protože většina těch přívlastků je ještě navrch privativních. ()

jungewolf

Vynikající, herecký koncert J.Bohdalové, které sekundovaly L.Vlasáková a P.Beretová . Film je na webu Č.televize : ČT 1, neděle 19.5.2024, 20.10 . ()