Anderton

Requiem je velmi ťažký a depresívny film, na ktorý treba byť správne naladený a nesmiete ho vidieť behom dňa, za svetla. Má hlboký emotívny dopad a ak Trainspottingu bola vyčítaná nedostatočná odmietavá reakcia užívania drog, tak toto presvedčí každého narkomana ísť na liečenie. Tak prečo teda iba sotva za ****? Vadilo mi niekolko logických dier, napr. chovanie lekára v nemocnici, ktorý pri zistení, že ide o narkomana, zavolá políciu a neošetrí ho. Zachoval by sa tak aj v skutočnosti? Skôr nás chce Aronofsky za každú cenu zdeptať. Ak mi logika nesedí počas filmu, je to chyba režiséra. ()

Vodnářka

Tu televizi byste si taky nenechali brát! Sympatický uhlazený moderátor, který chce, abyste volali s ním: „Be excited!“ a větou „We are the winners!" se obrací přímo k vám... A všichni vypadají, že vás milují, podporují, že vám pomůžou zhubnout, být zase krásní! Konečně nebudete sami. A přitom ten, kterého máte zase vy tolik rádi, vám ten váš svět pořád bere. A vy čekáte, na něj, na dopis, na další jídlo… A nebo jinak? Milujete tu slečnu, máte rádi svou matku, ale drogy mít musíte. Jiná cesta není. Máte špatné svědomí, chcete se polepšit, věříte, že bude líp. Ale nejde to. … Matka a syn. Bariéru mezi nimi netvoří jenom dveře, přes které se tak často hádají. Ale něco mají společného. Pilulky, drogy, závislost. Na prášcích, na drogách, na lidském kontaktu, na hledání věcí, pro které žít.. Strach, emoce, iluze, halucinace. A ta lednička!! … Requiem for a Dream patří definitivně k těm nejzajímavějším scénářům s výborně promyšlenou psychologií hrdinů, paralelami a rozdíly mezi nimi, promyšlenými záběry a hlavně originálním střihem. A přitom každičký záběr má své opodstatnění, není jen experimentem pro efekt. … Roztrhnout - Vzorek - Oheň - Jehla - Oko - Žíla - Dech!! ()

Carol Pifková

Mne to skôr prišlo ako psycho a nie dráma, ale to zas tým nechcem film nijak uraziť. Neznášam filmy o drogách ale myslím a dúfam, že tento film poučil veľa hlúpych ľudí, ktorí riešia mnoho problémov práve takto. ()

JosefGruber

Tak toto opravdu není můj šálek kávy. Samotný příběh mladých by sám o sobě nebyl vůbec špatný, ovšem druhá strana mince s paní Goldfarbovou??? Jako pardon, sleduji spousty nesmyslů ve, kterých straší duchové, loutky nebo třeba polní strašáci...ale lednice??? :D :D nemám slov...přestaňte mi do těch filmů cpát hysterické, pominuté ženské, prosím pěkně. Slabé 3* ()

francis

Pořád mám pocit, že tomu něco chybí, něco, co by mě nejen srazilo ze židle (což se povedlo hned několikrát), ale co by mě přimělo snažit se najít v tom filmu i něco víc, než co v něm bylo na první pohled. Byl to ovšem pohled, na kterej se nezapomíná. A ta spousta dotažených nápadů, skvělá kamera, hm... Jsem zvědav, s čím přijde Aronofsky příště. Jestli najde scénáristu s trochu "lehčím" (míň těžkopádným) perem, bude to zřejmě naprosto dokonalej film. ()

Frajer42

Prvotřídní herecké výkony, perfektní hudba a naprosto excelentní střih. Před režisérským uměním pana Aronofskyho nezbývá než hluboce smeknout. Dokázal totiž udělat s pofidérního děje strhující děj. Trošku mi zde chybí nějaká pořádná hluboká myšlenka, kterou by si tento film určitě zasloužil. Prostě takový nějaký sériový film o špatnosti drog, který je v popředí díky skvělé práci všech účastníků. Filmů a knížek zaměřených proti drogám jsem viděl / přečetl dost, abych si udělal dostatečný obrázek. Brát drogy nebo nebrát. Volba je na každém z nás. Nevím však o nikom, komu by dlouhodobě pomohly. Díky za každý film, který se před nimi snaží varovat. Tenhle patří k těm nejlepším. * * * * Edit: Po druhém zhlédnutí, které se uskutečnilo asi 5 let po tom prvním, musím o sobě nelichotivě konstatovat, že jsem býval retardem. Musím sám se sebou dost zásadně nesouhlasit, a to hned v několika ohledech. Děj mi pofidérní absolutně nepřišel. Právě naopak! A myšlenku má celý snímek závidění hodnou, jen jsem ji zřejmě nebyl schopen o pět let mladšíma očima zaregistrovat, či jsem ji tehdy nepřikládal žádnou výjimečnost. Snímek pojednává o nesmírně nešťastných lidech, kteří se všemožně pokoušejí vymanit ze spárů nemilosrdné reality. Respektive, nesnaží se z ní vymanit. Snaží se před ní nějakým způsobem utíkat. Při opakovaném zhlédnutí logicky zásadně chybí moment překvapení, ale na druhou stranu si divák může vychutnat jednotlivé momenty směřující k jednomu z nejlepších (ne-li nejlepšímu) závěru v celé filmové historii. Ze světově proslulé ústřední melodie přechází sluch. ()

AllShallFall

To jsme se zase jednou krásně nudili. Nerozumím hodnocení toho filmu a co na tom každý vidí. Film o feťácích, feťácké kurvě, a debilní bábě, která je z televize tak zmagořená....... hotovo. To je bombastický námět..opravdu. režisér byl asi taky na drogách. Dvě plus a to soundtrack a herecký výkon. To je ale asi tak vše přátelé. Drama nejsou moje silná stránka, ale přece jen se najdou taková, která jsou perfektní. Tohle mezi ně ale nepatří. Nadbytečná volovina. Jinak souhlasím s "Expendable" : Jediné pozitivum, které film krom hudby měl byl, že film skončil. ()

MikeCool

Výborné drama o tom co drogy s lidmi dokáží udělat a jak jim ovlivňují celý jejich život. Samozřejmě je zde velkou dominantou HUDBA, a to konkrétně skladba Requiem for a dream, která se stala velkým "hitem". Doporučuji všem lidem tento snímek zhlédnout, protože je to hodně motivační film. ()

Kothy

Opravdu drsný film. Pro mě první dobrý od Darrena Aronofskyho. Dlou jsem se mu vyhýbal a teď už vím proč. Jako prevence proti drogám funguje skvěle. Je to dost šílené, kam až vás může zavést závislost a to jakákoliv. Obsazení je taky super, hlavně mladý Jared Leto a úžasná Jennifer Connelly. Film sleduje několik příběhů a postupně graduje. Konec je dost děsivý. Hudba je přímo skvělá a je tam použitý rychlý střih, Stačí vidět jednou... "Já budu v televizi!" ()

boshke

Další z umístění na TOP listě, nad kterým kroutím hlavou ( k dalším patří např. Osudový dotek). Patřím bohužel k těm "poznamenaným", kterým nebylo umožněno vidět tu nedozírnou genialitu tohoto díla. Možná za to mohou přehnaná očekávání, která jsem do filmu vkládal, když jsem uhlídal, že jest dle žebříčku 30. nejlepším na světě. To už člověk přece jen očekává více než každodenní zážitek. Možná jsem nebyl správně naladěn, nevím. Ale po shlednutí mne ihned napadla otázka - co proboha dělá toto v elitní společnosti nejlepších filmů všech dob? Film je neoriginální, snaží se podat obraz drogově závislých, snaží se říci "neberte drogy, zde pohleďte, co to s vámi udělá - zhubnete, propadnou vám líce, budete mít absťák a klidně okradete i vlastní matku, abyste si koupili dávku". Hezké, ale takových už bylo, a lepších. Z tohoto hlediska je nesrovnatelně lepší kniha My děti ze stanice ZOO, potažmo stejnojmenný film. Režie a kamera jsou vskutku netradiční, pro mne však nijak zvlášť přitažlivé, o žádných hereckých koncertech se tu také hovořit nedá. Suma sumárum - 70% ()

swamp

Aronofsky nám svou surovost předvedl už v psychedelickém snímku π. V Requiem for a dream toho všeho využívá a plyn drží až na podlaze. Šílené a naturalistické výjevy, navzájem se prolínající, vám nedají odpočinout. Vše přímo sugestivně podtrhuje děsivá hudba. "Purple in the morning, blue in the afternoon, and orange in the evening. Just like that, one, two, three, four." ()

teutates

Po skončení filmu som sa díval po tele, či som si náhodou taktiež niečo "nešľahol"! Pravdu povediac nečakal som od tohto snímku vôbec nič, ale už prvé minúty filmu s úžasnou hudbou ma dostávali do varu! Mal som výhrady voči kamere a strihu - nakoniec to bolo super (scény s drogami, celkovo kamera)! Celý tento snímok zachytáva osudy 4 ľudí, ktorý sú zavisly na nejakých drogách! Takéto vykreslenie som ešte nevidel! Vyvolalo vo mne strach, úzkosť, vedomie, nechuť... WOW! Darren Aronofský sa opäť raz predviedol. Herci boli úžasny, hudobný podtón nezabudnuteľný! Requiem for a Dream je poriadný "nárez"! ()

Okara

Komentář může obsahovat stopy neúmyslných nebo částečných spoilerů, jedná se pouze o moje filmové vypsání! Drogy. Čtyři osudy. Čtyři osobnosti. Čtyři pohledy na svět. Čtyři konce. Vše začíná i končí stejně. Nevinně. V beznaději. Srovnání příběhů lidí spojených přes jednoho z mnoha, zdánlivě čistého Harryho. Se čtyřmi hlavními negativy, které kolem hrdinů rotují a postupně, zcela neočekávaně kolem nich utahují smyčku beznaděje. Psychika. Naivní, nedoceněná, opuštěná matka upnutá k jediné věci, s jejíž vidinou prochází celým filmem. Touha po dosáhnutí svého posledního snu je tak velká, že po chvíli to nejsou červené šaty co ji svírají, ale neškodné tabletky. Snaha tyto šaty dopnout doprovází tabletka za tabletkou, které jsou jako hřebíky do rakve. Příběh doprovázený se vším co k nim patří - stíhy, halucinace, ztráta přátel. Jednoznačně největší a nejhrozivější charakterová proměna vůbec. Prostituce. Krásná, zhýčkaná, závistivá přítelkyně závislá na heroinu. Upnutá a závislá k Harrymu, projevuje typickou feťáckou vlastnost, kterou jsem ve větší míře ve filmu postrádal - nedůvěřivost. Útoky a záměrně vyvolávané hádky mezi ní a její největší láskou jsou jen jediným projevem, uchyluje se k prostituci, podobně jako v podobném snímku My děti ze stanice Zoo. Abťák. Přátelský, vychytralý, slabomyslný kamarád Tyrone prožívající nejběžnější dopady drog - neustálé shánění další dávky, odvykání a s ním spojená jak fyzická, tak psychická bolest, vězení. Trvalé následky. Lehkomyslný Harry, bez obtíží proplouvající životem, během chvíle neustále zasahován čím dál vážnějšími ranami osudu. Stejně nevinný začátek. Stejně hrozný konec. Absolutně dojímavý a přesvědčivý snímek z mého jednoznačně nejoblíbenějšího drogového prostředí, kterému přidává na autentičnosti ne to, že snímek je podle pravdy, což mnoho filmů (hlavně Blairwitchovkých) předkládá za svůj hlavní triumf, ale co víc, že takovýchto osudů se od padesátých let udály stovky, tisíce, sta tisíce. Zajímavé srovnání přístupu společnosti k způsobu vstřebání drog a s nimi spojenými lidmi - v případě požití společnost bere osobu za nevinnou, snaží se jí pomoci, v případě injekčního podání, je snad v nás všech, jak rodiči a médii, tak osobními zkušenostmi a vjemy zabudovaná nedůvěra, nenávist a strach k těmto lidem. Film jsem si dlouho odkládal a jsem rád, že jsem tak udělal, dlouho jsem si odkládal jeden z nejsilnějších nejen filmových zážitků. Vyvolal ve mě nejrůznější protichůdné emoce - zvědavost, strach, lítost, opovržení, zhnusení, snahu pomoci a mnoho dalších. Vybavuji si snad jediné negativum, které ve mě tento film vyvolal, spíše je to nelogičnost. Sice je to dojemný příběh, také plný lásky a přátelství, ale v tomto okruhu lidí, by se nikdy nestalo (snad pouze výjimečně se to děje v párech), aby veškeré peníze vynaložil někdo na kauci někoho druhého, či aby si nevzal alespoň část peněz schovaných v krabici, o které ví všichni. Ale třeba se to událo a bylo jen na mě, abych si nad tím zapřemýšlel, jestli to náhodou někdo neudělal. Perfektně zrežírovaný film využívající rychle po sobě jdoucí krátké detailistické záběry (požívání drog), částečně připomínající intro seriálu Dexter, či rychle podané scény, zdánlivě nedůležité, nejvíce se mi líbily dokonale zpracované a následně podané pocity po požívání tabletek (scéna s hlavním návalem halucinací po zvýšení dávky se stala jednou z mých nejoblíbenějších). Po zhlédnutí jsem byl zaražený a pouze si v tichosti sám pro sebe zpracovával dojmy a zážitek z filmu, který se stal pravděpodobně jedním z mých nejsilnějších, což jsem po Dokonalém triku opravdu nečekal (i tak ho mám ale raději). Snímek s perfektním soundtrackem, jedním z mých nejoblíbenějších, díky kterému se Clint dostal mezi mé favority (jeho spolupráce s Aronofskym je zkrátka božská), se sympatickými a hlavně všedními a obyčejnými hrdiny, což jen umocňuje zážitek, neboť to vyvolává představu, že se to může stát komukoli koho známe včetně nás, kterým proto držíte palce a nové podání sžití lidí s drogami a subkulturou kolem ní, bohužel / naštěstí která ale není ve filmu tolik prezentována (kdyby byla, byl by dle mého názoru zážitek ještě silnější), ve mě zanechal obrovský dojem, dlouho a celou noc jsem nad ním přemýšlel a bez debat se dostal do mojí TOPky a stává se jedním z mých nejoblíbenějších. And you should see my Harry on television. We're giving the prizes away. I just wanted to be on the show! Nejlepší soundtrack z filmu 100% () (menej) (viac)

meave

Ak budete mať niekedy chuť si niečo iba tak skúsiť, tento film môže byť vašou inšpiráciou. Kamera, ktorá sa s vami bude hrať poskytuje širokú škálu pocitov a výrazov, nahrádza to, čo je nepovedané a dáva farbu tomuto snímku. Výborné herecké výkony a ukážka, ako ďaleko nás až môže doviesť túžba niečo vyskúšať, o priebehu závislosti na čokoľvek a o našej neschopnosti zvládnuť veci, ktoré z ďialky vyzerajú ako hračka. Pre mňa jeden z najlepšich filmov o závislostiach. ()

sarkas21

Absolutně vkusné jak má být o narkomanech kteří tohle zažívají doopravdy v životě a jsou schopni pro dávku i vykouřit smradlavý penis!!!!!!Vhodné pro dnešní mládež aby viděly co jich čeká po trávě,když zkusí něco tvrdšího pak není cesta zpět bez odborné pomoci.Velice poučný jak pro mě tak si myslím i pro ostatní ()

nascendi

V prvom rade musím priznať, že som bol voči tomuto filmu predpojatý, očakávajúc, že to bude rodný brat Trainspottingu, ktorému som až v rámci amnestie dal jednu malú hviezdičku. Requiem za sen ma prekvapilo profesionalitou tvorcov, takže moje výhrady smerujú iba k zmyslu nakrútenia filmu a poslaniu, ktoré divákom vysiela. Celé to hmýrenie postáv vo filme mi pripomínalo nejaký hmyz, ktorý spadol do nádoby s medom a chvíľu má nádej, že intenzívnym pohybom sa z tej lepkavej nepríjemnosti dostane. ()

Eawy

Prvú hodinu tohto filmu som uvažovala nad svojim hodnotením. Film bol zaujímavý a pre mňa prekvapivo pútavý, keďže nepatrím k nadšencom takéhoto typu filmov. Rozmýšľala som nad hercami, nad príbehom, či sa bude ďalej nejako vyvíjať. Vnímala som umeleckú stránku filmu, lebo hudba bola jednoducho geniálna, akoby ste spadli do víru fantázie. No tá posledná polhodina, popravde netuším koľko to bolo, ma hodila do iného víru. Po dopozeraní som zostala strnulo sedieť pred sestriným notebookom, v hrdle som mala obrovskú guču, cítila som akoby sa mi dvíhal žalúdok a akoby som mala svoje vnútornosti na stene. Prisahám, že hádam nepoznám film s takým účinkom. Zvyčajne plačem ale to aby mi bolo vyslovene zle sa mi ešte nestalo. Toto dielo, lebo ono to dielo je, je niečo také, čo vás neovplyvní iba duševne ale aj fyzicky. Preto si myslím, že režisérova práca bola úžasná(aj keď asi iba psychopat alebo človek, čo bol v podobnej situácii,niečo takéto natočí), kamera, scény, výprava, dva obrazy v sebe, tie dookola opakujúce sa scény, ktoré sa vám ešte po dopozeraní niekoľko minút premietajú pred očami- je to harmonické a všetko do seba dokonale zapadá. Tento film by som odporučila namiesto tých nudných výpovedí, ktoré pozerávame v škole, že čo s vami spraví droga, lebo zaručene by sa do toho nikto nepustil. Závislosť vo všetkých podobách a v každom kúte. O tom je tento film. Majstrovské dielo, ktoré si pozriem iba raz, a to sa už stalo. 100% ()

Slartibarkfast

Dlouho jsem přemýšlel, co sem napsat, jelikož kritika v negativním smyslu se píše snáze. V tomto případě ovšem není co kritizovat. Tento film mne naprosto pohltil. Krásný a přímočarý pohled na drogy v různých podobách a v různých situacích. Různě propletené příběhy, zdánlivě jiné, ale přeci stejné. To vše podkresleno hudbou, která bere dech. Nebudu tu zbytečně plácat, protože tohle je prostě lepší vidět, než si o tom číst v něčích komentářích. Ostatně procenta hovoří za vše. 95% ()

Slarque

Mrazivý pohled na svět lidí závislých (nejen) na drogách. Vynikající herecké výkony herců v hlavních rolích (u Marlona Wayanse jsem si poprvé všimnul, že taky umí hrát), nápaditá režie, sugestivní kamera, skvělá hudba. Solidní deka – čtyři a půl. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Poté, co Batmana na pár let pohřbil Joel Schumacher a předtím, než ho znovu vzkřísil Christopher Nolan, koketovalo studio Warner Bros. s myšlenkou, že by netopýřího hrdinu mohlo na velké plátno… (viac)

100: Bitva u pokladen

100: Bitva u pokladen

03.01.2009

Asociace českých filmových klubů vás už tradičně zve na filmovou přehlídku Projekt 100. Letos startuje 15. ledna, potrvá do 31. května a diváci budou moci na velkých plátnech shlédnout několik… (viac)